
ЄУН 337/2120/17
2/337/1104/2017
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
03 липня 2017 року Хортицький районний суд м.Запоріжжя у складі:
головуючого судді - Мурашової Н.А.
за участю секретаря - Чалій Т.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Запоріжжя цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району до ОСОБА_1 про стягнення коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, який мотивує тим, що відповідачка ОСОБА_2 з 30.06.2015р. перебуває на обліку в УПСЗН Запорізької міської ради по Хортицькому району як внутрішньо переміщена особа за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_1. З 29.06.2016р. їй подовжена виплата щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, як пенсіонерці, на період з 29.06.2016р. по 28.12.2016р., у розмірі 884,00 грн. щомісячно. За результатами проведеної перевірки встановлено, що відповідачка в період отримання грошової допомоги була відсутня за фактичним місцем проживання понад 60 днів. Про вказану обставину відповідачка протягом трьох днів Управління не повідомила. Встановлена обставина позбавляє відповідачку права на отримання грошової допомоги. В результаті цього відповідачці була надміру виплачена грошова допомога за період з 22.09.2016р. по 12.12.2016р. в сумі 2375,39 грн., яка підлягає поверненню. 21.03.2017р. відповідачці направлено повідомлення про повернення надмірно виплачених коштів у сумі 2375,39 грн. до 25.04.2017р., однак до теперішнього часу вказана сума нею добровільно не повернута, у зв'язку з чим позивач вимушений звернутися до суду.
Просить стягнути з відповідачки надміру виплачені кошти щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам в сумі 2375,39 грн.
Представник позивача в судове засідання не прибула, подала заяву про розгляд справи у її відсутність, позов підтримує повністю, просить його задовольнити, проти винесення заочного рішення не заперечує.
Відповідачка в судове засідання не прибула, про час та місце судового засідання повідомлялася належним чином, заяву про розгляд справи у її відсутність не надала, причини неявки не повідомила.
Суд, враховуючи згоду представника позивача і наявність достатніх даних для вирішення спору, вважає можливим відповідно до ст.224 ЦПК України провести заочний розгляд справи у відсутність відповідача.
Відповідно до ч.2 ст.197 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи, знаходить позов обґрунтованим та таким, що підлягає повному задоволенню, виходячи з такого.
Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, встановлює Закон України від 20.10.2014р. №1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон №1706).
Так, зокрема, ч.1 ст.1 цього Закону закріплено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Порядок здійснення обліку внутрішньо переміщених осіб врегульовано нормою ст.4 Закону №1706. Згідно до цієї норми факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Відповідно до ч.2 ст.9 Закону №1706, внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання. У разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від'їзду. У разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом. Внутрішньо переміщена особа зобов'язана виконувати інші обов'язки, визначені Конституцією та законами України.
Ст.12 Закону №1706 передбачено, що у разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.
У разі наявності у внутрішньо переміщеної особи обґрунтованих причин для продовження строку її відсутності за місцем проживання понад 60 днів така особа звертається з відповідною письмовою заявою за місцем проживання до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад. У такому разі строк відсутності внутрішньо переміщеної особи за місцем проживання може бути збільшено до 90 днів.
Внутрішньо переміщені особи отримують щомісячну адресну допомогу за правилами встановленими Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою КМУ від 01.10.2014р. №505 (далі - Порядок).
Згідно з п.2 Порядку, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Згідно з п.5 Порядку, для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку).
Згідно з п.10 Порядку, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Відповідно до п.11 Порядку, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу.
У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Відповідно до п. 12 Порядку, виплата грошової допомоги припиняється, зокрема, у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Судом встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 з 30.06.2015р. перебуває на обліку в УПСЗН Запорізької міської ради по Хортицькому району як внутрішньо переміщена особа за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_1 (арк.5).
29.06.2016р. ОСОБА_1 звернулася до УПСЗН ЗМР по Хортицькому району із заявою про подовження виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання (арк.4).
Рішенням позивача від 30.06.2016р. відповідачці подовжена виплата щомісячної адресної грошової допомоги на строк з 29.06.2016р. по 28.12.2016р. в розмірі 884,00 грн. щомісячно (арк.9).
Згідно акту перевірки від 01.03.2017р., в період отримання вказаної допомоги ОСОБА_1 була відсутня за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_1, понад 60 днів, а саме з 22.09.2019р. по 12.12.2016р. (арк.12).
Згідно розрахунку суми боргу, відповідачу за період з 22.09.2016р. по 12.12.2016р. надмірно перераховано щомісячну адресну грошову допомогу в сумі 2375,39грн. (арк.12 звор.)
21.03.2017р. відповідачу направлено письмове повідомлення про необхідність повернення суми надмірно перерахованої щомісячної адресної допомоги в розмірі 2375,39 грн. (арк.13).
До цього часу суми надмірно перерахованої допомоги відповідачкою не повернуті.
Проаналізувавши вищевикладені вимоги діючого законодавства, повно, всебічно та об'єктивно оцінивши обставини справи та надані на їх підтвердження докази в їх сукупності, взаємозв'язку, достатності, належності та допустимості, суд вважає встановленим та доведеним, що за період з 22.09.2016р. по 12.12.2016р. відповідачка ОСОБА_1 безпідставно отримувала адресну грошову допомогу як внутрішньо переміщена особа для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, оскільки в порушення ч.2 ст.9 Закону №1706, п.11 відповідного Порядку, не повідомила Управління про від'їзд до постійного зареєстрованого місця проживання та відсутність за місцем фактичного проживання внутрішньо переміщеної особи понад 60 днів, тобто про настання змін обставин, які впливають на призначення грошової допомоги. У зв'язку з цим відповідачці за рахунок державних коштів була надмірно перерахована сума грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання за період з 22.09.2016р. по 12.12.2016р. в загальному розмірі 2375,39 грн., яка добровільно відповідачкою не повернута, тому вона підлягає стягненню з неї на користь позивача в судовому порядку.
Вказані обставини підтверджені належними та допустимими доказами, які надані суду позивачем, тому суд приймає їх за основу при постановленні даного рішення. Ніяких належних та допустимих доказів на спростування цих обставин відповідачка не надала, заперечень проти позову не подала, до суду не з'явилася.
На підставі вищевикладеного, позов слід задовольнити повністю.
Відповідно до ст.88 ЦПК України, беручи до уваги, що при подачі даного позову позивач був звільнений від сплати судового збору на підставі п.19 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», суд вважає необхідним стягнути з відповідачки на користь держави судовий збір в розмірі 1600,00 грн.
Керуючись ст.15,16 ЦК України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505, ст.3,4,10,11,57-61,88,212-215,224 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району до Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району до ОСОБА_1 про стягнення коштів щомісячної адресної допомоги - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, на користь Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (р/р 35213081078415 в ДКСУ м.Києва, МФО 820172, код ЄДРПОУ 37573817) надміру виплачену щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання в сумі 2 375 (дві тисячі триста сімдесят п'ять) гривні 39 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, на користь держави судовий збір в сумі 1600 (одна тисяча шістсот) гривень 00 копійок.
Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Запорізької області через Хортицький районний суд м.Запоріжжя протягом десяти днів з дня проголошення, особами, які брали участь у справі, але не були присутні під час його проголошення, - в той же строк з моменту отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання копії судового рішення.
Суддя Н.А.Мурашова
03.07.2017