Рішення № 67497815, 30.06.2017, Віньковецький районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
30.06.2017
Номер справи
670/95/17
Номер документу
67497815
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Справа № 670/95/17

Провадження № 2/670/127/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2017 року смт. Віньківці

Віньковецький районний суд Хмельницької області у складі:

головуючого судді Волкової О.М.

з участю секретаря Сікорської В.О.

прокурора Козел Н.О.

представника відповідача ОСОБА_1 - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Віньківці цивільну справу за позовом заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави до Хмельницької обласної державної адміністрації, ОСОБА_1 про визнання недійсними розпоряджень та договорів оренди,

ВСТАНОВИВ:

До Віньковецького районного суду надійшов вказаний позов заступника прокурора Хмельницької області, у якому діючи на захист інтересів держави прокурор просив визнати недійсним розпорядження голови Хмельницької обласної державної адміністрації № 160/2015-р від 09.04.2015 «Про надання дозволу громадянину ОСОБА_1 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки водного фонду в натурі (на місцевості)»; визнати недійсним розпорядження голови Хмельницької обласної державної адміністрації № 43/2015-р від 27.01.2015 «Про надання дозволу громадянину ОСОБА_1 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки водного фонду в натурі (на місцевості)»; визнати недійсним розпорядження голови Хмельницької обласної державної адміністрації № 524/2015-р від 27.10.2015 «Про передачу в оренду водних об'єктів громадянину ОСОБА_1В.»; визнати недійсним договір оренди від 12.08.2016, укладений між Хмельницькою обласною державною адміністрацією та ОСОБА_1, водного обєкту у комплексі із земельною ділянкою водного фонду, кадастровий номер № 6820683000:04:002:0001 із земель державної власності площею 81,8 га (рішення про держреєстрацію № 30956855 від 16.08.2016); визнати недійсним договір оренди від 12.08.2016, укладений між Хмельницькою обласною державною адміністрацією та ОСОБА_1, водного обєкту у комплексі із земельною ділянкою водного фонду, кадастровий номер № 6820683000:04:005:0001 із земель державної власності площею 2,61 га (рішення про держреєстрацію № 30956681 від 16.08.2016), а також стягнути із відповідачів на користь прокуратури Хмельницької області сплачений судовий збір у сумі 8 тисяч гривень.

В обґрунтування позову зазначено, що розпорядженнями голови Хмельницької обласної державної адміністрації № 160/2015-р від 09.04.2015 та № 43/2015-р від 27.01.2015 надано дозволи громадянину ОСОБА_1 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок водного фонду в натурі (на місцевості) із земель державної власності площею 81,8 га та 2,61 га, які знаходяться на території Женишковецької сільської ради, Віньковецького району за межами населеного пункту, з метою подальшої передачі у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб.

Розпорядженням голови Хмельницької обласної державної адміністрації № 524/2015-р від 27.10.2015 зазначену технічну документацію із землеустрою затверджено та надано в оренду ОСОБА_1 до 05.03.2018 водний об'єкт у комплексі із земельною ділянкою водного фонду із земель державної власності (кадастровий номер 6820683000:04:002:0001) площею 81,8 га для рибогосподарських потреб та до 10.12.2017 водний об'єкт у комплексі із земельною ділянкою водного фонду із земель державної власності (кадастровий номер 6820683000:04:005:0001) площею 2,61 га для рибогосподарських потреб.

На підставі вказаних розпоряджень 12.08.2016 Хмельницькою обласною державною адміністрацією із ОСОБА_1 укладено два договори оренди водних об'єктів у комплексі із земельними ділянками водного фонду із земель державної власності кадастровий номер 6820683000:04:002:0001, площею 81,8 га, та кадастровий номер 6820683000:04:005:0001, площею 2,61 га, для рибогосподарських потреб, строком дії до 05.03.2018 та 10.12.2017 відповідно.

16.08.2016 проведено державну реєстрацію речових прав на зазначені земельні ділянки.

