Постанова № 67505430, 23.06.2017, Володимирецький районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
23.06.2017
Номер справи
556/832/17
Номер документу
67505430
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 556/832/17

Рядок статзвіту № 90

23 червня 2017 року

Володимирецький районний суд Рівненської області в складi:

головуючої - судді Іванків О.В.

секретаря судових засіданьОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Володимирець в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовомОСОБА_2 до Володимирецького обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобовязання вчинити дії по перерахунку пенсії та провести її виплату,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом до Володимирецького обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, в якому просить визнати протиправними дії Володимирецького обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови в проведенні перерахунку їй пенсії відповідно до ч.2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати відповідача з 19.04.2017 року провести перерахунок пенсії за віком ОСОБА_3 з урахуванням частини 2статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку та виплачувати пенсію за віком з урахуванням проведеного перерахунку пенсії, допустити негайне виконання в межах суми платежу за один місяць та стягнути на її користь судовий збір.

Позивач у судове засідання не з'явивилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує повністю.

Представник відповідача ОСОБА_4 - подала заперечення проти позову, мотивуючи його тим, що упозивача відсутнє право на призначення державної пенсії, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», остання не має права на перерахунок пенсії згідно ч.2 ст.56 даного Закону з тих підстав, що позивачу вже встановлено доплату за стаж, обчислений у відповідності доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому вимоги щодо застосування другої пільги по обчисленню стажу не передбачено чинним законодавством. З огляду на це, просила у задоволенні позову відмовити за безпідставністю позовних вимог.

Дослідивши докази у справі в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.

Відповідно до вимог статті 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

З пункту 13 Прикінцевих та перехідних положень ЗаконуУкраїни «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» слідує, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії зокрема і відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», їй призначається одна пенсія за її вибором.

Частиною 3 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»встановлено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Згідно частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище за 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище за 85 % заробітку.

Порівнюючи положення частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», суд приходить до висновку, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.

Крім цього, на основі аналізу пенсійного законодавства суд дійшов до висновку, що починаючи з 01 січня 2004 року, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без врахування положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» є неможливим; і навпаки застосування окремих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою до використання до цієї категорії осіб при обрахунку пенсії Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами адміністративної справи, ОСОБА_3 19 квітня 2017 року звернулася до Володимирецького обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З відповіді Володимирецького обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області № 1272/05-01 від 03 травня 2017 року, встановлено, що останнім в перерахунку пенсії позивачу відмовлено з тих підстав, що позивачу призначено пенсію за віком з відповідно до норм Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» і згідно ст. 28 даного Закону йому здійснюється нарахування підвищення до пенсії за понаднормативний стаж, тому вимоги щодо застосування другої пільги по обчисленню стажу не передбачено чинним законодавством.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 є громадянкою, яка постійно проживала на території зони посиленого радіоекологічного контролю з 1986 року, категорія 4, що підтверджується посвідченням серія В-І №579382 від 30.12.1993 року.

З трудової книжки позивача серії БТ-1 №1842611 встановлено, що загальний стаж ОСОБА_3 становить 39 років 7 місяців.

Таким чином, позивач ОСОБА_3 як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, при стажі роботи більше 20 років, має право на одержання пенсії на умовах, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд вважає надуманим твердження відповідача, що застосування до позивача положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призведе до подвійного нарахування збільшення до пенсії на понаднормований стаж, оскільки при наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

При цьому суд відзначає, що правильність нарахування пенсій, уникнення помилок, подвійних виплат відповідно до затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 Положення про Пенсійний фонд України, Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» є обов'язком саме відповідача.

Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України. Так, постановою колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 07 липня 2015 року у справі № 21-727а/15 встановлено право громадян на пенсію в повному розмірі, які віднесені до 1, 2, 3, 4 категорій потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але не вище 75 % заробітку. У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений ч.2ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України і у постановах від20 вересня 2016 року(справа № 21-1255а16).

Таким чином, суд приходить до висновку, що пенсія має нараховуватися та обчислюватися згідно зЗаконом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з врахуванням пільг, передбаченихЗаконом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихст.72 цього Кодексу.

За наведених підстав та вказаних правових норм, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Питання судових витрат суд вирішує у відповідності з вимогамист.94 КАС України.

Відповідно до вимог пункту 1 частини 1 статті 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження пенсій, інших платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць, тому позовні вимоги позивача щодо звернення до негайного виконання постанови суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць слід задоволити.

На підставі викладеного,ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.49,55,56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.28 та ч.3 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст.71,158-163,167,256 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Володимирецького обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до ч.2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобовязати Володимирецьке обєднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести перерахунок пенсії за віком ОСОБА_2 з урахуванням частини 2статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, починаючи з 19 квітня 2017 року, та виплачувати пенсію за віком з урахуванням проведеного перерахунку пенсії.

Стягнути з Володимирецького обєднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області в користь ОСОБА_2 понесені нею при подачі позову судові витрати в сумі 640 (шістсот сорок) гривень.

Звернути до негайного виконання постанову суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієїпостанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Суддя: Іванків О.В.