Єдиний державний реєстр судових рішень Код суду 27 №2-а-908/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2009 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Чернецький В.А.
при секретарі Купрєєнко А.С.
за участю: позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1, який діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3, до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, третя особа головне Управління державного казначейства у Донецькій області, про стягнення недотриманої щомісячної допомоги на дитину шкільного віку та визнання дій з нарахування сум допомоги неправомірними, -
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, діючи в інтересах своєї неповнолітньої дочки ОСОБА_3, звернувся в суд з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання дії відповідача щодо недоплати щомісячних виплат на дитину неправомірними та про стягнення недотриманих щомісячних виплат на дитину шкільного віку, указуючи наступне. Він є ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, належить до 1 категорії і має статус людини, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Він має дочку ОСОБА_3, яка народилась 12 листопада 1993 року. На підставі ст. 27 ОСОБА_4 України № 796-12 від 28 лютого 1991 року «Про статус і соціальний захист громадян потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі ЗУ № 796-12) до дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, належать неповнолітні діти, які народились після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері мав підстави належати до категорії 1, 2 або 3, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Згідно п.6 ст.30 ЗУ № 796-12, потерпілим дітям і їхнім батькам надається щомісячна виплата у розмірі 50 відсотків мінімальної заробітної плати незалежно від інших виплат на кожну дитину шкільного віку, яка евакуйована із зони відчуження або народилася після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері, має підстави належати до категорії 1 або 2. На його письмовий запит з приводу роз’яснення нарахування йому щомісячних виплат на дитину відповідач надав відповідь за № 02-42-Ж-244-06 від 06.07.2008р. про те, що його дочка ОСОБА_3, яка є на обліку в УПСЗН як дитина потерпіла внаслідок аварії на ЧАЕС, з 01.09.2001 року одержує щомісячні виплати відповідно до постанов КМ України № 836 від 26.07.1996 року «Про компенсаційні виплати особам потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи» та № 649 від 20.04.2007 року «Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Але розмір щомісячних виплат згідно цих постанов не відповідає розміру виплат, передбачених п.6 ст.30 ОСОБА_4 України «Про статус і соціальний захист громадян потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи» та суперечить ст.8 Конституції України, внаслідок чого були порушені гарантовані державою права його дитини на компенсації й пільги. Вважає, що посилання відповідача на те, що Законами про Державний бюджет на 2006 та 2007 роки дію п.6 ст.30 ЗУ № 796-12 було зупинено, не може бути прийнятим до уваги у зв'язку з тим, що відповідні статті Державного бюджету України були прийняті з порушенням ст. 27 Бюджетного Кодексу України, про що свідчать Рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року та № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року. Згідно пункту 1 статті 13 ЗУ № 796-12 держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітям, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Здійснюючи щомісячні виплати не в повному розміру, УПСЗН не виконує як обов'язки держави, так і свої обов'язки перед громадянами за шкоду, завдану внаслідок Чорнобильської катастрофи, порушуючи цим ст.ст. 1, 13, 30 ЗУ № 796-12. За час, тобто з 01 вересня 2001 року по 31 липня 2009 року, протягом якого його дочка була на обліку в УПСЗН, недоплата щомісячних виплат склала згідно його розрахунку 14833 грн.. На підставі викладеного, просив суд у зв'язку з незнанням законодавства України поновити строк для звернення до суду, застосовуючи пункт 3 ст.99 КАСУ, бо про порушення відповідачем ОСОБА_4 він дізнався із ЗМІ і зразу звернувся до УПСЗН з відповідним запитом. Також просив суд визнати дії УПСЗН Костянтинівської міської ради щодо щомісячних виплат на дитину у розмірі, меньшому ніж це передбачено п.6 ст.30 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи» незаконними, та стягнути з відповідача суму недоплати за період часу з 01.09.2001 року по 31.07.2009 року у розмірі 14833 грн.
