ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.06.2017р. Справа № 914/707/17
Господарський суд Львівської області у складі судді Іванчук С.В., при секретарі Дубенюк Н.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом: Публічного акціонерного товариства Укрпошта в особі ОСОБА_1 дирекції, м. Львів
до відповідача: Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку ОСОБА_1 міської ради, м. Львів
про: зміну розміру орендної плати та визнання протиправним нарахування індексації орендної плати
За участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_2 представник;
від відповідача: ОСОБА_3 представник.
Права та обовязки сторін передбачені ст.ст.20, 22 ГПК України розяснено, заяви про відвід судді не поступали, за клопотанням присутніх учасників судового процесу в судовому засіданні не проводилася технічна фіксація судового процесу.
Суть спору: На розгляд господарського суду Львівської області Публічним акціонерним товариством Укрпошта в особі ОСОБА_1 дирекції подано позов до Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку ОСОБА_1 міської ради про зобовязання Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку ОСОБА_1 міської ради з 15.09.2016р. змінити розмір орендної плати у договорі оренди нерухомого майна №Л-9799-15 від 14.09.2015р. на 1 грн. в рік шляхом внесення змін, а саме п.5.1 договору викласти в новій редакції « 5.1. Розмір орендної плати за обєкт оренди складає 1 грн. в рік без ПДВ» та визнати протиправним нарахування індексації орендної плати проведеної Управлінням комунальної власності департаменту економічного розвитку ОСОБА_1 міської ради з січня 2016р.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним. В позові позивач зазначає, що 14 вересня 2015 року між Управлінням комунальної власності департаменту економічної політики ОСОБА_1 міської ради (Орендодавець) та Українським державним підприємством поштового зв'язку, в особі ОСОБА_1 дирекції (Орендар) укладено договір оренди нерухомого майна № Л-9799-15, згідно п.1.1. якого, орендодавець на підставі ухвал ОСОБА_1 міської ради від 21.11.2013 року № 2923, від 20.11.2014р. № 4052 передає, а орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно загальною площею 64.7 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Личаківська, 69, та перебуває на балансі ЛКП «Господар», для розміщення відділення поштового звязку. Термін ОСОБА_4 визначений на 2 (два) роки 364 дні з 14 вересня 2015 року до 13 вересня 2018 року (п. 4.1 ОСОБА_4).
Також позивач зазначає, що даний договір позивач вимушений був укласти на умовах відповідача, оскільки, відділення поштового звязку за вказаною адресою знаходиться багато років, діяльність підприємства поштового зв'язку пов'язана з територією обслуговування, тому пошук нового приміщення призвів би до тимчасового припинення функціонування ВПЗ, перенесення в інше місце, що потягнуло б за собою неможливість доставки кореспонденції, пенсій та державних допомог на доставочних дільницях зони обслуговування відділення поштового зв'язку, та призвело б до численних скарг, як із сторони мешканців, підприємств, організацій та органів місцевого самоврядування.
Розмір орендної плати, як зазначає позивач, згідно п. 5.1 та 5.2 ОСОБА_4 визначається відповідно до чинної на час укладення ОСОБА_4 розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади м. Львова, затвердженої Ухвалами міської ради від 07.06.2007р. № 897 (із змінами та доповненнями) та від 14.07.2015р. № 4966 і складає: 841,89 гри. без ПДВ за перший місяць оренди терміном на 1 рік з дати укладення цього договору оренди до 14 вересня 2016 року включно; 2806,29 гри. без ПДВ з 15 вересня 2016 року до закінчення терміну дії ОСОБА_4, і підлягає індексації за відповідний період (місяць, квартал, рік).
Позивач зазначив, що ОСОБА_1 дирекція УДППЗ «Укрпошта» з метою переукладення договорів оренди, неодноразово зверталась з листами до відповідача щодо продовження договорів оренди з орендною платою в розмірі 1 грн. на рік для відділень поштового звязку (листи, які зареєстровані в Центрі надання адміністративних послуг за № 2- 5617 від 07.04.2014р. та № 2-7644 від 15.05.2014р.). 19.05.2014р. відповідач листом № 2302-1339 повідомив, що Ухвалами прийнятими ОСОБА_1 міською радою, УДППЗ «Укрпошті» в особі ОСОБА_1 дирекції надано право укласти договори оренди з Управлінням комунальної власності ОСОБА_1 міської ради, але розмір орендної плати за об'єкт оренди буде визначено згідно ОСОБА_4 розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади м.Львова, затвердженої ухвалою ОСОБА_1 міської ради від 07.06.2007 № 897 «Про врегулювання питань оренди майна територіальної громади м.Львова», відповідно до орендної ставки за використання нерухомого майна і становитиме 5%.
