Рішення № 67425879, 20.06.2017, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
20.06.2017
Номер справи
913/313/17
Номер документу
67425879
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

20 червня 2017 року Справа № 913/313/17

Провадження №22/313/17

За позовом - Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго», м. Київ

до - Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне обєднання»,

м. Луганськ

про стягнення вартості поставленої електроенергії в сумі 617955321грн. 15коп.

Суддя Ковалінас М.Ю.

Секретар судового засідання Бережна Л.В.

У засіданні брали участь:

від позивача:

-ОСОБА_1, дов. №19-250 від 22.12.20016;

-ОСОБА_2, дов. №123-17 від 15.05.2017;

від відповідача ОСОБА_3, дов. №1 від 01.01.2017.

Суть спору: позивач ПАТ «Донбасенерго», м. Київ, звернувся до господарського суду з позовною заявою від 10.04.2017 №01-1.1/00999, у якій просить суд стягнути з відповідача - ТОВ «Луганське енергетичне обєднання» заборгованість в сумі 617955321грн. 15коп. за отриману ним електричну енергію за період з травня 2015р. та по лютий 2017р., посилаючись при цьому на Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про електроенергетику», постанову Кабінету Міністрів України від 07.05.2013 №263 «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи Державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження/

Відповідачем ТОВ «Луганське енергетичне обєднання» надано до суду відзив на позовну заяву ПАТ «Донбасенерго», від 29.05.2017 №01-19/2/145, згідно якого відповідач позов не визнає та відхиляє вимоги позивача у повному обсязі, не вважає їх доведеними, зважаючи на відсутність первинних документів, а також відповідач не вважає себе учасником ринку електроенергії на неконтрольованій території, оскільки не укладав та не приєднувався до багатостороннього договору, тому немає виконувати будь-яких зобовязань за цим договором.

В доповнення до свого позову, ПАТ «Донбасенерго» у даному засіданні суду надано додаткові пояснення від 19.06.2017 №01-1.10/01676, у яких позивач заперечує проти доводів відповідача, викладених ним у відзиві від 29.05.2017 №01-19/2/145, та зазначає, що зобовязання відповідача здійснювати купівлю електроенергії передбачені Законом України «Про електроенергетику», який набув чинності 26.04.20015, постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2013 №263 (п.п.1, 2, 3, 10, 11), умовами багатостороннього договору (п.2.6.1), й вважає доводи відповідача безпідставними та необґрунтованими.

У даному засіданні суду відповідачем також надані письмові пояснення від 19.06.2017 №01-19/2/173, у яких відповідач, з посиланням на норми Закону України «Про електроенергетику» (ч. 4 ст.23 в редакції Закону від 07.04.2015 №284-VІІІ), постанову Кабінету Міністрів України від 07.05.2013 №263, договір від 31.08.2015 №11572/01 укладений між ТОВ «ЛЕО» та ДП «Енергороинок», лист Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 02.11.2016 №04/32-11420, Правила ринку електричної енергії, що є додатком №2 до багатостороннього договору, заперечує проти доводів та мотивів позивача щодо обовязку ТОВ «ЛЕО» купувати електроенергію для споживачів на НКТ Луганської області.

Дослідивши обставини справи, витребувані судом та надані сторонами докази на підтвердження своїх доводів, заслухавши пояснення представників сторін, що прибули у засідання, суд

в с т а н о в и в :

Позивач ПАТ «Донбасенерго», м. Київ, згідно з позовною заявою від 10.04.2017 №01-1.1/00999, просить суд стягнути з відповідача ТОВ «Луганське енергетичне обєднання» заборгованість отриману ним електричну енергію за період з травня 2015р. та по лютий 2017р. в сумі 617955321грн. 15коп., обґрунтовуючи це наступним.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про електроенергетику», який набув чинності з 26.04.2015 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 07.05.2015 №263 «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження» (далі - Постанова КМУ від 07.05.2015 №263), відповідно до п.2 зазначеної постанови електрична енергія, яка виробляється на тимчасово неконтрольованій території, продається на цій території субєктам електроенергетики, які провадять діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальнішії) електромережами та постачання електричної енергії за регульовашш тарифом (далі - енергопостачальники, що провадять діяльність на неконтрольованій території), та/або споживачам електричної енергії відповідної області, та або іншим субєктам господарювання, розташованім у відповідній області, згідно з умовами багатостороннього договору, що укладається між субєктами електроенергетики, що провадять діяльність на тішчасово неконтрольованій території (далі -Багатосторонній договір).

Позивач здійснює діяльність з виробництва електричної енергії на неконтрольованій території (виробничі потужності та енергетичне обладнання Позивача - структурної одиниці ПАТ «Донбасенерго» Старобешівської ТЕС, розташовані на неконтрольованій території (НКТ), як це визначено в наказі Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 08.05.2015 №273 «Про затвердження переліку виробників електричної енергії».

На підставі Постанови КМУ від 07.05.2015 № 263 укладений Багатосторонній договір між учасниками ринка електроенергії від 11 червня 2015 року.

Відповідно до п.2.3.1 Багатостороннього договору його предметом є визначення принципів, порядку і механізму взаємодії між Сторонами цього Договору, які виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, розподілом і постачанням, купівлею і продажем електричної енергії на неконтрольованої території. Згідно з преамбулою цього Багатостороннього договору його сторонами є суб'єкти електроенергетики, які здійснюють діяльність з виробництва, передачі, розподілу та постачання електричної енергії на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (далі - неконтрольована територія), які підписали цей договір і / або приєдналися до нього.

Пунктом 16 Багатостороннього договору визначено, що вказаний договір регулюється в усіх аспектах діючим законодавством. Згідно з п.2.5.1. Багатостороннього договору Позивач зобовязаний з моменту вступу в силу цього Договору продавати всю вироблену електричну енергію на Ринку електричної енергії відповідно до цього Договору та прямими двосторонніми договорами, укладеними відповідно до нього. Згідно з п. 2.6.1 Багатостороннього договору, «Поставщики осуществляют покупку электрической энергии у Производителей электроэнергии по тарифам, утвержденным Координационным центром, на границе балансовой принадлежности электрических сетей». Відповідно до Багатостороннього договору утворений Координаційний центр, до компетенції якого належить згідно з п.5.9.1 (а) Багатостороннього договору затвердження типової форми договору купівлі-продажу електричної енергії між Виробником та Постачальником.

Типовий договір купівлі-продажу електроенергії між виробником та постачальником затверджено протоколом Координаційного центру №1 від 25.06.2015, протоколом Координаційного центру №13 від 23.09.2015 до нього були внесені зміни.

Пунктом 3 постанови КМУ №263 (в редакції, що діяла у спірний період, до 15.06.2016) визначено, що диспетчерське (оперативно-технологічне) управління виробництвом, передачею, розподілом та постачанням електричної енергії і передача електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами на неконтрольованій території здійснюються відокремленим підрозділом ДП "НЕК "Укренерго" - Донбаською електроенергетичною системою (далі - Донбаська електроенергетична система).

ТОВ «Луганське енергетичне обєднання» (Відповідач) є енергопостачальною компанію та здійснює діяльність з передачі та постачання електричної енергії за регульованим тарифом на території Луганської області на підставі ліцензій, виданих Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг згідно з постановами Національної комісії регулювання електроенергетики України №1187 від 05.12.2001 та №1188 від 05.12.2001.

