Постанова № 67498166, 29.06.2017, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2017
Номер справи
813/188/17
Номер документу
67498166
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 червня 2017 року справа № 813/188/17

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гулкевич І.З.

секретар судового засідання Іванес Х.О.

за участю: представника позивача Бейба Г.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Дрогобицького міськрайонного центру зайнятості до Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про стягнення коштів,-

ВСТАНОВИВ:

Дрогобицький міськрайонний центр зайнятості звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області в якому просить стягнути з відповідача кошти в сумі 13491,32 грн.

Позовна вимога про стягнення коштів в сумі 13491,32 грн. обґрунтовані тим, що вказана сума була виплачена в якості допомоги по безробіттю ОСОБА_2 після звільнення її з Дрогобицької ОДПІ та отримання статусу безробітного протягом липня та жовтня 2016 року. Однак, постановою Львівського окружного адміністративного суду від 24.10.16р. у справі № 813/2067/16 його поновлено на роботі, а тому кошти в сумі 13491,32 грн. відповідно до ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" слід стягнути з Дрогобицької ОДПІ.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, просила задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, попередньо надав заперечення на адміністративний позов. Суть яких зводиться до того, що повернення виплачених безробітному коштів здійснюється відповідно до частини 4 ст. 35 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.00р. № 1533-Ш. Тобто обов'язок повернення отриманої безробітним допомоги з безробіття виникає у роботодавця у разі його поновлення на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили. Дрогобицькою ОДПІ 24.10.2016 року подано апеляційну скаргу на постанову суду, відтак відповідач прийшов до висновку про відсутність підстав для відшкодування коштів.

Суд, дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позов слід задовольнити, мотивуючи це наступним.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 будучи звільненою 01.06.16р. з Дрогобицької ОДПІ відповідно до п.1 ст. 40 КЗпП України зареєструвалася 24.06.16р. у Дрогобицькому міськрайонному центрі зайнятості з метою пошуку роботи.

30.06.16р. ОСОБА_2 надано статус безробітного, призначено допомогу з безробіття та розпочато її виплату відповідно до п.п.1, 3, 4 ст.22 та п.1 ст.23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Допомога по безробіттю була виплачена в період з липня по жовтень 2016 року в сумі 13491,32 грн.

Судом встановлено, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 24.10.16 р. у справі №813/2067/16 поновлено ОСОБА_2 на посаді завідувача сектору організації та проведення перевірок суб'єктів декларування в деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру управління податків і зборів з фізичних осіб Дрогобицької ОДПІ з 01.06.16р.

Постанову в частині поновлення на посаді звернено до негайного виконання.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.06.17 р. №876/3659/17 змінено в абзаці четвертому резолютивної частини тексту постанови і викладено в наступній редакції: "Стягнути з Дрогобицької об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на користь ОСОБА_2 середній заробіток за період з 01.06.2016 року по 24.10.2016 року в розмірі 18 966 (вісімнадцять тисяч дев"ятсот шістдесят шість) гривень з проведенням необхідних відрахувань відповідно до чинного законодавства. Постанову суду в частині стягнення на користь ОСОБА_2 середнього заробітку за один місяць в розмірі 3 793 (три тисячі сімсот дев"яносто три) гривні 66 коп. з проведенням необхідних відрахувань відповідно до чинного законодавства допустити до негайного виконання.". В решті постанову залишено без змін.

Дрогобицьким міськрайонним центром зайнятості по вказаним обставинам проведено розслідування страхових випадків та обґрунтування виплат матеріального забезпечення. За результатами перевірки складено акт від 10.11.16р. №310.

На підставі встановлених і викладених у акті перевірки від 10.11.16р. №310 обставин позивачем 14.11.16р. скеровано на адресу відповідача претензію про повернення коштів в сумі 13491,32 грн., яка залишена без задоволення.

У зв'язку з цим позивач звернувся до суду.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 1533-ІІІ від 02.03.00р. (із наступними змінами і доповненнями) (далі - Закон № 1533-ІІІ), Законом України "Про зайнятість населення" № 5067-VI від 05.07.12р. (із наступними змінами і доповненнями) (далі - Закон № 5067-VI), Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 20.03.13р., Положенням про державну службу зайнятості України, затвердженим Указом Президента України від 16.01.13р. № 19/2013, Кодексом адміністративного судочинства України.

Дрогобицький міськрайонний центр зайнятості є органом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд), що діє від імені Фонду відповідно до вищезазначеного законодавства та, зокрема, Положення про державну службу зайнятості України.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" безробіття - соціально-економічне явище, за якого частина осіб не має змоги реалізувати своє право на працю та отримання заробітної плати (винагороди) як джерела існування.

Однією з гарантій у сфері захисту населення, закріпленої у ст. 5 Закону № 5067-VI, є соціальний захист у випадку настання безробіття, зміст якого розкривається у ст. 9 Закону № 5067-VI, де йдеться про участь в загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні на випадок безробіття, яке передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття.

За правилами п. 2 ч. 1 ст. 45 цього ж Закону реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі поновлення на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили.

Згідно з ч.ч. 1, 3, 4 ст. 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.

Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років, а для осіб, зазначених у частині другій статті 6 цього Закону, - 180 календарних днів.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 31 Закону № 1533-ІІІ виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду.

За правилами, встановленими у п. 2 ст. 36 Закону № 1533-ІІІ застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг

Відповідно до п. 4 ст. 35 Закону № 1533-ІІІ із роботодавця утримується сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.

Відповідно до пп. 2 п. 5.5 розділу 5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 307 від 20.11.00р., виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду (з дня поновлення на роботі).

Згідно з пп. 1 п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, реєстрація безробітних припиняється з дня поновлення зареєстрованого безробітного на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили.

Системний аналіз викладених норм законодавства дозволяє дійти висновку, що роботодавець повинен відшкодувати центру зайнятості виплачені суми допомоги по безробіттю за весь період з моменту призначення такої допомоги і до моменту поновлення безробітного на роботі за рішенням суду, що є єдиною та достатньою умовою для такого відшкодування.

Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог і вважає їх такими, що належить задовольнити.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, судові витрати у формі судового збору зі сторін не належить стягувати.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на користь Дрогобицького міськрайонного центру зайнятості кошти в сумі 13491 (тринадцять тисяч чотириста дев'яносто одна) грн 32 коп .

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 03 липня 2017 року.

Суддя Гулкевич І.З.