Вказані розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації № 160/2015-р від 09.04.2015, № 43/2015-р від 27.01.2015 та № 524/2015-р від 27.10.2015 та договори оренди земельних ділянок підлягають визнанню недійсними з таких підстав.

Згідно із ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.

Частиною 5 статті 122 Земельного кодексу України встановлено, що обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про аквакультуру» (відносно Земельного кодексу України є спеціальним при регулюванні питання надання земельних ділянок водного фонду для рибогосподарських потреб і прийнятий пізніше) рибогосподарський водний об'єкт для цілей аквакультури надається в користування на умовах оренди юридичній чи фізичній особі в порядку, передбаченому Водним кодексом України.

Згідно із ч. ч. 3, 4 ст. 51 Водного кодексу України водні об'єкти надаються у користування за договором оренди земель водного фонду на земельних торгах у комплексі із земельною ділянкою. Водні об'єкти надаються у користування на умовах оренди органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними Земельним кодексом України, відповідно до договору оренди, погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства.

Тому питання надання вказаної земельної ділянки в користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб може бути вирішено обласною державною адміністрацією лише в комплексі із водним об'єктом із дотриманням конкурсних засад, отже зазначені розпорядження прийнято всупереч вимогам Закону України «Про аквакультуру» та Водного кодексу України.

Крім цього, відповідно до інформації Хмельницької обласної державної адміністрації № 68/10-12-5125/2016 від 22.11.2016, оспорюванні розпорядження прийнято за наявності у ОСОБА_1 дозволів на спеціальне водокористування на підставі ст. 134 Земельного кодексу України.

За результатами розгляду заяв вказаного громадянина ОСОБА_3 екології та природних ресурсів Хмельницької облдержадміністрації надано дозволи на спеціальне водокористування за № 530 від 05.03.2015 та № 413 від 10.12.2014.

Згідно вказаних дозволів громадянин набув право використання водних об'єктів, розташованих на території Женишковецької сільської ради Віньковецького району, для рибогосподарських потреб із загальним об'ємом води для його наповнення, що не перевищує 931 тис. куб.м. та 34,3 тис. куб.м. на рік відповідно.

Дозволи погоджено висновками Хмельницького обласного управління водних ресурсів за № 360 від 27.02.2015 та № 1667 від 27.11.2014.

Разом із тим, відповідно до п. 3 Порядку видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 № 321, дозволи видаються на підставі заявки юридичної або фізичної особи з обгрунтуванням потреби у воді.

У вказаного громадянина потреба у водокористуванні на час звернення до ОСОБА_3 екології та природних ресурсів облдержадміністрації не була обґрунтована, оскільки будь-які права на використання відповідних об'єктів водного фонду та земельних ділянок, розташованих під ними, для рибогосподарських потреб на цей час були відсутні. Наказом Державного агентства водних ресурсів України від 11.01.2012 № 9 затверджено Регламент (інформаційну картку) погодження клопотання водокористувачів з обґрунтуванням потреби у воді для отримання дозволу на спеціальне водокористування (в частині погодження клопотання водокористувачів з обґрунтуванням потреби у воді в разі використання поверхневих вод).

Разом із тим, у клопотаннях, доданих до заяв про надання дозволів на спеціальне водокористування, зазначено недостовірні відомості, що вказаний громадянин є орендарем ставків і має потребу у воді, а тому надання в оренду зазначених земельних ділянок без проведення земельних торгів і у цьому разі є незаконним.

Таким чином, зазначені дозволи не надавали ОСОБА_1 право на розроблення технічної документації вказаної категорії згідно оспорюваних розпоряджень Хмельницької обласної державної адміністрації № 160/2015-р від 09.04.2015 та № 43/2015-р від 27.01.2015 без проведення земельних торгів.

Відповідно до ст. ст. 210 - 211 Земельного кодексу України визначено, що наслідком укладання угод з порушенням законодавства є визнання такої угоди судом недійсною.