Відповідно до пп.З п.10 постанови КМУ від 07.05.2015 №263, енергопостачалъники, що провадять діяльність на неконтрольованій території здійснюють купівлю електричної енергії, яка відпускається виробниками електричної енергії, що провадять діяльність на неконтрольованій території відповідно до умов багатостороннього договору.

Як вважає позивач, відповідач листом від 14.08.2015 №01-33/2/2413 на імя Секретаря Координаційного центру приєднався до Багатостороннього договору.

Відповідно до пп. 2 п. 11 постанови КМУ від 07.05.2015 №263 ДП "НЕК"Укренерго" складає фактичний фізичний баланс електричної енергії на неконтрольованій території і надає відповідну інформацію оптовому постачальнику та усім сторонам багатостороннього договору. Таким чином, на думку позивача, фактичні фізичні баланси електроенергії на НКТ, що складені ВП «Донбаська електроенергетична система» ДП «НЕК «Укренерго» та направлені Позивачу листами від 15.06.2016 №01-54/1097, від 14.07.2016 № 01-54/1238 та від 14.11.2016 №01-54/1746 є єдиним належним документом, що встановлює обсяги виробництва електроенергії виробниками на НКТ та надходження електроенергії в електричні мережі постачальників, що знаходяться на НКТ. Відповідно до вказаних фактичних фізичних балансів електроенергії на НКТ, електроенергія, вироблена на НКТ Донецької області, в тому числі і Старобешівською ТЕС, поставлялась в тому числі і в електричні мережі Відповідача.

Позивач здійснив виробництво та загальний відпуск електроенергії в енергосистему Донбаського регіону у період з травня 2015 по лютий 2017, що підтверджується щомісячними фактичними фізичними бззансами електроенергії Донбаського регіону, що складені ВП «Донбаська електроенергетична система» ДП «НЕК «Укренерго».

Відповідач отримав у власні електричні мережі електроенергію, яка вироблена Позивачем на тимчасово неконтрольованій території, що підтверджується Фізичними балансами електроенергії, які складені ДП «НЕК «Укренерго» (в особі відокремленого підрозділу «Донбаська енергетична система») здійснив її розподіл та постачання споживачам.

Відповідно до Протоколів Координаційного центру затверджено тариф Старобешівської ТЕС ПАТ «Донбасенерго». На підставі Фізичних балансів електроенергії Донбаського регіону, складених ВП ДП «НЕК Укренерго» «Донбаська електроенергетична система» та затверджених Координаційним центром тарифів та відповідно до розрахунку кількості та вартості електричної енергії, відпущеної відповідачу, позивачем здійснено розрахунок ціни позову.

З метою підтвердження обгрунтованості та правильності розрахунку позивачем надано Технічний висновок з розрахунку кількості та обсягу відпуску електроенергії виробником ПАТ «Донбасенерго» (Старобешівська ТЕС) постачальнику ТОВ «Луганське енергетичне обєднання», зроблений ДП «ДОНОРГРЕС» (державне підприємство, засновником якого є Міністерство енергетики та вугільної промисловості України), згідно Статуту спеціалізація вказаного підприємства дозволяє йому проводити відповідні технічні експертизи.

Згідно Технічного висновку ДП «ДОНОРГРЕС»: застосований ПАТ «Донбасенерго» підхід (принцип) розрахунку обсягу електричної енергії, виробленої Старобешевськой ТЕС на неконтрольованій території, що поступила в електричні мережі ТОВ «ЛЕО» в період з травня 2015 року по лютий 2017 року включно, є правильним; розрахунок кількості електричної енергії, що поступила в електричні мережі ТОВ «Л^О» в період травень 2015 року - лютий 2017 року від Виробника ПАТ «Донбасенерго» Старобешівської ТЕС, є технічно обґрунтованим і зробленим вірно; зменшення виробництва електроенергії на НКТ (у тому числі і Старобешівською ТЕС ПАТ «Донбасенерго») не призведе до припинення надходження електроенергії в електричні мережі ТОВ «ЛЕО», розташовані на НКТ.

Відповідно до п.п. 2, 10 постанови КМУ від 07.05.2015 №263 енергопостачальник, що здійснює діяльність на НКТ, зобовязаний здійснювати купівлю електричної енергії, яка відпускається виробниками електричної енергії, що провадять діяльність на неконтрольованій території, на підставі Багатостороннього договору.

Згідно з п. 2.6.1 Багатостороннього договору, «Поставщики осуществляют покупку электрической энергии у Производителей электроэнергии по тарифам, утвержденным Координационным центром, на границе балансовой принадлежности электрических сетей».

Як вважає позивач, відповідач був зобовязаний: приєднатися до Багатостороннього договору, укласти з кожним виробником, в тому числі і ПАТ «Донбасенерго», двосторонні договори купівлі-продажу електроенергії відповідно до типової форми, затвердженої Координаційним центром, купувати електроенергію, що вироблена на НКТ (у т.ч. і позивачем) та надійшла в його електричні мережі, розташовані на НКТ.

Позивач направив Відповідачеві листа від 28.07.2016 № 01-1.16/02019 з пропозицією укласти договір купівлі-продажу електроенергії, що відповідає формі типового та підписати акти приймання-передачі електроенергії, отриманої Відповідачем за період травень 2015 - квітень 2016, але відповідач відмовився укласти договір (лист від 19.08.2016р. № 01-27/2/150), посилаючись на неможливість укладання договору у зв'язку з протиправними діями третіх осіб.

Відповідач відмовився надавати Позивачеві акти приймання-передачі електроенергії за період травень 2015р. - квітень 2016р., у звязку з цим позивач звернувся до Господарського суду Луганської області з позовом про визнання укладеним двостороннього договору купівлі-продажу електроенергії між ПАТ «Донбасенерго» та ТОВ «Луганське енергетичне обєднання» в редакції типового договору купівлі-продажу електроенергії, затвердженого Протоколом координаційного центру №13 від 23.09.2015, зобовязання ТОВ «Луганське енергетичне обєднання» підписати та направити ПАТ «Донбасенерго» акти приймання-передачі електроенергії, отриманої за період з травня 2015 року по квітень 2016 року відповідно до п. 9.9.11 Правил ринку електричної енергії НКТ (додаток №2 до Багатостороннього договору), пп.3.4.4 та 4.2 типової форми двостороннього договору, затвердженої Координаційним центром. Рішенням Господарського суду Луганської області від 31.10.2016 у справі №913/999/16 у задоволенні позовних вимог відмовлено. Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 13.12.2016 вказане рішення Господарського суду Луганської області від 31.10.2016 у справі №913/999/16 залишено без змін.