У судовому засіданні позивач повністю підтримав позовні вимоги та їх підстави, визначені ним у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, надав суду заперечення на позов, де визначив наступне. Позивач має дитину, яка має статус дитини, потерпілої від аварії на ЧАЕС - ОСОБА_3. На дитину виплачується щомісячна виплата сім'ям з дітьми шкільного віку. Згідно ст. 30 п. 6 ОСОБА_4 України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ від 28.02.1991р. (далі - Закон), передбачає, що потерпілим дітям та їх батькам надається компенсація як щомісячна виплата 50% мінімальної заробітної плати незалежно від інших виплат на кожну дитину шкільного віку, яка евакуйована із зони відчуження або народилася після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері мав підстави належати до категорії 1 або 2, або матері, яка на час настання вагітності або під час вагітності має підстави належати до категорії 1 або 2, а також на кожну дитину, яка проживала у зоні безумовного відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення. Ст. 62 ОСОБА_4 роз'яснює порядок його застосування, який проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади. Відповідно до п. 3 ст. 116 Конституції України Кабінет Міністрів України забезпечує, зокрема, проведення політики у сфері соціального захисту населення. Згідно Постанові КМУ № 836 від 26.07.1996р. ?ро компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачений розмір зазначеної виплати сім'ям на кожну дитину був фіксованим, а саме наступним. Щомісячна виплата незалежно від інших виплат на кожну дитину шкільного віку, яка евакуйована із зони відчуження або народилася після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері має підстави належати до категорії 1 або 2, або матері, яка на час настання вагітності або під час вагітності має підстави належати до категорії 1 або 2, а також на кожну дитину, яка проживала у зоні безумовного відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення - 3 грн. 30 коп. Цей розмір діяв з 01.08.1996 року. Далі у зв’язку з набуттям чинності Постанови КМУ № 649 від 20.04.2007р. ?ро встановлення розмірів виплат деякім категоріям громадян, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановлено новий розмір виплат - 16 грн. 50 коп.. Відповідно до ОСОБА_4 України (ЗУ № 2896-III), якими встановлюються розміри мінімальної заробітної плати, до прийняття Верховною Радою України змін до законів, у нормах, для розрахунків яких застосовується мінімальна заробітна плата, Кабінету Міністрів України було надано право здійснювати застосування цих норм, виходячи з реальних можливостей видаткової частини державного бюджету України. Виходячи з існуючих фінансових можливостей, держава гарантує виплату зазначеної допомоги в розмірі, встановленому в Постановах Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та № 562 від 12.07.2005р. "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Частиною 2 статті 95 Конституції України встановлено, що виключно Законами про державний бюджет визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Цими законами щорічно, виходячи з реальних фінансових ресурсів державного бюджету та з огляду на те, що більшість інших видатків державного бюджету також мають соціальну направленість і потребують пріоритетного врахування, передбачається забезпечення фінансовими ресурсами потреби у коштах для реалізації положень ОСОБА_4 України в обсягу, необхідному для виплати допомог, компенсацій та доплат у розмірах, встановлених Законами про держаний бюджет України на відповідний рік та постановами Кабінету Міністрів України. Відповідно до ч.2 ст.4 Бюджетного кодексу України, при здійсненні бюджетного процесу в України положення нормативно-правових актів застосовується лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет. Крім цього, відповідно до п. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлене інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Також, згідно з п. 1 ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України пропущення строку звернення є підставою для відмови у задоволені позову, за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Що стосується 2008 року, то ОСОБА_4 України ?ро Державний бюджет України на 2008 рік" було внесено зміни до ст. 30 ОСОБА_4 України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". В статті 30 в п.6 слова „ 50 відсотків мінімальної заробітної плати" змінили словами ? порядку та розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України". Таким чином, вимоги позивача про стягнення недоплаченої компенсаційної виплати на дитину на його користь є необгрунтованими і задоволенню не підлягають (ас. 18-19).
Представник третьої особи головного Управління державного казначейства України у Донецькій області у судове засідання не з’явився, просив суд розглянути справу у його відсутність, проти задоволення позовних вимог заперечував, про що надав відповідну заяву (ас. 20).
Суд, заслухавши строни та вивчивши матеріали справи, знайшов наступне.
У липні 2009 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з даним адміністративним позовом, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що він є особою, яка постраждала внаслідок ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та віднесений до категорії 1 (ас. 2).
12 листопада 1993 року у позивача народилася дочка ОСОБА_3 і з 01 вересня 2001 року вона є дитиною шкільного віку та з цього часу у даному статусі перебуває на обліку у відповідача як дитина, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (ас. 40).
