Постанова № 67493673, 29.06.2017, Жовківський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
29.06.2017
Номер справи
444/1226/17
Номер документу
67493673
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 444/1226/17

Провадження № 3/444/619/2017

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 червня 2017 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Мартинишин Я. М., з участю прокурорів Перетятко М.А., Лабань С.С., правопорушника ОСОБА_1, розглянувши матеріли, що надійшли від Департаменту захисту економіки Управління захисту економіки у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця та мешканця АДРЕСА_1, депутат 7-го скликання Замочківської сільської ради, одружений, індивідуальний ідентифікаційний № НОМЕР_1,-

- за ст. 172-7 ч.1, 2 КпАП України , -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1, будучи депутатом 7-го демократичного скликання Замочківської сільської ради Жовківського району Львівської області, перлік яких затверджений рішенням №4 від 20.11.2015 року «Про визнання повноважень сільського голови та депутатів сільської ради» підписаний головою Замочківської сільської ради ОСОБА_2 відповідно до підпункту „б" пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України „Про запобігання корупції" являючись суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, всупереч інтересам держави та територіальної громади села Замочок Жовківського району Львівської області, не повідомив у встановленому законом випадку та порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів під час прийняття відповідного рішення на користь близької особи, вчинив дії та прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, тим самим вчинивши адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч.1 та ч.2 ст.172-7 КпАП України .

Так, відповідно до п. 11 частини 1 статті 1 Закону України „Про запобігання корупції" реальний конфлікт інтересів - це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Відповідно до ч.1 ст.59-1 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" - депутат сільської ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання.

Відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України „Про запобігання корупції" передбачено, що особи, зазначені у пунктах 1, 2, частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані:

- вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;

- повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;

- вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів;

- не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Відповідно до ст.35 Закону України „Про запобігання корупції-", у разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу (комітету, комісії, колегії тощо), вона не має права брати участь у прийнятті рішення цим органом.

Про конфлікт інтересів такої особи може заявити будь-який інший член відповідного колегіального органу або учасник засідання, якого безпосередньо стосується питання, що розглядається. Заява про конфлікт інтересів члена колегіального органу заноситься в протокол засідання колегіального органу.

Відповідно до ч.2 ст.123 Земельного кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні у власність або користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до своїх повноважень. Передають у власність або користуванні такі земельні ділянки.

Крім того, про конфлікт інтересів такої особи може заявити будь-який інший член відповідного колегіального органу або учасник засідання, якого безпосередньо стосується питання, що розглядається. Заява про конфлікт інтересів члена колегіального органу заноситься в протокол засідання колегіального органу.

Так, 17.05.2016 року, під час проведення четвертої сесії Замочківської сільської ради в с.Замочок, вул.Шевченка,113А, 7 демократичного скликання Замочківської сільської ради Жовківського району Львівської області, ОСОБА_1, будучи депутатом сьомого демократичного скликання Замочківської сільської ради Жовківського району Львівської області, всупереч інтересам держави та територіальної громади с. Замочок, Жовківського району Львівської області, вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів.

Вказане виразилось в участі у голосуванні ОСОБА_1 при розгляді заяв тестя ОСОБА_3 з проханням надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою з відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0.10 га для ведення ОСГ по АДРЕСА_2 та заяви з проханням затвердити проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0.1000 га для ведення ОСГ, що знаходиться в АДРЕСА_2, кадастровий № НОМЕР_2 та голосуванні за прийняття рішень № 13 «Про надання дозволу на розробку проекту' землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення ОСГ гр. ОСОБА_3», під час проведення четвертої сесії Замочківської сільської ради Жовківського району Львівської області 17 травня 2016 року та рішення № 5 Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення ОСГ гр. ОСОБА_3», під час проведення шостої сесії Замочківської сільської ради Жовківського району Львівської області 4 листопада 2016 року, чим порушив вимоги ст. ст. 28, 35 Закону України «Про запобігання корупції», тобто вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 2 статті 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Окрім того, 04 листопада 2016 року під час проведення шостої сесії сьомого демократичного скликання Замочківської сільської ради Жовківського району Львівської області ОСОБА_1 не повідомив у встановленому законом випадку та порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів перед прийняттям рішення № 5 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення ОСГ гр. ОСОБА_3», не вжив заходів щодо недопущення будь-якої можливості виникнення реального конфлікту інтересів між особистими інтересами або інтересами близьких йому осіб.

