Постанова № 67511556, 26.06.2017, Кропивницький районний суд Кіровоградської області (до 25.04.2025 - Кіровоградський районний суд Кіровоградської області)

Дата ухвалення
26.06.2017
Номер справи
390/1181/17
Номер документу
67511556
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 390/1181/17

Провадження № 3/390/386/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.06.2017 року Суддя Кіровоградського районного суду Кіровоградської області Терещенко Д.В., розглянувши матеріали, які надійшли з УСБУ в Кіровоградській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, працюючої інспектором з режиму секретності Онуфріївського ВП Олександрійського ВП ГУПН в Кіровоградській області,

за п.п. 5, 6, 7 ч.1 ст.212-2 КУпАП ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, перебуваючи на посаді інспектора з режиму секретності Онуфріївського відділення поліції Олександрійського відділу поліції ГУНП в Кіровоградській області (наказ про призначення на посаду № 8 о/с від 07.11.2015 має допуск до державної таємниці за формою 2, наданий розпорядженням начальника УСБУ в області від 07.11.2012 року № 43/ДСК-д, та доступ до секретної інформації за відповідною формою, допустила порушення законодавства про охорону державної таємниці та покладених на неї обов'язків (посадова інструкція затверджена начальником відділення 25.01.2017 обл. № 6дск/01/112-17), чим сприяла існуванню недоліків в організації режимно-секретної діяльності у відділенні.

В ході проведення перевірки стану охорони державної таємниці в Онуфріївському ВП (акт № 61/ОДТ/1250/дск від 31.05.2017) зафіксовано, що така діяльність здійснюється у відділенні з порушенням вимог законодавства у цій сфері, а саме: Закону України «Про державну таємницю» та Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою КМ України від 18.12.2013 № 939 (Порядок-939).

Так, у відділенні порушено дозвільний порядок провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею.

Встановлено, що інспектором з режиму секретності ОСОБА_1 в порушення вимог п.п. 21. 22. 42(6) Порядку-939 та ст. 20 Закону України «Про державну таємницю» документи для переоформлення спеціального дозволу у зв'язку із зміною найменування відділення (відповідно до наказу начальника ГУНП в Кіровоградській області від 30.11.2016 № 886 «Про затвердження Положення про Онуфріївське відділення поліції Олександрійського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області» назву Онуфріївського ВП Світловодського ВП змінено на Онуфріївське ВП Олександрійського ВП (наказ та Положення отримано Онуфріївським ВП 19.12.2016, про що свідчить резолюція начальника відділення), не підготовлені та до УСБУ в Кіровоградській області своєчасно не направлені, внаслідок чого відділення, в першу чергу з вини працівника режимно-секретного органу ОСОБА_1, яка не підготувала матеріали для отримання установою спеціального дозволу, протягом чотирьох місяців (починаючи з 19.12.2016) здійснює діяльність, пов'язану з державною таємницею, без переоформлення в установленому порядку спеціального дозволу на провадження такої діяльності, за що винні посадові особи несуть відповідальність згідно з п. 7 ч. 1 ст. 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Надання допуску та доступу до державної таємниці здійснюється у відділенні з порушенням встановленого законодавством порядку.

В порушення вимог п.п. 54-56. 70. 73. 77. 80. 86 Порядку-939 облікові картки громадян про надання допуску та доступу до державної таємниці (форма 6), картки результатів перевірки громадян у зв'язку з допуском до державної таємниці (форма 8), зобов'язання громадян у зв'язку з допуском до державної таємниці, журнал реєстрації облікових карток громадян про надання допуску та доступу до державної таємниці за формою згідно з додатком 10 до Порядку-939, журнал реєстрації карток результатів перевірки громадянина у зв'язку з допуском до державної таємниці за формою згідно з додатком 11 до Порядку-939 реєструються та зберігаються у ОСОБА_2 в Кіровоградській області, тобто, оформлення документів на допуск до державної таємниці, щодо переоформлення та скасування такого допуску здійснюється організацією вищого рівня, а не РСО установи, де провадять діяльність працівники, яким оформляється допуск до державної таємниці, що у разі надання доступу до державної таємниці начальником Онуфріївського ВП та працівником РСО унеможливить виконання вказаними посадовими особами установи вимог п.п. 90, 92, 96 Порядку-939, вказане свідчить про порушення встановленого законодавством порядку надання допуску та доступу до державної таємниці.