Однак, позивач вважає, що нерозповсюдження дії затвердженого типового договору купівлі-продажу електроенергії між виробником та постачальником на територію НКТ Луганської області, не звільняє Відповідача від обовязку оплатити ПАТ «Донбасенерго» вартість електроенергії, поставленої останнім в травні 2015 року - лютому 2017 року в електричні мережі Відповідача. Відповідно до до п. 2, 10 постанови КМУ від 07.05.2015 №263 енергопостачальник, що здійснює діяльність на НКТ, зобов'язаний здійснювати купівлю електричної енергії, яка відпускається виробниками електричної енергії, що провадять діяльність на неконтрольованій території, на підставі Багатостороннього договору. Таким чином, електрична енергія, що надійшла в електричні мережі Відповідача, розташовані на НКТ Луганської області, є купленою Відповідачем у Виробників, що здійснюють виробництво електроенергії на НКТ (включаючи і Позивача, який здійснює виробництво електроенергії на Старобешівській ТЕС).

Виходячи з цього та посилаючись на норми ст.ст.525-527, 530629,650,692 ЦК України, позивач вважає, що Відповідач зобовязаний сплатити йому вартість отриманої електроенергії в період травня 2015 - лютого 2017 в обсязі 539495365 кВтг - 617 955 321,15 грн. й просить суд про стягнення з відповідача вказаної суми.

Відповідач ТОВ «Луганське енергетичне обєднання» у своєму відзиві на позовну заяву ПАТ «Донбасенерго», від 29.05.2017 №01-19/2/145, відхиляє вимоги Позивача у повному обсязі, та просить суд у задоволенні позову відмовити повністю, з наступних підстав.

Товариство здійснює діяльність на території Луганської області з постачання (продажу) електричної енергії за регульованим тарифом на підставі ліцензії НКРЕ України від 17.05.2006р. серії АБ №220851 та з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами на підставі ліцензії НКРЕ України від 17.05.2006р. серії АБ №220850.

Відповідно до чинних ліцензій, Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України (надалі - НКРЕ України) від 13.06.1996 №15/1, ТОВ «ЛЕО» здійснює свою підприємницьку діяльність по постачанню (продажу) електричної енергії кінцевим споживачам на території розміщення своїх місцевих (локальних) електричних мереж в Луганській області. Територія здійснення ліцензованої діяльності ТОВ «ЛЕО» - територія Луганської області.

На думку відповідача, позивач помилково вважає, що ТОВ «ЛЕО» начебто є учасником багатостороннього договору, який укладений субєктами електроенергетики на неконтрольованій території відповідно, шляхом приєднання на підставі листа від 14.08.2015 № 01-33/2/413.

У п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2015р. №263 «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження» (далі - Постанова №263) зазначено, що порядок, механізм та принципи взаємодії суб'єктів електроенергетики, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням, купівлею та продажем електричної енергії, порядок формування цін (тарифів), компенсації технологічних втрат електричної енергії під час передачі, а також розрахунків за електричну енергію, послуги з передачі та постачання електричної енергії, інші питання регулювання відносин у сфері електроенергетики на неконтрольованій території визначаються багатостороннім договором.

Проте, законодавством не визначений порядок укладення багатостороннього договору та не визначений перелік осіб, що зобовязані укласти такий договір, та не передбачений сам обовязок субєктів електроенергетики щодо укладення багатостороннього договору, також не визначено типової форми багатостороннього договору, який може укладатися субєктами електроенергетики на неконтрольованій території.

У п.п. 3.2. п. З частини II багатостороннього договору встановлено умови прийняття нових субєктів електроенергетики. За умовами договору кандидат (субєкт електроенергетики) повинен направити в Координаційний центр письмове звернення про вступ та надати необхідну інформацію та дозвільні документи, завірені підписом керівника кандидата.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців, починаючи з 01.11.2014 керівником Товариства є ОСОБА_4, який має право вчиняти дії та бути підписантом від імені Товариства без

довіреності. З цих підстав відповідач вважає, що ні керівник Товариства, ні уповноважена ним особа не вчиняли юридично значущих дій щодо підписання Товариством чи щодо приєднання до багатостороннього договору.

Як вказує відповідач, лист ТОВ «ЛЕО» від 14.08.2015 №01-33/2/413 щодо приєднання до багатостороннього договору, на який посилається позивач, не підписувався керівником Товариства та до нього не додано необхідну інформацію та документи, які повинні будзі підписані або завірені керівником кандидата на участь у Договорі, цей лист нібито підписаний першим заступником Генерального директора ОСОБА_5, але відповідач зазначає, що по-перше, у ТОВ «ЛЕО» відсутня інформація про складання від імені Товариства відповідного листа від 14.08.2015р. за №01-33/2/413; по-друге, згідно установчих документів Відповідача, повноважень щодо прийняття рішення про приєднання до багатостороннього договору або засвідчення своїм підписом копій документів ОСОБА_5 не мав і не має, та такі повноваження керівником Товариства нікому не надавались; по-третє, Товариством не вчинялось жодних фактичних та юридичних дій щодо виконання зазначеного багатостороннього Договору. Отже, ТОВ «ЛЕО» вважає, що не приєднувалось до багатостороннього договору.

Відповідно до п. 2 Постанови №263, електрична енергія, яка виробляється на неконтрольованій території, крім електричної енергії виробника, що має гарантії, надані законодавством, продається на цій території суб'єктам електроенергетики, які провадять діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом (далі - енергопостачальники, що провадять діяльність на неконтрольованій території), та/або споживачам електричної енергії відповідної області, та/або іншим суб'єктам господарювання, розташованим у відповідній області, згідно з умовами багатостороннього договору, що укладається між суб'єктами електроенергетики, що провадять діяльність на неконтрольованій території.

Згідно п. 1 Постанови № 263, постачальниками на неконтрольованій території у Донецькій області є ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго», а у Луганській області ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання». За буквальним тлумаченням змісту п. 2 Постанови № 263, Позивач може продавати вироблену ним на неконтрольованій території Донецької області електричну енергію лише субєктам електроенергетики, розташованим у Донецькій області. Як зазначено Позивачем у позовній заяві, до складу ПАТ «Донбасенерго» входить структурна одиниця Старобешівська ТЕС, виробничі потужності та енергетичне обладнання якої розташовані у м. Новий Світ, Старобешівського району, Донецької області. Крім того, Позивач сам зазначає у позовній заяві, що електрична енергія відпускається Старобешівською ТЕС в мережі ПАТ «ДТЕК «Донецькобленерго», ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» та «Донбаська електроенергетична система». Згідно отриманих ліцензій ТОВ «ЛЕО» є постачальником електричної енергії на тимчасово неконтрольованій території в межах Луганської області, оскільки Відповідач є постачальником електричної енергії у Луганській області, він не має юридичної та фактичної можливості та зобовязань купувати електричну енергію у виробників, розташованих у Донецькій області, що також підтверджується листом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 02.11.2016 № 04/32-11420, в якому зазначено, що постановою КМУ не врегульовано питання щодо купівлі-продажу електроенергії, виробленої на неконтрольованій території однієї, наприклад, Донецької області, на неконтрольовану територію іншої - Луганської області.

У звязку з цим, у ТОВ «ЛЕО» відсутній обовязок купувати (і ТОВ «ЛЕО» не купувало) електроенергію, що виробляється на неконтрольованій території Донецької області. Натомість, за відсутності виробників електричної енергії, розміщених на неконтрольованій території Луганської області, ТОВ «ЛЕО» здійснювало в період з травня 2015 року до 15.07.2016року купівлю електричної енергії (різницю перетоків) у ДП «Енергоринок», відповідно до договору №11572/01 від 31.08.2015р., про це також зазначено у рішенні господарського суду Луганської області від 31.10.2016р. у справі № 913/999/16 за позовом ПАТ «Донбасенерго» до ТОВ «ЛЕО» про визнання договору укладеним та зобов'язання прийняти виконання зобовязань за договором, яке залишено без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 13.12.2016р.