Також позивач зазначає, що 09.09.2015р. відповідач повідомив ОСОБА_1 дирекцію УДППЗ «Укрпошта» листом №2302-вих.2077 «Про необхідність підписання договорів оренди нерухомого майна» із застосуванням орендної ставки 1.5% від вартості орендованого майна виключно до 14.09.2015р., а у випадку не підписання договорів оренди до вказаного терміну буде застосовуватися орендна ставка 5% на весь термін дії договору.
Позивач стверджує, що оскільки, УДППЗ «Укрпошта», як національний оператор покликаний задовольняти основні інформаційні потреби населення щодо доставки засобів масової інформації, а також вручення пенсій та допомог, протягом 2-х місячного терміну з відповідачем ОСОБА_1 дирекція УДППЗ «Укрпошта» була вимушена укласти договори оренди в т.ч. і Договір оренди № Л-9799-15 від 14.09.2015р.
Крім цього, позивач у позові зазначає, що ОСОБА_1 дирекція УДППЗ «Укрпошта» зверталась до відповідача з листами № 22-07-02 від 19.10.2016, № 22-07-03 від 18.11.2016, №22-07-04 від 28.12.2016 щодо внесення змін до договорів оренди у частині застосування орендної ставки в 1 гривню в рік, на що Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку ОСОБА_1 міської ради у відповідях зазначило, що розмір орендної плати переглядається лише за згодою сторін або за рішенням суду.
Як зазначає позивач, 02.03.2016р. ОСОБА_1 дирекцією УДППЗ «Укрпошта» направлено лист № 02- 07-169 «Щодо індексації орендної плати», щодо надання розяснення в частині нарахування індексації орендної плати за січень 2016 року згідно діючих договорів оренди для розміщення ВПЗ (в т.ч. Договір від 14.09.2015р. № Л-9799-15), оскільки, на підставі п.9 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» зупинено на 2016 рік дію норми статті 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (Відомості Верховної ОСОБА_3 України. 1992р. № 30. ст. 416) в частині індексації орендної плати (копію листа додано до позовної заяви). 04.05.2016р. Управління комунальної власності ДЕП ЛМР надало УДППЗ «Укрпошта» відповідь № 2302-1039 «Щодо індексації орендної плати по договорах оренди нерухомого майна комунальної власності» в якій вказано, що індексація орендної плати зупинена по договорах оренди нерухомого майна, які були укладені після 01.01.2016р. Також, відповідач повідомив, що ОСОБА_1 міською радою був підготовлений проект ухвали «Про зупинення індексації орендної плати на 2016 рік», але на пленарному засіданні 2-ї сесії 7-го скликання 11.02.2016р. не набрав необхідної кількості голосів на підтримку, тому був відхилений.
Позивач зазначає, що оскільки, ст. 6 Закону України Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів прирівнює підприємства поштового зв'язку до організацій, що фінансуються з бюджету і якщо розмір річної плати за оренду нерухомого майна у м. Львові бюджетними організаціями становить 1 гривню, то і для ОСОБА_1 дирекції УДППЗ «Укрпошта» розмір річної орендної плати за користування обєктами нерухомого майна, також повинен становити 1 гривню, а нарахування індексації орендної плати з січня 2016 року повинно бути припинено адже, в законі відсутня пряма норма, що вказує на зупинення індексації орендної плати по договорах оренди нерухомого майна, які були укладені після 01.01.2016р.
Ухвалою суду від 11.04.2017р. порушено провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 25.04.2017р. Ухвалами суду від 25.04.2017р. строк розгляду спору продовжувався та розгляд справи відкладався. В судовому засіданні 06.06.2017р. оголошувались перерви.
В судове засідання 21.06.2017р. представник позивача явку забезпечив, позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просить суд позов задоволити.
