
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 червня 2017 р. Справа № 814/2288/16
Категорія: 12.3 Головуючий в 1 інстанції: Гордієнко Т. О. Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого Лукянчук О.В.
суддів Градовського Ю.М.
ОСОБА_1
при секретарі Діденко К.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційними скаргами Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, Міністерства внутрішніх справ України на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України, 3-тя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо неповідомлення Пенсійного фонду України та Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про підстави перерахунку пенсії позивачу та зобовязання відповідача надіслати Пенсійному фонду України та Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області інформацію про наявність підстав для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року №988 працівникам поліції було збільшено розмір грошового забезпечення, але Міністерство внутрішніх справ України не повідомило Пенсійний фонд України та Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про наявність підстав для перерахунку її пенсії, у зв'язку з чим вважає таку бездіяльність протиправною.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2017 року позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справі України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України та Головного управління Пенсійного фонду в Миколаївській області про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2016 року.
Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України та Головного управління Пенсійного фонду в Миколаївській області інформацію про наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2016 року.
Присуджено на користь ОСОБА_2 судовий збір у сумі 551,20 грн., сплачений квитанцією № 0.0.644731945.1 від 02.11.2016 за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справі України.
В апеляційних скаргах апелянтами ставиться питання про скасування судового рішення, в звязку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки судом першої інстанції неповно зясовано обставини справи, що призвело до постановлення необґрунтованого та неправомірного рішення суду, просять скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.
Особи, що беруть участь у справі, про дату, час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст.ст. 34-39 КАС України, в судове засідання не з'явились, враховуючи що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч.4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційних скарг, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 з 17.01.2005 року отримує пенсію за вислугу років згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII.
Представником позивача було направлено до Міністерства внутрішніх справ України адвокатський запит щодо перерахунку пенсії ОСОБА_2
Листом від 14.09.2016 № 15/2-451, 461 аз відповідач відмовив позивачу в направленні інформації Пенсійному фонду. Відмову обґрунтовував тим, що постанова Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 набрала чинності 02.12.2015, тобто до прийняття і набрання чинності Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII, а тому вказана постанова не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції.
Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ має право на здійснення перерахунку розміру пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, а тому оскільки Міністерство внутрішніх справ України у п'ятиденний строк з настанням відповідних обставин Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців не повідомив, центральний орган внутрішніх справ допустив протиправну бездіяльність, у зв'язку із чим вбачаються всі підстави для зобов'язання вказаного органу вчинити певні дії в судовому порядку.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок проведення перерахунку пенсій), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року N 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Аналізуючи наведені приписи законодавства, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, що є підставою для перерахунку позивачу пенсії, як колишньому працівнику міліції, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Оскільки Міністерство внутрішніх справ України не повідомило органи пенсійного фонду про вказані вище обставини, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що у даному випадку Міністерство внутрішніх справ України допустило протиправну бездіяльність.
Поряд з цим, необґрунтованими являються доводи відповідача стосовно того, що Закон України від 23.12.2015 року № 900-VIII набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, а тому не має зворотної дії в часі та не застосовується до спірних правовідносин.
Загальновідомо, що зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта, яка поширюється на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.
У Рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Отже, на день набрання чинності Законом № 900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 діяла і є чинною.
У апеляційній скарзі Міністерство внутрішніх справ України, зазначає, що відсутні порушення прав позивача з боку Міністерства внутрішніх справ України, оскільки вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 відповідачем виконано, тобто повідомлено про наявність підстав для перерахунку раніше призначеної пенсії особам із числа колишніх працівників міліції.
Слід зазначити, що посилання відповідача на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, а саме повідомлення про наявність підстав для перерахунку раніше призначеної пенсії особам із числа колишніх працівників міліції співробітників органів внутрішніх справ України є безпідставним, оскільки таке повідомлення направлено Пенсійному фонду України 03 лютого 2017 року, тобто після виникнення спірних правовідносин.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції належним чином з'ясовані всі обставини справи, їм надано правильну юридичну оцінку, порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду, не встановлено. Постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству, доводи апеляційних скарг цих висновків суду не спростовують.
За таких обставин підстав для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення апеляційних скарг не вбачається.
Керуючись ст.ст.195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст. 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, а постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2017 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуюча суддя: О.В. Лукянчук
Суддя: Ю.М. Градовський
Суддя: К.В. Кравченко