У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 802/962/13-а
Головуючий у 1-й інстанції: Воробйова І.А.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
29 червня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сторчака В. Ю.
суддів: Ватаманюка Р.В. Мельник-Томенко Ж. М. ,
за участю:секретаря судового засідання: ОСОБА_2,
представника позивача: ОСОБА_3
представника відповідача: ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Калинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 06 квітня 2017 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Колумбіні" до Калинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю "Колумбіні" звернулося до суду з адміністративним позовом до Калинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області (далі Калинівська ОДПІ) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 06 квітня 2017 року позов задоволено.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив суд скасувати постанову та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав вимоги апеляційної скарги та просив її задовольнити.
Представник позивача заперечував щодо задоволення апеляційної скарги і просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, з слідуючих підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 05 листопада 2012 року працівниками Вінницької ОДПІ проведено фактичну перевірку АЗС №29, яка належить ТОВ Колумбіні та розташована за адресою: Вінницький район, с.Якушинці, а/ш Львів-Кіровоград-Знам'янка, км.354+300, за результатами якої складено акт №047663 від 19.12.2012 року з питань дотримання вимог діючого законодавства у сфері обігу підакцизних товарів, порядку здійснення готівкових розрахунків, ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв.
За результатами перевірки складено акт №047663 від 19.12.2012 року, у якому зафіксовано порушення позивачем пункту 12 статті 3 та статті 6 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Зокрема, перевіркою встановлено, що на підставі пункту 20.1.5 статті 20 Податкового кодексу України проведено інвентаризацію товарно - матеріальних цінностей, коштів на АЗС, в тому числі здійснено зняття залишків товарно - матеріальних цінностей та супутніх товарів, що зафіксовано в акті інвентаризації від 06 листопада 2012 року, згідно якого встановлені слідуючі залишки паливно - мастильних матеріалів: бензин автомобільний А-95 ДСТУ 4063-2001 - 6 912 л по ціні 10,90 грн.; бензин автомобільний А-92 ДСТУ 4063-2001 - 15 810 л по ціні 10,60 грн.; бензин автомобільний А -95 (Євро) ДСТУ 4839-2007 - 7 953 л по ціні 11,10 грн.; паливо дизельне підвищеної якості (ДП Євро) ДСТУ 4840:2007 - 15 687 л по ціні 9,8 грн. На зазначені товари представлені журнал обліку надходження нафтопродуктів АЗС №29 ТОВ "Колумбіні", товарно - транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) №7768; сертифікати відповідності та паспорти №379, №368, 182 видані ОСОБА_5 Укртатнафта; сертифікат відповідності та паспорт №2/36160ДС/1012 виданий ТОВ "Інспекторат Україна".
При цьому в акті зазначено, що на представлених паспортах якості відсутні печатки лабораторії, а тому в.о. начальника Вінницької ОДПІ ОСОБА_6 на підставі статті 84 Податкового кодексу України 06 листопада 2012 року прийнято рішення за №45895/22 (із змінами та доповненнями) про проведення експертизи вищезазначених бензину та пального, за результатами якої згідно листа Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи Державної митної служби України від 15 листопада 2012 року №19/1-123/8413 вказано, що надані на дослідження проби не відповідають ДСТУ 4063-2001 "Бензини автомобільні Технічні умови", а саме: "АЗС №29, проба №2 ТОВ Колумбіні, с.Якушенці, А - 95, резервуар №3 (ПРК-01-03) за показниками "концентрація фактичних смол", "фракційний склад (залишок та втрати)", "сумарний вміст ароматичних вуглеводів".
За таких обставин, податковий орган дійшов висновку, що товариством не обліковано у встановленому законодавством порядку за місцем їх реалізації та зберігання нафтопродукти, 6 912 л по ціні 10,90 грн., які станом на 06.11.2012р. знаходились у резервуарі №3 без відповідних приходних документів, а також, що не встановлено власника даних ТМЦ.
