
Справа № 584/499/17
Провадження № 2-а/584/34/17
УХВАЛА
26.06.2017 Путивльський районний суд Сумської області
в особі: головуючого - судді Толстого О.О.
при секретаріЗікрати Я.В.
за участю: позивачаОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Путивль справу за позовом ОСОБА_1 Віллєвича до Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, третя оосба : Комісія з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, про підтвердження стажу роботи,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом та просив підтвердити пільговий стаж роботи з 01.04.2000 по 08.04.2008 на посаді тракториста в ТОВ Агрофірма «Козаче».
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали.
Представник відповідача позов не визнала та пояснила, що як субєкт владних повноважень УПФУ рішень, дій чи бездіяльності, які б порушували права позивача, не приймало (не вчиняло), оскільки останній із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах не звертався. За звернення позивача лише надана відповідь про обрахування йому пільгового стажу для призначення такої пенсії.
У відповідності до письмових заперечень Комісії, документи позивача для підтвердження періодів роботи трактористом у ТОВ Агрофірма «Козаче», що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років на розгляд Комісії не надходили, та остання не приймала жодних рішень та не вчиняла дій, які б порушили права позивача. Справу просили розглянути без участі представника Комісії.
Заслухавши пояснення осіб, які брали участь у справі, дослідивши надані докази, суд вважає, що провадження у справі підлягає закриттю, виходячи з таких міркувань.
З копії трудової книжки позивача вбачається, що з 01.04.2000 по 08.04.2008 він працював в ТОВ Агрофірма «Козаче» трактористом (а.с. 7-13).
05.01.2017 звернувся з листом до вказаного підприємства з проханням надати уточнюючу довідку на підтвердження трудового стажу, який залишено без відповіді (а.с. 16-17).
Довідками архівного відділу Путивльської районної адміністрації Сумської області від 27.01.2017 № 2 та Козаченської сільської ради від 26.01.2016 № 31 підтверджено те, що документи ТОВ «Козаче» на зберігання до архівного відділу РДА та архіву сільської ради не передавалися (а.с. 14-15).
Згідно з п. «в»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, -чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
25.10.2016 звернувся до Комісії із заявою про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, на підставі розгляду якої Комісією прийнято рішення від 29.11.2016 № 12 про підтвердження відповідно до п. «в» ст. 13Закону України «Про пенсійне забезпечення» стажу роботи трактористом-машиністом, безпосередньо зайнятим у виробництві сільськогосподарської продукції, у колгоспі ім. Ілліча, в подальшому реорганізованому у КСП ім. Ілліча, що ліквідовано без визначення правонаступника, за періоди : 01.05.1987 по 31.12.1994, з 01.01.1995 по 31.12.1996 за фактично відпрацьований час, з 01.01.1998 по 31.12.1998, з 01.01.1999 по 14.03.2000 за фактично відпрацьований час (а.с. 22, 61 ).
Таке рішення Комісії до Пенсійного Фонду України або у судовому порядку позивачем не оскаржувалося.
20.01.2017 позивач звернувся до УПФУ із заявою про підрахування стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах (а.с. 39).
Листом від 20.01.2017 № 29/03-57 (а.с. 21) позивачу повідомлено, що станом на 17.01.2017 він має пільговий стаж 17 років 22 дні, що не є достатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Статтями80, 81 Закону України «Про пенсійне забезпечення»визначено, що заява про призначення пенсії працюючим подається за місцем роботи, а непрацюючим - до зазначених у статті 81 цього Закону органів за місцем проживання заявника. Призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
В контексті викладеного суд констатує, що із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п. «в»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», позивач до УПФУ не звертався та відповідне рішення з цього питання цим субєктом владних повноважень не приймалося.
Відповідно дост. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення»основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637,за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Пунктом 17 Порядку визначено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливість їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.
За відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника (п. 18 Порядку).
Аналіз викладених правових норм у взаємозвязку дає підстави вважати, що підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, у судовому порядку діючим законодавством не перебачено.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено, що справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного судупублічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади,орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
В силу ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, наспори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Місцевим загальним судамяк адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплатнепрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат тапільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг (п. 4 ч. 1 ст. 18 цього Кодексу).
Виходячи з наведеного та беручи до уваги те, що предметом позову є підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах у судовому порядку, а не оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів Пенсійного фонду, як субєктів владних повноважень, слід дійти висновку, що ця справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно п. 1 ч. 1ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Виходячи з наведеного, керуючисьст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п.п. 1, 2, 17-18 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, п. 1 ч. 1 ст. 3, ч. 2 ст. 4, ч. 2 ст. 17, п. 4 ч. 1 ст. 18, п. 1 ч. 1, ч. 2ст. 157 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ :
Провадження у справі запозовом ОСОБА_1 Віллєвича до Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, третя оосба : Комісія з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, про підтвердження стажу роботи, - закрити.
Ухвала суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду адміністративного суду через Путивльський районний суд шляхом подачі в 5-ти денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги.Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданніпід час проголошення ухвали, можуть подати апеляційну скаргу протягом 5-ти днів з моменту отримання її копії.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разіподанняапеляційної скарги ухвала,якщо її нескасовано, набирає законноїсили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: підпис
З оригіналом згідно:
Суддя
Путивльського районного суду ОСОБА_4