
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
20 червня 2017 р. № 820/1627/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Рубан. В.В.,
за участі
секретаря судового засідання - Абояна І.І.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представників відповідача -ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Харківській області до Комунального підприємства "Малинівка" про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Головне управління ДФС у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Малинівка", в якому просить (з урахуванням уточнень) суд стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Комунальне підприємство Малинівка, (код 37943554) суму коштів за податковим боргом по податку на додану вартість в загальному розмірі 217275,44 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Комунальне підприємство "Малинівка" має податковий борг перед бюджетом зі сплати податку на додану вартість у загальній сумі 217275,44 грн. У зв'язку з несплатою узгодженої суми податкового зобов'язання у встановлені строки, Головного управління ДФС у Харківській області було направлено на адресу відповідача податкову вимогу, проте у встановлений податковим законодавством суму податкового боргу у розмірі 217275,44 грн. відповідачем не було сплачено. Наведені обставини свідчать про невиконання відповідачем свого податкового обов'язку щодо сплати податків та зборів в строки та у розмірах, встановлених законодавством України, а тому наявні підстави для звернення до суду із позовом та стягнення суми боргу у судовому порядку.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити.
Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували, зазначили, що підприємство є комунальним, фінансування якого здійснюється із місцевого бюджету та відповідних субвенцій з Державного бюджету України, яке здійснює діяльність без мети одержання прибутку для забезпечення санітарного благополуччя громади селища. Засновником підприємства є Малинівська селищна рада. Зазначили, що відсутні докази надсилання (вручення) податкових вимог, а тому у податкового органу не виникло право на звернення до суду із позовом. За таких підстав, просили суд відмовити в задоволенні вимог позову у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_4 ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач Комунальне підприємство "Малинівка" (код 37943554, вул. Соїча, буд.5, смт. Малинівка, Чугуївський район, Харківська область, 63525), зареєстроване в якості юридичної особи та перебуває на податковому обліку як платник податків Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, на підставі рішення Малинівської селищної ради від 28.10.2011 року прийнято та передано майно, що перебуває в комунальній власності територіальної громади селища Малинівка Чугуївського району Харківської області в господарське відання КП «Малинівка».
Зі змісту облікової картки платника податків (її зворотнього боку) а також розрахунку заявленого податкового боргу перед бюджетом судом встановлено, що у відповідача рахується заборгованість з податку на додану вартість у загальному розмірі 217275,44 грн.
Відповідно до пункту 46.1 статті 46 Податкового Кодексу України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктами 49.1. та 49.2 статті 49 Податкового Кодексу України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
ОСОБА_4 пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України податкове зобов'язання, яке самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає.
ОСОБА_4 пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, визначену у поданій ним податковій декларації протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків встановлених цим Кодексом.
З матеріалів справи вбачається, що податковий борг Комунального підприємства "Малинівка" виник внаслідок несплати у встановлений законом строк самостійно задекларованих податкових зобов'язань по податку на додану вартість.
Сума податкового боргу станом на 01.06.2017 складає 217275,44 грн (основний платіж -201 344,04 грн, пеня - 15 931,40 грн.) та складається з наступних сум:
- 1556,04 грн. - нараховано ПДВ по декларації з податку на додану вартість N НОМЕР_1 від 18.04.2016 термом сплати 30.04.2016;
- 1133,00 грн. - збільшення суми ПДВ, що підлягала сплаті, уточнюючий розрахунок до декларації ПДВ N9080882448 за 01.03.2016;
- 34,00 грн. - нараховано платником самостійно штрафні санкції (основна декларація терміном сплати поточний рік) уточнюючий розрахунок до декларації ПДВ N НОМЕР_2 від 19.05.2016,
- 22051 грн. - нараховано ПДВ по декларації з податку на додану вартість N НОМЕР_3 від 19.05.2016 терміном сплати 30.05.2016;
- 54396 грн. - нараховано ПДВ по декларації з податку на додану вартість N НОМЕР_4 від 18.06.2016 терміном сплати 30.06.2016;
- 13070 грн. - нараховано ПДВ по Декларації з податку на додану вартість N НОМЕР_5 від 15.07.2016 терміном сплати 30.07.2016;
- 21427 грн. - нараховано ПДВ по декларації з податку на додану вартість N НОМЕР_6 від 19.08.2016 терміном сплати 30.08.2016;