Відповідач проводив щомісячні виплати на дитину позивачу згідно Постанові КМУ № 836 від 26.07.1996р. ?ро компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка передбачала фіксований розмір, а саме - 3 грн. 30 коп. Цей розмір діяв з 01.08.1996 року. Далі у зв’язку з набуттям чинності Постанови КМУ № 649 від 20.04.2007р. ?ро встановлення розмірів виплат деякім категоріям громадян, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи", був встановлений новий розмір виплат - 16 грн. 50 коп. (ас. 18-19).
Суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, якою затверджений Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів). Таким чином, відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, є головним розпорядником коштів місцевого бюджету за рахунок субвенцій з державного бюджету на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо, зокрема, виплату щомісячної допомоги на дітей, постраждалих внаслідок катастрофи на ЧАЕС. Тому, звернення з позовними вимогами до управління праці та соціального захисту населення є обґрунтованими і саме цей відповідач зобов’язаний сплатити за рахунок Державного бюджету суми допомоги.
Пунктом 6 частини першої статті 30 ОСОБА_4 України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ) потерпілим дітям та їх батькам встановлена щомісячна виплата 50 процентів мінімальної заробітної плати незалежно від інших виплат на кожну дитину шкільного віку, яка евакуйована із зони відчуження або народилася після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері має підстави належати до категорії 1 або 2 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, або матері, яка на час настання вагітності або під час вагітності має підстави належати до категорії 1 або 2, а також на кожну дитину, яка проживала у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення.
Позивач має доньку ОСОБА_3 народження 12 листопада 1993 року, тому на нього і дитину поширюється дія пункту 6 частини першої статті 30 ОСОБА_4 № 796-ХІІ. Однак у 2001-2009 роках щомісячні виплати на дитину здійснювалися УПСЗН виходячи з розмірів, встановлених постановами Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 р. № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та від 20 квітня 2007 р. № 649 «Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідачем залишено без задоволення вимогу позивача в заяві від 22 червня 2009 року щодо перерахунку щомісячної виплати на дитину з 2001 по 2009 роки та виплати йому різниці між визначеними ОСОБА_4 № 796-ХІІ і фактично виплаченими щомісячними виплатами на дитину.
Вирішивши частково задовольнити позов, суд виходить з того, що основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначені ОСОБА_4 № 796-ХІІ, положеннями якого Кабінет Міністрів України не уповноважений на свій розсуд змінювати, у тому числі зменшувати встановлені цим ОСОБА_4 конкретні розміри компенсацій і допомог, зокрема щомісячної допомоги на неповнолітню дитину. Тому суд вважає вірним те, що щомісячні виплати позивачеві на його неповнолітню дитину мали здійснюватися виходячи з мінімальної заробітної плати у розмірі, встановленому пунктом 6 частини першої статті 30 ОСОБА_4 № 796-ХІІ.
Разом з тим, суд вважає, що позовні вимоги позивача про здійснення перерахунку сум допомоги на його дитину та стягнення недотриманих сум за 2006 та 2008 роки задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Пунктом 37 статті 77 ОСОБА_4 України «Про державний бюджет на 2006 рік» дію спеціального ОСОБА_4 № 796-ХІІ, зокрема п.6 ст. 30 ОСОБА_4, в частині виплат компенсацій і допомог відповідно до мінімальної заробітної плати, упродовж 2006 року було призупинено.
Також, пунктом 28 ст. 67 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» ОСОБА_4 України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» у № 796-ХІІ були внесені зміни, згідно яким цифри та слова „50 відсотків мінімальної заробітної плати” замінено на ? порядку та розмірі, встановлених Кабінетом Міністрів”. Дія цього ОСОБА_4, як локального у часі, розповсюджується тільки на 2008 рік, а тому з 01 січня 2009 року дія п.6 ст. 30 ОСОБА_4 № 796-ХІІ відновлюється у старій редакції.
ОСОБА_4 України ?ро Державний бюджет на 2009 рік” зміни до п.6 ст. 30 ОСОБА_4 № 796-ХІІ не вносились. Однак зауважено, що визначення розмірів виплат, у яких застосовується розмір мінімальної заробітної плати, покладається на Кабінет Міністрів України. Суд вважає, що у даному випадку Кабінет Міністрів не має право звужувати зміст ОСОБА_4 та порушувати право дитини на отримання щомісячної грошової допомоги як постраждалій внаслідок катастрофи на ЧАЕС у розмірі, встановленом ОСОБА_4, а саме 50% мінімальної заробітної плати.