21.06.2017р. представником відповідача, через канцелярію суду (вх.№22105/17) подано клопотання від 21.06.2017р. про долучення до матеріалів справи документів згідно додатків.
В судове засідання 21.06.2017р. відповідач явку повноважного представника забезпечив, який заперечив проти позовних вимог та просить відмовити в позові, з підстав, викладених у відзиві (вх.№15197/17 від 25.04.2017р.) на позовну заяву. У відзиві на позов відповідач зазначає, що оскільки Поштамт-ЦПЗ №1 ОСОБА_1 дирекції УДППЗ «Укрпошта» орендує комунальне майно і ОСОБА_1 міською радою не приймалось рішень про застосування ОСОБА_4, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України №786 від 04.10.1995, до даних правовідносин підлягає застосуванню ОСОБА_4, затверджена ухвалою ОСОБА_1 міської ради №897 від 07.06.2007 (із змінами та доповненнями). Також відповідач зазначає, що відповідно до умов укладених із ОСОБА_1 дирекцією УДППЗ «Укрпошта» договорів оренди, визначено цільове призначення приміщень - розміщення відділення поштового зв'язку, за таких обставин нарахування орендної плати відповідно до умов договору оренди проводиться відповідно до цільового призначення - розміщення відділення поштового зв'язку, із застосуванням коефіцієнту функціонального використання, відповідно до ОСОБА_4 розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади м. Львова, діючої на час укладання договору. На думку відповідача, підписавши відповідний договір сторони погодились з усіма істотними умовами, в тому числі істотну умову стосовно орендної плати, тому договір оренди є укладеними з дати його підписання та відповідно до п. 4 ст. 10 ЗУ "Про оренду державного та комунального мана", його умови є чинними на весь строк дії і у випадках, коли після його укладення законодавством встановлено правила, які погіршують становище орендаря.
Відповідач у відзиві зазначає, що згідно з Додатком 2 до ОСОБА_4 розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади м.Львова застосовуються орендні ставки «за використання орендарем нерухомого майна за цільовим призначенням для розміщення...», тобто на думку відповідача, критерієм встановлення орендної ставки є цільове призначення орендованого обєкта. Також відповідач зазначає, що відповідне цільове використання вказав у своїй заяві сам орендар, тобто однозначно засвідчив свою волю використовувати обєкт оренди саме для цієї мети, «для відділення поштового звязку».
Відповідач у відзиві зазначає, що в наказі Фонду державного майна України від 22.08.2000р. за №1765 та листі №10-16-12130 від 01.10.2002 зазначено, що оскільки відділення поштового зв'язку здійснюють різноманітні послуги з приймання, пересилки та видачі поштових відправлень, грошових переказів, надання послуг міжнародної прискореної пошти, електронної пошти і т.п., для визначення орендної плати можливе застосування такого підходу як зонування (визначення площі для кожного видів з діяльності орендаря) з подальшим застосуванням для кожної зони відповідних орендних ставок.
На думку відповідача сама лише належність орендаря до певної категорії осіб (наприклад, наукова установа, громадська організація тощо) не означає автоматичне встановлення певної орендної ставки, адже критерієм встановлення орендної ставки, як зазначено вище, є не статус орендаря, а цільове призначення, за яким використовується обєкт оренди. Також відповідач зазначає, що в справі, що розглядається діяльність орендаря не вичерпується, діяльністю наукової установи, зокрема, в орендованих приміщеннях здійснюються проектні роботи на замовлення на госпрозрахунковій основі. Таким чином, як зазначає відповідач, орендна ставка для визначення орендної плати за спірним договором встановлена правильно - як для виконання проектних робіт, зміст правочину відповідає законодавству та волі сторін на момент його укладення.
Дослідивши подані суду документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, господарський суд Львівської області, в с т а н о в и в:
14.09.2015р. між Управлінням комунальної власності департаменту економічної політики ОСОБА_1 міської ради (орендодавець) та Українським державним підприємством поштового звязку Укрпошта, в особі виконуючого обовязки директора ОСОБА_1 дирекції Українського державного підприємства поштового звязку Укрпошта (орендар) укладено договір оренди №Л-9799-15 нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) (надалі по тексту договір оренди №Л-9799-15 від 14.09.2015р.), відповідно до п.1 якого, орендодавець, на підставі ухвали ОСОБА_1 міської ради від 21.11.2013р. №2923, ухвали ОСОБА_1 міської ради від 20.11.2014р. №4052, передає, а орендар приймає у строкове платне користування нерухоме майно (далі обєкт оренди), що знаходиться на балансі ЛКП Господар (надалі балансоутримувач). Обєктом оренди є приміщення, що знаходяться за адресою: м.Львів, вул.Личаківська, 69, загальною площею 64,7м2, у тому числі: напівпідвал 64,7кв.м., з індексами приміщень 1--6 відповідно до даних технічного паспорта ЛО БТІ від 15.01.1997р., інвентарний №792. Вартість обєкта оренди, відповідно до звіту про експертну оцінку, затвердженого наказом управління комунальної власності від 13.08.2015р. №1721/е, станом на 30.06.2015р. становить 685800грн. 00коп. без ПДВ.
Відповідно до п.2.1. договору оренди №Л-9799-15 від 14.09.2015р. обєкт оренди орендар буде використовувати для відділення поштового звязку.
Пунктами 5.1., 5.2., 5.3. договору оренди №Л-9799-15 від 14.09.2015р. визначено, що розмір орендної плати за об'єкт оренди визначається відповідно до чинної на час укладення цього договору ОСОБА_4 розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади м. Львова, затвердженої ухвалою міської ради від 07.06.2007р. №897 (із змінами та доповненнями), та ухвали ОСОБА_1 міської ради від 14.07.2015р. №4966 і складає: (685800,00*0,015)/12*0,99*0,992= 841,89грн. без ПДВ за перший місяць оренди терміном на 1 рік з дати укладення цього договору оренди до 14 вересня 2016р. включно; (685800,00*0,05)/12*0,99*0,992= 2806,29грн. без ПДВ з 15 вересня 2016р. до закінчення терміну дії цього договору. Розмір орендної плати підлягає індексації за відповідний період (місяць, квартал, рік). Орендна плата за кожний наступний місяць визначається коригуванням орендної плати за попередній місяць щодо індексу інфляції за попередній місяць.
Згідно п. 5.5. договору оренди №Л-9799-15 від 14.09.2015р. розмір орендної плати переглядається лише за згодою сторін або за рішенням суду.
За умовами п. п. 13.3, 13.4 договору оренди №Л-9799-15 від 14.09.2015р. зміни та доповнення до цього договору вносяться у письмовій формі у порядку, встановленому чинним законодавством України. Одностороннє внесення змін до цього договору не допускається.
Відповідно до п.4.1. договору оренди №Л-9799-15 від 14.09.2015р. термін договору оренди визначений на 2 роки 364 дні з 14 вересня 2015 року до 13 вересня 2018 року включно.
Позивач 15.05.2014р. звертався до відповідача листом №2-7644 від 15.05.2014р., який зареєстрований в Центрі надання адміністративних послуг за вх.№2-7644, в якому зокрема зазначив що з метою приведення у відповідність до вимог чинного законодавств України та недопущення його порушень, просить вжити вичерпних заходів, спрямованих на відновлення порушених прав національного оператора поштового звязку (в частині, що стосується орендної плати за користування нежитловими приміщеннями для відділень поштового звязку), враховуючи такі аргументи: Українське державне підприємство поштового звязку «Укрпошта» є національним оператором поштового звязку. ОСОБА_1 дирекція УДППЗ «Укрпошта» є філіалом УДППЗ «Укрпошта». Відповідно до п.2.2.8.2. Положення «Про ОСОБА_1 дирекцію УДППЗ «Укрпошта»» функцією ОСОБА_1 дирекції УДППЗ «Укрпошта» є надання послуг з розповсюдження періодичних видань по передплаті і вроздріб на території України, що підпадає під дію ч.3 ст.6 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», розповсюджується такий же порядок передання в оренду приміщень та розмір орендної плати, що і для бюджетних установ. Відповідно до п.10 ОСОБА_4 розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №786 від 04.10.1995 року, розмір річної орендної плати за оренду нерухомого майна бюджетними організаціями, які утримуються за рахунок державного бюджету, зокрема, державними та комунальними телерадіоорганізаціями, редакціями державних і комунальних періодичних видань, навчальними закладами, трудовими і журналістськими колективами, підприємствами звязку, що їх розповсюджують становить 1 гривню.