- 1044 грн. - збільшення суми ПДВ, що підлягала сплаті уточнюючий розрахунок до декларації ПДВ N НОМЕР_7 за 01.07.2016;
- 31,00 грн. - нараховано платником самостійно штрафні санкції (основна декларація терміном сплати поточний рік) уточнюючий розрахунок до декларації ПДВ N НОМЕР_7 від 05.09.2016;
- 25237,00 грн. - нараховано ПДВ по декларації з податку на додану вартість N НОМЕР_8 від 19.09.2016 терміном сплати 30.09.2016,
- 17352,00 грн. - нараховано ПДВ по декларації з податку на додану вартість N НОМЕР_9 від 17.10.2016 терміном сплати 30.10.2016;
- 36212,00 грн. - нараховано ПДВ по декларації з податку на додану вартість N НОМЕР_10 від 18.11.2016 терміном сплати 30.11.2016;
- 2668,00 грн. - збільшення суми ПДВ, що підлягала сплаті уточнюючий розрахунок до декларації ПДВ N НОМЕР_11 за 01.08.2016;
- 80,00 грн. - нараховано платником самостійно штрафні санкції (основна декларація терміном сплати поточний рік) уточнюючий розрахунок до декларації ПДВ № НОМЕР_11 від 01.12.2016;
- 2502,00 грн. - збільшення суми ПДВ, що підлягала сплаті уточнюючий розрахунок до декларації ПДВ N НОМЕР_12 за 01.09.2016;
- 75,00 грн. - нараховано платником самостійно штрафні санкції (основна декларація терміном сплати поточний рік) уточнюючий розрахунок до декларації ПДВ N НОМЕР_12 від 02.12.2016;
- 2404,00 грн - збільшення суми ПДВ, що підлягала сплаті уточнюючий розрахунок до декларації ПДВ N НОМЕР_13 за 01.10.2016;
- 72,00 грн. - нараховано платником самостійно штрафні санкції (основна декларація терміном сплати поточний рік) уточнюючий розрахунок до декларації ПДВ N НОМЕР_13 від 05.12.2016;
- 15931,40 грн. - пеня по податку на додану вартість, що підтверджується відповідним розрахунком
Таким чином, внаслідок несплати відповідачем у встановлені податковим законодавством строки узгодженої суми податкового зобов'язання, згідно даних облікової картки платника податків (зворотній бік) відповідач має новостворений податковий борг у загальному розмірі 217275,44 грн.
ОСОБА_4 пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
З метою інформування платника податків про наявність податкового боргу на адресу Комунального підприємства "Малинівка" було виставлено податкову вимогу №54 від 31.07.2012 року, яка була направлена поштою та вручена уповноваженій особі, про що свідчить підпис на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.68), ним не оскаржувалася, а відтак сума є повністю узгодженою.
ОСОБА_4 п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Як вбачається з матеріалів справи, з 30.07.2012 КП «Малинівка» мало заборгованість зі сплати податку на додану вартість, що підтверджується обліковою карткою платника податку, сума податкового боргу змінювалася, але вказаний борг, станом на час розгляду справи, не був погашений в повному обсязі.
Відповідно до облікової картки, розрахунку суми податкового боргу податковий борг добровільно відповідачем не сплачений та на момент розгляду справи складає 217275,44 грн.
Положеннями п.89.1 ст. 89 ПК України визначено, що право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (п.89.3 ст. 89 ПК України).
ОСОБА_4 про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 29.01.2016 року № 48853084, згідно акту опису № 21 від 26.01.2016 року майно відповідача знаходиться у податковій заставі (а.с. 203).
ОСОБА_4 акту опису майна №21 від 26.01.2016 року, складеного податковим керуючим Чугуївської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області, на підставі рішення від 26.01.2016 року № 21 про опис майна у податкову заставу платника податків - Комунального підприємства «Малинівка», було проведено опис майна боржника у кількості 2 од. (а.с. 203).
ОСОБА_4 підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
ОСОБА_4 п.96.1 ст. 96 ПК України, у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про: виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради; затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу; ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії; прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п.95.2 ст.95 ПК України).
На час розгляду справи, доказів сплати вказаної суми боргу відповідачем у добровільному порядку, матеріали справи не містять.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
За приписами ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги Головного управління ДФС у Харківській області до Комунального підприємства "Малинівка" про стягнення податкового боргу правомірні, обґрунтовані і підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Головного управління ДФС у Харківській області до Комунального підприємства "Малинівка" про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Комунальне підприємство Малинівка (код 37943554, вул. Соїча, буд.5, смт. Малинівка, Чугуївський район, Харківська область, 63525) суму коштів за податковим боргом по податку на додану вартість в загальному розмірі 217275,44 грн. (двісті сімнадцять тисяч двісті сімдесят п'ять гривень 44 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У повному обсязі постанова виготовлена 26.06.2017 р.
Суддя Рубан В.В.