Постанова № 6745300, 10.11.2009, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2009
Номер справи
2а-21727/09/1270
Номер документу
6745300
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції суддя Качуріна Л. С.

Суддя-доповідач - Яманко В. Г.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 листопада 2009 року справа № 2-а-21727/09/1270

зал судових засідань № 7 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Яманко В. Г.

суддів: Міронової Г. М.

Радіонової О. О.

при секретарі судового засідання Ковальчук Г. Л.

за участю представників від:

позивача Маштакова Є. С. за дов. № 100/10 від 5 листопада 2009 року,

відповідача не зявився,

розглянувши у відкритому судовому

засіданні апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську

на постанову Луганського окружного адміністративного суду

від 3 серпня 2009 року

по адміністративній справі № 2-а-21727/09/1270 (суддя Качуріна Л. С.)

за позовом Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську

до товариства з обмеженою відповідальністю «Агрохім-Сервіс»

про визнання запису про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності

недійсним та припинення юридичної особи, - ВСТАНОВИЛА:

7 квітня 2009 року Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція у м. Луганську звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом (арк. спр. 2) до товариства з обмеженою відповідальністю «Агрохім-Сервіс» про визнання недійсним запису від 8 грудня 1999 року реєстр. № 2814 про державну реєстрацію ТОВ «Агрохім-Сервіс», код 30642538, припинити юридичну особу ТОВ «Агрохім-Сервіс», код 30642538 з моменту реєстрації.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду (арк. спр. 21-22) від 3 серпня 2009 року адміністративний позов Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську був задоволений частково, а саме припинено юридичну особу товариство з обмеженою відповідальністю «Агрохім-Сервіс», код ЄДРПОУ 30642538, яке зареєстровано виконавчим комітетом Луганської міської ради за № 2814 від 8 грудня 1999 року, що розташоване за адресою: 91019, м. Луганськ, вул. Станіславського, 71, в іншій частині позовних вимог було відмовлено.

В апеляційній скарзі (арк. спр. 27-30) позивач просив скасувати постанову суду першої інстанції, як прийняту з порушенням норм матеріального права та неповним зясуванням обставин, які мали значення для справи, та постановити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги встановила наступне.

Позивач Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція м. Луганська є суб'єктом владних повноважень, створена та діє на підставі Закону України "Про державну податкову службу в Україні" № 509 ХІІ від 4 грудня 1990 року в редакції Закону України № 3813-ХІІ від 24 грудня 1993 року.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрохім-сервіс» було зареєстровано відділом ліцензування, державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради 8 грудня 1999 року за № 2814, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію та статут (арк. спр. 18). Учасниками товариства за статутом (арк. спр. 17) є ОСОБА_4 та ОСОБА_5. Згідно довідки форми № 4-ОПП (арк. спр. 16) ТОВ «Агрохім-сервіс» перебуває на обліку платників податків в Ленінській МДПІ у м. Луганську з 22 грудня 1999 року та керівником ТОВ «Агрохім-сервіс» визначений ОСОБА_6 (паспорт ЕН НОМЕР_1 виданий 28 травня 1997 року арк. спр. 15). За довідкою № 175 від 12 вересня 2000 року (арк. спр. 18) ТОВ «Агрохім-сервіс» було взято на облік платників податків 21 вересня 2000 року за № 356/218 у звязку з перереєстрацією.

За довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців № 2666970 від 3 грудня 2008 року (арк. спр. 3-5) до реєстру були внесені наступні записи:

- 2 грудня 2005 року № 1 382 120 0000 006777 - включення відомостей про ТОВ «Агрохім-сервіс» (запис № 1),

- 13 березня 2007 року № 1 382 106 0001 006777 - внесення інформації щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу (запис № 2),

- 4 червня 2008 року № 1382143 0003 006777 - внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за адресою: м. Луганськ, вул. Станіславського, 71 (запис № 4),

- 19 червня 2008 року № 1382115 0004 006777 - внесення судового рішення про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ «Агрохім-сервіс» (запис № 5),

- 11 липня 2008 року № 1382116 0005 006777 - внесення судового рішення про припинення провадження у справі про банкрутство юридичної особи (запис № 6),

- 22 серпня 2008 року № 1382115 0006 006777 внесення судового рішення про порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи (запис № 8),

- 26 вересня 2008 року № 1382117 0008 006777 державна реєстрація припинення юридичної особи ТОВ «Агрохім-сервіс» у звязку з визнанням її банкрутом (запис № 9).