Задовольняючи позовні вимоги з 01 вересня 2001 року по 31 грудня 2005 року та з 01 січня по 31 грудня 2007 року, суд вважає, що до вказаних правовідносин не має підстав застосовувати строк позовної давності, оскільки шкода спричинена дитині позивача внаслідок ядерної небезпеки, внаслідок чого вона отримала статус дитини, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Частиною 1 статті 76 ОСОБА_4 України «Про використання ядерної енергетики та радіаційну безпеку» від 8 лютого 1995 року №39/59-ВР передбачено, що право на подання позову про відшкодування ядерної шкоди, заподіяної життю і здоров’ю особи, не обмежуються строком давності.
Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача недотриману допомогу за перід часу з 01 вересня 2001 року по 31 грудня 2005 року, з 01 січня 2007 року до 31 грудня 2007 року, та з 01 січня 2009 року по 31 липня 2009 року із застосуванням 50-відсоткової ставки мінімальної заробітної плати, що діяла на відповідний період часу, в наступних сумах та з наступного розрахунку:
- з 01 вересня по 31 грудня 2001 року сплачено 13,2 грн., повинно – 236 грн., недоплата – 228,8 грн.;
- з 01 січня по 31 грудня 2002 року сплачено 39,6 грн., повинно – 915 грн., недоплата – 875,4 грн.;
- з 01 січня по 31 грудня 2003 року сплачено 39,6 грн., повинно – 1120 грн., недоплата – 1080,4 грн.;
- з 01 січня по 31 грудня 2004 року сплачено 39,6 грн., повинно – 1294 грн., недоплата – 1254,4 грн.;
- з 01 січня по 31 грудня 2005 року сплачено 39,6 грн., повинно – 1802 грн., недоплата – 1762,4 грн.;
- з 01 січня по 31 грудня 2007 року сплачено 147,84 грн., повинно – 2580 грн., недоплата – 2432,16 грн.;
- з 01 січня по 31 липня 2009 року сплачено 99,0 грн., повинно – 1845 грн., недоплата – 1746 грн.;
Таким чином, загальна сума недотриманої допомоги становитиме 9373, 56 грн. (228,8 + 875,4 + 1080,4 + 1254,4 + 1762,4 + 2432,16 + 1746).
Виплата сім'ям з дітьми проводиться з розрахункового рахунку - 35216031001529; КПК - 2501210; КЕКВ - 1341; МФО - 834016; ОКПО - 03197428 в УДК м. Костянтинівки у Донецькій області.
У звязку з викладеним суд також відповідно до положень частини другої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України.вважає за необхідне визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області щодо недоплати на неповнолітню ОСОБА_3 щомісячної грошової допомоги згідно п. 6 ст. 30 ОСОБА_4 України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 вересня 2001 року по 31 грудня 2005 року, з 01 січня 2007 року до 31 грудня 2007 року, та з 01 січня 2009 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19, 95, 116, 117 Конституції України, ст.30 п.6 ОСОБА_4 України "Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 99ч.2, 100ч.1, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області щодо недоплати на неповнолітню ОСОБА_3 щомісячної грошової допомоги згідно п. 6 ст. 30 ОСОБА_4 України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 вересня 2001 року по 31 грудня 2005 року, з 01 січня 2007 року до 31 грудня 2007 року, та з 01 січня 2009 року.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області виплатити на неповнолітню дитину шкільного віку ОСОБА_3 за рахунок коштів Державного бюджету України недоплачену грошову допомогу згідно п. 6 ст. 30 ОСОБА_4 України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 01 вересня 2001 року по 31 грудня 2005 року, з 01 січня 2007 року до 31 грудня 2007 року, та з 01 січня 2009 року по 31 липня 2009 року в загальній сумі 9373 (дев’ять тисяч триста сімдесят три) гривні 56 копійок шляхом перерахування з розрахункового рахунку № 35216031001529, КПК 2501210, КЕКВ 1341 в УДК м. Костянтинівка Донецької області, МФО 834016, ОКПО 03197428..
В іншій частині позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя