Ухвала суду № 67481695, 29.06.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2017
Номер справи
810/550/17
Номер документу
67481695
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 810/550/17 Головуючий у 1-й інстанції: Дудін С.О. Суддя-доповідач: Губська О.А.

У Х В А Л А

Іменем України

29 червня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Губської О.А.

суддів: Парінова А.Б., Беспалова О.О.

за участю: секретаря судового засідання Сергієнко Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укргазбуд" на постанову Київського окружного адміністративного суду від 10 березня 2017 року у справі за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси до Публічного акціонерного товариства "Укргазбуд" про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій,

В С Т А Н О В И В

Позивач звернувся до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Укргазбуд", у якому просив стягнути заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 141836,41 грн.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 10 березня 2017 року позов задоволено.

В апеляційній скарзі відповідач просить зазначене рішення скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні вимог позивача, при цьому вказує на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін у відкритому судовому засіданні без здійснення фіксування технічними засобами у відповідності до ч. 1 ст. 41 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції виходить із таких фактичних обставин.

З наявних у справі матеріалів встановлено, що Публічне акціонерне товариство "Укргазбуд" зареєстровано платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. На підприємстві працювали та працюють громадяни, які були зайняті на роботах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пунктів «а», і "б"- "з" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - за Списком №1 та Списком №2. Таким особам управліннями Пенсійного фонду України було призначено пенсійне забезпечення та здійснювалась його виплата.

Судом першої інстанції установлено, що позивачем та управліннями Пенсійного фонду України за місцем обліку пенсіонерів були складені розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", згідно з якими відповідачеві за період квітень - грудень 2016 року визначено суму витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, яка підлягає до сплати:

1) за списком №1: по пенсіонеру ОСОБА_3 - 302,43 грн. щомісячно, всього 2721,87 грн.; по пенсіонеру ОСОБА_4 - 1572,11 грн. за квітень та травень 2016 року щомісячно, 1591,31 грн. за червень 2016 року, 1581,71 грн. за липень-грудень 2016 року щомісячно, всього 14 225,79 грн.; по пенсіонеру ОСОБА_5 - 2529,04 грн. за квітень та травень 2016 року щомісячно, 2546,60 грн. за червень 2016 року, 2538,00 грн. за липень-грудень 2016 року щомісячно, всього 22832,68 грн.; по пенсіонеру ОСОБА_6 - 1236,87 грн. за квітень 2016 року, 1235,73 грн. за травень-листопад 2016 року щомісячно, 1233,34 грн. за грудень 2016 року, всього 11120,32 грн.;

2) за списком №2: по пенсіонеру ОСОБА_7 - 3695,18 грн. за квітень 2016 року, 3696,30 грн. за травень-листопад 2016 року щомісячно, 3698,64 грн. за грудень 2016 року, всього 33267,92 грн.; по пенсіонеру ОСОБА_8 - 3156,48 грн. за квітень 2016 року, 3158,72 грн. за травень-листопад 2016 року щомісячно, 3163,40 грн. за грудень 2016 року, всього 28430,92 грн.; по пенсіонеру ОСОБА_9 - 3039,44 грн. щомісячно, всього 27354,96 грн.; по пенсіонеру ОСОБА_2 - 271,35 грн. за квітень - вересень 2016 року щомісячно, 253,85 грн. за жовтень 2016 року, всього 1881,95 грн.

Матеріалами справи підтверджується, що на адресу відповідача направлялися повідомлення по пільговим пенсіям із відповідними розрахунками на виплату і доставку пільгових пенсій щодо кожного із пенсіонерів.

Загальна сума фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з квітня по грудень 2016 року, яка призначена відповідно до п.п. "а" "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", становить 141836,41 грн.

Задовольняючи позов, суд попередньої інстанції мотивував своє рішення тим, що оскільки відповідачем у визначені чинним законодавством строки не було сплачено кошти на відшкодування фактичних витрат позивача по виплаті та доставці пільгових пенсій за період з квітня по грудень 2016 року, то у відповідача виникла заборгованість в сумі 141836,41 грн., у зв'язку із чим суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення цієї суми.

Перевіривши правову оцінку обставин справи, повноту їх встановлення та правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права, з урахуванням доводів апеляційної скарги колегія суддів дійшла висновку про таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Із набранням чинності Законом №1058-IV (з 1 січня 2004 року) витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на підставі пункту "а", "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", покриваються підприємствами та організаціями. Обов'язок підприємств та організацій з відшкодування понесених ПФУ після 1 січня 2004 року витрат на виплату і доставку зазначених пенсій не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу.

Відповідно до п. 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19 грудня 2003 року - відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Для платників, зазначених у пп. 2.1.1 п. 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), в розмірі 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини другої Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Пунктами 6.4, 6.5, 6.8 Інструкції № 21-1 передбачено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, на ПАТ "Укргазбуд" покладено обов'язок відшкодування витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій.

Матеріалами справи підтверджується і відповідач не заперечує, що ним було отримано розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з квітня по грудень 2016 року.

Зокрема пенсійним органом на адресу відповідача направлялися повідомлення із розрахунками щодо пенсіонерів, яким призначено пенсії за списками № 1 та №2.