Відповідач листом №2302-1339 від 19.05.2014р. повідомив позивача, що ухвалами прийнятими ОСОБА_1 міською радою, УДППЗ «Укрпошта» надано право укласти договори оренди з Управлінням комунальної власності ОСОБА_1 міської ради, але розмір орендної плати за об'єкт оренди буде визначено згідно з Методикою розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади м.Львова, затвердженої ухвалою ОСОБА_1 міської ради від 07.06.2007р. № 897 «Про врегулювання питань оренди майна територіальної громади м.Львова» (із змінами та доповненнями), відповідно до орендної ставки за використання нерухомого майна і становитиме 5%. Враховуючи те, що УДППЗ «Укрпошта» є державним підприємством та обслуговує велику кількість населення м.Львова, зокрема людей пенсійного віку, управлінням комунальної власності департаменту економічної політики при укладенні договорів оренди буде застосовано пільгову орендну ставку у розмірі 5%. Також в даному листі відповідач повідомив позивача, що не має можливості встановити розмір орендної плати в 1грн. на рік.
Листом №2302-вих.2077 від 09.09.2015р. відповідач повідомив УДППЗ «Укрпошта» «Про необхідність підписання договорів оренди нерухомого майна» із застосуванням орендної ставки 1.5% від вартості орендованого майна виключно до 14.09.2015р., а у випадку не підписання договорів оренди до вказаного терміну буде застосовуватися орендна ставка 5% на весь термін дії договору.
Листом №02-07-169 від 02.03.2016р. ОСОБА_1 дирекція УДППЗ «Укрпошта» звернулась до Управління комунальної власності департаменту економічної політики ОСОБА_1 міської ради, щодо надання розяснення в частині нарахування індексації орендної плати за січень 2016 року згідно діючих договорів оренди для розміщення відділень поштового звязку), оскільки, на підставі п.9 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» зупинено на 2016 рік дію норми статті 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна"у частині індексації орендної плати.
Листом № 2302-1039 від 04.05.2016р. «щодо індексації орендної плати по договорах оренди нерухомого майна комунальної власності» Управління комунальної власності ДЕП ЛМР повідомило УДППЗ «Укрпошта», що індексація орендної плати зупинена по договорах оренди нерухомого майна, які були укладені після 01.01.2016р. Також, відповідач у даному листі повідомив, що ОСОБА_1 міською радою був підготовлений проект ухвали «Про зупинення індексації орендної плати на 2016 рік», але на пленарному засіданні 2-ї сесії 7-го скликання 11.02.2016р. не набрав необхідної кількості голосів на підтримку, тому був відхилений.
Крім того, ОСОБА_1 дирекція УДППЗ «Укрпошта» листами № 22-07-02 від 19.10.2016, № 22-07-03 від 18.11.2016, №22-07-04 від 28.12.2016 зверталась до відповідача щодо внесення змін до договорів оренди у частині застосування орендної ставки в 1 гривню в рік. У відповідях №2302-4726 від 03.11.2016р., №2302-5461 від 12.12.2016р., №2302-328 від 17.01.2017р. на вищевказані листи Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку ОСОБА_1 міської ради, зазначило, що договір підписаний двома сторонами, що свідчить про погодження усіх істотних умов договору в тому числі орендної плати, а відтак відповідно до п.5.5. договору розмір орендної плати переглядається лише за згодою сторін або за рішенням суду.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендодавцями є органи, уповноважені Верховною ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування управляти майном, - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке відповідно належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності. Положенням про оренду майна територіальної громади м.Львова затвердженим ухвалою міської ради від 07.06.2007р. №897 (із змінами та доповненнями), визначено, що орендодавцем комунального майна є управління комунальної власності департаменту економічної політики.
Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» від 23.09.1997р. державні та комунальні телерадіоорганізації, редакції державних і комунальних періодичних видань та періодичних видань, заснованих об'єднаннями громадян, державними науково-дослідними установами, навчальними закладами, трудовими і журналістськими колективами, підприємства зв'язку, що їх розповсюджують, користуються орендою та послугами поштового, телеграфного і телефонного зв'язку в порядку та за тарифами, встановленими для бюджетних організацій.
