ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" червня 2017 р. Справа № 809/621/17
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Суддя Остап'юк С.В.,
за участю секретаря Котик Д.М.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Новий світ» до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання недійсним наказу № 477 від 13.04.2017, -
ВСТАНОВИВ:
25.04.2017 Товариства з обмеженою відповідальністю «Новий світ» (надалі позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання недійсним наказу за №477 від 10.04.2017 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Новий світ» із змінами внесеними наказом за №514 від 13.04.2017.
Позовні вимоги, з врахуванням додаткових пояснень, мотивовані тим, що відповідач протиправно, в порушення норм статтей 75, 78 Податкового кодексу України, пункту 11 Порядку обліку платників податків і зборів, за наявності проведеної документальної позапланової виїзної перевірки у звязку з припиненням юридичної позивача, видав оскаржуваний наказ на додаткову документальну позапланову перевірку. Вважає, недійсним наказ за №477 від 10.04.2017 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Новий світ» із змінами внесеними наказом за №514 від 13.04.2017 та просить його скасувати.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги позивача підтримала в повному обсязі, з мотивів викладених в позовній заяві та в додаткових письмових поясненнях, просила позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, суду пояснив, що оскаржуваний наказ на проведення позапланової документальної перевірки видано до моменту внесення державним реєстратором до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про відміну рішення щодо припинення юридичної особи. Вважає оскаржуваний наказ правомірним. Просив в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, суд встановив наступне.
09.06.2003 здійснено державну реєстрацію юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Новий світ».
23.10.2014 загальними зборами учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Новий світ» вирішено припинити діяльність товариства, шляхом його поділу на пять окремих товариств про, що внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців відповідний запис.
08.04.2017 рішенням загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Новий світ» вирішено відмінити рішення загальних зборів товариства, оформлене протоколом №2/14 від 23.10.2014.
10.04.2017 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено відомості про рішення засновників (учасників) Товариства з обмеженою відповідальністю «Новий світ» про відміну рішення щодо припинення юридичної особи, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а. с. 11 14).
10.04.2017 Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області, на підставі пункту 20.1 статті 20, статті 75, підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78, пункту 82.2 статті 82 глави 8 Податкового кодексу України та відповідно до службової записки управління аудиту Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області від 06.04.2017 за №121/09-19-14-01-20, видало наказ за №477 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Новий світ», яким наказано здійснити документальну позапланову виїзну перевірку позивача з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а також дотримання вимог валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та, яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і повязані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контролю за дотриманням якого покладено на органи державної фіскальної служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації за період з 01.01.2014 до 09.07.2017. Перевірку розпочати 10.04.2017, з терміном її проведення 5 робочих днів.
13.04.2017 відповідач, на підставі пункту 20.1 статті 20, статті 78, пункту 82.2 статті 82 Податкового кодексу України та з врахуванням службової записки управління аудиту Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області від 12.04.2017 за №100/09-19-14-02-20, видав наказ за №514 «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 10.04.2017 за 477 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Новий Світ», яким наказано внести зміни до наказу Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області від 10.04.2017 за №477 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Новий Світ», а саме пункт 4 викласти в новій редакції: « 4. Перевірку розпочати 18.04.2017. термін проведення перевірки 5 робочих днів».
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Статті 78 Податкового кодексу України визначає порядок проведення документальних позапланових перевірок.
Відповідно до підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 даного Кодексу документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності, серед іншого, якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків;
Згідно пункту 78.4 статті 78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Наказом Міністерства фінансів України за №1588 від 09.12.2011, відповідно до статті 62 глави 5, статей 63 - 68 глави 6 розділу II, пункту 133.3 статті 133, пунктів 153.13, 153.14 статті 153 розділу III, пункту 335.2 статті 335 розділу XVIII Податкового кодексу України та підпункту 64 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 № 446, затверджено Порядок обліку платників податків і зборів (далі Порядок).
Згідно пункту 11.1 Порядку платник податків зобов'язаний повідомляти контролюючі органи за місцем обліку такого платника про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов'язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації).
Дані про прийняття рішення щодо припинення юридичних осіб, відомості щодо яких містяться в Єдиному державному реєстрі, контролюючі органи отримують від державних реєстраторів у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами Центрального контролюючого органу.