Відповідно до довідки, виданої 04.05.2017 р. Замочківською сільською радою ОСОБА_3, 1949 р.н. є тестем ОСОБА_1, 1977 р.н., що підтвердив ОСОБА_1 у своєму поясненні від 16.05.2017 р.

Таким чином, ОСОБА_1, будучи депутатом сьомого демократичного скликання Замочківської сільської ради Жовківського району Львівської області, який відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» являючись суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, всупереч інтересам держави та територіальної громади с. Замочок, Жовківського району Львівської області, порушив вимоги щодо повідомлення про конфлікт інтересів, що виразився в неподанні (ні усно, ні письмово) ним заяви про реальний конфлікт інтересів сільській раді с. Замочок, Жовківського району Львівської області перед прийняттям рішення № 13 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення ОСГ гр. ОСОБА_3», під час проведення сесії Замочківської сільської ради Жовківського району Львівської області 17 травня 2016 року, та рішення № 5 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення ОСГ гр. ОСОБА_3», під час проведення сесії Замочківської сільської ради Жовківського району Львівської області 4 листопада 2016 року, чим порушив вимоги ст. ст. 28, 35 Закону України «Про запобігання корупції», тобто вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Правопорушник в судовому засіданні свою провину у вчиненні правопорушення визнав , та повідомив що вказані обставини в даному протоколі про вчинення ним вищевказаного правопорушення визнав повністю . Додатково пояснив, що йому не відомо було про такі обмеження. Він дійсно приймав участь в даній сесії, дійсно голосував , якщо би знав то би не голосував.

Прокурор підтримав викладені в протоколі обставини. Вважає, що ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності за ч. 1, 2 ст. 172-7 КпАП України, оскільки його вина повністю доведена зібраними по даній справі доказами, а правопорушник не повідомляв у будь-якій формі про виникнення конфлікту його особистих інтересів та службових повноважень. Тому просив останнього визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1, 2 ст. 172-7 КпАП України, наклавши на правопорушника стягнення у вигляді штрафу.

Факт вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 передбаченого ст.172-2 ч.1,2 КпАП України, зібраними підтверджується , які містяться в матеріалах даної справи, зокрема :

- копією протоколу 4 сесії Замочківської сільської ради 7-го демократичного скликання від 17.05.2016 року ;

- копією реєстру депутатів Замочківської сільської ради обраних на виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних міських голів 25.10.2015 року ,

- копією рішення №1 від 17.05.2016 року „Про надання дозволу на розробку проекту відводу земельної ділянки для ведення ОСГ гр.ОСОБА_3 ";

- копією заяви гр.ОСОБА_3 від 04.03.2016 року з проханням про відведення земельної ділянки для ведення ОСГ ;

- копією рішення №13 від 17.05.2016 року „Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою з відведення земельної ділянки для ведення ОСГ на території Замочківської сільської ради гр.ОСОБА_3";

- копією відомості поіменного голосування депутатів Замочківської сільської ради на черговій 4 сесії Замочківської с/р 7-го демократичного скликання від 17.05.2016 року про надання дозволу на розробку проекту відводу земельної ділянки для ведення ОСГ гр.ОСОБА_3, з якого вбачається що депутат ОСОБА_1 проголосував "за";

- копією протоколу 6 сесії Замочківської с/р 7-го демократичного скликання від 04.11.2016 року з якого вбачається , що на сесії був присутній депутат ОСОБА_1;

- копією рішення №1 від 04.11.2016 року „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення ОСГ гр.ОСОБА_3 - площею 0,1000 га ";

- копією заяви гр.ОСОБА_3. від 31.10.2016 року з проханням про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки для ведення ОСГ площею 0,1000 га. кадастровий НОМЕР_2, та передача ділянки у власність;

- копією рішення №5 від 04.11.2016 року "Про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення ОСГ гр.ОСОБА_3";

- копією відомості поіменного голосування депутатів Замочківської сільської ради на черговій 6 сесії Замочківської с/р 7-го демократичного скликання від 04.11.2016 року про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення ОСГ гр.ОСОБА_3, з якого вбачається що депутат ОСОБА_1 проголосував "за"

- довідкою Замочківської сільської ради від 04.05.2017 року про склад сім"ї, з якої вбачається що ОСОБА_3 , 1949 року народження є тестем ОСОБА_1, 1977 року народження;

