
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 червня 2017 рокуЛьвів№ 876/4192/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого Шинкар Т.І.,
суддів Пліша М.А.,
ОСОБА_1,
секретаря судового засідання Румянцевої О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Галицької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2017 року у справі №813/4018/16 за позовом Галицької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Толензе», Управління державної реєстрації Львівської міської ради про визнання недійсними змін до установчих документів, зобовязання до вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В:
17.11.2016 Галицька обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Львівській області (далі ОДПІ) звернулась в суд з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Толензе» (далі Товариство), Управління державної реєстрації Львівської міської ради, просила, з врахуванням уточнень до адміністративного позову від 30.01.2017, визнати недійсними зміни до установчих документів, в частині повязаних із зміною місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Толензе» на Львівську область, м.Львів, вул.Пимоненка, буд.3 та зобовязати відділ державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Управління державної реєстрації Львівської міської ради внести запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів, повязаних із зміною місцезнаходження Товариства на Львівську область, м.Львів, Сихівський район, вул.Пимоненка, буд.3.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 14.02.2017 в задоволені позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Галицька обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Львівській області подала апеляційну скаргу, просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14.02.2017 та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що працівниками позивача здійснено обстеження юридичної адреси Товариства та встановлено, що відповідач за адресою м.Львів, вул.Пимоненка,3, не знаходиться. Враховуючи, що Товариство фактично не змінювало свого місця знаходження на Львівську область, м.Львів, вул.Пимоненка, буд.3, зміна адреси місцезнаходження, яка внесена державними реєстраторами відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції до установчих документів та до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців є недостовірною та підлягає скасуванню. Вказує, що судом першої інстанції не взято до уваги доказів позивача, наданих на підтвердження відсутності Товариства за вказаною адресою. Відтак, вважає, що судом першої інстанції неповно зясовано обставини, що мають значення для справи, а тому рішення суду першої інстанції слід скасувати.
В судовому засіданні представник позивача апеляційну скаргу підтримав, Товариство повноважного представника в судове засідання не забезпечило, належним чином повідомлене про розгляд справи, від Управління державної реєстрації Львівської міської ради надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника відповідача, що відповідно до ч.4 ст.196 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не перешкоджає судовому розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні в справі матеріали, доводи апеляційної скарги та пояснення представника позивача в їх сукупності, на основі наявних у справі доказів, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції з матеріалів справи, ТОВ «Толензе» зареєстроване як юридична особа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 01.09.2015, ідентифікаційний код 39981502, місцезнаходження: 79035, Львівська область, місто Львів, Сихівський район, вулиця Пимоненка, будинок 3,
Відповідно до Довідки про взяття на облік платника податків від 03.11.2016 Товариство перебуває на обліку в ОДПІ з 01.09.2015 за №76869 (а.с.13).
ОДПІ відповідно до «Порядку обліку платників податків і зборів» від 09.12.2011 №1588 та на підставі наказу від 13.06.2016 №365 «Про проведення перевірок щодо встановлення місцезнаходження платників податків» здійснено заходи щодо встановлення місцезнаходження ТОВ «Толензе» - обстеження юридичної адреси Товариства м.Львів, вул.Пимоненка, буд.3.
За результатами перевірки встановлено, що Товариство за вказаною адресою не знаходиться.
Листом 19.07.2016 №6135/11/13-50-08-00/644 Сихівське відділення Галицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області надало інформацію оперативному управлінню Галицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області про результати вжитих заходів в частині обстеження податкової адреси субєктів господарської діяльності, зокрема, ТОВ «Толензе», та повідомлено, що в ході проведених заходів та візуальному обстеженні податкової адреси вказаного субєкта господарської діяльності на момент відвідування не встановлено (а.с.7-8).
Оперативне управління ОДПІ службовим дописом від 10.08.2016 №2712/21-06 повідомило, що на виконання листа від 19.07.2016 №6135/11/13-50-08-00/644 працівниками здійснено виїзд за адресою ТОВ «Толензе»: м.Львів, вул.Пимоненка,3. В ході виїзду встановлено, що Товариство відсутнє за місцем реєстрації.
Вважаючи зміну адреси місцезнаходження Товариства, що внесена державним реєстратором до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань недостовірною, ОДПІ звернулось із позовом до суду.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Відповідно до п.67.2 ст.67 Податкового кодексу України, в редакції чинній на час звернення із позовом до суду, (далі ПК України) контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Згідно з до абзац.1 п.63.3 ст.63 ПК України з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 №755-IV, в редакції що діяв на момент виникнення спірних правовідносин, (далі Закон №755-IV).
Згідно з ч.1 ст.16 Закону №755-IV Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону №755-IV відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Згідно з ч.2 ст.17 Закону №755-IV в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи, зокрема: щодо місцезнаходження юридичної особи; дані про установчі документи, дати та номери записів про внесення змін до них.
Відповідно до ч.5 ст.17 Закону №755-IV в Єдиному державному реєстрі містяться також відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, а також відомості про зарезервовані найменування юридичних осіб.
Статтею 1 Закону № 755-IV встановлено, що місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Частина 1 ст.18 Закону № 755-IV визначає, що якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Зміст законодавчих норм дає підстави для висновку, що законодавець використовує наступні категорії: «місцезнаходження юридичної особи», «зміна місцезнаходження юридичної особи», «відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням», кожна з яких наповнена певним правовим змістом щодо порядку їх встановлення, наслідків тощо.
