Рішення № 67491067, 23.06.2017, Дружківський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
23.06.2017
Номер справи
229/4468/16-ц
Номер документу
67491067
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Провадження № 2/229/212/2017

ЄУН 229/4468/16-ц

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2017 року Дружківський міський суд Донецької області у складі:

головуючої судді Рагозіної С.О.,

за участю секретаря судового засідання Пантелєєвої Є.О.,

позивачів ОСОБА_1,

ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Дружківка цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4 до комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» ОСОБА_5 виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства про захист прав споживачів послуг з централізованого водопостачання і водовідведення,

ВСТАНОВИВ:

23 грудня 2016 року позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4 звернулися до комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» ОСОБА_5 виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства з позовом про захист прав споживачів послуг з централізованого водопостачання і водовідведення. В позові вказали, що вони проживають за адресою вул. Соборна (колишня вул. Леніна), 22-64 на підставі свідоцтва про право власності на житло № 44 від 17 березня 1994 року. У квартирі для обліку об'ємів використаної холодної води до 28 жовтня 2016 року використовувався лічильник марки ЛК-15, заводський № 234176, а з 08 листопада 2016 року - лічильник марки ЛК-15, заводський № 323746. Облік показників лічильника ведеться по особовому рахунку № 500489.

28 жовтня 2016 року контролером Торецького ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» в присутності ОСОБА_2 було здійснено розпломбування лічильника № 234176 та складено відповідний акт. Також контролер усно повідомив ОСОБА_2 про прострочення строку проведення чергової повірки лічильника води та необхідності його повірки. Оскільки лічильник вичерпав свій строк експлуатації, який згідно з паспортом складає 12 років, позивачами було прийнято рішення про недоцільності подальшого його використання. Новий лічильник (заводський № 323746) був встановлений спеціалістами КП «Комсервіс» 04 листопада 2016 року та взятий на облік відповідачем 08 листопада 2016 року відповідним актом. При черговій звірці нарахувань за послуги з водопостачання 15 листопада 2016 року працівником відповідача позивачам було повідомлено про борг, який утворився в результаті зміни схеми оплати з фактично спожитої на нормативну, що обраховується згідно з кількістю трьох зареєстрованих осіб за вересень, жовтень та частково за| листопад 2016 року, і нарахована сума відповідно до роздруківки за вказаний період і становить 1283,94 грн.

Не погодившись з такими діями відповідача, ОСОБА_2 на адресу відповідача були написані дві заяви від 18 листопада 2016 року та 06 грудня 2016 року, в яких була акцентована увага на неправомірності дій Відповідача по нарахуванню спожитої ними води за нормами та необхідності перерахунку з урахуваннями дійсних показань лічильника с 01 вересня 2016 року по 28 жовтня 2016 року, а с 28 жовтня 2016 року по 08 листопада 2016 року на час відсутності лічильника - згідно з середньомісячними показаннями лічильника за попередні три місяці. У відповідях від 24 жовтня 2016 року та 13 грудня 2016 року відповідач відповів, що виведення приладу обліку води з експлуатації контролером зі складанням відповідного акту свідчить про припинення використання показань даного приладу для обліку споживання холодної води. Але ж виведення приладу обліку води з експлуатації контролером здійснено 28 жовтня 2016 року, а нарахування спожитої води по нормам відбулось заднім числом без будь-яких усних чи письмових попереджень з 01 вересня 2016 pоку, в той час коли лічильник продовжував обліковувати фактично спожиту воду.

Позивачі вважають такі дії відповідача по нарахуванню за спожиту воду за вказаний період по нормам на трьох зареєстрованих осіб протиправними виходячи з наступного.

Відповідно до частин першої, другої статті 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розмір плати за комунальні послуги розраховується, виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору, крім випадків, передбачених законодавством. Відсутність укладеного договору не звільняє споживачів від сплати за фактично надані послуги. Відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово - комунальних послуг (виконавець), і фізичною та юридичною особою (споживач), яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення регулюються «Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (надалі Правила № 630). Посилання відповідача у своєму першому листі на положення «Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2008 року № 190 є помилковим, оскільки відповідно до пункту 1.1 цих Правил вони є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб - підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод. Таким чином ці Правила не можуть бути застосованими при розгляді справи.