Відповідач також зазначає, що починаючи з 15.07.2016 й по теперішній час, ТОВ «ЛЕО» взагалі не здійснює купівлі електричної енергії (різниці перетоків) для її постачання на неконтрольовану територію Луганської області ні у ДП «Енергоринок», ні у будь-якої іншої особи, та взагалі не здійснює постачання електроенергії на неконтрольовану територію Луганської області, у звязку з протиправним силовим захопленням структурами так званої «ЛНР» всіх виробничих активів ТОВ «ЛЕО» (зокрема, електричних мереж та іншого обладнання), розташованих на непідконтрольній території Луганської області.

З урахуванням викладеного та відповідно до п.2 Постанови № 263, оскільки Відповідач є постачальником електричної енергії у Луганській області, він не купував та не має зобовязань з купівлі електричної енергії у виробників, розташованих у Донецькій області, зокрема у ПАТ «Донбасенерго», яке фактично продає вироблену ним електричну енергію у Донецькій області Публічному акціонерному товариству «ДТЕК Донецькобленерго».

Як зазначає відповідач, належними доказами, які підтверджують наявність чи відсутність заборгованості, а також встановлюють розмір заборгованості, можуть бути виключно первинні документи, оформлені у відповідності до вимог ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік га фінансову звітність".

ТОВ «ЛЕО» відмовилось підписувати акти приймання-передачі електроенергії за період травень 2015 - лютий 2017 року (первинні документи), тому на підтвердження факту приймання-передачі електроенергії додатком до позову надає фізичні баланси електроенергії Донбаського регіону, що складені Донбаською енергетичною системою, яка в силу п. 11 Постанови №263 веде окремий облік електричної енергії у точках обліку різниці перетоків електричної енергії.

Втім, із таким начебто «доказом», наданим Позивачем, відповідач не погоджується, оскільки п/п 2 п. 11 Постанови №263 передбачено, що Донбаська електроенергетична система (надалі - ДЕС) складає прогнозний та фактичний фізичний баланс електричної енергії обєднаної енергетичної системи України, баланс електричної енергії окремо за контрольованою та неконтрольованою територією і надає відповідну інформацію державному підприємству «НЕК «Укренерго», оптовому постачальнику та усім сторонам багатостороннього договору.

Наказом Міністерства палива та енергетики №303 від 02.06.2008 затверджено «Правила взаємовідносин між Державним підприємством «Національна енергетична компанія «Укренерго» та суб'єктами (об'єктами) електроенергетики в умовах паралельної роботи в складі Об'єднаної енергетичної системи України» (далі - Правила №303).

П.3.1.1 Правил №303 передбачає: «...Усі субєкти (обєкти) електроенергетики незалежно від їх підпорядкування та форми власності повинні виконувати вимоги нормативно-правових актів та нормативно-технічних документів Міненерговугілля України, відповідних положень та інструкцій ДП «НЕК «Укренерго» для забезпечення централізованого обєднаного диспетчерського управління (надалі - ОДУ) та надійної і сталої роботи обєднаної енергетичної системи (надалі - ОЕС) України.».

П.3.2.2 Правил №303 надається перелік вимог до субєктів електроенергетики для співпраці в складі ОЕС України. Однією з складових Правил є погодження Договору про паралельну роботу та положення про оперативно-технологічні відносини з ДП НЕК «Укренерго» як з компанією, яка здійснює централізоване ОДУ ОЕС України.

На виконання вимог Правил №303, 04.02.2009 укладено Договір №У-40 09/223 між ТОВ «ЛЕО» та ДП «НЕК «Укренерго» в особі ДЕС про паралельну роботу в складі ОЕС України.

Додатком до вказаного договору є «Положення про оперативно-технологічні відносини між ТОВ «Луганське енергетичне обєднання» та ДП «НЕК «Укренерго» в особі Донбаської ЕС під час їх взаємодії в умовах паралельної роботи у складі ОЕС України» (надалі - Положення).

П. 3.6.1 Положення передбачено, що ДЕС складає фактичний фізичний баланс електричної енергії регіону на підставі фізичних балансів електричної енергії постачальників за регульованим тарифом і виробників, а також узгоджених актів звірки між:постачальником за регульованим тарифом, виробниками та постачальниками за регульованим тарифом, постачальниками за регульованим тарифом і ДЕС, виробниками та ДЕС по ПЛ напругою 220 кВ та вище, ДЕС та суміжними державами по міждержавних ПЛ та електростанціях.

Також, п.2.1.5. «Інструкції про порядок здійснення розрахунків на Оптовому ринку електричної енергії України» (Додаток №3 до Договору між членами Оптового ринку електричної енергії України) передбачено, що при проведенні Розрахунків Розпорядник системи розрахунків використовує тільки ті дані, які надані Сторонами Договору. Розпорядник системи розрахунків не має права коригувати надані Сторонами Договору дані.

Крім того, у п. В) сальдо перетоків електроенергії по Донецькій області (в усіх Балансах), як суміжний регіон зазначено ООО «ЛЭО». Проте відповідно до Статуту, Товариство має назву Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне обєднання» та скорочену назву ТОВ «Луганське енергетичне обєднання». Також це зазначено у Витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Отже, відповідач вважає, що фізичні баланси електроенергії складені ДЕС із порушенням умов Постанови № 263 та Положення, оскільки нормативними актами не передбачено складання ДЕС фізичних балансів електроенергії в розрізі Донецької області, а не Донбаського регіону в цілому чи неконтрольованої території.

Технічний висновок з розрахунку кількості та обсягу відпуску електроенергії виробником ПАТ «Донбасенерго» (Старобешівська ТЕС) (надалі Технічний висновок) постачальнику ТОВ «Луганське енергетичне обєднання», зроблений Державним Донбаським підприємством з пуску, налагоджування, вдосконалення технології та експлуатації електростанцій та мереж «ДОНОРГРЕС» (надалі - ДП «ДОНОРГРЕС») на підставі «документів» наданих ПАТ «Донбасенерго», а саме: копій фізичних балансів електроенергії Донецької області (НКТ) за період травня 2015 - лютого 2017, наданих Донбаською електроенергетичною системою; розрахунку кількості електроенергії, відпущеної в електричні мережі ТОВ «ЛЕО» за період травень 2015 - лютий 2017, зробленого ПАТ «Донбасенерго»; копій протоколів Координаційного центру про затвердження тарифів на електричну енергію Старобешівської ТЕС ПАТ «Донбасенерго».

Таким чином, на думку відповідача, такий Технічний висновок зроблений на підставі даних ДЕС, не може бути прийнятий судом як доказ підтвердження розміру заборгованості у звязку із тим, що фізичні баланси складені ДЕС із порушенням умов Постанови №263 та Положення, та розмір заборгованості, визначається виключно первинними документами, оформлені у відповідності до вимог ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність".