Під зміною місцезнаходження господарського товариства слід розуміти вчинення його уповноваженими органами вольових дій, направлених на зміну адреси юридичної особи, шляхом прийняття відповідного рішення, звернення до державного реєстратора та вчинення відповідного запису останнім.
При цьому проведення реєстраційних дій щодо зміни місцезнаходження може проводитись шляхом внесення таких змін до установчих документів.
Пунктом 3 ст.4 Закону №755-IV передбачено, що зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи-підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Згідно з ч.1 ст.6 Закону № 755-IV державний реєстратор проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб-підприємців.
Відповідно до ч.1 ст.29 Закону №755-IV для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу ( нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або інформація про оприлюднення повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення адміністративного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.
Частиною 7 ст.29 Закону №755-IV встановлено, що державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.
Проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за процедурами, передбаченими частинами першою - п'ятою статті 25 та частинами другою-третьою статті 27 цього Закону для проведення державної реєстрації юридичної особи (ч.13 ст.29 Закону №755-IV).
Відповідно до статті 30 Закону №755-IV Державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону, зокрема, невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону.
Державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, без розгляду та відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації таких змін до установчих документів юридичної особи на підставі відомостей цієї реєстраційної картки.
Відтак, у разі виникнення у суб'єкта господарювання необхідності змінити місцезнаходження, цією особою за своїм попереднім місцезнаходженням подається державному реєстратору реєстраційна картка з визначенням нового місцезнаходження та інші документи передбачені Законом № 755-IV, а державному реєстратору не надано право вимагати додаткових документів, які не передбачені вказаним Законом. Державний реєстратор вносить дані до Єдиного державного реєстру щодо зміни місцезнаходження, а реєстраційну справу передає державному реєстратору за новим місцезнаходження суб'єкта підприємницької діяльності.
Як встановлено з наявного в матеріалах справи ОСОБА_1 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство знаходиться за адресою: м.Львів, вул.Пимоненка,3.
При цьому, відповідно до даних про реєстраційні дії такі з 01.09.2015 по 23.05.2016 здійснювались державними реєстраторами Миколаївської міської ради, Соломянської районної в м.Києві державної адміністрації, Шевченківської районної в м.Києві державної адміністрації, Комунального підприємства «Центр розвитку та інвестицій Васильківського району. Місцезнаходження реєстраційної справи Печерська районна в місті Києві державна адміністрація (а.с.14-19).
Як вбачається з письмових пояснень, наданих Управління державної реєстрації Львівської міської ради та не спростовано позивачем, реєстраційну справу до Управління для взяття на облік за новим місцезнаходження передано не було.
Водночас, суд апеляційної інстанції зауважує, що Закон № 755-IV не передбачає право чи обов'язок державного реєстратора при встановленні контролюючим органом відсутності підприємства за юридичною адресою, відповідно при зміні ним адреси, скасовувати державну реєстрацію чи визнавати недійсними зміни до установчих документів.
При цьому, як передбачено пп.20.1.37 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів субєктів господарювання.
Відповідно до п.12.4 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 за №1588, в редакції чинній на час звернення із позовом до суду, (далі Порядок №1588) щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ контролюючого органу, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою.
Відповідно до ч.2 ст.38 Закону №755-IV наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням є підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи.
Відтак, твердження позивача про фактичну відсутність відповідача за зареєстрованим місцезнаходженням, як на підставу скасування державної реєстрації змін до установчих документів Товариства є безпідставними, з огляду на те, що факт відсутності юридичної особи за її місцезнаходженням є підставою, у відповідності до вимог ч. 2 ст. 38 Закону №755-IV, для внесення запису до Єдиного державного реєстру про таку відсутність та звернення до суду з позовом про припинення юридичної особи, а не скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Більше того, відповідно до п.19-1.1 ст.19-1 ПК України, контролюючі органи виконують такі функції, зокрема: контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; реєструють та ведуть облік платників податків, осіб, які здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, проводять диференціацію платників податків; забезпечують достовірність та повноту обліку платників податків та платників єдиного внеску, суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що контролюючий орган може звертатися до суду з вимогами про визнання недійсними змін до установчих документів та скасування державної реєстрації змін до установчих документів не у всіх випадках, а лише в тих, коли він діє на реалізацію своїх владних повноважень, визначених положеннями ПК України. При цьому позивач як суб'єкт владних повноважень має діяти виключно в межах та у спосіб, що встановлені законом, оскільки він виконує державні функції, і лише держава шляхом законодавчого регулювання визначає його завдання, межі його повноважень та спосіб, у який він здійснює ці повноваження. Розширене тлумачення суб'єктом владних повноважень способів здійснення своїх повноважень не допускається.
Водночас, відсутність платника за зареєстрованим місцезнаходженням юридичної особи жодним чином не перешкоджає позивачу здійснювати свої контрольні функції.
Підсумовуючи вказане, суд апеляційної інстанції вважає вірним висновок суду першої інстанції щодо відсутність підстав для задоволення позовних вимог про визнання недійсними змін до установчих документів юридичної особи пов'язаних зі зміною місцезнаходження, а, відповідно, і зобов'язання державного реєстратора внести зміни до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, щодо зміни місця знаходження ТОВ «Толензе».
Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку. Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Галицької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2017 року у справі №813/4018/16 без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_1
Повний текст Ухвали складено 30.06.2017р.