Згідно з абз. 2 п.10 Правил № 630 справляння плати за нормативами (нормами) споживання за наявності квартирних засобів обліку без урахування їх показань не допускається, за винятком випадків, передбачених абзацом п'ятим пункту 15 цих Правил, а саме у разі несправності засобів обліку води і теплової енергії, що не підлягає усуненню, плата за послуги з моменту її виявлення вноситься згідно з нормативами (нормами) споживання. Також у п.10 Правил № 630 чітко вказано, що виконавець і споживач не мають права відмовлятися від врахування показань засобів обліку, а у відповідності до п.15 цих Правил періодична повірка засобів обліку води і теплової енергії проводиться у строк, що не перевищує одного місяця і за цей час споживач оплачує відповідні послуги у такому порядку: з централізованого постачання холодної та гарячої води - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередні три місяці. Відповідач не надав нам будь-яких документів, які б свідчили про несправність засобу обліку, що не підлягає усуненню, саме з дня зняття відповідачем його з обліку - з 01 вересня 2016 року.

Також не можна погодитись с твердженням Відповідача, що саме споживач несе відповідальність за своєчасність чергової повірки та зобовязаний організувати роботи по демонтажу , повірці та монтажу повіреного приладу обліку води.

По-перше, згідно ч.4 ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (в тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, покладається на субєктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання .

По-друге, вище згадане Правило № 630 у розділі «Права і обовязки споживача» чітко вказує, що споживач має право на: періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку (п.п. 6 п.29). Згідно з цими Правилами споживач зобов'язаний: забезпечувати доступ до мережі, арматури, квартирних засобів обліку, розподільчих систем представника виконавця за наявності в нього відповідного посвідчення; забезпечувати цілісність квартирних засобів обліку та не втручатися в їх роботу(п.п. 2 та 4 п.30).

Згідно з тих же Правил №630 , а саме розділу «Права та обов'язки виконавця», виконавець зобов'язаний: контролювати установлені міжповіркові інтервали, проводити періодичну повірку квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж (п.п.4 п.32). Крім того, відповідно до п.п.6 п.32 виконавець зобов'язаний узгодити із споживачем не пізніше ніж за три робочих дні до проведення планових робіт всередині житлового приміщення час доступу до такого приміщення з наданням йому відповідного письмового повідомлення. Відповідач до 28 жовтня 2016 року ані усно, ані письмово не попереджав позивачів про те, що збігає термін повірки їх лічильника.

Таким чином, законодавство в сфері житлово-комунальних послуг не передбачає відповідальності споживача за прострочення проведення повірки засобів вимірювальної техніки. Також позивачі вважають, що сам факт не проведення виконавцем послуги повірки засобу обліку не свідчить, що прилад обліку є несправним і це не надає право виконавцю змінювати оплату за холодну воду з фактично спожитої на нормативну.

Позивачі просять суд зобовязати відповідача провести перерахунок нарахувань по особовому рахунку № 500489 з нарахування по нормам на трьох зареєстрованих осіб на нарахування по показникам лічильника, виходячи із обємів фактично використаної ними води з 01 вересня 2016 року по 28 жовтня 2016 року, а з 28 жовтня 2016 року по 08 листопада 2016 року (на час заміни лічильника та очікування пломбування) за середньомісячними показаннями лічильника за попередні три місяці. Стягнути з відповідача на їх користь судовий збір у розмірі 551,20 грн.

В судовому засіданні позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просять їх задовольнити.

Позивач ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилася, надала клопотання про розгляд справи без її участі, на позові наполягає.

Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Пояснив, що частиною першою статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» передбачено, що засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації підлягають повірці. Тобто прилади обліку як засіб вимірювальної техніки для обліку спожитої води можна використовувати тільки в тому випадку, якщо вони повірені. Порядок повірки приладів обліку води викладено у статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».

Періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо-, водопостачання. Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування, ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України. Згідно з діючим раніше (до 01 жовтня 2014 року), та чинним в даний час порядку формування тарифів повірка індивідуальних приладів обліку води проводиться виконавцем послуг, а споживач послуг проводить оплату за проведення повірки. Тарифи на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використай внутрішньобудинкових систем) до теперішнього часу для КП «Компанія «Вода Донбасу» не встановлені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Безоплатне надання послуг з повірки обслуговування приладів обліку води є порушенням ліцензійних умов ведення господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджених постановою НКРЕКП №279 від 10 серпня 2012 року, що тягне за собою застосування до підприємства адміністративн-господарських санкцій, а також необґрунтованих збитків. ОСОБА_5 ВУВКГ є відокремленим підрозділом КП «Компанія «Вода Донбасу», без статусу юридичної особи і не бере участі в розрахунку загальної собівартості і формуванні тарифу. Всі необхідні документи були направлені КП «Компанія «Вода Донбасу» в 2015 році до НКРЕКП. Таким чином, якщо до складу тарифів КП «Компанія «Вода Донбасу» не включені витрати з проведення періодичної повірки індивідуальних приладів обліку води, підприємство не несе відповідальність за проведення повірки приладів обліку води.

Порядок надання комунальних послуг, права та відповідальність спожива виконавців цих послуг регламентується Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (далі - Правила).

Пунктами 9, 30, 32 Правил передбачено, що обов'язком споживача є своєчасна оплата наданих послуг за цінами і тарифами, встановленими згідно з вимогами законодавства.

У пункті 15 постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № вказано: періодична повірка засобів обліку води проводиться у строк, що не перевищує одного місяця. У випадку, якщо повірка лічильника не буде здійснена протягом місяця або споживач відмовиться від повірки, нарахування оплати за користування послугами централізованого водопостачання та водовідведення відбуватиметься на підставі показників загальнобудинкового лічильника, а в разі його відсутності - згідно з нормами водоспоживання.

Позивачі у своїй заяві посилаються на постанову КМ України від 8 липня 2015 року № 474 «Про затвердження Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт», але ця постанова набирає чинності одночасно із Законом України від 05 червня 2014 року № 1314-V11 «Про метрологію та метрологічну діяльність». Згідно з п.1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» даний закон набрав чинності лише 01 січня 2016 року, в той час, як строк повірки засобу обліку води, який знаходиться у власності позивача, настав у травні 2015 року. Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Пунктом 21 постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 встановлено, що у разі відсутності у квартирі (будинку садибного типу) та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку води і теплової енергії плата за надані послуги справляється згідно з установленими нормативами (нормами) споживання: з централізованого постачання холодної та гарячої води і водовідведення - з розрахунку на одну особу та на ведення особистого підсобного господарства. У будинку, в якому проживають позивачі, загальнобудинковий засіб обліку води відсутній.

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначені Законом України «Про житлово- комунальні послуги» від 24 червня 2004 року № 1875-IV (тут і далі - ОСОБА_6 № 1875-IV у редакції, чинній до внесення змін Законом України від 10 квітня 2014 року № 1198-VIII).

ОСОБА_6 у статті 1 визначає поняття житлово-комунальних послуг, учасників відносин у цій сфері: балансоутримувача, власника, споживача, виконавця і виробника та поняття засобу обліку. Цією нормою передбачено, що до складу внутрішньобудинкової системи входять мережі, арматура на них, прилади та обладнання, засоби обліку та регулювання споживання житлово-комунальних послуг, які знаходяться в межах будинку, споруди.

Статтями 19, 26 Закону № 1875-IV та пунктом 8 Правил передбачено договірне регулювання відносин у сфері житлово-комунальних послуг та визначено, що послуги, які надаються споживачеві згідно із договором, оформлюються на основі типового договору про надання таких послуг, перелік яких та тарифи (ціни), на які затверджуються уповноваженими органами.

Порядком та типовим договором про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій до складу таких послуг, з яких розраховуються тарифи для споживачів входять і послуги з періодичної повірки, обслуговування та ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки.