Статтями 203, 228 ЦК України передбачено, що правочини не можуть суперечити цивільно-правовому законодавству, не повинні бути спрямовані на порушення інтересів і пошкодження майна держави, територіальної громади, незаконним заволодінням ним.

Відповідно до ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. ч. 1-3, 5, 6 ст. 203 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

На підстві викладеного прокурор вважає, що зазначені розпорядження № 160/2015-р від 09.04.2015, № 43/2015-р від 27.01.2015, № 524/2015-р від 27.10.2015 та укладені на їх підставі між Хмельницькою обласною державною адміністрацією та ОСОБА_1 договори оренди водних об'єктів у комплексі із земельними ділянками водного фонду із земель державної власності підлягають визнанню недійсними.

Ухвалою суду від 11.04.2017 року протокольно до участі у справі як третю особу без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача було залучено ОСОБА_3 екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації.

У судовому засіданні прокурор Віньковецького відділу Городоцької місцевої прокуратури Хмельницької області ОСОБА_4 позовні вимоги підтримала повністю з підстав, викладених у позові, та просила задовольнити.

Представник відповідача, Хмельницької обласної державної адміністрації за довіреністю ОСОБА_5 у судовому засіданні позов прокурора не визнала, просила відмовити у його задоволенні.

Подала заперечення на позов, у яких вказала, що позовні вимоги є не обгрунованими, оскільки особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного Кодексу передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір, земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена'нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_6 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим,: органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої, влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них норматйвно-правових . актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічцих обґрунтувань,використання та охорони земель адміністративно- територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому, законом порядку. В облдержадміністрації були відсутні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення технічної документації.

Водні об'єкти надаються у користування на умовах оренди органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженими, визначеними Земельним кодексом України, відповідно погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства.

Крім того, ч. 1 ст. 134 ЗК України визначається, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), в тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної чи комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних асадах (земельних торгах), крім випадків встановлених частиною другою цієї статті.

Разом з тим, частина 2 цієї статті передбачає,що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі використання земельних ділянок для потребу пов'язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів.

Таким чином, порядок надання земельної ділянки державної чи комунальної власності в користування без дотримання обов'язкової процедури - земельних торгів, визначається спеціальною нормою ЗКУ, що дає можливість дійти висновку - наявність дозволу на спеціальне водокористування є підставою для отримання в користування земельної ділянки державної власності без проведення земельних торгів, та враховуючи наявність спеціальної норми в ЗКУ, яка передбачає порядок передачі земельної ділянки на підставі дозволу на спеціальне водокористування, можна дійти висновку щодо спеціального регулювання законодавством порядку передачі земельних ділянок водного фонду.

Представник відповідача ОСОБА_1 за довіреністю ОСОБА_2 у судовому засіданні також не визнав позовні вимоги і просив відмовити.

Відповідач ОСОБА_1 в наданих до суду письмових запереченнях зазначив, що згідно норм Земельного кодексу України, Водного кодексу України та Закону України «Про аквакультуру», а саме ч. ч. 3, 4 ст. 51 Водного кодексу України водні об'єкти надаються у користування за договором оренди земель водного фонду на земельних торгах у комплексі із земельною ділянкою. Водні об'єкти надаються у користування на умовах оренди органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними Земельним кодексом України, відповідно до договору оренди, погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства. Окрім цього, відповідач не погоджується з твердженнями позивача про те, що надані відповідачем дозволи на спеціальне водокористування на підставі ст. 134 Земельного кодексу України за № 530 від 05.03.2015 та № 413 від 10.12.2014 отримані із порушенням процесуальних норм, зокрема із порушенням п. 3 Порядку видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 № 321, тобто дозволи були видані без обґрунтування потреби у воді. Згідно ст. 51 Водного кодексу України водні об'єкти надаються у користування за договором оренди земель водного фонду на земельних торгах у комплексі із земельною ділянкою. Водні об'єкти надаються у користування на умовах оренди органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними Земельним кодексом України, відповідно до договору оренди, погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства.