Згідно довідки Ленінської МДПІ у м. Луганську (арк. спр. 6), на податковому обліку в якій з 22 грудня 1999 року перебувало ТОВ «Агрохім-сервіс» остання податкова звітність з податку на прибуток та податку на додану вартість була подана 4 вересня 2008 року. За свідоцтвом № 17244437 (арк. спр. 14) відповідач зареєстрований як платник податку на додану вартість.

За актом від 7 вересня 2008 року № 654 (арк. спр. 8) складеним за результатами виходу працівниками податкової міліції на місцезнаходження ТОВ «Агрохім-сервіс» товариство за адресою: м. Луганськ, вул. Станіславського, 71 встановлено не було.

При поданні позову Ленінська МДПІ у м. Луганську просила визнати недійсним запис про державну реєстрацію та припинити юридичну особу ТОВ «Агрохім-сервіс», зазначаючи про те, що під час допиту учасник товариства з обмеженою відповідальністю «Агрохім-сервіс» ОСОБА_4 від 5 вересня 2008 року (протокол - арк. спр. 7-8) повідомила про те, що не утворювала товариство, фінансово-господарську діяльність не вела, її чоловік ОСОБА_6 та син ОСОБА_5 також відношення до ТОВ «Агрохім-сервіс». Пояснення ОСОБА_6 та ОСОБА_5 у справі відсутні, так само як відсутні документи про фактичних засновників та керівника, який з 1999 року звітував до податкового органу.

Податковий орган при обґрунтуванні позову посилався на статті 3, 110, 230, 638 Цивільного кодексу України, частину 2 статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців", зазначаючи про те, що субєкт господарювання зобовязаний подавати фінансову звітність, вести податковий та бухгалтерський облік, сплачувати податки, а власник підприємства особисто чи через призначеного керівника повинен здійснювати управління підприємством. Засновником ТОВ «Агрохім-сервіс» ОСОБА_4 зазначені вимоги законодавства не були дотримані.

В той же час, до матеріалів справи Ленінською МДПІ у м. Луганську всупереч вимог частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України докази створення юридичної особи з наміром ухилятися від сплати податків не надано. Згідно довідки податкового органу (арк. спр. 6) відповідачем податкова звітність подавалася до 4 вересня 2008 року та податковим органом ця звітність приймалася без зауважень, докази наявності бюджетної заборгованості відповідача до справи не надані. В матеріалах справи відсутній акт перевірки Ленінської МДПІ у м. Луганську з зазначенням про встановленні факти заниження або ухилення від сплати податків відповідачем, відсутні прийняті позивачем податкові повідомлення-рішення про донарахування податків та застосування штрафних санкцій, тобто факт здійснення відповідачем діяльності направленої на ухилення від сплати податків є не доведеним та взагалі відсутні докази того, що податковий орган, на обліку в якому з 22 грудня 1999 року перебувало ТОВ «Агрохім-сервіс» здійснював заходи контролю за дотриманням відповідачем вимог податкового законодавства.

Позивач в позові вказує, що органи державної податкової служби відповідно до пункту 17 частини 1 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" мають право звернутися до суду з позовами про скасування державної реєстрації суб'єктами підприємницької діяльності, при цьому, на думку податкового органу, законодавець не обмежує коло підстав такого звернення.

Колегія суддів щодо наявності у податкового органу повноважень на звернення до суду з позовами про визнання запису про державну реєстрацію недійсними та припинення юридичної особи зазначає наступне.

Згідно частини 1 статті 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації. За частиною 1 статті 59 Господарського кодексу України припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду.

Статтями 2, 3 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” № 755-ІV від 15 травня 2003 року встановлено, що відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону. Дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб підприємців.

