Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 квітня 2009 р. справа № 2а-1678/09/0570
час прийняття постанови: 14 год. 00 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Конівченко Ю.А.,
за участю представника позивача Лукащук Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до Відкритого акціонерного товариства „Маріупольський дослідно-експериментальний завод” про стягнення заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 354711,66 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Жовтнева міжрайонна державна податкова інспекція м. Маріуполя звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства „Маріупольський дослідно-експериментальний завод” про стягнення заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 354711,66 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що відповідач є платником податку на додану вартість. Станом на 20.01.2009 року за відповідачем існує податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 354711,66 грн., з яких: основний платіж – 354130,78 грн., штрафні санкції – 42,00 грн., пеня – 538,88 грн. Податкове зобов’язання по основному платежу виникло на підставі декларації № 58096 від 17.10.2008 року на суму 357934,00 грн. Станом на 17.10.2008 року сума податкового зобов’язання зменшилась та становить у розмірі 354130,78 грн., з урахуванням попередньої переплати у розмірі 3803,22 грн. Сума штрафної санкція з податку на додану вартість виникла на підставі декларації № 58096, у зв’язку із самостійним виправленням помилки. Пеня нарахована відповідно до п. п. 16.1.1 п. 16.1 ст. 16, п. 16.4 ст. 16 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”. У встановлений законом строк заборгованість сплачена не була, у зв’язку з чим позивачем було направлено на адресу відповідача податкові вимоги. Зазначені податкові вимоги оскаржені відповідачем не були, але вжиті позивачем заходи до сплати податкового боргу не призвели.
Таким чином, позивач просив стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Маріупольський дослідно-експериментальний завод” заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 354711,66 грн.
Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила задовольнити адміністративний позов.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином у відповідності до ст. 39 КАС України через друкований засіб масової інформації – „Вестник Приазовья» № 12 (997) 24 березня 2009 року). Заяв про відкладення розгляду справи від нього не надходило. Оскільки належним чином повідомлений представник відповідача в судове засідання не з’явився і не повідомив про причини неявки, суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що Відкрите акціонерне товариство „Маріупольський дослідно-експериментальний завод” є юридичною особою та зареєстрований 26.02.1997 року Виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (а.с. 19), Довідкою з ЄДРПОУ (а.с.18).
01.11.1996 року Відкрите акціонерне товариство „Маріупольський дослідно-експериментальний завод” узято на податковий облік до Жовтневої МДПІ (а.с. 6).
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач Жовтнева МДПІ є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Станом на 20.01.2009 року у відповідача існує податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 354711,66 грн., що підтверджується Довідкою про суми податкового боргу платника податків (а.с. 3), податковою декларацією з податку на додану вартість (а.с. 28, 29), розрахунком коригування сум ПДВ (а.с. 30), зворотнім боком облікової картки (а.с. 33-37).
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”
податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов’язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
Щодо податку на додану вартість, то таким законом є Закон України „Про податок на додану вартість”, згідно з п. 1.6 ст. 1 якого податкове зобов'язання - загальна сума податку, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді, визначена згідно з цим Законом.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” від 18.02.1997 року № 77/97 податок на додану вартість є загальнодержавним податком.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж Закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п. п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Як вбачаться з податкової декларації з податку на додану вартість № 58096 від 17.10.2008 року, платник податку самостійно визначив податкове зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 357934,00 грн. (а.с. 28-29).
Також, згідно із розрахунком коригування сум ПДВ по податковій декларації з податку на додану вартість № 58096 від 17.10.2008 року, платником податку була самостійно нарахована штрафна санкція у розмірі 42,00 грн. (а.с. 30).
Як вбачається із зворотнього боку облікової картки (а.с. 36), у відповідача, станом на 30.10.2008 року існує переплата у розмірі 3803,22 грн., у зв’язку з чим податкове зобов’язання по декларації з податку на додану вартість № 58096 від 17.10.2008 року було зменшено на суму у розмірі 3803,22 грн., та становить у розмірі 354130,78 грн.
Згідно п. п. 5.4.1 п. 5.1. ст. 5 Закону України № 2181 узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків в строки, встановлені ст. 5 Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно з п. п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 цього Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов’язання на суму податкового боргу по податковому зобов’язанню нараховується пеня.
Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства податковий борг з податку на додану вартість у загальному розмірі 354711,66 грн. підлягає стягненню з відповідача.
Позивачем були здійснені заходи, передбачені ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, а саме – відповідачеві були направлені дві податкові вимоги (а.с. 20, 21). Вказані податкові вимоги відповідачем не оскаржувались.
Таким чином, оскільки відповідач не сплатив узгоджену суму податкового боргу, суд задовольняє позовні вимоги Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до Відкритого акціонерного товариства „Маріупольський дослідно-експериментальний завод” про стягнення заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 354711,66 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України, суд, –
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до Відкритого акціонерного товариства „Маріупольський дослідно-експериментальний завод” про стягнення заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 354711,66 грн. задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Маріупольський дослідно-експериментальний завод” (87528, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Карла Лібкнехта, 105, ЄДРПОУ 00645211) на користь державного бюджету Жовтневого району (р/р 31119029700052, ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686694, код платежу - 14010100) заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 354711 (триста п’ятдесят чотири тисячі сімсот одинадцять) грн. 66 коп.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 09 квітня 2009 року в присутності представника позивача.
Повний текст постанови буде виготовлений 13 квітня 2009 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Тарасенко І.М.