Відповідно до ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних умовах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі поновлення договорів оренди землі.

Водний об'єкт у комплексі із земельною ділянкою водного фонду із земель державної власності кадастровий номер 6820683000:04:005:0001 площею 2,61 га для рибогосподарських потреб знаходився в суборенді ще до наданого дозволу № 43/2015-р від 27.01.2015, тому фактично відбулося поновлення договору оренди на вище зазначену земельну ділянку. Отже, проведення земельних торгів було непотрібним у зв'язку із поновленням раніше діючого договору оренди. Також ОСОБА_1 не згідний з позовною заявою в частині скасування розпорядження, так, як особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_6 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. На підставі наведеного він звернувся до Хмельницької обладміністрації з клопотаннями про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок водного фонду, та на підставі його клопотання розпорядженнями Хмельницької обласної державної адміністрації від 09.04.2015 року № 160/2015-р та 27.01.2015 року № 43/2015-р йому надано мені дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок водного фонду в натурі (на місцевості).

Після цього він ним було виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок водного фонду в натурі (на місцевості), паспорт водного об'єкта, нормативно грошову оцінку, яку затверджено Віньковецькою районою радою та укладено договори оренди водних об'єктів.

По-друге, на території земельної ділянки водного фонду кадастровий номер 6820683000:04:002:0001 площею 81,8 га для рибогосподарських потреб розташований об'єкт нерухомого майна, а саме нежитлове приміщення, будинок загальною площею 36,0 кв.м., що знаходиться у його приватній власності та підтверджується Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 28.12.2012 року. Державна реєстрацію права власності на зазначений об'єкт нерухомого майна підтверджується Витягом про державну реєстрацію прав № 37040082 від 28.12.2012 р.

По-третє, відповідно до ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб. Відповідно до статті 49 цього Кодексу спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу та видається обласними державними адміністраціями - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення.

Дозвіл на спеціальне водокористування видається згідно Водного кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 року № 321 «Про затвердження Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1992 р. N 459.

Відповідно до п. 3 Порядку дозволи видаються на підставі клопотання юридичної або фізичної особи з обґрунтуванням потреби у воді.

Інші документи необхідні для отримання дозволу на спеціальне водокористування відповідно до чинного законодавства не передбачені.

Для реалізації свого права як водокористувача, 05.03.2015 року йому видано дозвіл на спеціальне водокористування № 530 від 05.03.2015 року для рибогосподарських потреб строком дії до 05.03.2018 року та дозвіл на спеціальне водокористування № 413 від 10.12.2014 року для рибогосподарських потреб строком дії до 10.12.2017.

Згідно із ст. 134 Земельного кодексу не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі використання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів.

З огляду на викладене, земельні ділянки водного фонду надані йому в оренду Хмельницькою обласною державною адміністрацією правомірно на підставі дозволів на спеціальне водокористування, і підстав для задоволення позову немає.

Представник третьої особи, ОСОБА_3 екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації за довіреністю ОСОБА_7, у судовому засіданні з позовними вимогами прокурора не погодився, просив відмовити.

Надав суду письмові заперечення, де вказав, що ОСОБА_3 екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації було розглянуто подані ОСОБА_1 документи відповідно до Порядку видачі юридичним і фізичним особам (водокористувачам) дозволів на спеціальне водокористування, та факту надання у заяві і документах, що додаються до неї, недостовірної інформації виявлено не було. Тому враховуючи, що законність видачі ОСОБА_3 екології та природних ресурсів Хмельницької облдержадміністрації ОСОБА_1 не оскаржено у судовому порядку та звернень щодо скасування дозволу не надходило, тому дозволи на спеціальне водокористування № 413 від 10.12.2014 року та № 530 від 05.03.2015 року є чинними та прийнятими відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до розпорядження голови Хмельницької облдержадміністрації № 524/2015-р від 27.10.2015 року ОСОБА_3 екології та природних ресурсів облдержадміністрації укладено договір оренди вказаних воднихобєктів на умовах визначених цим розпорядженням, встановлено орендну плату за водні обєкти відповідно до Методики визначення розміру плати за надані в оренду водні обєкти, затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 28.05.2013 року № 236, та орендну плату за земельні ділянки у розмірі, передбаченому Податковим кодексом України та Законом України «Про оренду землі» та забезпечено його погодження з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства. Тому представник просив відмовити позивачеві у задоволенні позовних вимог повністю.