На підставі висновку даного акту Козятинською ДПІ винесено податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 30.11.2012 року, яким застосовано до ТОВ Колумбіні штраф у розмірі 150681,6 грн.
Не погоджуючись з таким рішеннями та вважаючи його протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що вимоги позивача є обгрунтованими, а відтак підлягають задоволенню.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно пункту 44.1 статті 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Відповідно до частин 1, 2 статті 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства.
Бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
При цьому, правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06 липня 1995 року (далі - Закон №265/95-ВР).
Дія цього закону поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Відповідно до пункту 12 статті 3 Закону № 265/95-вр, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Облік товарних запасів фізичною особою- підприємцем ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів (ст. 6 Закону № 265/95-вр).
В свою чергу, відповідно до ст. 20 Закону № 265/95-вр, до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів встановлено Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затверджена наказом Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку, Міністерства палива та енергетики, Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 року № 281/171/578/155.
Так, відповідно до пункту 14.1 Інструкції, під час приймання, зберігання та відпуску нафти і нафтопродуктів керівник підприємства та головний бухгалтер здійснюють контроль за дотриманням матеріально відповідальними особами вимог цієї Інструкції та забезпечують: своєчасне оформлення документів руху нафти та нафтопродуктів; збереження їх кількості і якості; відображення їх руху за бухгалтерським обліком; своєчасне вжиття заходів щодо попередження псування, втрат, нестач та розкрадання нафти та нафтопродуктів, а також створення необхідних умов для їх зберігання.
Згідно пунктів 14.4 -14.5 Інструкції, для посилення контролю за станом приймання, зберігання, відпуску та обліку нафти та нафтопродуктів матеріально відповідальні особи ведуть журнал обліку надходження нафти і нафтопродуктів за формою N 6-НП і журнал вимірювання нафти і нафтопродуктів у резервуарах за формою N 7-НП.
Приймання нафти і нафтопродуктів, які не належать підприємству, також відображається в журналі обліку надходження нафти і нафтопродуктів за формою N 6-НП.
Матеріально відповідальні особи АЗС ведуть облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою N 17-НП, який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий-залишається у матеріально відповідальної особи (пункт 16.1 Інструкції).
Ведення обліку товарних запасів на АЗС № 29 відображено в журналі обліку надходження нафтопродуктів, де відображається облік надходження нафтопродуктів на АЗС.
Відповідно до пунктів 13.1, 13.2 Інструкції інвентаризація нафти та нафтопродуктів на підприємствах і в організаціях (крім бюджетних) здійснюється відповідно до Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 11 серпня 1994 року № 69, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26 серпня 1994 року за № 202/412.
Інвентаризації підлягають нафта (газовий конденсат) і нафтопродукти, що містяться у резервуарах і технологічних трубопроводах НПЗ, наявних на підприємстві транспортних засобах та тарі незалежно від права власності, а також готівка на АЗС. Інвентаризації підлягають також нафта і нафтопродукти, які згідно з договорами зберігаються на терміналах інших суб'єктів господарювання.
Інвентаризація нафти та нафтопродуктів на підприємствах проводиться не рідше одного разу на місяць.
Згідно з пунктами 13.3, 13.5 частини 13 Інструкції основною метою інвентаризації є: виявлення фактичної наявності нафти та нафтопродуктів за марками і видами, а також суми готівки на АЗС; зіставлення фактичної наявності нафти та нафтопродуктів за марками і видами з даними бухгалтерського обліку; виявлення нестандартних нафтопродуктів; перевірка дотримання умов та порядку зберігання нафти та нафтопродуктів, а також готівки на АЗС.
Оформлюють акт інвентаризації нафти та нафтопродуктів на підприємствах за формою N 24-НП (додаток 21), на АЗС- акт інвентаризації на АЗС за формою N 25-НП (додаток 22).
Як встановлено з акту перевірки №047663 від 19.12.2012 року ТОВ "Колумбіні" проведено інвентаризацію товарно-матеріальних цінностей, коштів на АЗС, в тому числі здійснено зняття залишків товарно-матеріальних цінностей (палива та супутніх товарів), яку зафіксовано актом від 06.11.2012 року, оформленим за формою N 25-НП.