Крім того, доступ до державної таємниці особам, які прибули у відрядження, надається в Онуфріївському ВП з порушенням встановленого законодавством порядку.

Так, в порушення вимог п. 109 Порядку-939 журнал обліку осіб, які прибули у відрядження, за формою згідно з додатком 17 до Порядку-939 відсутній, що унеможливлює виконання вимог режиму секретності під час надання в установі доступу до державної таємниці відрядженим особам, чим створено передумови до витоку секретної інформації. В ході даної перевірки членами комісії УСБУ в області надавались працівнику РСО установи ОСОБА_1 довідки про допуск до державної таємниці за формою згідно з додатком 14 до Порядку-939, які в порушення вимог п. 109 Порядку-939 у відповідному журналі в РСО ОСОБА_1 не зареєструвала.

В номенклатурі посад (обл. № 120/01/11-2015дск від 24.12.2015) за порядковим номером 3 зазначена посада старшого інспектора штабу Онуфріївського ВП, яка майже рік є вакантною, що свідчить про необґрунтоване внесення працівником РСО до номенклатури зазначеної посади в порушення вимог п, 50 Порядку-939 та невірно визначення керівником установи необхідності роботи із секретною інформацією, шляхом покладення обов'язків, які прямо стосуються характеру виконуваної працівником роботи, пов'язаної з державною таємницею, на обмежене коло працівників.

В порушення встановленого законодавством порядку надання допуску та доступу до державної таємниці на номенклатурних посадах в Онуфріївському ВП, що потребує надання доступу до секретної інформації, протягом тривалого часу перебувають особи, допуск до державної таємниці яким в порушення вимог п.п, 49, 54-56 Пopядк-939 працівником РСО не оформлено.

Так, наказом № 285-ос від 09.12.2016 на номенклатурну посаду старшого інспектора - чергового чергової частини (порядковий номер 5 в номенклатурі) призначено ОСОБА_3, який допуску до державної таємниці до цього часу не має (протягом майже п'яти місяців), наказом № 17-ос від 30.01.2017 на номенклатурну посаду старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції (порядковий номер 7 в номенклатурі) призначено ОСОБА_4, який, також, допуску до державної таємниці до цього часу не має (протягом трьох місяців).

Перебування в порушення встановленого законодавством порядку надання допуску та доступу до державної таємниці вказаних осіб тривалий час на номенклатурних посадах в Онуфріївському ВП, що потребує надання доступу до секретної інформації, без відповідного оформлення допуску до державної таємниці створює передумови до розголошення державної таємниці через можливість осіб ознайомлюватися під час службової діяльності з таємними відомостями та є загрозою витоку секретної інформації.

Зміни до номенклатури посад Онуфріївського ВП, в зв'язку із організаційно- штатними змінами (накази НПУ від 09.11.2016 № 1143 дек, від 17.01.2017 № 27 «Про організаційно-штатні зміни в Головному управлінні Національної поліції в Кіровоградській області»; накази ГУНП в області від 02.12.2016 № 892, від 25.01.2017 № 74 «Про організаційно-штатні зміни в Головному управлінні Національної поліції в області» в порушення вимог п. 51 Порядку-939 працівником РСО не розроблялись.

Також в порушення вимог п. 50 Порядку-939 нова номенклатура посад в зв'язку із зміною найменування суб'єкта режимно-секретної діяльності відповідно до наказу начальника Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 30.11.2016 № 886 «Про затвердження Положення про Онуфріївське відділення поліції Олександрійського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області» працівником РСО не розроблялись.

Крім того, в порушення вимог п. 98 Порядку-939 працівником РСО не складено на підставі письмових пропозицій посадових осіб установи, уповноважених надавати доступ до справи та зазначених в номенклатурі списки працівників Онуфріївського ВП, яким надано доступ до конкретного тому справи.

Доступ до секретних справ, що зберігаються в Онуфріївському ВП, надається працівником РСО ОСОБА_1 з порушенням встановленого законодавством порядку надання доступу до державної таємниці, що є загрозою витоку секретної інформації.

Інспектором з режиму секретності відділення ОСОБА_1 не вживаються заходи щодо охорони державної таємниці в установі.