Заслухавши пояснення осіб, які брали участь у розгляді справи, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов такого висновку.

Судом встановлено, що згідно договору суборенди земель водного фонду № 91 від 22.12.2009 року, що був укладений між орендодавцем ОСОБА_8 та орендарем ОСОБА_1, і який зареєстрований у Віньковецькому районному відділі «Хмельницькій регіональній філії Державного підприємства Центр Державного Земельного Кадастру» 26.12.2010 року, власник земельної ділянки «орендодавець» ОСОБА_8 передав згідно догову суборенди земельну ділянку водного фонду, яка знаходиться на території Женишковецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області земельну ділянку (став) площею 2,6100 га, а орендар ОСОБА_1 прийняв в користування вищезгадану земельну ділянку для рибогосподарських потреб та організації місць відпочинку громадян терміном на 2 роки.

26.07.2012 року Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Хмельницькій області суборендару ОСОБА_1 було видано Дозвіл № 003210С на спеціальне водокористування на строк до 03.12.2012 року на водний обєкт -- ставок площею водного дзеркала 2,61 га на території Женишковецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області.

21.11.2014 року відповідач ОСОБА_1 та 17.02.2015 року його представник за довіреністю ОСОБА_2 звернулись до директора ОСОБА_3 екології та природних ресурсів Хмельницької облдержадміністрації із письмовими заявами про видачу дозволу на спеціальне водокористування ставками, що розміщені на землях на території Женишковецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області, та будуть використовуватись для рибогосподарських потреб площею відповідно 2,61 га та 109,6558 га, а також клопотання про погодження умов та отримання дозволу на спеціальне водокористування та документи розрахунок, висновок, схема.

Після розгляду вказаних клопотань та позитивного висновку щодо можливості видачі дозволу на спеціальне водокористування, наданого Хмельницьким обласним управлінням водних ресурсів від 27.11.2014 року № 1667 та від 27.02.2017 року № 360 за зверненням директора ОСОБА_3 екології та природних ресурсів Хмельницької облдержадміністрації, ОСОБА_1 було видано два дозволи на спеціальне водокористування, а саме № 413 від 10.12.2014 року та № 530 від 05.03.2015 року.

Зокрема, згідно дозволу на спеціальне водокористування № 413 від 10.12.2014 року ОСОБА_3 екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації, ОСОБА_1 надано дозвіл на користування ставком на території Женишковецької сільської ради Віньковецького району (за межами населеного пункту) площею 2,61 га для рибогосподарських потреб на строк до 10.12.2017 року.

Відповідно до дозволу на спеціальне водокористування № 530 від 05.03.2015 року ОСОБА_3 екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації, ОСОБА_1 надано дозвіл на користування ставком на р. Рів на території Женишковецької сільської ради Віньковецького району (за межами населеного пункту) площею водного дзеркала 79,5 га для рибогосподарських потреб на строк до 05.03.2018 року.

15.01.2015 року ОСОБА_1 звернувся до Хмельницької обласної державної адміністрації із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 30 років для рибогосподарських потреб площею 2,61 га, розташованої за межами населеного пункту с. Женишківці Віньковецького району Хмсельницької області.

11.03.2015 року ОСОБА_1 звернувся до Хмельницької обласної державної адміністрації із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 109,6558 га, розташованої за межами населеного пункту с. Женишківці Віньковецького району Хмсельницької області з метою оренди терміном на 40 років для зайнятття риборозведенням.

До вказаних заяв відповідачем було додано дозволи на спеціальне водокористування № 413 від 10.12.2014 року та № 530 від 05.03.2015 року.

