Постанова № 67511499, 21.06.2017, Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
21.06.2017
Номер справи
348/759/17
Номер документу
67511499
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 348/759/17

21 червня 2017 року м. Надвірна

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

в складі головуючого-судді: Міськевич О.Я.

секретаря: Госедло Л.І.

з участю позивача: ОСОБА_1

представника позивача: ОСОБА_2

представника відповідача: ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Надвірна справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними.

В обґрунтування заявлевних позовних вимог позивач посилається на те, що він, ІНФОРМАЦІЯ_1 є пенсіонером і перебуває на обліку в Надвірнянському обєднаному управлінні Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області. З 10.03.2011 р. отримує пенсію, яка призначена йому, як працівнику Крайньої Півночі відповідно до Тимчасовї угоди, укладеної 15.01.1993 р. між урядом України та урядом Російської Федерації про гарантії прав громадян які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі в галузі пенсійного забезпечення.

У період з 14.04.1987 року по 09.11.2004 рік він працював на посадах машиніст УСТ-21 5-го розряду, трактористом-машиністом 6-го розряду, лінійним механіком та механіком у Тресті «Пурпетрубопроводстрой».

Вищевказане підприємство знаходилися в м. Москва, однак роботу від даного підприємства він виконував на території районів Крайньої Півночі, де отримував заробітну плату з районними коефіцієнтами та північною надбавкою.

Весь стаж роботи на вказаному підприємстві підтверджується відповідними записами у його трудовій книжці від 20.07.1972 р. з посиланням на дату та номер наказів про прийняття, переведення, звільнення та запис про місцезнаходження підприємства, на якому він виконував роботи.

За його заявою Надвірнянське оУПФУ 10.03.2011 р. призначило йому пенсію по віку як працівнику Крайньої Півночі. Проте при обчисленні пенсії відповідач не врахував йому районні коефіцієнти та північну надбавку, а також застосував обмеження заробітної плати коефіцієнтом 5,6.

Він звертався до відповідача із заявами про зарахування районного коефіцієнту та північної надбавки за період його роботи в Тресті «Пуртетрубопроводстрой» на підставі довідки від 31.01.2016 року № 35, виданої Акціонерним товариством «Пуртетрубопроводстрой», а також зняти обмеження заробітної плати коефіцієнтом 5,6.

Однак, листами управління від 22.12.2016 року № 392/В-15 та від 25.01.2017 року № 23/В-15 йому відмовлено в повному обсязі.

Вважає такі відмови неправомірними, оскільки порушено його право на отримання пенсії в розмірі, гарантованому чинним законодавством, в звязку з чим він змущений звернутися в суд з даним позовом.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги з підстав, зазначених в позові, просить позов задоволити в повному обсязі, визнати неправомірними дії Надвірнянського обєднаного управління ПФУ Івано-Франківської області щодо неврахування при розрахунку йому пенсії сум районного коефіцієнту та північної надбавки при визначенні розміру заробітної плати, яку він отримував у Тресті «Пурпетрубопроводстрой»; зобовязати Надвірнянське обєднане управління ПФУ Івано-Франківської області здійснити перерахунок його пенсії починаючи з 01.12.2016 р., з урахуванням розміру заробітної плати, з районним коефіцієнтом та північною надбавкою, яку він отримував у Тресті «Пурпетрубопроводстрой» в період з 14.04.1987 року по 09.11.2004 року згідно довідки, виданої Акціонерним товариством «Пурпетрубопроводстрой» від 31.01.2016 р. за № 35, та виплатити недоотримані ним суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон повязує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин; визнати неправомірними дії Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо нарахування йому пенсії із обмеженням заробітної плати коефіцієнтом 5,6; зобовязати Надвірнянське обєднане управління ПФУ Івано-Франківської області з 10.03.2011 р. здійснити перерахунок його пенсії, знявши обмеження коефіцієнтів заробітної плати 5,6 за період з 14.04.1987 р. по 09.11.2004 р. при обчисленні його пенсії і виплатити недоотримані ним суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон повязує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, надала до суду письмові заперечення, зазначивши, що позовні вимоги позивача безпідставні, а тому підлягають залишенню без задоволення, оскількипорядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії в солідарній системі врегульовано у статті 40 Закону № 1058-ІV. Абзацом першим частини першої цієї статті передбачено врахування для обчислення пенсії не лише заробітної плати, а й іншого доходу за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Тобто, при цьому законодавець імперативно встановив, що для обчислення пенсії має враховуватися заробітна плата (дохід), отримана після 1 липня 2000 року протягом усього періоду страхового стажу особи без будь-яких виключень.