Також пенсійним органом надано докази нарахування та виплати відповідних сум пенсій, розрахунок яких здійснено, в тому числі, на підставі довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданих ПАТ «Укргазбуд» або його попередниками. Копії цих довідок також наявні у матеріалах справи.

Разом з тим, як встановлено судом першої інстанції, заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пп. "а", "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", у розмірі 141836,41 грн., яка виникла за період з 01.04.2016 по 31.12.2016, відповідачем не сплачена.

Доказів того, що надані пенсійним органом розрахунки сум пенсій були оскаржені відповідачем у встановленому законом порядку, ані суду першої, ані суду апеляційної інстанції не надано.

З урахуванням наведених обставин та нормативно-правового регулювання, колегія суддів вважає правильним висновок суду попередньої інстанції про наявність правових підстав для стягнення з відповідача заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №1 та Списком №2 за період з 01.04.2016 по 31.12.2016, у розмірі 141836,41 грн.

У своїй апеляційній скарзі відповідач посилається на відсутність у нього обов'язку зі сплати фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Колегія суддів відхиляє такі доводи скаржника, оскільки обов'язок відшкодовувати ці витрати ґрунтується на положеннях абзацу четвертого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду України плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону. Саме у розмірі, який відповідав 2011 року, - 90 відсотків нараховано витрати позивачу.

Таким чином, необхідність відшкодування органам Пенсійного фонду фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №1, передбачена діючим законодавством.

Аналогічного висновку дійшов Вищий адміністративний суд України в ухвалах від 22 січня 2016 року (К/9991/55073/11), 25 жовтня 2016 року (К/800/52368/15).

Також скаржник вказує на те, що не повинен відшкодовувати витрати на виплату і доставку пільгових пенсій працівникам, які працювали на ВО «Укргазбуд» до створення ПАТ «Укргазбуд» тобто до 1993 року, оскільки відповідач не є правонаступником ВО «Укргазбуд».

Вказані доводи не заслуговують на увагу, оскільки відповідач не був позбавлений права оскаржити розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку таких пенсій, які були надіслані органами Пенсійного фонду України. Доказів того, що ним такі розрахунки оскаржувалися, відповідач судам першої та апеляційної інстанцій не надав. Наразі ж предметом спору є стягнення заборгованості.

Крім того, з копій довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, які видавалися відповідачем для підтвердження пільгового стажу пенсіонерів, вбачається, що всі особи, на виплату і доставку пенсій яким понесено витрати органами ПФУ, працювали повний робочий день у Будівельно-мнтажному управлінні № 10 м. Одеса ПАТ «Укргазбуд» (до цього - АТФ «Укргазбуд»), пенсії їм призначені у 2009-2010 роках, тобто вже після 1993 року.

Поміж іншим, обставини щодо наявності у ПАТ «Укргазбуд» обов'язку зі сплати витрат на виплату і доставку пільгових пенсій встановлено судами у справах, рішення в яких набрали законної сили, зокрема про це йдеться в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 26 листопада 2015 року (К/800/11981/13), від 09 червня 2016 року (К/800/28343/14) та ін.

Колегія суддів відхиляє також і доводи апелянта з приводу того, що відшкодування підприємствами пенсій, призначених за період роботи до 01.08.1992 законодавчо не передбачені.

Вказані посилання жодним чином не спростовують факту наявності у Товариства заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій в означеному вище розмірі.

Поряд із цим, Верховний Суд України у своїх постановах неодноразово висловлював правову позицію, згідно з якою обов'язок підприємств та організацій з відшкодування понесених ПФУ після 1 січня 2004 року витрат на виплату і доставку зазначених пенсій не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу (постанови від 12.11.2013 по справі № 21-386а13 та від 19.03.2013 справі № 21-59а13).

Доводи апелянта про недотримання пенсійним органом вимог законодавства при призначенні пільгових пенсій відповідно до п. «а» та «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з огляду на необхідність проведення атестації робочих місць, як однієї з передумов призначення таких пенсій та відсутність у ПАТ «Укргазбуд» відомостей про проведення атестації, судова колегія оцінює критично, оскільки предметом спору наразі є стягнення заборгованості. Це означає, що пенсійним органом було здійснено витрати на виплату і доставку пільгових пенсій. Факт понесення пенсійним органом таких витрат підтверджується наявними у справі матеріалами. Товариство зобов'язане ці витрати відшкодувати. Водночас, правомірність призначення пільгових пенсій не є предметом даного спору.

Поряд із цим, відповідач не позбавлений права оскаржити рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, у тому числі пов'язані з призначенням пільгових пенсій, якщо вважає, що його права та інтереси були ними порушені

За таких обставин, висновки суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права та дотриманні норм процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому підстав для скасування оскаржуваного судового рішення колегія суддів не вбачає.

Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На думку колегії суддів, суд першої інстанції при вирішенні спору правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, водночас, відповідачем не доведено підстав для його скасування, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд

У Х В А Л И В

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укргазбуд" на постанову Київського окружного адміністративного суду від 10 березня 2017 року у справі за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси до Публічного акціонерного товариства "Укргазбуд" про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій - залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 10 березня 2017 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддяО.А. Губська СуддяА.Б. Парінов СуддяО.О. Беспалов

Повний текст ухвали виготовлено 30 червня 2017 року

Головуючий суддя Губська О.А.

Судді: Беспалов О.О.

Парінов А.Б.