Так, ОСОБА_1 не вжито заходи щодо забезпечення режиму секретності у разі настання особливого періоду, введення правового режиму надзвичайного стану або у разі виникнення загрози захоплення матеріальних носіїв секретної інформації (МНСІ): Порядок знищення МНСІ, які не підлягають вивезенню і знищуються на місці у разі їх зараження радіоактивними, отруйними або іншими речовинами, - відсутній (порушено вимоги п. 747 Порядку-939), План заходів щодо забезпечення режиму секретності в умовах особливого періоду або правового режиму надзвичайного стану №130/01/112-2017 від 06.01.2017 та Порядок дій посадових осіб щодо здійснення заходів із забезпечення режиму секретності у разі виникнення загрози захоплення МНСІ № 131/01/112-2017 від 06.01.2017 в порушення вимог п.п. 734-740, 746-1 Порядку-939 не містять необхідної інформації, передбаченої вказаними пунктами, що у разі потреби унеможливить практичну реалізацію евакуаційних заходів, що є загрозою витоку секретної інформації.

Працівником РСО ОСОБА_1 не дотримано вимоги режиму секретності через відсутність правил пропускного режиму та невідповідність вимогам Порядку-939 правил внутрішньооб'єктового режиму, інструкції на випадок виникнення надзвичайної ситуації (пожежі, аварії, стихійного лиха, спрацювання сигналізації тощо) - порушення вимог п.п. 228, 233-234, 239-240 Порядку-939, що є загрозою витоку секретної інформації.

Засекречування матеріальних носіїв інформації в Онуфріївському ВП здійснюється з порушенням вимог законодавства.

Працівником РСО ОСОБА_1 в порушення вимог п. 42(4) Порядку-939 не організовується та не забезпечується контроль за своєчасністю та правильністю засекречування МНСІ.

Перелік посад, перебування на яких дає право посадовим особам надавати матеріальним носіям інформації грифи секретності, в у станові відсутній, чим порушено вимоги ст. 15 Закону України «Про державну таємницю» та п. 153 Порядку-939. МНСІ, які створені і зберігаються в установі, в порушення вимог п.п. 156, 266, 283 Порядку-939 не містять необхідних реквізитів: не зазначаються стаття ЗВДТ, на підставі якої здійснюється засекречування МНСІ; найменування посади, підпис та прізвище особи, яка надала гриф секретності.

Зберігання в Онуфріївському ВП не долученими відповідним чином до секретних справ (не внесеними до внутрішніх описів, не зшитими, без нумерації аркушів) МНСІ (згідно з переліком справ та МНСІ у акті огляду від 04.05.2017) є загрозою витоку секретної інформації.

Зберігання в РСО Онуфріївського відділення поліції секретних документів не долученими до відповідних справ (не внесеними до внутрішніх описів, не зшитими) та незареєстрованими за журналами обліку (реєстраційні номери відсутні) створює передумови до виходу їх з-під контролю і є загрозою витоку секретної інформації.

В порушення вимог п. 434 Порядку-939 щоквартальна перевірка наявності МНСІ за 1-й квартал 2017 року працівником РСО не проведена.

В акті проведення річної перевірки наявності за 2016 рік № 1дск/01/112-2017 від 06.01.2017, в порушення вимог п. 436 Порядку-939 відсутні підписи членів комісії, які проводили загальну перевірку наявності секретних документів та дата затвердження даного акту керівником відділення, чим порушено вимоги п. 39 Інструкції-1242. що свідчить про формальне проведення працівником РСО перевірки наявності всіх МНСІ.

Формальне проведення річної перевірки МНСІ за 2016 та відсутність щоквартальної перевірки МНСІ за 1-й квартал 2017 є загрозою витоку секретної інформації.

Знищення секретних справ та МНСІ здійснюється в Онуфріївському ВП з порушенням вимог режиму секретності: відповідно до наказу начальника Онуфріївського ВП від 15.08.2016 № 68 «Про визначення місця для знищення МНСІ в Онуфріївському ВП Світловодського ВП ГУНП в області» місцем для знищення МНСІ визначено «металева ємкість, яка відокремлена від сторонніх осіб та знаходиться у відділеному вуглі господарчого двору ВП», яке не є спеціально обладнаним режимним приміщенням (порушено вимоги п. 418 Порядку-939), заходів щодо обов'язкового обстеження такого приміщення для проведення секретних робіт до початку його експлуатації, з метою гарантування збереження секретної інформації, її матеріальних носіїв, унеможливлення несанкціонованого чи безконтрольного доступу до нього сторонніх осіб, в порушення вимог п. 211 Поряшсу-939 комісією відділення, яка призначається наказом керівника установи, до початку експлуатації, до складу якої обов'язково включаються працівник РСО, не здійснено; порядок, який би виключав можливість ознайомлення сторонніх осіб з документами і справами, які підлягають знищенню, в установі не встановлено (знищення секретних документів в Онуфріївському ВП здійснюється у місці, яке є загальнодоступним для всіх працівників відділення), що є загрозою витоку секретної інформації.