На підставі поданих ОСОБА_1 матеріалів Хмельницькою обласною державною адміністрацією 27.01.2015 року було прийнято розпорядження 43/2015-р «Про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки водного фонду в натурі (на місцевості) громадянину ОСОБА_1В.», згідно якого ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки водного фонду в натурі (на місцевості) площею 2,61 га, яка розташована за межами населеного пункту на території Женишковецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області з метою подальшої передачі у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб.

09.04.2015 року Хмельницькою обласною державною адміністрацією 27.01.2015 року прийнято розпорядження 160/2015-р «Про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки водного фонду в натурі (на місцевості) громадянину ОСОБА_1В.», згідно якого ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки водного фонду в натурі (на місцевості) площею 81,8000 га, яка розташована за межами населеного пункту на території Женишковецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області з метою подальшої передачі у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб.

04.09. 2015 року ОСОБА_1 подав на імя голови Хмельницької обласної державної адміністрації заяву про затвердження технічної документації та укладання договорів оренди на земельні ділянки водного фонду площами 2,61 га та 81,8 га, які розташовані за межами населених пунктів Женишковецької сільської ради Віньковецького району для рибогосподарських потреб.

27.10.2015 року за № 524/2015-р Хмельницькою обласною державною адміністрацією прийнято розпорядження «Про передачу в оренду водних обєктів громадянину ОСОБА_1В.», згідно з яким розглянувши заяву ОСОБА_1 від 04.09.2015 року, паспорти водних обєктів та технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натура (на місцевості), вирішено затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для рибогосподарських потреб громадянину ОСОБА_1 за межами населених пунктів на території Женишковецької сільської ради Віньковецького району, та надати в оренду до 05.03.2018 року ОСОБА_1 водний обєкт у комплексі із земельною ділянкою водного фонду із земель державної власності (кадастровий номер 6820683000:04:002:001) площею 81,800 га для рибогосподарських потреб, яка знаходиться на території Женишковецької сільської ради Віньковецького району, та надати в оренду до 10.12. 2017 року ОСОБА_1 водний обєкт у комплексі із земельною ділянкою водного фонду із земель державної власності (кадастровий номер 6820683000:04:005:001) площею 2,61000 га для рибогосподарських потреб, яка знаходиться на території Женишковецької сільської ради Віньковецького району.

12.08.2016 року між Хмельницькою обласною державною адміністрацією в особі директора ОСОБА_3 екології та природних ресурсів облдержадміністрації ОСОБА_9 (орендодавець) та фізичною особою ОСОБА_1 (орендар) укладено два договори оренди водного обєкта.

А саме, за договором оренди водного обєкта № б/н 1/2 від 12.08.2016 року передано в оренду ОСОБА_1 у строкове платне користування до 10.12.2017 року водний обєкт для рибогосподарських потреб, ставок площею 2,61 га, який розташований за межами населених пунктів на території Женишковецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області на струмку без назви -- ліва притока р. Рів (басейн р. Південний Буг), та відповідно обєктом оренди за вказаним договором є вода (водний простір) водного обєкта 25,000 тис. м. куб. площею 2,6100 га, земельна ділянка під водним обєктом площею 2,6100 га, яка знаходиться на території Женишковецької сільської ради віньковецького району, кадастровий номер 6820683000:04:005:0001.

Згідно договору оренди водного обєкта № б/н 2/2 від 12.08.2016 року ОСОБА_1 передано в оренду у строкове платне користування до 05.03.2018 року водний обєкт для рибогосподарських потреб, водосховище площею 81,8000 га, яке розташоване за межами населених пунктів на території Женишковецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області на р. Рів (правобережна притока р. Південний Буг (басейн р. Південний Буг), та відповідно обєктом оренди за вказаним договором є вода (водний простір) водного обєкта 1495 ,70 тис. м. куб. площею 81,8000 га, земельна ділянка під водним обєктом площею 81,8000 га, яка знаходиться на території Женишковецької сільської ради Віньковецького району, кадастровий номер 6820683000:04:002:0001.