Як вважає відповідач, фізичні баланси електроенергії, складені ДЕС та Технічний висновок, зроблений ДП «ДОНОРГРЕС», с неналежними та недопустимими доказами у справі га не можуть підтверджувати існування спірної заборгованості, оскільки вони не є первинними обліковими бухгалтерськими документами, не відповідають Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та, відповідно, не можуть підтверджувати перехід права власності на електричну енергію чи існування інших господарських операцій. Також, TOB «ЛЕО» не укладало та не приєднувалось до багатостороннього Договору та не є учасником ринку електричної енергії на неконтрольованій території, а відтак у Відповідача немає обовязку виконувати будь-які зобовязання, передбачені багатостороннім Договором.

Позивачем ПАТ «Донбасенерго», надано додаткові пояснення від 19.06.2017 №01-1.10/01676, у яких наведено заперечення проти доводів відповідача, викладених у відзиві від 29.05.2017 №01-19/2/145, зокрема зазначено про таке.

Електрична енергія, що виробляється на НКТ Донецької області (в тому числі Старобешівською ТЕС Позивача), протягом травня 2015 - лютого 2017 надходила в електричні мережі Відповідача, розташовані на НКТ Луганської області, що підтверджується фактичними фізичними балансами електроенергії на НКТ, складеними ВП «Донбаська електроенергетична система» ДП «НЕК «Укренерго».

Відповідно до умов п. 2 постанови КМУ від 07.05.2015 №263 та п. 2.6.1 Багатостороннього договору ця електроенергія є купленою Відповідачем у її виробників, в тому числі у Позивача.

Твердження відповідача щодо неналежності доказів позивача - фактичних фізичних балансів електроенергії на НКТ, складені ВП «Донбаська електроенергетична система» ДП «НЕК «Укренерго», оскільки останні складені з порушенням наказу Міністерства палива та енергетики України від 02.06.2008 №303, яким були затверджені «Правила взаємовідносин між Державним підприємством Національна енергетична компанія «Укренерго» та субєктами електроенергетики в умовах паралельної роботи у складі Обєднаної енергетичної системи України», а також з порушенням умов Договору між членами Оптового ринку електричної енергії від 15.11.1996 (ДЧОРЕ), позивач вважає необґрунтованими й зазначає, що дія наказу Міністерства палива та енергетики України від 02.06.2008 №303, не поширюється на взаємовідносини між субєктами електроенергетики, що здійснюють діяльність на неконтрольованій території.

Відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України «Про електроенергетику» (набула чинності 26.04.2015) та відповідно до п.1 Постанови КМУ від 07.05.2016 №263, субєкти електроенергетики, які здійснюють діяльність з виробництва та передачі електроенергії на НКТ, з 01.05.2015 не продають в оптовий ринок електроенергії України і не купують електроенергію у ДП «Енергоринок». Електроенергія, вироблена на НКТ, продається виробниками безпосередньо постачальникам, що здійснюють свою діяльність на НКТ, для її подальшого продажу споживачам, розташованим на НКТ, про що субєкти електроенергетики, які здійснюють діяльність з виробництва та передачі електроенергії на НКТ повинні укласти багатосторонній договір.

Відповідно до п. 11 Постанови КМУ від 07.05.2015 №263, ДП "НЕК "Укренерго"складає прогнозний та фактичний фізичний баланс електричної енергії об'єднаної енергетичної системи України, баланси електричної енергії окремо за контрольованою та неконтрольованою територією і надає відповідну інформацію, оптовому постачальнику та усім сторонам багатостороннього договору, й тому, як вважає позивач, твердження Відповідача про те, що надані Позивачем фактичні фізичні баланси електроенергії на НКТ є неналежними доказами у справі, є безпідставним і необгрунтованими.

Відповідачем ТОВ «Луганське енергетичне обєднання», також надані до суду письмові пояснення від 19.06.2017 №01-19/2/173, у яких зокрема зазначено про таке.

До 15.07.2016 ТОВ «ЛЕО» здійснювало купівлю електроенергії для споживачів неконтрольованої території Луганської області виключно у оптового постачальника - ДП «Енергоринок», а також, відповідно до наявних ліцензій, здійснювало постачання та передачу електроенергії на неконтрольованій території Луганської області, що узгоджується з пунктом 2 Постанови №263, відповідно до якого електрична енергія, яка виробляється на неконтрольованій території, продається на цій території суб'єктам електроенергетики, які провадять діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом, та/або споживачам електричної енергії відповідної області, та/або іншим суб'єктам господарювання, розташованим у відповідній області, дтідно з умовами багатостороннього договору, що укладається між суб'єктами електроенергетики, що провадять діяльність на неконтрольованій території.

Згідно п. 1 Постанови №263, постачальниками на неконтрольованій території у Донецькій області є ПАТ «ДТЕК Докецькобленерго», а у Луганські області - Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання», тобто ТОВ «ЛЕО» мало право купувати електроенергію, вироблену виключно на неконтрольованій території Луганської області, але, заявлені в позові обсяги електроенергії були вироблені Позивачем на неконтрольованій території Донецької області, що виключає фактичну та юридичну можливість її продажу та купівлі на неконтрольованій території Луганської області, що також підтверджується Міністерством енергетики та вугільної промисловості України у листі від 02.11.2016 №04/32-11420, копія якого є в матеріалах справи, у цьому листі зазначено, що постановою КМУ №263 не врегульовано питання щодо купівлі-продажу електроенергії, виробленої на неконтрольованій території однієї, наприклад, Донецької області, на неконтрольовану територію іншої - Луганської області.

За відсутності виробників електричної енергії, розміщених на неконтрольованій території Луганської області, ТОВ «ЛЕО» здійснювало в період з травня 2015 року до 15.07.2016 купівлю електричної енергії (різницю перетоків) у ДП «Енергоринок», відповідно до договору №11572/01 від 31.08.2015.

Згідно з п. 1.1 Правил ринку електричної енергії НКТ, що є додатком №2 до Багатостороннього договору, на який посилається Позивач, купівля-продаж електричної енергії з неконтрольованої території однієї області та неконтрольовану територію іншої області здійснюється Оператором зовнішнього перетоку, втім, за даними ТОВ «ЛЕО», такий Оператор зовнішнього перетоку навіть не був створений.

Тобто, ТОВ «ЛЕО» не купувало та не мас зобовязань з купівлі електричної енергії у виробників, розташованих у Донецькій області, зокрема у ПАТ «Донбасенерго», яке фактично, відповідно до п.п.1-2 Постанови №263, продає вироблену ним електричну енергію у Донецькій області ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго».

У зв'язку з проведенням АТО, Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про електроенергетику» щодо особливостей регулювання відносин у сфері електроенергетики на території проведення антитерористичної операції» від 07.04.2015 №284-VllI у новій редакції викладена ч.4 ст. ст. 23 Закону України «Про електроенергетику», відповідно до якої особливості регулювання правових, економічних та організаційних відносин, пов'язаних з продажем електричної енергії з оптового ринку електричної енергії України на тимчасово окуповану територію та на територію, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, а також відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням, купівлею, продажем і використанням електричної енергії на тимчасово окупованій території та на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 1 постанови КМУ №263 з 01.05. 2015 купівля та продаж електричної енергії, переміщеної з території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (далі - неконтрольована територія), на іншу територію України (далі - контрольована територія) та/або з контрольованої території на неконтрольовану територію (далі - різниця перетоків електричної енергії), здійснюється на контрольованій території оптовим постачальником електричної енергії та на неконтрольованій території суб'єктами господарювання, що здійснюють виробництво електричної енергії на електроустановках, розташованих на неконтрольованій території та визначених Міністерством енергетики та вугільної промисловості (далі - виробники електричної енергії, що провадять діяльність на неконтрольованій території), та/або публічним акціонерним товариством «ДТЕК Донецькобленерго» у Донецькій області і Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне обєднання» - у Луганській області.

Згідно цієї постанови між TOB «ЛЕО» та оптовим постачальником електричної енергії в Україні, а саме ДП «Енергоринок», 31.08.2015 укладено договір №11572/01 (надалі - Договір), відповідно до п. 2.1 якого ДП «Енергоринок» зобовязалося продавати, а TOB «ЛЕО» зобовязалося купувати різницю перетоків електричної енергії (обсяг електричної енергії), переміщену з контрольованої території на неконтрольовану територію, та здійснювати її оплату відповідно до умов зазначеного договору, фактично з 01.05.2015 ТОВ «ЛЕО» здійснювало постачання електричної енергії на неконтрольовану державною владою України територію Луганської області відповідно до приписів Постанови №263 та на умовах Договору.

У звязку з не законними діями органів так званої «ЛНР» (постанови від 15.07.2016 №364 «Про умови поставок електричної енергії на території ЛНР», від 16.07.2016 №366 «Про внесення змін та доповнень до постанови Ради Міністрів «ЛНР») єдиним постачальником електроенергії на неконтрольованій території Луганської області визнано так зване ТОВ «ТД «Нафтопродукт», діяльність якого починається з 15.07.2016, з цього моменту ТОВ «ЛЕО» практично перестало отримувати платежі за спожиту на неконтрольованій території Луганської області електричну енергію. Станом на 19.06.2016 зі структурних підрозділів ТОВ «ЛЕО», розташованих на неконтрольованій території, звільнилось понад 3 тисячі співробітників. 01.08.2016 представниками ТОВ «ТД «Нафтопродукт» (за сприяння озброєних незаконних військових формувань «ЛНР») відбулося захоплення адміністративних будівель та споруд, обєктів електропостачання, автотранспорту, інвентарю та інструментів, приладів, приборів, меблів, комп'ютерної та офісної техніки ТОВ «ЛЕО».

ТОВ «ЛЕО» на адресу прокуратури Луганської області було направлено відповідне повідомлення (вих. №01-32/2/58 від 04.08.2016), за результатами розгляду якого 12.08.2016 на адресу ТОВ «ЛЕО» надійшло повідомлення про початок досудового розслідування (вих. №6136/111/46-2016 від 09.08.2016) та про внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Таким чином, з 15.07.2016 у ТОВ «ЛЕО» відсутня технічна можливість, а також інші ресурси (у т.ч. трудові) для здійснення ТОВ «ЛЕО» господарської діяльності на неконтрольованій території Луганської області, зокрема щодо купівлі електричної енергії у ДП «Енергоринок» або у будь-якого іншого постачальника чи виробника, та відповідно постачати таку електричну енергії кінцевим споживачам ТОВ «ЛЕО», що на думку відповідача, також спростовує доводи Позивача про постачання останнім електроенергії на користь Відповідача.

З 15.07.2016 Відповідач позбавлений можливості володіти та користуватися своїми електричними мережами на неконтрольованій території Луганської області та, відповідно, отримувати на свою користь електроенергію від будь-яких постачальників або виробників.

Крім того, відповідач ставить під сумнів повноваженя першого заступника Генерального директора ТОВ «ЛЕО» ОСОБА_5 стосовно підписання ним листа від 14.08.2015 №01-33/2/413 й вважає, що згаданий лист не було підписано від імені Товариства, а саме безпосередньо керівником Товариства; відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, з 01.11.2014 керівником Товариства є ОСОБА_4, який має виключне право вчиняти дії та бути підписантом від імені Товариства без довіреності. Зі змісту вказаного листа вбачається, що він нібито підписаний першим заступником Генерального директора Товариства - ОСОБА_5, але у листі від 14.08.2015 №01-33/2/413 не вказано на підставі якого правочину його було підписано. У ТОВ «ЛЕО» взагалі відсутня інформація про складання від імені ТОВ листа від 14.08.2015 №01-33/2/413.

Посадові обовязки першого заступника Генерального директора встановлені наказом від 28.10.2014 №186/1/ОС, зокрема п.п. 1.13.10 п. 1.13 зазначеного наказу передбачає, що перший заступник Генерального директора представляє, в межах своєї компетенції, інтереси Товариства у взаємовідносинах с державними органами, сторонніми організаціями та установами, на підставі виданої генеральним директором Товариства довіреності. Згідно установчих документів ТОВ, повноважень щодо прийняття рішення про приєднання до багатостороннього договору або засвідчення своїм підписом копій документів ОСОБА_5 не мав і не має, та такі повноваження керівником Товариства нікому не надавались, відповідні довіреності не оформлювались. Отже, Товариством не вчинялось жодних фактичних та юридичних дій, спрямованих на приєднання до багатостороннього Договору.

ТОВ «ЛЕО» просить суд критично оцінювати наданий Позивачем лист від 14.08.2015 №01-33/2/413, як доказ у даній справі, оскільки Відповідачем не надавались повноваження першому заступнику Генерального директора Товариства ОСОБА_5 на підписання такого листа й Відповідач заперечує можливість складання відповідного листа від імені Товариства, й вважає, що ТОВ «ЛЕО» не підписувало вказаний багатосторонній Договір й не приєднувалось до нього шляхом направлення згаданого листа.

Встановивши фактичні обставини справи, оцінивши доводи сторін, надані ними докази, суд дійшов висновку про наступне.

На виконання вимог Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про електроенергетику», Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 07.05.2015 №263 «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження», відповідно до п.2 зазначеної постанови електрична енергія, яка виробляється на тимчасово неконтрольованій території, продається на цій території субєктам електроенергетики, які провадять діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальнішії) електромережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом (далі - енергопостачальники, що провадять діяльність на неконтрольованій території), та/або споживачам електричної енергії відповідної області, та або іншим субєктам господарювання, розташованім у відповідній області, згідно з умовами багатостороннього договору, що укладається між субєктами електроенергетики, що провадять діяльність на тішчасово неконтрольованій території.

На підставі Постанови КМУ від 07.05.2015 №263 між учасниками ринку електроенергії укладено Багатосторонній договір від 11 червня 2015 року.

Відповідно до п.2.3.1 цього договору його предметом є визначення принципів, порядку і механізму взаємодії між Сторонами цього Договору, які виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, розподілом і постачанням, купівлею і продажем електричної енергії на неконтрольованої території. Згідно з преамбулою цього договору його сторонами є суб'єкти електроенергетики, які здійснюють діяльність з виробництва, передачі, розподілу та постачання електричної енергії на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (далі - неконтрольована територія), які підписали цей договір і / або приєдналися до нього.

