
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 червня 2017 р. Справа №818/543/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколова В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/543/17 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Сумиспортінвест" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Сумиспортінвест" (далі по тексту - позивач, ТОВ "Сумиспортінвест") звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області (далі по тексту - відповідач, ДПІ у м. Сумах) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0014391304/46679 від 26.10.2016 та №0014431304/46678 від 26.10.2016.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що проведеною перевіркою було виявлено порушення вимог податкового законодавства, а саме несвоєчасно було сплачено нараховані суми податку на доходи фізичних осіб та військового збору в періоди з 01.01.2015 по 31.12.2015 та з 01.01.2016 по 31.07.2016. Однак, позивач вважає, що розрахунок штрафних (фінансових) санкцій та пені по податку на доходи фізичних осіб розрахований не у відповідності з первинними документами, він не є достовірним, а тому оскаржені рішення підлягають скасуванню.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с.184-187) та зазначила, що перевіркою було встановлено несвоєчасну сплату до бюджету податку на доходи фізичних осіб, у зв'язку з чим правомірно нараховано штрафні санкції та пеню.
Суд, заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
У судовому засіданні встановлено, що посадовими особами податкового органу була проведена позапланова виїзна перевірка щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору за період з 01.01.2015 по 31.07.2016, правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за період з 01.01.2015 по 31.07.2016, за результатами якої складено акт №2877/18-19-13-04-09/37282737/120 від 05.10.2016 (а.с.22-30).
Перевіркою було встановлено порушення позивачем приписів пп.168.1.2, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасно було сплачено нараховані суми податку на доходи фізичних осіб та військового збору в періоди з 01.01.2015 по 31.12.2015 та з 01.01.2016 по 31.07.2016.
На підставі акту перевірки ДПІ у м. Сумах були винесені податкові повідомлення-рішення:
- №0014391304/46679 від 26.10.2016, відповідно до якого нараховано грошове зобовязання по податку на доходи фізичних осіб у вигляді штрафних (фінансових) санкцій та пені у загальній сумі 121 953,02 грн., у тому числі: штраф - 105 088,59 грн., пеня - 16 864,43 грн. (а.с.16);
- №0014431304/46678 від 26.10.2016, відповідно до якого нараховано грошове зобовязання по військовому збору у вигляді штрафних (фінансових) санкцій та пені у загальній сумі 12 804,27 грн., у тому числі штраф - 11 100,85 грн., пеня - 1 703,42 грн. (а.с.15).
Позивач оскаржив податкові повідомлення-рішення в адміністративному порядку до Головного управління ДФС в Сумській області та Державної фіскальної служби України відповідно. Рішенням про результати розгляду скарги Головного управління ДФС у Сумській області від 21.12.2016р. №11964/10/18-28-10-01-04-96/116/СК та рішенням про результати розгляду скарги Державної фіскальної служби України від 10.03.2017р. №4844/6/99-99-11-02-01-15 позивачу було відмовлено у задоволенні скарг, а податкові повідомлення-рішення залишені без змін (а.с.35-43).
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Порядок нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб визначений розділом IV Податкового кодексу України, відповідно до якого та п. 148.1.180 Податкового кодексу України позивач є платником податку на доходи фізичних осіб як податковий агент.
Відповідно до пп. 168.1.2 п. 168.1 ст.168 Податкового кодексу України податок на доходи фізичних осіб сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом.
Згідно пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок на доходи фізичних осіб, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені Податковим кодексом України для місячного податкового періоду.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем протягом січня 2015 року - червня 2016 року сплата податку на доходи фізичних осіб здійснювалася із затримкою.
Відповідно до ст.126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовязання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
У відповідності із пп. 129.1.3 п. 129.1 ст.129 Податкового кодексу України в редакції, що діяла у період, за який проводилась перевірка позивача, тобто з 01.01.2015 по 31.07.2016, пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента.
Відповідно до п.129.4 ст.129 Податкового кодексу України в редакції, що діяла у період, за який проводилась перевірка позивача, тобто з 01.01.2015 по 31.07.2016, пеня, визначена підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
У акті перевірки містяться розрахунки фінансових (штрафних) санкцій та пені по податку на доходи фізичних осіб - штрафу на суму 105088,59 грн. та пені на суму 16864,43 грн.
Відповідно до п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України, у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Зазначені у розрахунках штрафу та пені суми зобовязань позивача з податку на доходи фізичних осіб, не відповідають сумам зобовязань, зазначеним у податкових розрахунках сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, що подавались позивачем, а суми сплачених податкових зобовязань та строки їх сплати не відповідають дійсним сумам та строкам сплати.
Так, у акті перевірки зазначено, що перевіркою достовірності та повноти включення доходів (як у грошовій, так і у негрошовій формах) до складу місячного оподатковуваного доходу платника податків порушень не встановлено. Також відсутні відомості про будь-які донарахування доходів, які підлягають оподаткуванню зазначеним податком.
При цьому, відповідачем було зроблено висновки, що суми, зазначені у розрахунках штрафу та пені, сплачувались позивачем у останній день місяця (28, 29, 30 або 31 число відповідно), наступного за місяцем, у якому завершився строк для сплати податку, передбачений пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України, та нараховано відповідні штрафи та пеню.