Договори оренди погоджені із Сектором у Хмельницькій області Державного агентства водних ресурсів України 10.08.2016 року, та в подальшому 16.08.2016 року проведено державну реєстрацію речових прав на зазначені земельні ділянки.

Згідно зі статтею 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Частиною 5 статті 122 Земельного кодексу України встановлено, що обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Згідно з частиною другою статті 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, в якому зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Органам, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК України, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною третьою статті 123 ЗК України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

А згідно частини 10 ст. 123 ЗК України, рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюється затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Крім того, Закон України «Про оренду державного та комунального майна» покликаний забезпечити підвищення ефективності використання державного та комунального майна шляхом передачі його в оренду фізичним та юридичним особам.

Відповідно ст. ст. 2 та 6 Закон України «Про оренду державного та комунального майна» орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Орендарями можуть бути господарські товариства, створені членами трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу, інші юридичні особи та громадяни України, фізичні та юридичні особи іноземних держав, міжнародні організації та особи без громадянства.

Відповідно ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

За правилом статті 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про аквакультуру» рибогосподарський водний об'єкт для цілей аквакультури надається в користування на умовах оренди юридичній чи фізичній особі в порядку, передбаченому Водним кодексом України.

Згідно із ч. ч. 3, 4 ст. 51 Водного кодексу України водні об'єкти надаються у користування за договором оренди земель водного фонду на земельних торгах у комплексі із земельною ділянкою. Водні об'єкти надаються у користування на умовах оренди органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними Земельним кодексом України, відповідно до договору оренди, погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства.

Статею 135 Земельного кодексу України визначено, що земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.

Отже, питання надання земельної ділянки в користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб може бути вирішено обласною державною адміністрацією лише в комплексі із водним об'єктом.

Крім того, у ч. 1 ст. 134 ЗК України передбачено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), в тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної чи комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних асадах (земельних торгах), крім випадків встановлених частиною другою цієї статті.

Разом з тим, частиною другою цієї статті визначено, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі використання земельних ділянок для потреб пов'язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів.

Прокурор у судовому засіданні наголошувала на тому, що основною підставою скасування розпоряджень облдержадміністрації та договорів оренди водних обєктів є непроведення земельних торгів. Разом з тим, дозволи на спеціальне водокористування № 413 та № 530, надані ОСОБА_1, прокуратурою не оскаржувались.

У звязку з цим суд доходить висновку, що оскільки на час прийняття спірних розпоряджень та укладення договорів оренди водних обєктів діяли дозволи на спеціальне водокористування № 413 та № 530, які є чинними, то з огляду на положення ч. 2 ст. 134 ЗК України передача в оренду земель водного фонду у комплексі із земельною ділянкою відповідачу ОСОБА_1 була надана правомірно поза проведенням земельного аукціону.

А ст. 51 Водного кодексу України, на порушення вимог якої посилається прокурор як спеціальної норми, у даному випадку є відсилочною по відношенню до Земельного кодексу України.

Відповідно ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема - визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Згідно зі ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобовязана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених статтею 61 цього Кодексу. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.

На підставі досліджених доказів суд вважає, що Хмельницька обласна державна адміністрація при прийнятті розпоряджень про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою та укладенні договорів оренди водних обєктів із відповідачем ОСОБА_1, діяла в межах наданих їй повноважень та норм чинного законодавства України, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 14 Закону України «Про аквакультуру», ст. 51 Водного кодексу України, ст. 5, ст. 116, ст. 118, ст. 122, ст. 123, ст. 124, ст. 134 Земельного кодексу України, ст. 8, ст. 10, ст. 60, ст. 88, ст. 209, ст. ст. 212-215 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави до Хмельницької обласної державної адміністрації, ОСОБА_1 про визнання недійсними розпоряджень та договорів оренди відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

На рішення може бути подана апеляція в Апеляційний суд Хмельницької області через Віньковецький районний суд протягом десяти днів із дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя О.М.Волкова