Згідно з частиною 2 статті 2 Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів" норми цього Закону поширюються також на телерадіоцентри та підприємства поліграфії і зв'язку тією мірою, наскільки вони забезпечують діяльність цих засобів масової інформації.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», суб'єкт підприємницької діяльності, який продає, надсилає за передплатою чи іншим способом розповсюджує виданий тираж періодичного і такого, що продовжується видання, є розповсюджувачем продукції друкованого засобу масової інформації.
Відповідно до п.2.2. Статуту ПАТ «Укрпошта», затвердженого наказом інфраструктури України №56 від 16.02.2017р., до одних із видів діяльності ПАТ «Укрпошта» поряд з іншими, зокрема, віднесено розповсюдження періодичних друкованих видань за передоплатою, здійснення видавничої діяльності, видання газет, журналів та інших видів видавничої діяльності.
Згідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 дирекція Публічного акціонерного товариства «Укрпошта» є відокремленим підрозділом Публічного акціонерного товариства «Укрпошта». Відповідно до п.2.2. Положення про ОСОБА_1 дирекцію УДППЗ "Укрпошта" (із змінами та доповненнями), затвердженого наказом УДППЗ «Укрпошта» від 09.11.2015р. № 862, одними із функцій позивача поряд з іншими, визначено розповсюдження періодичних друкованих видань за передплатою, здійснення видавничої діяльності, видання газет, журналів та інших видів видавничої діяльності.
Статтею 6 Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів" та статтею 9 Закону України Про оренду державного та комунального майна не передбачено необхідності узгодження у договорі оренди цільового призначення орендованого майна за кожним із видів господарської діяльності.
Поширення заходів державної підтримки засобів масової інформації на підприємства зв'язку пов'язано зі здійсненням підприємствами зв'язку діяльності з розповсюдження періодичних друкованих видань зазначених у частинах 1 та 3 статті 6 Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів".
Згідно із пунктом 10 ОСОБА_4 розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 року № 786, розмір річної орендної плати за оренду нерухомого майна бюджетними організаціями, які утримуються за рахунок державного бюджету, зокрема, державними та комунальними телерадіоорганізаціями, редакціями державних і комунальних періодичних видань та періодичних видань, навчальними закладами, трудовими і журналістськими колективами, підприємствами зв'язку, що їх розповсюджують, становить 1 грн.
Таким чином, враховуючи те, що позивач, здійснює підтримку засобів масової інформації шляхом розповсюдження періодичних друкованих видань, відтак, позивач має право на отримання в оренду комунального майна, на тих самих умовах, що і бюджетні установи, із визначенням орендної плати в розмірі 1 грн. на рік.
Щодо посилань відповідача у відзиві на рекомендації викладені у наказі Фонду державного майна України від 22.08.2000р. за №1765, суд зазначає, що дані рекомендації Фонду державного майна України не можуть застосовуватись у даному спорі, оскільки встановлюють обмеження, які суперечать закону (аналогічна позиція викладена у постановах Верховного суду України від 27.05.2015р. у справі №920/49/14, від 13.05.2015р. у справі №920/55/14).
Статтею ст. 651 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно п. 5.5. договору оренди №Л-9799-15 від 14.09.2015р. розмір орендної плати переглядається лише за згодою сторін або за рішенням суду.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002р. № 15-рп-2002 (справа № 1-2/2002 про досудове врегулювання спорів) право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням субєктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.
Верховний Суд України у постанові від 20.11.2012р. (справа №28/5005/640/2012) наголошує, що обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обовязком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.
Враховуючи вищевикладене, а також визначене законом право підприємства звязку на отримання в оренду комунального майна, на тих самих умовах, що і бюджетні установи, із визначенням орендної плати в розмірі 1 грн. на рік, позовні вимоги позивача щодо внесення змін в договір оренди нерухомого майна щодо розміру орендної плати є підставними та підлягають задоволенню.
Щодо внесення змін в договір оренди нерухомого майна в частині визначення розміру орендної плати саме з 15.09.2016р., суд вважає, за необхідне зазначити таке.
Згідно із п.13.4. договору оренди №Л-9799-15 від 14.09.2015р., одностороннє внесення змін до цього договору не допускається.