Відправлення та доставка секретної кореспонденції здійснюється ОСОБА_1 як в межах населеного пункту так і за його межами в порушення вимог п.п. 20, 116, 318 Порядку-939 у спосіб, що створює передумови до втрати таємних документів і є реальною загрозою витоку секретної інформації.

Працівником РСО ОСОБА_1 в порушення вимог п. 758 Порядку-939 не виконано у повному обсязі висновки та рекомендації комісії УСБУ в області, викладені в акті попередньої перевірки (№ 61/ОДТ/2659/дск від 20.10.2016), що є загрозою витоку секретної інформації.

Крім того, перевіркою виявлені й інші перелічені у відповідному акті (№ 61/ОДТ/1250/дск від 31.05.2017) порушення законодавства, які свідчать про невжиття ОСОБА_1 достатніх заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці, зокрема щодо організації та забезпечення здійснення контролю за своєчасністю та правильністю засекречування, зміни грифа секретності та розсекречування матеріальних носіїв інформації - порушено вимоги п.п. 42(4), 153, 160-163, 168 Порядку-939, що свідчить про невжиття інспектором з режиму секретності ОСОБА_1 заходів щодо охорони держаної таємниці.

Таким чином, ОСОБА_1 працюючи інспектором з режиму секретності Онуфріївського ВП Олександрійського ВП ГУПН в Кіровоградській області, вчинила правопорушення передбачені пунктами 5, 6, 7 частини 1 статті 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно ст.268 КУпАП справа розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

ОСОБА_1 в судове засідання не з»явилася, про дату та час судового розгляду повідомлялася в установленому законом порядку, а тому справу розглянуто за її відсутності.

У відповідності до вимог ст. 252 КУпАП, оцінюючи докази в їх сукупності, на підставі всебічного, повного та обєктивного дослідження всіх обставин справи вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбачено п.5 ч.1 ст.212-2 КУпАП, так як вона вчинила порушення встановленого законодавством порядку надання допуску та доступу до державної таємниці, передбаченого п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП, так як вона вчинила невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці, а також п. 7 ч.1 ст.212-2 КУпАП, так як вона здійснювала діяльність, пов»язану з державною таємницею, без отримання в установленому порядку спеціального дозволу на провадження такої діяльності.

Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 61/ОДТ/1282/дск від 02.06.2017 року, актом перевірки стану охорони державної таємниці № 61/ОДТ/1250/дск від 31.05.2017 р., іншими матеріалами справи.

При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до вимог ст.33 КУпАП України, враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, обставини, що помякшують та обтяжують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення.

Враховуючи обставини правопорушення, особу правопорушника, суд приходить до висновку про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір, розмір і порядок сплати якого встановлюється ЗУ «Про судовий збір», сплачується особою, на яку накладено адміністративне стягнення.

Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 212-2, 268, 279, 280, 283-285 КУпАП, ПОСТАНОВИВ:

Визнати винною ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, у вчиненні правопорушення, передбаченого п.п. 5, 6, 7 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП і призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 510,00 грн. Штраф вноситься до установи банку України за наступними реквізитами: р/р 31116106700194, МФО: 823016, код за ЄДРПОУ: 38036997, код бюджетної класифікації: 21081100, отримувач коштів: УК у Кіровогр. р-ні/Кіровогр. р-н/21081100, банк отримувача: ГУ ДКСУ в Кіровоградській області.

Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику копії постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу у вказаний строк постанова надсилається для примусового виконання, в порядку якого з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статтіКУпАПта зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначених правопорушень.

Стягнути з ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, судовий збір на користь держави в розмірі 320 (триста двадцять) гривень за наступними реквізитами: стягувач: Державна судова адміністрація України, вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: ГУ ДКСУ у м. Києві, код банку отримувача:820019, рахунок отримувача:31215256700001, кодкласифікації доходів бюджету:22030106, призначення платежу - Судовий збір, адміністративне правопорушення (ОСОБА_1Л.), Кіровоградський районний суд Кіровоградської області.

Постанову по справі про адміністративнеправопорушення може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст.7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим, протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя