
Справа № 199/1672/16-ц
(4-с/199/41/17)
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.06.2017 року Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
судді: Скрипник О.Г.
секретарі: Картамишевої І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу Громадської організації «Дніпропетровська незалежна Правозахисна громадська організація» в інтересах члена своєї організації ОСОБА_1, заінтересовані особи: Державна казначейська служба України, Головне управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області на бездіяльність центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів,
В С Т А Н О В И В:
У квітні 2017 року Громадська організація «Дніпропетровська незалежна Правозахисна громадська організація» в інтересах члена своєї організації ОСОБА_1 звернулася до Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська зі скаргою на бездіяльність центрального органу виконавчої влади у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів щодо невиконання рішення апеляційного суду Дніпропетровської області від 27 грудня 2016 року у цивільній справі №199/1672/16-ц за позовом ОСОБА_1 в інтересах якого діє громадська організація «ДНПГО» до Міністерства внутрішніх справ України, Державної казначейської служби України про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданою незаконною бездіяльністю посадової особи органу досудового розслідування та з Державної казначейської служби України за рахунок коштів Державного бюджету України шляхом списання на користь ОСОБА_1 стягнуто моральну шкоду у розмірі 12000, 0 грн. судові витрати 100 грн 99 коп.
На виконання рішення суду за заявою стягувача 16.01.2017 року Амур-Нижньодніпровським районним судом м. Дніпропетровська видано виконавчий лист у справі № 199/1672/16-ц про стягнення з Державної казначейської служби за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 12000, 0 грн; виконавчий лист у справі № 199/1672/16-ц про стягнення з Державної казначейської служби за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 100, 0 грн 99 коп, які ОСОБА_1 18.01.2017 року подав для виконання до Головного управління державної казначейської служби України в Дніпропетровській області для виконання.
У відповідності до закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», рішення Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 19.12.2012 року повинно було бути виконаним у строк до 18.04.2017 року, проте станом на 19.04.2017 рік рішення суду виконане не було.
Зважаючи на викладене вище, ОСОБА_1 просить визнати неправомірною бездіяльність посадової особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів: у провадженні якого знаходяться виконавчі листи у справі № 199/1672/16ц, видані Амур-Нижньодніпровським районним судом м. Дніпра 16 січня 2017 року, зареєстровані за вхідним №12-159; №12-158 від 18.01.2017 року щодо невиконання виконавчих листів у справі № 199/1672/16 ц у встановлений законом термін; Зобовязати центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у провадженні якого знаходяться виконавчі листи по справі № 199/1672/16ц, видані Амур-Нижньодніпровським районним судом м. Дніпра 16 січня 2017 року усунути порушення прав ОСОБА_1 шляхом перерахування коштів за виконавчими листами у справі № 199/1672/16-ц через відділення «Укрпошти» №82 за місцем проживання стягувача ОСОБА_1 :м. Дніпро, вул.. Передова, 617; зобовязати центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у провадженні якого знаходяться виконавчі листи у справі № 199/1672/16ц, видані Амур-Нижньодніпровським районним судом м. Дніпра 16 січня 2017 року нарахувати та виплатити компенсацію за порушення строків перерахування коштів на користь ОСОБА_1 за виконавчими листами по справі № 199/1672/16ц про стягнення коштів з державного органу за весь час прострочення з моменту настання права на нарахування компенсації до моменту фактичного виконання виконавчих листів № 199/1672/16ц .
У судовому засіданні заявник доводи скарги підтримав, просив скаргу задовольнити.
Представник заінтересованої особи просив скаргу залишити без задоволення.
Заслухавши думку заявника, представника заінтересованої особи, дослідивши письмові докази, суд дійшов наступного висновку.
В судовому засіданні встановлено, що рішенням апеляційного суду Дніпропетровської області від 27 грудня 2016 року у цивільній справі №199/1672/16-ц за позовом ОСОБА_1 в інтересах якого діє громадська організація «ДНПГО» до Міністерства внутрішніх справ України, Державної казначейської служби України про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданою незаконною бездіяльністю посадової особи органу досудового розслідування та з Державної казначейської служби України за рахунок коштів Державного бюджету України шляхом списання на користь ОСОБА_1 стягнуто моральну шкоду у розмірі 12000, 0 грн. судові витрати 100 грн 99 коп.
На виконання рішення суду за заявою стягувача 16.01.2017 року Амур-Нижньодніпровським районним судом м. Дніпропетровська видано виконавчий лист у справі № 199/1672/16-ц про стягнення з Державної казначейської служби за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 12000, 0 грн; виконавчий лист у справі № 199/1672/16-ц про стягнення з Державної казначейської служби за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 100, 0 грн 99 коп, які ОСОБА_1 18.01.2017 року подав для виконання до Головного управління державної казначейської служби України в Дніпропетровській області для виконання, проте станом на 19.04.2017 рік рішення суду виконане не було.
Відповідно до ст. 124 Конституції України , ст. 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів». ст. 14 ЦПК України, судові рішення. що набрали законної сили , обовязкові для органів державної влади і органів місцевого самоврядування , підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Положення про Державну казначейську службу України ( із змінами, внесеними згідно з Указом Президента №1078/2011 від 29.11.2011 року) , органи Державного казначейства здійснюють: операції з коштами Державного бюджету. рахунково-касового обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів; контролю за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень, взятті бюджетних зобовязань та дотримання учасниками бюджетного процесу бюджетного законодавства, бухгалтерського обліку та складання звітності при виконанні державного бюджету.
Згідно з ч.2 ст.3 закону України «Про виконавче провадження» , рішення про стягнення коштів з державного або місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами Державного казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України 03.08.2011 року №845 затверджений Порядок виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевого бюджетів або бюджетних установ.