Єдиний виняток із цього правила встановлювався в абзаці третьому частини першої статті 40 Закону № 1058- ІV, який передбачав допустимість за вибором особи, яка звернулася за пенсією, виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періоду до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Згідно із частиною 1 статтті 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 01 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 календарних місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно із частиною 2 ст. 41 вищезазначеного Закону суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої.

Обмеження максимальної величини заробітної плати були встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.1998 року № 1064 «Про встановлення максимальної величини фактичних витрат субєктів господарювання на оплату праці працівників, суми оподатковуваного доходу, з яких справляються збори (внески) до соціальних фондів. Просить в позові відмовити.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, представлені сторонами на виконання вимог ст. 71 КАС України і які сторони вважають достатніми для обґрунтування і заперечення позовних вимог та зясувавши фактичні обставини справи, прийшов до наступного висновку.

Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України вбачається, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В судовому засіданні встановлено, що позивач по справі ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 10.03.2011 р. є пенсіонером і перебуває на обліку в Надвірнянському обєднаному управлінні Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області та отримує пенсію як працівник Крайньої Півночі відповідно до Тимчасової угоди, укладеної 15 січня 1993 року між урядом України та урядом Російської Федерації про гарантії прав громадян, які працювали у в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі в галузі пенсійного забезпечення(а.с. 6, 18-20).

Також встановлено, що позивач працював з 14.04.1987 року (наказ № 37-п від 13.04.1987 р.) по 09.11.2004 р. (наказ № 240-к від 09.11.2004 р.) працював машиністом УСТ-21 5 розряду, машиністом трактора 6 розряду, лінійним механіком, механіком у Міннафтогазстрой «Главтюменьтрубопроводстрой» Трест «Пурпетрубопроводстрой», вахтовим методом на постійній основі (а.с. 7-12, 13-17).

Весь стаж роботи на вищевказаних підприємствах підтверджується відповідними записами у трудовій книжці з посиланням на дату та номер наказів про прийняття, переведення, звільнення та записом про місцезнаходження підприємств, на яких він виконував роботи (а.с. 7-12).

Як вбачається з довідки, виданої Акціонерним товариством «Пурпетрубопроводстрой» від 31.01.2016 р. за № 35 позивач дійсно працював вахтовим методом на постійній основі у Міннафтогазстрой «Главтюменьтрубопроводстрой» Трест «Пурпетрубопроводстрой» на посадах машиніста УСТ-21 5 розряду, машиніста трактора 6 розряду, лінійного механіка, механіка в період з 14.04.1987 р. по 09.11.2004 р. Заробітна плата нараховувалась з врахування районного коефіцієнта 1,7 і північних надбавок. Відрахування в Пенсійний фонд здійснювались згідно встановлених норм (а.с. 13-17).

Окрім того судом встановлено що ідповідачем встановлено обмеження коефіцієнтів заробітної плати 5,6 за період роботи позивача з 14.04.1987 р. по 31.05.1996 р. при обчисленні його пенсії , що підтверджується розрахунком заробітної плати (а.с. 18-20).

Позивач звертався до відповідача із заявами про зарахування районного коефіцієнту та північної надбавки за період його роботи в Тресті «Пуртетрубопроводстрой» на підставі довідки від 31.01.2016 р. № 35, виданої Акціонерним товариством «Пуртетрубопроводстрой», а також зняти обмеження заробітної плати коефіцієнтом 5,6.

Листами управління від 22.12.2016 року № 392/В-15 та від 25.01.2017 року № 23/В-15 позивачу відмовлено у врахованні до його заробітної плати районних коефіцієнтів та північних надбавок, а також повідомлено про застосування обмеження коефіцієнтів заробітної плати 5,6 при обчисленні його пенсії (а.с. 21-24).

Вирішуючи спір в частині проведення перерахунку пенсії із зарахуванням до заробітної плати районного коефіцієнту та північної надбавки за період роботи позивача з 14.04.1987 р. по 09.11.2004 р. суд виходить з наступного:

Згідно із ст. 41 Закону «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» було передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до підпункту "д" пункту 15 Інструкції про порядок утримання страхових внесків і використання коштів державного соціального страхування, затвердженої постановою Президії ВЦРПС від 29.02.1960, в загальну суму заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески, включалися районний коефіцієнт та надбавка.

Згідно із Положенням про порядок призначення та виплати державних пенсій від 03.08.1972 р., Законом СРСР "Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР" від 15.05.1990 р. особам, які проживали у районах, де до заробітної плати робітників і службовців встановлено районні коефіцієнти, при призначенні пенсій враховувалася фактична заробітна плата, обчислена із застосуванням районного коефіцієнта.

Також, неврахування відповідачем при розрахунку позивачу пенсії сум районного коефіцієнту та північної надбавки при визначенні розміру заробітної плати суперечить положенням Угоди про гарантії прав громадян держав учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року на отримання, гарантованої міжнародною Угодою, пенсії в більшому розмірі. Відповідно до Конституції України та чинного законодавства України, міжнародна угода, ратифікована Верховною Радою України має перевагу над чинним законодавством України, в тому числі і в галузі пенсійного забезпечення.