Пунктом 16 Багатостороннього договору визначено, що вказаний договір регулюється в усіх аспектах діючим законодавством. Згідно з п.2.5.1. Багатостороннього договору Позивач зобовязаний з моменту вступу в силу цього Договору продавати всю вироблену електричну енергію на Ринку електричної енергії відповідно до цього Договору та прямими двосторонніми договорами, укладеними відповідно до нього. Згідно з п. 2.6.1 Багатостороннього договору, «Поставщики осуществляют покупку электрической энергии у Производителей электроэнергии по тарифам, утвержденным Координационным центром, на границе балансовой принадлежности электрических сетей». Відповідно до Багатостороннього договору утворений Координаційний центр, до компетенції якого належить згідно з п.5.9.1 (а) Багатостороннього договору затвердження типової форми договору купівлі-продажу електричної енергії між Виробником та Постачальником.

Типовий договір купівлі-продажу електроенергії між виробником та постачальником затверджено протоколом Координаційного центру №1 від 25.06.2015, протоколом Координаційного центру №13 від 23.09.2015 до нього були внесені зміни.

Відповідно до пп.З п.10 постанови КМУ від 07.05.2015 №263, енергопостачалъники, що провадять діяльність на неконтрольованій території здійснюють купівлю електричної енергії, яка відпускається виробниками електричної енергії, що провадять діяльність на неконтрольованій території відповідно до умов багатостороннього договору.

Відповідно до пп. 2 п. 11 постанови КМУ від 07.05.2015 №263 ДП "НЕК"Укренерго" складає фактичний фізичний баланс електричної енергії на неконтрольованій території і надає відповідну інформацію оптовому постачальнику та усім сторонам багатостороннього договору.

Фактичні фізичні баланси електроенергії на НКТ, що складені ВП «Донбаська електроенергетична система» ДП «НЕК «Укренерго» та направлені Позивачу листами від 15.06.2016 №01-54/1097, від 14.07.2016 № 01-54/1238 та від 14.11.2016 № 01-54/1746 є єдиним документом, що встановлює обсяги виробництва електроенергії виробниками на НКТ та надходження електроенергії в електричні мережі постачальників, що знаходяться на НКТ.

Відповідно до Протоколів Координаційного центру затверджено тариф Старобешівської ТЕС ПАТ «Донбасенерго», на підставі Фізичних балансів електроенергії Донбаського регіону, складених ВП ДП «НЕК Укренерго» «Донбаська електроенергетична система» та затверджених Координаційним центром тарифів та відповідно до розрахунку кількості та вартості електричної енергії, позивачем здійснено розрахунок ціни позову.

Договору купівлі-продажу електроенергії між ПАТ «Донбасенерго» та ТОВ «Луганське енергетичне обєднання» в редакції типового договору купівлі-продажу електроенергії, затвердженого Протоколом координаційного центру №13 від 23.09.2015, не було укладено, у звязку з чим позивач звертався до суду з відповідним позовом.

Рішенням Господарського суду Луганської області від 31.10.2016 у справі №913/999/16 у задоволенні позовних вимог ПАТ «Донбасенерго» до ТОВ «Луганське енергетичне обдєнання» відмовлено. Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 13.12.2016 вказане рішення Господарського суду Луганської області від 31.10.2016 у справі №913/999/16 залишено без змін.

У згаданих судових рішеннях встановлено наступне.

11.06.2015 на підставі постанови Кабінету Міністрів України Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергії на території, де органи державної влади тимчасово здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження №263 від 07.05.2015 було укладено Багатосторонній договір між учасниками ринку електричної енергії. Відповідно до Преамбули означеного договору, він набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками Сторін і скріплення їх підписів печатками і згідно з ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України його умови застосовуються до відносин між Сторонами, що виникли з 1 травня 2015 року.

Сторонами цього Договору є: - (А) суб'єкти електроенергетики, які здійснюють діяльність по виробництву, передачі, розподілу та постачання електричної енергії на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (Неконтрольована територія), які підписали Договір і / або приєдналися до нього; - (Б) суб'єкт електроенергетики (його відокремлений підрозділ), який здійснюють диспетчерське (оперативно-технологічне) управління на Неконтрольованій території.

Метою договору, згідно з п.2.1, є врегулювання правових, економічних та організаційних відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням, придбанням, продажем і споживанням електричної енергії на неконтрольовані території. Договір визначає права, обов'язки і відповідальність сторін цього договору, Загальних зборів та Координаційного центру на неконтрольовані території (п.2.2).

Відповідно до п.2.3 договору, предметом цього договору є:

- визначення принципів, порядку і механізму взаємодії між сторонами договору, які виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, розподілом і постачанням, купівлею і продажем електричної енергії на Неконтрольовані території;

- встановлення правил та порядку функціонування прозорої та справедливої системи комерційних відносин, визначення фінансових зобов'язань сторін договору в процесі виробництва, передачі, розподілу, постачання, купівлі і продажу електричної енергії на Неконтрольованій території.

- встановлення порядку формування цін (тарифів) та розрахунків між сторонами цього договору;

- забезпечення умов для використання сторонами договору своїх повноважень виключно для сприяння ефективному виробленню, передачі, розподіленню та поставки електричної енергії на Неконтрольованій території;

- забезпечення перегляду, впровадження та вдосконалення правил, договорів, обумовлених договором таким чином, щоб враховувати і балансувати інтереси сторін договору, а також споживачів електричної енергії, які перебувають на Неконтрольованій території.

В п.3.1 договору визначено, що всі сторони договору дають свою згоду визнавати та виконувати всі умови договору, Правила ринку (Додаток №2) та інші додатки до укладеного договору.

Розділом 5 договору врегульовано статус Координаційного центру виборчого органу, який складається з делегованих представників сторін договору, які виконують свої повноваження відповідно до умов цього договору.

Так, в п.5.1 договору було встановлено, що Кординаційний центр діє на підставі положення яке він затверджує та яке є невід'ємною частиною договору. Розподіл коштів за електричну енергію здійснюється відповідно до алгоритму, який затверджується Координаційною центром. (п.5.2. договору)

Склад Координаційного центру, формується , відповідно п.5.3 договору.

При обранні до складу Координаційного центру Представників від Споживачів голосування проводиться всіма Учасниками ринку Донецької області за Представників Донецької області, а всіма Учасниками ринку Луганської області - за Представників Луганській області (п. 5.4.5.договору)

Відповідно до п.5.11.1 договору, до компетенції Координаційного центру відносяться наступні питання, зокрема затвердження типових форм таких договорів: договори купівлі-продажу електричної енергії між Виробником та Постачальником; договори на постачання електричної енергії місцевими (локальними) електромережами між Постачальником електричної енергії та Споживачем, який купує електричну енергію за прямими двосторонніми договорами.