У зв'язку з тим, що відповідачем при розрахунку штрафних (фінансових) санкцій та пені за певний податковий період до нарахованих сум зобовязань з податку на доходи фізичних осіб за такий податковий період були включені несплачені суми зобовязань із зазначеного податку за попередні періоди та були неправильно розраховані строки сплати нарахувань, відповідач застосував до позивача штрафні (фінансові) санкції та пеню у завищеному розмірі.
На підтвердження строків та сум оплати позивач надав суду копії платіжних доручень, за якими здійснювалась оплата податку на доходи фізичних осіб, нарахованого протягом січня 2015 р. - червня 2016 р. (а.с.44-145).
Оскільки розрахунок штрафних (фінансових) санкцій та пені по податку на доходи фізичних осіб розрахований не у відповідності з первинними документами, він не є достовірним, а тому податкове повідомлення-рішення №0014391304/46679 від 26.10.2016 є необґрунтованим.
Крім того, порядок нарахування та сплати військового збору визначений п.161 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, відповідно до якого та п. 148.1.180 Податкового кодексу України позивач є платником військового збору як податковий агент.
Відповідно до пп. 168.1.2 п. 168.1 ст.168 Податкового кодексу України, військовий збір сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом.
Згідно пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок на доходи фізичних осіб, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені Податковим кодексом України для місячного податкового періоду.
Як було зазначено вище, позивачем протягом січня 2015 року - червня 2016 року сплата військового збору здійснювалася із затримкою .
Відповідно до ст.126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовязання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
У відповідності із пп.129.1.3 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України в редакції, що діяла у період, за який проводилась перевірка позивача, тобто з 01.01.2015 по 31.07.2016, пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента.
Відповідно до п. 129.4 ст.129 Податкового кодексу України в редакції, що діяла у період, за який проводилась перевірка позивача, тобто з 01.01.2015 по 31.07.2016, пеня, визначена підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Разом з тим, у акті перевірки містяться розрахунки штрафних (фінансових) санкцій та пені по військовому збору - штрафу на суму 11 100,85 грн. та пені на суму 1 703,42 грн.
Відповідно до п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України, у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Зазначені у розрахунках штрафу та пені суми зобовязань позивача з військового збору не відповідають сумам зобовязань, зазначеним у податкових розрахунках сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, що подавались позивачем, а суми сплачених податкових зобовязань та строки їх сплати не відповідають дійсним сумам та строкам сплати.
Так, у акті перевірки зазначено, що перевіркою достовірності та повноти включення доходів (як у грошовій, так і у негрошовій формах) до складу місячного оподатковуваного доходу платника податків порушень не встановлено. Також відсутні відомості про будь-які донарахування доходів, які підлягають обкладенню зазначеним збором.
При цьому, відповідачем було зроблено висновки, що суми, зазначені у розрахунках штрафу та пені, сплачувались позивачем у останній день місяця (28, 29, 30 або 31 число відповідно), наступного за місяцем, у якому завершився строк для сплати податку, передбачений пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України, та нараховано відповідні штрафи та пеню.
У зв'язку з тим, що відповідачем при розрахунку штрафних (фінансових) санкцій та пені за певний податковий період до нарахованих сум зобовязань з військового збору за такий податковий період були включені несплачені суми зобовязань із зазначеного збору за попередні періоди та були неправильно розраховані строки сплати нарахувань, Відповідач застосував до Позивача фінансові (штрафні) санкції та пеню у завищеному розмірі.
Як було зазначено вище, на підтвердження строків та сум оплати позивач надано копії платіжних доручень, за якими здійснювалась оплата військового збору нарахованого протягом січня 2015 р. - червня 2016 р. (а.с.44-145).
Оскільки розрахунок штрафних (фінансових) санкцій та пені по військового збору розрахований не у відповідності з первинними документами, він не є достовірним, а тому податкове повідомлення-рішення №0014431304/46678 від 26.10.2016 є необґрунтованим.
Відповідно до п.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, обовязок доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача як субєкта владних повноважень, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що податкові повідомлення-рішення ДПІ у м. Сумах від 26.10.2016 за №0014391304/46679 та №0014431304/46678 не відповідають вимогам чинного законодавства, ч. 3 ст. 2 КАС України, у зв'язку з чим є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
При подачі позовної заяви позивачем було сплачено судовий збір у сумі 2021,36 грн., що підтверджується платіжним дорученням №186 від 27.04.2017 (а.с.3) та платіжним дорученням №153 від 06.04.2017 (а.с.14).
Таким чином, ТОВ "Сумиспортінвест" необхідно відшкодувати витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань ДПІ у м. Сумах в сумі 2021,36 грн.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Сумиспортінвест" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах №0014391304/46679 від 26.10.2016 та №0014431304/46678 від 26.10.2016.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Сумиспортінвест" (код ЄДРПОУ 37282737) витрати зі сплати судового збору в сумі 2021,36 грн. з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області (код ЄДРПОУ 39563287).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.М. Соколов
Повний текст постанови складено 26.06.2017 року.