
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 127/5805/17
Головуючий у 1-й інстанції: Романюк Л.Ф.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
27 червня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ватаманюка Р.В.
суддів: Сторчака В. Ю. Мельник-Томенко Ж. М.
за участю:
секретаря судового засідання: Мирошниченко С.О.,
позивача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 19 квітня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 (далі - позивач) до Управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради (далі - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач в березні 2017 року звернувся до Вінницького міського суду Вінницької області з адміністративним позовом в якому просив: визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики міської ради щодо відмови у призначенні щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг та зобовязати Управління соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики міської ради призначити позивачу виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з дати звернення ОСОБА_2 до відповідача.
Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 18.03.2015 в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким адміністративний позов задовольнити повністю.
Позивач в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримала в повному обсязі та просила колегію суддів її задовольнити.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення позивача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено, що у червні 2014 року у зв'язку із проведенням антитерористичної операції у Луганській області позивачка вимушена була з родиною переміститися із міста Молодогвардійська Луганської області до м. Вінниці, де відповідно була зареєстрована Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради управління соціального захисту населення (Правобережне) як особа, що перемістилась з тимчасово окупованої території або районів проведення АТО, про що була видана відповідна довідка №509620193.
ОСОБА_2 була надана адресна допомога на покриття витрат на проживання у тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, яку остання отримувала з 22.10.2014 по 21.12.2014 у розмірі 442, 00 грн., з 22.12.2014 по 21.02.2015 допомога була зменшена на 50% та призначена в розмірі 221, 00 грн.
08.09.2015 позивачка офіційно працевлаштувалася вчителем музичного мистецтва комунального закладу "гуманітарна гімназія №1 ім. М. І. Пирогова Вінницької міської ради", тобто обставини, що можуть вплинути на призначення адресної допомоги на наступний шестимісячний строк суттєво змінилися. Тому, позивачка звернулась до Управління соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики міської ради для оформлення виплати адресної допомоги.
05.08.2016 позивачка отримала відповідь від Управління соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики міської ради від 05.08.2016 за № В-08-66682, в якій повідомлялося, що у призначення виплат щомісячної адресної допомоги на наступний шести місячний термін відмовлено, на підставі п.3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, затвердженого Постановою КМУ від 01.10.2014 № 505.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що з дня припинення 22.02.2015 виплати грошової допомоги пройшло більше 7 місяців, що виключає можливість поновлення виплати грошової допомоги.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, з таких підстав.
Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначає Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою КМУ від 01.10.2014 № 505 (далі Порядок).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадімінстрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Згідно п. 3 наведеного Порядку грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї); для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї).
Загальна сума допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 2 400 гривень.
Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією компетентного органу. Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.
Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сімї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також предявляє довідки всіх членів сімї про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.
Особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається.
Відповідно до п. 5 Порядку, уповноважений представник сім'ї подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сім'ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку.
У заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги, зокрема але не обмежуючись: прізвище, ім'я та по батькові; число, місяць, рік народження та ін.
Згідно п. 7 Порядку, якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за інвалідами І групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, або інвалідами І чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягай 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50%, а на наступний період - припиняється.
Пунктом 12 Порядку вказано, що виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: подання уповноваженим представником сімї заяви про припинення виплати грошової допомоги; надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сімї протягом двох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють; зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи; виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сімї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги.
З аналізу наведених положень слідує, що грошова допомога на наступний строк не призначається лише тим особам, які продовжують перебувати у статусі непрацевлаштованої (безробітної) особи. В разі, якщо така особа працевлаштувалася і її статус не суперечить пунктам 2, 3, 5, 6 Порядку, то вона знову набуває право на призначення щомісячної адресної допомоги.
Суд звертає увагу на те, що постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 не встановлено жодного обмеження особи звернутись з новою заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Оскільки позивачка з 08.09.2015 офіційно працевлаштувалась, відтак знову на загальних підставах набула прав на отримання від держави щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, відтак відмова відповідача у призначення такої допомоги є неправомірною.
Таким чином, відповідач безпідставно відмовив у призначенні адресної допомоги позивачці як внутрішньо переміщеній особі, оскільки остання є працевлаштованою внутрішньо переміщеною особою та згідно вимог чинного законодавства має право на отримання вказаної допомоги.
Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики міської ради про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
З огляду на зазначене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги дають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання, тобто прийнята постанова не відповідає матеріалам справи та вимогам закону, і підлягає скасуванню з постановленням нової.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
За таких обставин, відповідно до ст. 94 КАС України, за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради підлягає стягненню на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 1344 грн. згідно квитанцій від 20.03.2017 на суму 640 грн., від 28.04.2017 на суму 320 грн. та від 18.05.2017 на суму 384 грн.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити повністю.
Постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 19 квітня 2017 року - скасувати та прийняти нову.
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики міської ради щодо відмови ОСОБА_2 у призначенні щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Зобовязати Управління соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики міської ради призначити ОСОБА_2 виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з дати звернення ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради.
Стягнути на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 1344 (одна тисяча триста сорок чотири) грн. (згідно квитанцій від 20.03.2017 на суму 640 грн., від 28.04.2017 на суму 320 грн. та від 18.05.2017 на суму 384 грн.) за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 30 червня 2017 року.
Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4