Отже, підприємства, які надають ПОСЛУГИ споживачам з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (виконавці), повинні забезпечити виконання робіт з періодичної повірки, обслуговування та ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії за рахунок включення цих робіт до тарифу на послуги з утримання будинків і споруд відповідно до укладених між ними договорів.

Відповідно до рішення Дружківської міської ради від 28 березня 2012 року № 6/17-11 балансоутримувачем всього житлового фонду м. Дружківки є комунальне підприємство «Комсервис». Згідно з п. 6 ст. 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги» особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником. Рішенням Дружківської міської ради від 27 квітня 2016 року № 7/8-17 комунальне підприємство «Комсервис» визначено виконавцем послуг з управління багатоквартирними будинками міста Дружківка.

Відповідно до частини другої статті 28 цього Закону (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці через міжповірочні інтервали, порядок встановлення яких визначається нормативно-правовим актом центрального органу виконавчої влади у сфері метрології. Підприємства, організації та фізичні особи зобов'язані своєчасно (з урахуванням установлених міжповірочних інтервалів) подавати засоби вимірювальної техніки на повірку.

Пунктом 21 постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 встановлено, що у разі відсутності у квартирі (будинку садибного типу) та на вводах багатоквартирний будинок засобів обліку води і теплової енергії плата за надані ПОСЛУГИ справляється згідно з установленими нормативами (нормами) споживання: з централізованого постачання холодної та гарячої води і водовідведення - з розрахунку на одну особу та на ведення особистого підсобного господарства.

Представник відповідача просить у позові відмовити.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Суд встановив, що позивачі є споживачами послуг по постачанню холодної води та водовідведенню, які надає відповідач, у квартирі АДРЕСА_1. За місцем проживання позивачів згідно з актом від 28 жовтня 2016 року був виведений з експлуатації вузол обліку холодної води лічильник №234176 (а.с.8). Відповідно до паспорту лічильника води № 234176 чергова дата повірки 21 травня 2009 року (а.с.6).

Відповідно до акту від 08 листопада 2016 року у квартирі позивачів був введений в експлуатацію вузол обліку холодної води лічильник №323746 (а.с. 8, 9).

Відповідно до розрахунку заборгованості з 01 вересня по 08 листопада 2016 року плата за водопостачання нарахована позивачам за нормами споживання на трьох зареєстрованих осіб (а.с.14).

Суд не може погодитися з твердженням представника відповідача про те, що спірні відносини між сторонами виникли у травні 2015 року (черговою датою повірки лічильника №234176, яку позивачі пропустили). Суд вважає, що спірні відносини виникли між сторонами з 01 вересня 2016 року, оскільки в паспорті лічильника води № 234176 не встановлена дата повірки травень 2015 року. ОСОБА_6 факт відповідачем у суді не спростований жодним доказом.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.

Перелік категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Суб'єкти господарювання зобов'язані своєчасно з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, на періодичну повірку.

Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, покладається на суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 5 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.

Отже, у спірний період проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку води, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки повинне було здійснюватися за рахунок суб'єкта господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення, а витрати, понесені виконавцем, повинні були включатися у тариф на водопостачання і сплачуватися споживачем щомісячно у складі цих послуг.

Суб'єктом господарювання, що здійснює господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення до квартири позивачів є ОСОБА_5 виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу». ОСОБА_6 факт сторонами визнається і відповідач його не оспорює.

ОСОБА_5 виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» був і є виконавцем послуг по водопостачанню та водовідведенню і не надав суду окремий договір, укладений між виробником та виконавцем, якщо такий був укладений.

Відповідно до п. 3.4 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем)", затвердженого Постановою НКРЕКП від 10 березня 2016 року № 303, до складу витрат на збут послуг з централізованого постачання холодної води та/або водовідведення (далі - збут послуг) включаються витрати, безпосередньо пов'язані зі збутом послуг споживачам, а саме:

- витрати на проведення робіт з періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку холодної води для мешканців багатоквартирного житлового фонду, у тому числі на їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки, а також витрати на формування обмінного фонду засобів обліку холодної води

Посилання відповідача в запереченнях на позов на те, що до теперішнього часу для КП «Компанія «Вода Донбасу» не встановлені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) тарифи на послуги з централізованого постачання холодною водою, водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем) є безпідставним і спростовується постановою НКРЕКП № 2869 від 26 листопада 2015 року.