- Поясненням сільського голови Замочківської сільської ради ОСОБА_2 від 16.05.2017 р., яка вказала, що депутат Замочківської сільської ради ОСОБА_1, 17.05.2016 під час проведення сесії не повідомив ні усно, ні письмово про наявний у нього реальний конфлікт інтересів та про самовідвід не заявляв, зокрема перед прийняттям рішення № 13 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення ОСГ гр. ОСОБА_3», під час проведення сесії Замочківської сільської ради Жовківського району Львівської області 17 травня 2016 року, та рішення № 5 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення ОСГ гр. ОСОБА_3», під час проведення сесії Замочківської сільської ради Жовківського району Львівської області 4 листопада 2016 року, та, згідно протоколів сесій, голосував за вказані рішення;

- Поясненням секретаря Замочківської сільської ради ОСОБА_5 від 16.05.2017 р., яка вказала, що депутат Замочківської сільської ради ОСОБА_1, 17.05.2016 під час проведення сесії не повідомив ні усно, ні письмово про наявний у нього реальний конфлікт інтересів та про самовідвід не заявляв, зокрема перед прийняттям рішення № 13 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення ОСГ гр. ОСОБА_3», під час проведення сесії Замочківської сільської ради Жовківського району Львівської області 17 травня 2016 року, та рішення № 5 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення ОСГ гр. ОСОБА_3», під час проведення сесії Замочківської сільської ради Жовківського району Львівської області 4 листопада 2016 року, та, згідно протоколів сесій, голосував за вказані рішення;

- Поясненням члена лічильної комісії, депутата Замочківської сільської ради ОСОБА_6 від 16.05.2017 р., яка вказала, що депутат Замочківської сільської ради ОСОБА_1, 17.05.2016 під час проведення сесії не повідомив ні усно, ні письмово про наявний у нього реальний конфлікт інтересів та про самовідвід не заявляв, зокрема перед прийняттям рішення № 13 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення ОСГ гр. ОСОБА_3», під час проведення сесії Замочківської сільської ради Жовківського району Львівської області 17 травня 2016 року, та рішення № 5 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення ОСГ гр. ОСОБА_3», під час проведення сесії Замочківської сільської ради Жовківського району Львівської області 4 листопада 2016 року, та, згідно протоколів сесій, голосував за вказані рішення;

- Поясненням члена лічильної комісії, депутата Замочківської сільської ради ОСОБА_7 від 16.05.2017 р., яка вказала що депутат Замочківської сільської ради ОСОБА_1, 17.05.2016 під час проведення сесії не повідомив ні усно, ні письмово про наявний у нього реальний конфлікт інтересів та про самовідвід не заявляв, зокрема перед прийняттям рішення № 13 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення ОСГ гр. ОСОБА_4", під час проведення сесії Замочківської сільської ради Жовківського району Львівської області 17 травня 2016 року, та рішення № 5 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення ОСГ гр. ОСОБА_3», під час проведення сесії Замочківської сільської ради Жовківського району Львівської області 4 листопада 2016 року, та, згідно протоколів сесій, голосував за вказані рішення;

- Поясненням депутата Замочківської сільської ради Жовківського району Львівської області ОСОБА_1, від 16.05.2017 р., який вказав що 17.05.2016 під час проведення сесії не повідомив ні усно, ні письмово про наявний у нього реальний конфлікт інтересів та про самовідвід не заявляв, зокрема перед прийняттям рішення № 13 під час проведення сесії Замочківської сільської ради Жовківського району Львівської області 17 травня 2016 року, та рішення № 5 під час проведення сесії Замочківської сільської ради Жовківського району Львівської області 4 листопада 2016 року, та голосував за вказані рішення.

Частина 1 ст. 172-7 КпАП України передбачає адміністративну відповідальність за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.

Частина 2 ст. 172-7 КпАП України передбачає адміністративну відповідальність за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Окрім цього, згідно примітки 2 до цієї статті під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання вказаних повноважень.

ОСОБА_1 як депутат Замочківської сільської ради, користується правами, виконує обов'язки та дії, передбачені ст.ст. 18, 19, 20 Закону України " Про статус депутатів місцевих рад".Робота сільської ради проводиться сесійно, у відповідності до ст.ст. 46, 47 ЗаконуУкраїни "Про місцеве самоврядування в Україні".