Відповідно до ч.1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
За умовами ч. 3 ст. 653 ЦК України, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Таким чином, враховуючи умови договору, відсутність згоди відповідача щодо внесення змін у договір, зокрема і в частині дати, а також враховуючи подання позову до суду в квітні 2017р., та те, що позивач не був позбавлений права звернутись до суду після отримання відмови відповідача на пропозицію щодо внесення змін у договір, у суду відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог позивача у цій частині.
Позовні вимоги про визнання протиправним нарахування індексації орендної плати проведеної Управлінням комунальної власності департаменту економічного розвитку ОСОБА_1 міської ради з січня 2016р., є необґрунтованими враховуючи наступне.
Пунктом 5.1., 5.2., 5.3. договору оренди №Л-9799-15 від 14.09.2015р. визначено, що розмір орендної плати за об'єкт оренди визначається відповідно до чинної на час укладення цього договору ОСОБА_4 розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади м. Львова, затвердженої ухвалою міської ради від 07.06.2007р. №897 (із змінами та доповненнями), та ухвали ОСОБА_1 міської ради від 14.07.2015р. №4966 і складає: (685800,00*0,015)/12*0,99*0,992= 841,89грн. без ПДВ за перший місяць оренди терміном на 1 рік з дати укладення цього договору оренди до 14 вересня 2016р. включно; (685800,00*0,05)/12*0,99*0,992= 2806,29грн. без ПДВ з 15 вересня 2016р. до закінчення терміну дії цього договору. Розмір орендної плати підлягає індексації за відповідний період (місяць, квартал, рік). Орендна плата за кожний наступний місяць визначається коригуванням орендної плати за попередній місяць щодо індексу інфляції за попередній місяць.
Згідно п. п. 2.1.4, 2.1.5 ОСОБА_4 розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади м. Львова, затвердженої ухвалою міської ради від 07.06.2007р. №897 (із змінами та доповненнями) розмір місячної орендної плати за перший місяць після укладення договору оренди чи перегляду розміру орендної плати розраховується за формулою: Оп.р. Оп.п. = --- х Іп.р. х Ім, 12 де Оп.р. - річна орендна плата, визначена за цією Методикою, грн.; Іп.р. - індекс інфляції за період з дати проведення незалежної оцінки до дати укладення договору оренди або перегляду розміру орендної плати; Ім - індекс інфляції за перший місяць оренди. При відсутності інформації про індекс інфляції за перший місяць оренди за базовий місяць розрахунку приймається останній місяць, за який є інформація про індекс інфляції. У цьому випадку орендна плота за перший місяць оренди визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за місяць, який є першим місяцем відповідно до договору оренди. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць.
Доказів в підтвердження внесення змін до договору в частині порядку нарахування розміру орендної плати, суду не надано, відтак за обставин, зазначених у позові, відсутні правові підстави для визнання, проведеної згідно визначених умов договору із січня 2016р. індексації, протиправною.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень (ст.33 ГПК України). Відповідно до ст.34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
З огляду на вищевикладене, подані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги до відповідача про внесення змін в договір оренди нерухомого майна щодо розміру орендної плати є обґрунтованими, не спростованими, підтвердженими належними доказами та підлягають задоволенню. В решті позовних вимог належить відмовити у звязку із безпідставністю та необгрунтованістю.
Судовий збір необхідно віднести на відповідача пропорційно задоволених позовних вимог, відповідно до ст.49 ГПК України.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 3, 12, 22, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задоволити частково.
Зобовязати Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку ОСОБА_1 міської ради змінити розмір орендної плати у договорі оренди нерухомого майна №Л-9799-15 від 14.09.2015р. на 1 грн. в рік шляхом внесення змін, а саме п.5.1 договору викласти в новій редакції « 5.1. Розмір орендної плати за обєкт оренди складає 1 грн. в рік без ПДВ».
Стягнути з Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку ОСОБА_1 міської ради (79006, м.Львів, пл.Галицька, 15, ідентифікаційний код 25558625) на користь Публічного акціонерного товариства Укрпошта (01001, м.Київ, вул.Хрещатик, буд.22, ідентифікаційний код 21560045) в особі ОСОБА_1 дирекції (79000, м.Львів, вул.Словацького, 1, ідентифікаційний код 22336769) 1600грн. 00коп. судового збору.
В решті позовних вимог відмовити.
Наказ видати відповідно до ст.116 ГПК України.
Повне рішення складено 23.06.2017р.
Суддя Іванчук С.В.