Відповідно до додатку № 1 до вказаної постанови зазначено структуру тарифу на централізоване водопостачання для КП «Компанія «Вода Донбасу», де в п. 3 вказані витрати на збут, у тому числі інші витрати на суму 8 491,367 тис. грн. на рік.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що саме відповідач несе відповідальність за своєчасну повірку лічильника холодної води в квартирі позивачів.

Відповідно до п. 9 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою КМ України № 630 від 21 липня 2005 року (далі Правил №630), періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку проводяться за рахунок виконавця.

Відповідно до п. 10 Правил №630 плата послуг за показаннями квартирних засобів обліку провадиться лише у разі здійснення обліку в усіх точках розбору холодної та гарячої води у квартирі незалежно від наявності засобів обліку на вводах у багатоквартирний будинок.

Справляння плати за нормативами (нормами) споживання за наявності квартирних засобів обліку без урахування їх показань не допускається, за винятком випадків, передбачених абзацом п'ятим пункту 15 цих Правил. Виконавець і споживач не мають права відмовлятися від врахування показань засобів обліку.

У пункті 15 Правил №630 зазначено, що засоби обліку води і теплової енергії, встановлені у квартирі (будинку садибного типу) та на вводі у багатоквартирний будинок, підлягають періодичній повірці.

Періодична повірка засобів обліку води і теплової енергії проводиться у строк, що не перевищує одного місяця. За цей час споживач оплачує відповідні послуги у такому порядку:

- з централізованого постачання холодної та гарячої води - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередні три місяці;

- з централізованого опалення - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередній опалювальний період.

У разі несправності засобів обліку води і теплової енергії, що не підлягає усуненню, плата за послуги з моменту її виявлення вноситься згідно з нормативами (нормами) споживання.

В судовому засіданні відповідачем жодними доказами не доведена несправність засобів обліку води в квартирі позивачів, що стало підставою для нарахування оплати за водопостачання та водовідведення за нормами споживання за кількістю осіб, зареєстрованих у квартирі.

Таким чином, відповідач незаконно здійснив нарахування позивачам оплати за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення по особовому рахунку №500489 за період з 01 вересня по 08 листопада 2016 року за нормами споживання.

Суд вважає, що оскільки лічильник холодної води у квартирі позивачів був виведений з експлуатації для періодичної повірки 28 жовтня 2016 року, то за період з 01 вересня по 28 жовтня 2016 року відповідач повинен був нараховувати оплату за водопостачання та водовідведення по показанням квартирного засобу обліку холодної води, а за період знаходження лічильника холодної води на повірці (з 28 жовтня по 08 листопада 2016 року) - згідно із середньомісячними показаннями засобів квартирного обліку холодної води за попередні три місяці.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що відповідач порушив права позивачів і їх позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь позивачів підлягають стягненню судові витрати по сплаті судового збору у сумі 551,20 грн.

Керуючись ст. 10, 11, 60, 61, 88, 212-215, 218 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4 до комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» ОСОБА_5 виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства про захист прав споживачів послуг з централізованого водопостачання і водовідведення задовольнити.

Зобов'язати ОСОБА_5 виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» провести перерахунок нарахувань за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення по особовому рахунку №500489:

- за період з 01 вересня по 28 жовтня 2016 року по показанням квартирного засобу обліку холодної води;

- з 28 жовтня по 08 листопада 2016 року - згідно із середньомісячними показаннями засобів квартирного обліку холодної води за попередні три місяці.

Стягнути з комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (ЄДРПОУ 00191678) на користь ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4 судові витрати по сплаті судового збору у сумі 551 (пятсот пятдесят одна) грн. 20 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Донецької області через Дружківський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст рішення складений 30 червня 2017 року.

Суддя: С. О. Рагозіна