У звязку з приведенням постанови Кабінету міністрів України від 03.08.2011 року №845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ « у відповідність із Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» , 06 лютого 2013 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 року №45 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 03 серпня № 845».
Згідно п.41 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, Казначейство здійснює безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування:
-шкоди, заподіяної громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури та судів;
-шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам внаслідок незаконного прийняття рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових чи службових осіб під час здійснення ними своїх повноважень;
-шкоди, заподіяної органом державної влади у сфері нормотворчої діяльності;
-різниці між сумою коштів, що надійшли до державного бюджету від реалізації конфіскованого або зверненого судом у дохід держави майна, іншого майна, у тому числі валютних цінностей. що переходять у власність держави. та сумою, встановленою у судовому рішенні;
-шкоди, заподіяної особі внаслідок злочину.
Відповідно до п. 16 Порядку, органи державного казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевого бюджетів:
1)для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів;
2)що надійшли в результаті повернення бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою або під державні гарантії;
3)що надійшли від реалізації конфіскованого або зверненого судом у дохід держави майна, іншого майна. у тому числі валютних цінностей, що переходять у власність держави, вилученого уповноваженими державними органами;
4)що надійшли в результаті конфіскації національної або іноземної валюти;
5)що надійшли в інший установлений законодавством спосіб;
6)з метою забезпечення бюджетного відшкодування податку на додану вартість та /або пені, нарахованої на заборгованість державного або місцевих бюджетів з відшкодуванням такого податку.
Відповідно до пункту 18 Порядку виконання виконавчих документів щодо стягнення судових витрат, зарахованих до державного та місцевих бюджетів . здійснюється органами Казначейства за місцезнаходженням органу державної влади, внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності якого заподіяно шкоду. а саме:
-оригінал виконавчого документа;
-судові рішення про стягнення коштів ( у разі наявності).
-До заяви можуть додаватися інші документи, які містять відомості, що сприятимуть виконанню рішення про стягнення коштів ( платіжні доручення, квитанції про перерахунок коштів до відповідного бюджету, довідки та листи органів , що контролюють справляння надходжень бюджету. або органів місцевого самоврядування, рішення органів дізнання , досудового слідства та прокуратури, тощо).
Статтею 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень від 05.06.2012 року № 4901-IV» встановлено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган , здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунку такого державного органу , а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Відповідно до п. 19 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників» від 03 серпня 2011 року № 845, безспірне списання коштів державного та місцевого бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету, здійснюється органами Казначейства з відповідного рахунку на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.
Конституційним судом України у рішенні від 03 жовтня 2001 року у справі № 1-36/2001 про відшкодування шкоди державою зазначено, що відшкодування шкоди ( матеріальної чи моральної) . завданої фізичним особам незаконними рішеннями , діями чи бездіяльністю органів державної влади, їх посадовими і службовими особами при здійсненні ними своїх повноважень, покладається саме на державу, а не на відповідні органи державної влади.
У відповідності до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», у разі, якщо центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів , протягом трьох місяців не перерахувала кошти за рішенням суду про стягнення коштів, крім випадку, зазначеного в частині четвертій статті 4 цього Закону, стягувану виплачується компенсація в розмірі трьох відсотків річних від несплаченої суми за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішення суду. Компенсація за порушення строку перерахування коштів за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу нараховується центральним органом виконавчої влади, що реалізує політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Так, як центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів не виконав рішення суду у цивільній справі №199/1672/16-ц за позовом ОСОБА_1 в інтересах якого діє громадська організація «ДНПГО» до Міністерства внутрішніх справ України, Державної казначейської служби України про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданою незаконною бездіяльністю посадової особи органу досудового розслідування шляхом списання Державною казначейською службою України за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 моральну шкоду у розмірі 12000, 0 грн. та судові витрати 100 грн 99 коп, суд вважає, що скарга підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 208, 209, 210, 218, 222, 383-387, 88 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Скаргу Громадської організації «Дніпропетровська незалежна Правозахисна громадська організація» в інтересах члена своєї організації ОСОБА_1, заінтересовані особи: Державна казначейська служба України, Головне управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області на бездіяльність центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів задовольнити .
Визнати незаконною бездіяльність центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів: у провадженні якого знаходяться виконавчі листи у справі № 199/1672/16ц, видані Амур-Нижньодніпровським районним судом м. Дніпра 16 січня 2017 року, зареєстровані за вхідним №12-159; №12-158 від 18.01.2017 року щодо невиконання виконавчих листів у справі № 199/1672/16 ц у встановлений законом термін;
Зобовязати центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у провадженні якого знаходяться виконавчі листи по справі № 199/1672/16ц, видані Амур-Нижньодніпровським районним судом м. Дніпра 16 січня 2017 року усунути порушення прав ОСОБА_1 шляхом перерахування коштів за виконавчими листами у справі № 199/1672/16-ц через відділення «Укрпошти» №82 за місцем проживання стягувача ОСОБА_1 :м. Дніпро, вул.. Передова, 617;
Зобовязати центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у провадженні якого знаходяться виконавчі листи у справі № 199/1672/16ц, видані Амур-Нижньодніпровським районним судом м. Дніпра 16 січня 2017 року нарахувати та виплатити компенсацію за порушення строків перерахування коштів на користь ОСОБА_1 за виконавчими листами по справі № 199/1672/16ц про стягнення коштів з державного органу за весь час прострочення з моменту настання права на нарахування компенсації до моменту фактичного виконання виконавчих листів № 199/1672/16ц .
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Стягнути з центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів на користь ОСОБА_1 повязані з явкою до суду у розмірі 38, 68 грн.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровської області через Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом пяти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.Г.Скрипник