Статтею 6 даної Угоди визначено, що для встановлення права на пенсію, громадянам держав - учасниць Угоди, враховується трудовий стаж набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до вступу в силу цієї Угоди. Обчислення пенсії проводиться з заробітку за період роботи, який зараховується в трудовий стаж.

Оскільки позивач працював в районах Крайньої Півночі та подав відповідачу довідки про заробітну плату, відповідно на нього поширюється дія Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року і він має право на врахування районного коефіцієнту та північної надбавки при обчисленні пенсії із врахуванням розміру заробітної плати із включенням сум районного коефіцієнта 1,7 та північної надбавки 1,5 на підставі довідки, виданої Акціонерним товариством «Пурпетрубопроводстрой» від 31.01.2016 р. за № 35.

Таким чином суд прийшов до висновку про підставність позовних вимог в частині врахування районних коефіцієнтів та північних надбавок на підставі довідки, виданої Акціонерним товариством «Пурпетрубопроводстрой» від 31.01.2016 р. за № 35.(а.с 13-17)

Вирішуючи спір щодо обмеження коефіцієнтом 5,6 суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.66 З-ну України Про пенсійне забезпечення вбачається, що у заробіток для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які за діючими правилами нараховуються страхові внески.

Зміни до вищевказаної статті були внесені Законом України від 22.05.2003 р., які набули чинності з 10.06.2003 р.

Відповідно до вказаних змін та доповнень, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Частинами 1, 2 ст. 41 даного Закону визначено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум. (Пункт другий статті 41 доповнено абзацом згідно із Законом N 2343-IV від 13.01.2005 р.).

З даної норми Закону, обчислення пенсії проводиться за правилами та відповідно до законодавства, що діяло раніше, а обмеження 5,6 розміру середньої заробітної плати повинно застосовуватися до перерахунку за період починаючи з 01.12.1988 року.

Як достовірно встановлено в судовому засіданні, на час отримання позивачем заробітної плати в період з 14.04.1978 р. по 31.05.1996 р. таких обмежень максимальної величини заробітної плати не існувало, так як були встановлені лише 13.07.1998 року Постановою КМУ №1064 Про встановлення максимальної величини, фактичних витрат суб'єктів господарювання на оплату праці працівників, суми оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються збори (внески) до соціальних фондів».

З врахуванням того, що страхові внески сплачувалися до Пенсійного фонду з всієї (повної) заробітної плати, яку позивач отримував у вказаний період то дії відповідача щодо нарахування пенсії із обмеженого заробітку у межах суми, що не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання заробітку, є неправомірними за період з 14.04.1987 р. по 31.05.1996 р. при обчисленні пенсії (а.с. 18-20).

Ухвалою суду від 21.06.2017 р. позовні вимоги в частині визнання неправомірними дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо нарахування пенсії із обмеженням заробітної плати коефіцієнтом 5,6 за період з 14.04.1987 р. по 09.11.2004 р., та зобов'язання відповідача зняти такі обмеження залишено без розгляду за період з 10.03.2011 року по 02.10.2016 року включно.

Таким чином суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог та зобовязання відповідача зняти обмеження коефіцієнтів 5,6 заробітної плати за період роботи з 14.04.1987 р. по 31.05.1996 р. при обчисленні пенсії.

Враховуючи вище наведене, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 99, 100, 158-163, 167, 186, 187, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними задовільнити частково.

Визнати неправомірними дії Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо неврахування при розрахунку пенсії ОСОБА_1 сум районного коефіцієнту та північної надбавки при визначенні розміру заробітної плати, яку він отримував у Тресті «Пурпетрубопроводстрой».

Зобовязати Надвірнянське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.12.2016 р., з урахуванням розміру заробітної плати, з районним коефіцієнтом та північною надбавкою, яку він отримував у Тресті «Пурпетрубопроводстрой» згідно довідки, виданої Акціонерним товариством «Пурпетрубопроводстрой» від 31.01.2016 р. за № 35, та виплатити недоотримані ним суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон повязує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Визнати неправомірними дії Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо нарахування пенсії ОСОБА_1 із обмеженням заробітної плати коефіцієнтом 5,6.

Зобовязати Надвірнянське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з 03.10.2016 р. здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, знявши обмеження коефіцієнтів заробітної плати 5,6 за період з 14.04.1987 р. по 31.05.1996 р. при обчисленні його пенсії і виплатити недоотримані ним суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон повязує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ст. 186 КАС України через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.

Суддя Міськевич О.Я.

Повний текст постанови виготовлено 26.06.2017 р.