У відповідності пункту 11.5 Порядку у звязку з ліквідацією або реорганізацією платника податків контролюючі органи розпочинають та проводять процедури, передбачені цим розділом, у разі одержання хоча б одного з таких документів (відомостей): заяви за формою № 8-ОПП від платника податків, поданої згідно з пунктами 11.2-11.4 цього розділу; відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи; відомостей з Єдиного державного реєстру чи ЄДРПОУ, повідомлення органу державної реєстрації про припинення (закриття) відокремленого підрозділу; судових рішень або відомостей з Єдиного державного реєстру, іншої інформації щодо прийняття судом рішень про порушення провадження у справі про банкрутство чи визнання банкрутом платника податків, порушення справи або прийняття рішення судом про припинення юридичної особи, визнання недійсною державної реєстрації чи установчих документів платника податків, зміну мети установи, реорганізацію платника податків.
Відповідно пункту 11.9 даного Порядку у разі отримання документів згідно з пунктами 11.1-11.4 цього розділу та/або якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи, припинення (закриття) постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків, контролюючим органом приймається рішення про проведення (не проведення за підставами, встановленими пунктами 11.11 та 11.12 цього розділу) документальної позапланової перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі.
Призначається перевірка у такі строки: не пізніше десяти робочих днів з дати отримання відомостей про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, у разі ліквідації юридичної особи за рішенням засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу; протягом десяти робочих днів після одержання того документа, що надійшов до контролюючого органу першим, в інших випадках.
Враховуючи аналіз вказаних норм права суд зазначає, що у випадку отримання контролюючим органом відомостей про рішення засновників (учасників) юридичної особи щодо припинення юридичної особи, то перевірка призначається не пізніше десяти робочих днів з дати отримання таких відомостей.
В судовому засіданні суд встановив, що після прийняття позивачем рішення, 23.10.2014, про припинення юридичної особи, відповідач в строк встановлений пунктом 11.9 Порядку обліку платників податків і зборів та у відповідності до підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України здійснив документальну позапланову перевірку позивача.
Однак, незважаючи на те, що підстава на проведення позапланової документальної перевірки була використана, відповідач 10.04.2017 видав наказ за №477 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Новий світ» та 13.04.2017 видав наказ за №514 «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 10.04.2017 за 477 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Новий Світ», на здійснення документальної позапланової перевірки позивача.
Як наслідок, видача зазначених наказів є підставою для повторного здійснення відповідачем документальної позапланової перевірки позивача у звязку з припинення юридичної особи позивача.
За таких обставин, є протиправним та підлягає скасуванню наказ Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області за №477 від 10.04.2017 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Новий світ» із змінами внесеними наказом за №514 від 13.04.2017.
Твердження представника відповідача про необмежено тривалий строк виконання рішення про припинення юридичної особи (позивача) не обґрунтовує заперечень проти позову, а вказана обставина не є такою, що виникла внаслідок порушення позивачем встановлених законом порядку припинення юридичної особи.
Крім цього, відповідач у вказаний період не був позбавлений повноважень щодо здійснення будь-яких контрольних заходів щодо позивача в загальному порядку на рівних умовах з іншими платниками податків, в тому числі і проведення його планових чи позапланових документальних перевірок, з підстав, визначених законом.
Враховуючи викладене, суд вважає, позовні вимоги обґрунтованими, а даний адміністративний позов підлягає до задоволення.
Частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, визначеного статтею 181 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, позивач платіжним дорученням за №188 на суму 1 600 гривень підтвердив сплату судового збору за подання даного адміністративного позову, суд робить висновок про стягнення на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Новий світ» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області сплачений судовий збір в розмірі 1 600 гривень.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області за №477 від 10.04.2017 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Новий світ» із змінами внесеними наказом за №514 від 13.04.2017.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Новий світ» (вулиця Г. Мазепи, 168, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 32361227) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (вулиця Незалежності, 20, місто Івано-Франківськ) сплачений судовий збір в розмірі 1 600 (одна тисяча шістсот) гривень.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Остап'юк С.В.
Постанова складена в повному обсязі 26.06.2017.