Ст. 12-1 Закону України "Про службу в органах місцеквого самоврядування" передбачає, що у разі виникнення конфлікту інтересів протягом часу перебування на посаді посадова особа місцевого самоврядування, крім посадових осіб, зазначених у частині першій цієї статті (сільський, селищний, міський голова, секретар сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови обласної, районної ради), зобов'язана негайно доповісти про це своєму безпосередньому керівникові чи сільську раду. Безпосередній керівник посадової особи місцевого самоврядування зобов'язаний вжити всіх необхідних заходів, спрямованих на запобігання конфлікту інтересів, шляхом доручення виконання відповідного службового завдання іншій посадовій особі, особистого виконання службового завдання чи в інший спосіб, передбачений законодавством.

У статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що реальний конфлікт інтересів - це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

У відповідності до ч.3 цієї ж статті близькими особами є особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки із суб'єктом, зазначеним у частині першій статті 3 цього Закону (крім осіб, взаємні права та обов'язки яких із суб'єктом не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі, а також - незалежно від зазначених умов - чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням згаданого суб'єкта.

Відповідно до ч.1 ст. 3 цього Закону суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є, зокрема, народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.

У відповідності до ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пунктах 1,2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно, а також не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Статтею 35 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що у разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу (комітету, комісії, колегії тощо), вона не має права брати участь у прийнятті рішення цим органом.

Отже, судом встановлено, що ОСОБА_1 будучи депутатом Замочківської сільської ради скоїв адміністративне правопорушення повязане з корупцією, яке полягає у неповідомленні ним про наявність реального конфлікту інтересів, а також вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів (голосував на сесії) у зв"язку з чим приходжу до висновку, що він є винним у вчиненні правопорушення за ч.1 та ч.2 ст. 172-7 КпАП України .

Кваліфікація дій ОСОБА_1 за ч.1 та ч.2 ст. 172-7 КпАП Україниє вірною.

Відповідно до вимог ст.36 КпАП України, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

А тому, суд приходить до переконання, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення за ст.172-7 ч.2 КпАП України.

При визначенні адміністративного стягнення, враховую характер вчиненого правопорушення, особу порушника, який вперше притягується до адміністративної відповідальності, його майновий стан, а також враховую ступінь його вини, обставини, що помякшують і обтяжують покарання, а відтак прихожу до висновку про необхідність накладення на винного адміністративного стягнення у вигляді штрафу. Застосування вказаного адміністративного стягнення буде достатнім для виховання і запобігання вчиненню ним нових правопорушень.

Обставиною, що пом"якшує провину правопорушника ОСОБА_1 єте що останній свою провину визнав.

Обставин, що обтяжує провину правопорушника ОСОБА_1 судом не встановлено.

Санкція ч.1 та ч.2 ст. 172-7 КпАПУкраїни передбачає стягнення у вигляді штрафу.

Разом з тим, у відповідності до вимог ст. 36 КпАП України, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи, які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення.

Окрім того, у відповідності до вимогст. 40-1 КпАП України та ст. 4 ч.2 п. 5 Закону України "Про судовий збір", ставки судового збору у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення встановлюється 0,2 розміру прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.36,172-7, 283-285 КпАП України, суд

п о с т а н о в и в:

ОСОБА_1, визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст.172-7 ч.1 КпАП України та застосувати до нього стягнення у виді штрафу у розмірі 100 (сто) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп. в дохід держави.

ОСОБА_1, визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст.172-7 ч.2 КпАП України та застосувати до нього стягнення у виді штрафу у розмірі 200 (двісті) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3 400 (три тисячі чотириста) грн. 00 коп. в дохід держави.

На підставі ст.36 КпАП України накласти на ОСОБА_1, стягнення в межах санкції статті , встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тобто за ст.172-7 ч.2 КпАП України у розмірі 200 (двісті) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3 400 (три тисячі чотириста) грн. 00 коп. в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_1, судовий збір в розмірі 320 грн. 00 коп., який сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України , та які слід сплати по реквізитам рахунків Жовківського районного суду Львівської області : отримувач УДКСУ у Жовківському районі р/р 31212206700286 , МФО - 825014 , ЄДРПОУ - 36762986 , код - 36762195 , призначення платежу : судовий збір.

Строк пред'явлення виконавчого документу до виконання - 3 місяці.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Апеляційного суду Львівської області через Жовківський районний суд Львівської області, в порядку ст. 287 КпАП України.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а вразі оскарження - не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у цей строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання правопорушника, роботи або місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:

- подвійний розмір штрафу, визначений постановою;

- витрати на облік зазначених правопорушень.

Суддя Мартинишин Я. М.