
Справа № 234/8218/17
Провадження № 1-кс/234/2791/17
У Х В А Л А
про вирішення клопотання про надання дозволу
на проведення позапланової перевірки
06 червня 2017 року місто Краматорськ
Слідчий суддя Краматорського міського суду Донецької області Марченко Л.М., за участю секретаря Овчарової Ю.Д., слідчого Ремез В.О., розглянувши клопотання слідчого СВ Краматорського ВП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки на предмет дотримання вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки у кримінальному провадженні №42017051390000037 від 21.03.2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.272 ч.1 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
До Краматорського міського суду Донецької області надійшло клопотання слідчого СВ Краматорського ВП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_1, погоджене прокурором Краматорської місцевої прокуратури ОСОБА_2, про надання у кримінальному провадженні №42017051390000037 від 21.03.2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.272 ч.1 КК України, дозволу на проведення позапланової перевірки на предмет дотримання вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою і додержання трудового законодавства України субєкта господарської діяльності - ТОВ «Мітроль» (код ЄДРПОУ 23112374), розташованого за адресою: Донецька обл., м.Краматорськ, вул.Сіверська (раніше вул.ОСОБА_3), 25-89.
В обґрунтування клопотання зазначається, що слідчим відділом Краматорского ВП ГУНП в Донецькій області проводиться досудове розслідування у вищевказаному кримінальному провадженні по факту порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на підприємствах НВП МП «Промтехконструкція», ТОВ «Деревообробний комплекс «Промліс», ТОВ «Завод автогенного обладнання Донмет», ТОВ «Завод Промкондиціонер», ТОВ Краммашресурс», ТОВ «Мітрополь», ТОВ «СП ГЕВІС», ТОВ «Технологія-Україна», ТОВ «Торгмонтаж», ТОВ «Фурлендер Віндтехнолоджі» особами, які зобовязані їх дотримуватися.
Дійсно, як вбачаться з витягу з кримінального провадження №42017051390000037 від 21.03.2017 року відомості до ЄРДР внесені за вказаною фабулою та попередньою правовою кваліфікацією за ст.272 ч.1 КК України. Зазначене кримінальне правопорушення самостійно виявлене прокурором.
Приводом та підставою внесення відомостей до ЄРДР став рапорт прокурора Краматорської місцевої прокуратури ОСОБА_4, який ґрунтується на аналізі листа Головного управління Держпраці у Донецькій області (Управління Держпраці) від 10.03.2017 року №05.7/1190.
З копії зазначеного листа Управління Держпраці вбачається, що Краматорською місцевою прокуратурою запитувалася інформація щодо отримання вимог законодавства про охорону праці певних підприємств м.Краматорська. В листі повідомляється, що Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області 01.12.2014 року припинило свою діяльність на території тимчасово непідконтрольній Україні, при цьому документація, а також дані з обліку та реєстрації Головного управління Держпраці у Донецькій області, залишилися на тимчасово не підконтрольній Україні території. За вказаних обставин Управління Держпраці не має можливості надати інформацію станом до 01.12.2014 року по наступним підприємствам: НВП МП «Промтехконструкція», ТОВ «Деревообробний комплекс «Промліс», ТОВ «Завод автогенного обладнання Донмет», ТОВ «Завод Промкондиціонер», ТОВ Краммашресурс», ТОВ «Мітрополь», ТОВ «СП ГЕВІС», ТОВ «Технологія-Україна», ТОВ «Торгмонтаж», ТОВ «Фурлендер Віндтехнолоджі». З 01.12.2014 року по теперішній час Управлінням Держпраці була проведена позапланова перевірка одного і зазначених підприємств ТОВ «Торгмонтаж» у період 14-15.02.2017 року на підставі листа підприємства, за результатами якої складено акт та припис.
Прокурором у рапорті та слідчим у наявному клопотанні, погодженому прокурором, робиться висновок про наявність всіх підстав вважати, що на вищевказаних підприємствах виконуються роботи з підвищеною небезпекою та порушуються правила безпеки під час їх проведення, що може створити загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків.
Однак конкретні підстави таких висновків є незрозумілими, а саме: чим доводиться статус підприємств з підвищеною небезпекою, чи відноситься підприємство до субєктів господарювання з високим ступенем ризику, які роботи з підвищеною небезпекою виконуються та на яких обєктах, які факти вказують на обєктивні дані про порушення правил безпеки та існування загрози, з яких джерел витікають обєктивні дані про відсутність на підприємствах відповідних дозволів, ліцензій, або неподанні обовязкової звітності, або наявність заяв чи скарг працівників.
Відповідно до витягу з ЄДРПОУ ТОВ «Мітроль» (код ЄДРПОУ 23112374), розташоване за адресою: Донецька обл., м.Краматорськ, вул.Сіверська (раніше вул.ОСОБА_3), 25-89, основним видом діяльності є виробництво керамічних електроізоляторів та ізоляційної арматури.
В клопотанні зазначається, що позапланова перевірка ТОВ «Мітрольс» спеціалістами Головного управління Держпраці у Донецькій області (85302, Донецька обл., м.Покровськ, вул.Прокофєва, 82) необхідна для зясування, чи дотримуються службовими особами ТОВ «Мітроль» вимоги законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою і додержання трудового законодавства України. Отримані в ході перевірки дані можуть бути використані як доказ злочинної діяльності службових осіб вказаного підприємства.
Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання є не обґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, у період та на території проведення антитерористичної операції тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок субєктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції, крім позапланових перевірок субєктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до субєктів господарювання з високим ступенем ризику.
Приписами ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що
підставами для здійснення позапланових заходів є:
- подання субєктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;
- виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених субєктом господарювання у документі обовязкової звітності, крім випадків, коли субєкт господарювання протягом місяця з дня первинного подання повторно подав такий документ з уточненими достовірними даними або якщо недостовірність даних є результатом очевидної описки чи арифметичної помилки, яка не впливає на зміст поданої звітності. У разі виявлення органом державного нагляду (контролю) помилки у документі обовязкової звітності він упродовж десяти робочих днів зобовязаний повідомити субєкта господарювання про необхідність її виправлення у строк до пяти робочих днів з дня отримання повідомлення. Невиправлення помилки у встановлений строк є підставою для проведення позапланового заходу;
- перевірка виконання субєктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю);
- звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоровю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу;
- неподання субєктом господарювання документів обовязкової звітності за два звітні періоди підряд без поважних причин або без надання письмових пояснень про причини, що перешкоджали поданню таких документів;
- доручення Премєр-міністра України про перевірку субєктів господарювання у відповідній сфері у звязку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоровя людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави;
- настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було повязано з діяльністю субєкта господарювання.
Під час проведення позапланового заходу зясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обовязковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, крім позапланових заходів, передбачених ч.4 ст.2 цього Закону.
В клопотанні про надання дозволу на проведення позапланової перевірки не зазначено жодної з підстав, передбаченої законом, для здійснення позапланових заходів, та не наведено достатніх обґрунтувань заявлених вимог, у звязку з чим в задоволенні клопотання слід відмовити.
Керуючись ст.ст.22, 93, 110, 309 КПК України, слідчий суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання слідчого СВ Краматорського ВП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки ТОВ «Мітроль» (код ЄДРПОУ 23112374) на предмет дотримання вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки у кримінальному провадженні №42017051390000037 від 21.03.2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.272 ч.1 КК України, залишити без задоволення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_5