Дослідивши протокол №1 від 25.06.2015 та протокол №13 від 23.09.2015 координаційного центру, суди дійшли висновку, що рішення затверджені зазначеними протоколами, не розповсюджуються на територію Луганської області, адже при їх прийнятті були присутні лише 7 представників Донецької області, а відповідно до умов багатостороннього договору: Кворум для прийняття рішень, що стосуються певної області, вважається досягнутим, якщо в зборах Координаційного центру беруть участь 7 делегованих представників в Координаційний центр від Донецької області і 5 делегованих представників від Луганської області (п.5.7.) Рішення з питання, що стосується всієї території Ринку електричної енергії, вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше 75% делегованих представників в Координаційному центрі (п.5.8.) Рішення з питання, що стосується певної області вважається прийнятим, якщо за нього проголосували більше половини делегованих представників в Координаційному центрі відповідної області (п.5.9.)

Тобто, судами першої та апеляційної інстанції було встановлено відсутність у відповідача встановленого законом обовязку укладати з позивачем договір купівлі-продажу електричної енергії в редакції типового договору, затвердженого координаційним центром (протокол №1 від 25.06.2015 та протокол №13 від 23.09.2015), й відповідно встановлено відсутність обовязку відповідача підписувати акти приймання-передачі електроенергії за травень 2015 року квітень 2016 року, й спростовано факт отримання відповідачем електроенергії від позивача.

Відповідно до ч. З ст. 35 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Пунктом 4 постанови КМУ від 07.05.2015 №263 встановлено, що порядок, механізм та принципи взаємодії суб'єктів електроенергетики, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням, купівлею та продажем електричної енергії, порядок формування цін (тарифів), компенсації технологічних втрат електричної енергії під час передачі, а також розрахунків за електричну енергію, послуги з передачі та постачання електричної енергії, інші питання регулювання відносин у сфері електроенергетики на неконтрольованій території визначаються багатостороннім договором.

Проте, законодавством не визначений порядок укладення багатостороннього договору та не визначений перелік осіб, що зобовязані укласти такий договір, та не передбачений сам обовязок субєктів електроенергетики щодо укладення багатостороннього договору, також не визначено типової форми багатостороннього договору, який може укладатися субєктами електроенергетики на неконтрольованій території.

У п.п. 3.2. п. З частини II багатостороннього договору встановлено умови прийняття нових субєктів електроенергетики. За умовами договору кандидат (субєкт електроенергетики) повинен направити в Координаційний центр письмове звернення про вступ та надати необхідну інформацію та дозвільні документи, завірені підписом керівника кандидата.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців, з 01.11.2014 керівником ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання» є ОСОБА_4, який має право вчиняти дії та бути підписантом від імені Товариства без довіреності, ні керівник Товариства, ні уповноважена ним особа не вчиняли буд-яких юридично значущих дій щодо приєднання Товариства до багатостороннього договору.

Згідно п. 1 Постанови КМУ від 07.05.2015 №263, постачальниками на неконтрольованій території у Донецькій області є ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго», а у Луганській області ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання». За змістом п. 2 Постанови №263, Позивач може продавати вироблену ним на неконтрольованій території Донецької області електричну енергію лише субєктам електроенергетики, розташованим у Донецькій області. Згідно отриманих ліцензій ТОВ «ЛЕО» є постачальником електричної енергії на тимчасово неконтрольованій території в межах Луганської області.

Оскільки Відповідач є постачальником електричної енергії у Луганській області, він не має юридичної та фактичної можливості та зобовязань купувати електричну енергію у виробників, розташованих у Донецькій області, що також підтверджується листом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 02.11.2016 №04/32-11420, в якому зазначено, що постановою КМУ не врегульовано питання щодо купівлі-продажу електроенергії, виробленої на неконтрольованій території однієї, наприклад, Донецької області, на неконтрольовану територію іншої - Луганської області.

За відсутності виробників електричної енергії, розміщених на неконтрольованій території Луганської області, ТОВ «ЛЕО» здійснювало в період з травня 2015 року до 15.07.2016року купівлю електричної енергії (різницю перетоків) у ДП «Енергоринок», відповідно до договору №11572/01 від 31.08.2015, про що зазначено у рішенні господарського суду Луганської області від 31.10.2016 у справі №913/999/16 за позовом ПАТ «Донбасенерго» до ТОВ «ЛЕО» про визнання договору укладеним та зобов'язання прийняти виконання зобовязань за договором, яке залишено без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 13.12.2016.

Починаючи з 15.07.2016 й по теперішній час, ТОВ «ЛЕО» не здійснює купівлі електричної енергії (різниці перетоків) для її постачання на неконтрольовану територію Луганської області ні у ДП «Енергоринок», ні у будь-якої іншої особи, та взагалі не здійснює постачання електроенергії на неконтрольовану територію Луганської області, у звязку з протиправним силовим захопленням структурами так званої «ЛНР» всіх виробничих активів ТОВ «ЛЕО» (зокрема, електричних мереж та іншого обладнання), розташованих на непідконтрольній території Луганської області.

Технічний висновок з розрахунку кількості та обсягу відпуску електроенергії виробником ПАТ «Донбасенерго» (Старобешівська ТЕС) постачальнику ТОВ «Луганське енергетичне обєднання», зроблений Державним Донбаським підприємством з пуску, налагоджування, вдосконалення технології та експлуатації електростанцій та мереж «ДОНОРГРЕС» (надалі - ДП «ДОНОРГРЕС») на підставі документів наданих ПАТ «Донбасенерго», не може бути прийнятий судом як доказ підтвердження розміру заборгованості, у звязку із тим, що фізичні баланси складені ДЕС із порушенням умов Постанови №263 та «Положення про оперативно-технологічні відносини між ТОВ «Луганське енергетичне обєднання» та ДП «НЕК «Укренерго» в особі Донбаської ЕС під час їх взаємодії в умовах паралельної роботи у складі ОЕС України», яке є додатком до Договору №У-40 09/223 між ТОВ «ЛЕО» та ДП «НЕК «Укренерго» в особі ДЕС про паралельну роботу в складі ОЕС України, й розмір заборгованості, визначається виключно первинними документами, оформленими відповідно до вимог ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність", до того ж ДП «ДОНОРГРЕС» не є експертною установою до компетенції якої віднесено визначення обсягів отриманої електроенергії.

Відповідно до ст. 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу для своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Таким чином, враховуючи приписи ст. 35 ГПК України, встановлено відсутність договірних відносин між позивачем та відповідачем, відсутність первинних документів, які б підтверджували обсяги поставленої відповідачу та отриманої ним електричної енергії відповідно до затвердженого тарифу, тому вимога позивача про стягнення з відповідача на його користь заборгованості в сумі 617955321грн. 15коп. за електричну енергію не є обґрунтованою, й не доведена належними та допустимими доказами.

З огляду на вищевикладене, у задоволенні позову слід відмовити.

Судові витрати віднести на позивача, відповідно до ст. 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в:

1.У задоволенні позову відмовити.

2.Судові витрати покласти на позивача.

У судовому засіданні оголошено вступну і резолютивну частини рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, (якщо апеляційну скаргу не було подано). У разі подання апеляційної скарги, рішення (якщо його не скасовано), набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено та підписано: 26.06.2017.

Суддя М.Ю.Ковалінас

Надр. 3 прим.

1-до справи;

2 позивачу (03150, вул. Предславинська, 34-а, м. Київ)(реком. з повід)

3- відповідачу (92702, вул. Горького, 123, м. Старобільськ, Луганська області) (реком. з повід.).

Вих. №

2