
Єдиний унікальний номер: 343/817/17
Номер провадження: 1-кс/0343/136/17
У Х В А Л А
про проведення позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності
29 червня 2017 року м. Долина
Слідчий суддя Долинського районного суду Івано-Франківської області Тураш В. А.,
за участю секретаря судових засідань ОСОБА_1, заступника начальника СВ Долинського ВП Калуського ВП ГУ НП України в Івано-Франківській області ОСОБА_2, розглянувши клопотання останнього , за погодженням з прокурором Долинського відділу Калуської місцевої прокуратури ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності, в кримінальному провадженні № 12017090160000022 від 14.01.2017 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.191, ст.197 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
27.06.2017 року заступник начальника СВ Долинського ВП Калуського ВП ГУ НП України в Івано-Франківській області старший лейтенант поліції ОСОБА_2, звернувся до суду з клопотанням, погодженим з прокурором Долинського відділу Калуської місцевої прокуратури, про надання дозволу Управлінню західного офісу держаудитслужби в Івано-Франківській області на проведення упродовж п'ятнадцяти робочих днів, а саме в період з 03.07.2017р. по 21.07.2017р. включно, позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Нафтогазовидобувного управління «Долинанафтогаз» яке входить до складу публічного акціонерного товариства Укрнафта, що м. Долина по вул. Промислова,7, Івано-Франківськаобласть,(код ЄДРПОУ: 00136490), за період часу з 01.09.2016Р. по 31.10.2016Р.
Зобов'язати службових осіб ПАТ Укрнафта НГВУ «Долинанафтогаз», допустити співробітників Західного офісу держаудитслужби в Івано-Франківській області до проведення позапланової виїзної ревізії, а також надати їм у повному обсязі документальні матеріали, необхідні для проведення ревізії.
Позапланову виїзну ревізію провести в період із 03.07.2017р. по 21.07.2017р., протягом 15 робочих днів.
Матеріали ревізії (в оригіналах) направити до Долинського ВП Калуського ВП ГУ НП в Івано-Франківській області за адресою: м. Долина вул. Яворницького,8.
Клопотання обґрунтоване тим, що слідчим відділенням Долинського ВП Калуського ВП ГУНП в Івано-Франківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12017090160000022 від 14.01.2017р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 191 ч.2 та ст. 197 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи ЦВНГ №1 НГВУ «Долинанафтогаз» будучи матеріально-відповідальною особами, шляхом зловживання службовим становищем, в період вересня - жовтня 2016 року здійснювали приписки пробігу вантажних автомобілів та під час роботи спецтехніки (екскаватора, грейдера) в цеху видобутку нафти і газу № 1 НГВУ «Долинанафтогаз», внаслідок чого безпідставно було списано 2849,8 літрів дизельного пального на суму 50 128,48 грн.
Відомості про вчинення вказаного правопорушення 16.03.2017р. внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017090160000159 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 191 КК України.
31.03.2017р. кримінальні провадження № 12017090160000159 та № 12017090160000022 на підставі постанови прокурора обєднані в одне за № 12017090160000022.
На даний час, для швидкого повного та неупередженого проведення досудового розслідування, встановлення ознак кримінального правопорушення та притягнення винних до кримінальної відповідальності в міру своєї вини, виникла нагальна необхідність у проведенні позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ПАТ Укрнафта НГВУ «Долинанафтогаз», юридичнаадреса: 77500, Івано-Франківськаобласть, м. Долина, вул. Промислова,7, код ЄДРПОУ: 00136490, за період часу з 01.09.2016 по 31.10.2016, оскільки в інший спосіб довести вину посадових осіб ЦВНГ №1 НГВУ «Долинанафтогаз» неможливо.
Відповідно до листа Державної аудиторської служби України встановлено, що позапланову виїзну ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності публічного акціонерного товариства «Укрнафта» в частині діяльності нафтовидобувного управління «Долинанафтогаз» фахівцями Державної аудиторської служби України та Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області можна провести з 03.07.2017р.
З набранням чинності Закону України «Про прокуратуру», виключено із переліку функцій прокуратури здійснення перевірок, та дані функції не визначені ніяким іншим законодавчим актом України, а також нормами КПК України не визначено певного порядку надання дозволу на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців.
Однак, п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 року № 408, встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.
Так, згідно п. 29 Постанови КМ України від 20 квітня 2006 року № 550 "Про затвердження Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами" позапланова виїзна ревізія об'єкта контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним клопотання слідчого або прокурора про призначення позапланової виїзної ревізії та ухвали суду про дозвіл на її проведення, в якому зазначаються підстави проведення, дати її початку та закінчення, а також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування, дата та підстави повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (для ревізії суб'єкта господарської діяльності, не віднесеного Законом до підконтрольних установ).
Згідно ч. ч. 6-8, ч.11 ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» позаплановівиїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні. Орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості. Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.
Ст. 98 КПК України визначено, що речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально-протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально-протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
При цьому, законодавець до речових доказів відніс і документ, що є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об'єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження (ч. 1 ст. 99 КПК України).
До документів, за умови наявності в них відомостей передбачених ч. 1ст. 99 КПК України, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок (п. 4 ч. 2 ст. 99 КПК України).
За таких обставин без проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ПАТ Укрнафта НГВУ «Долинанафтогаз», сторона обвинувачення обєктивно позбавлена можливості іншим чином, окрім як отримати рішення суду, зібрати належні докази, а за результатами вказаної дії можуть бути отримані докази, які самостійно та в сукупності з іншими доказами мають суттєве значення для обставин кримінального правопорушення, тому необхідно отримати дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності .
В судовому засіданні заступник начальника СВ Долинського ВП Калуського ВП ГУНП України в Івано-Франківській області ОСОБА_2 клопотання підтримав, просив його задоволити.
Заслухавши пояснення заступника начальника СВ Долинського ВП Калуського ВП ГУ НП України в Івано-Франківській області, перевіривши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов висновку про відмову у його задоволенні з таких підстав:
В клопотанні заступника начальника СВ Долинського ВП Калуського ВП ГУ НП України в Івано-Франківській області зазначає, що керується ст. ст. 2, 40, 91-93 КПК України, ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні».
Дійсно, в ч.ч. 6, 7 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» зазначено, що позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал.
Позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Водночас частиною 1 ст. 1 КПК України встановлено, що порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України.
Відповідно до ч. 3 ст. 26 КПК України слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.
Жодна із зазначених слідчим статей, так само як і будь-яка інша стаття КПК України, не відносить до повноважень слідчого судді надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії та зустрічної звірки.
Зокрема, відповідно до ст. ст. 91-93 КПК України обов'язок доказування та збирання доказів покладається на сторони кримінального провадження, а не на слідчого суддю.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зважаючи на те, що КПК України не передбачено підстав для надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії та зустрічної звірки; повноважень слідчого судді щодо вирішення клопотань з цього приводу та порядку їх вирішення, також не передбачено клопотання слідчого не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 1, 9, 26, 309 КПК України,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні клопотання заступника начальника СВ Долинського ВП Калуського ВП ГУ НП України в Івано-Франківській області ОСОБА_2 про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Долинського районного суду Тураш В.А.