За результатами проведеної інвентаризації була підтверджена відповідність залишків бензину автомобільного А-95, бензину автомобільного А-92, ДП, палива дизельного підвищеної якості (ДП Євро), даним товарного обліку на АЗС №29 ТОВ Колумбіні.
Також в доному акті було зазначено, що до вказаних товарів представлені наступні документи: - журнал обліку надходження нафтопродуктів АЗС №29 ТОВ Колумбіні; товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) №7768; сертифікати відповідності та паспорти №379, №368, 182 видані ОСОБА_5 Укртатнафта; сертифікат відповідності та паспорт №2/36160ДС/1012 виданий ТОВ "Інспекторат Україна".
При цьому, в акті перевірки відсутні будь-які зауваження щодо ненадання позивачем посадовим особам податкового органу будь-яких відомостей, які відображають облік нафтопродуктів на АЗС № 29, що дає суду підстави вважати, що ТОВ Колумбіні надало всі необхідні документи, які підтверджують облік нафтопродуктів, їх прихід та якісні характеристики.
Стосовно доводів апелянта, щодо відсутності в представлених позивачем паспортах якості нафтопродуктів печатки лабораторії, що є порушенням Інструкції, апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції про те, що пунктом 10.24 Інструкції, встановлено заборону, саме на прийняття нафтопродуктів на АЗС у разі відсутності паспорта якості на нафтопродуктів або неналежного його оформлення (відсутність номера, марки та виду, заповнення не за всіма показниками якості). Разом з тим, до позивача застосовано фінансову санкції, як до суб'єкта господарювання, що здійснює реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, а не за прийняття нафтопродуктів на АЗС.
Окрім того, як вірно зазначено судом першої інстанції у паспорті якості на нафтопродукти №368 від 07.10.2012 року, наявні всі необхідні реквізити, а саме: номер, марка, вид та всі показники якості, а отже твердження відповідача щодо його неналежного оформлення є помилковим.
Відносно висновків податкового органу, щодо не встановлення ТОВ "Колумбіні" власником палива, що знаходилось у резервуарі №3 (ПРК-01-03) АЗС то вони спростовуються наступним.
Так, в матеріалах справи міститься рішення господарського суду Вінницької області від 04.12.2014р. по справі № 902/100/13-г за позовом ТОВ"Колумбіні" до Вінницької ОДПІ про визнання права власності на нафтопродукти та витребування майна з чужого незаконного володіння провадження, яким припинено провадження у справі у зв'язку із відсутністю предмету спору.
З вказаного судового рішення встановлено, що 12.08.2014 року уповноваженим представником Вінницької ОДПІ передано представнику ТОВ "Колумбіні" паливно - мастильні матеріали, що були вилучені 27.09.2012 р., 11.10.2012р. та 19.11.2012 р. в рамках застосування адміністративного арешту майна, а саме: бензин автомобільний А-95 в кількості 24 962 л, бензин автомобільний А-92 в кількості 12 842 л та дизельне пальне в кількості 6050 л.
В силу частини першої статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до статті 115 Господарського процесуального кодексу України, рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Отже рішенням господарського суду Вінницької області за ТОВ Колумбіні (код ЄДРПОУ 37018720) визнано право власності на майно, а відтак висновки податкового органу про те, що власник паливно-мастильних матеріалів відсутній є необґрунтованими та безпідставними.
За вказаних обставин, колегія суддів дійшла висновку про те, що відповідачем не доведено належними та допустимими доказами факту порушення ТОВ Колумбіні порядку обліку товарних запасів, а також факту реалізації необлікованих товарів, а отже вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
Зі змісту ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Відповідно до ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції відповідно до норм матеріального права, при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтвердженими доказами, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, суд апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Калинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 06 квітня 2017 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 30 червня 2017 року.
Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_7 ОСОБА_8