Як визначено частиною 1 статті 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом . Підстави для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, передбачені частиною другою статті 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”. Такими підставами є: визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути; провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону ; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Згідно пункту 3 частини 1 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» до функцій органів державної податкової служби належить контроль за своєчасністю подання платниками податків податкових звітів, декларацій, розрахунків та інших документів, повязаних з обчисленням податків, інших платежів. Вказана норма кореспондує з приписами частини 2 статті 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”, якою визначено як підставу для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи - неподання податкової звітності. Пунктом 17 частини 1 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено право податкових органів звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності. Тобто, право звернення податкового органу з позовом про визнання недійсним запису про державну реєстрацію законодавством не передбачено.

Враховуючи наведене, органи державної податкової служби можуть звертатися з вимогами про припинення юридичної особи не в усіх випадках, визначених статтею 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», а лише в разі, якщо підставою позову є неподання субєктом підприємницької діяльності протягом року до органів державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності. В даній справі факт не подання ТОВ «Агрохім-сервіс» податкової звітності на протязі року Ленінською МДПІ у м. Луганську не встановлювався та не доводився позов був поданий 7 квітня 2009 року, остання податкова звітність відповідачем була подана 4 вересня 2008 року.

Доводи податкового органу про те, що державна реєстрація підприємства була здійснена з метою ухилення від сплати податків не визначені Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” як підстава для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи та заявлені позивачем бездоказово. Порушення порядку державної реєстрації позивачем також документально не доведено, оскільки письмові пояснення ОСОБА_4 не є визначальним доказом порушення органом реєстрації вимог закону при реєстрації підприємства.

Колегія суддів також зазначає, що Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» № 755-ІV від 15 травня 2003 року набрав чинності з 1 липня 2004 року, тому посилання Ленінської МДПІ у м. Луганську на визнання недійним запису про державну реєстрацію № 2814 від 8 грудня 1999 року з моменту реєстрації з посиланням на вказаний закон є безпідставними.

Крім того, судом першої інстанції при частковому задоволенні позовних вимог щодо припинення ТОВ «Агрохім-сервіс» як юридичної особи не був врахований той факт, що не минув рік з дня подання товариством останньої звітності та те, що 24 червня 2009 року до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб був внесений запис про державну реєстрацію припинення ТОВ «Агрохім-сервіс», у звязку з ліквідацією вказаного підприємства у процедурі банкрутства (довідка була наявна у справі при розгляді справи в суді першої інстанції арк. спр. 3-5). На запит апеляційного суду Управлінням державної реєстрації та міського реєстру була надана інформація (арк. спр. 40) про те, що вказаний запис був внесений на підставі ухвали господарського суду Луганської області № 12/66б від 22 вересня 2008 року (арк. спр. 41-43), згідно якої був затверджений звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута ТОВ «Агрохім-сервіс», м. Луганськ, вул. Станіславського, 71, код ЄДРПОУ 30642538, ліквідовано банкрута ТОВ «Агрохім-сервіс» як юридичну особу, провадження у справі припинено та скасований мораторій на задоволення вимог кредиторів. Справа про банкрутство була порушена на підставі заяви Управління Пенсійного фонду України в Луганській області та судом зобовязано Головне управління статистики у Луганській області та державного реєстратора виключити банкрута з реєстру та провести державну реєстрацію припинення. За даними державного реєстратора з Єдиного державного реєстру відповідач на даний час не виключений.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з відмовою позивачу повністю в задоволенні позовних вимог .

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної д ержавної податкової інспекції у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 3 серпня 2009 року по адміністративній справі № 2-а-21727/09/1270 задовольнити частково.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 3 серпня 2009 року по адміністративній справі № 2-а-21727/09/1270 - скасувати.

Відмовити повністю в задоволенні позовних вимог Ленінської міжрайонної д ержавної податкової інспекції у м. Луганську до товариства з обмеженою відповідальністю «Агрохім-Сервіс» про визнання недійсним запису про державну реєстрацію та припинення юридичної особи.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України відкласти з дня закінчення судового розгляду справи на строк пять днів складання судового рішення у повному обсязі.

Вступна та резолютивна частини постанови складені, підписані колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 10 листопада 2009 року.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення в повному обсязі.

Постанова складена у повному обсязі та підписана колегією суддів 11 листопада 2009 року.

Головуючий: /підпис/ В.Г.Яманко

Судді /підпис/ Г.М.Міронова

/підпис/ О.О.Радіонова