
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2017 року (11 год. 55 хв.)Справа № 808/796/17 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О., при секретарі судового засідання Фесик А.В., за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго»
до Головного управління Держпраці у Запорізькій області
про визнання протиправною та скасування постанови №78 від 24.02.2017 про накладення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» (надалі позивач, ПАТ «Запоріжжяобленерго») звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держпраці у Запорізькій області (надалі відповідач, ГУ Держпраці у Запорізькій області) про визнання протиправною та скасування постанови №78 від 24.02.2017 про накладення штрафу.
У позові зазначено, що 28.02.2017 ПАТ «Запоріжжяобленерго» отримано постанову №78 від 24.02.2017 про накладення штрафу на ПАТ «Запоріжжяобленерго», яка була прийнята заступником начальника Головного управління Держпраці у Запорізькій області на підставі абз.6 ч.2 ст.265 Кодексу законів про працю України. Головним управлінням Держпраці у Запорізькій області в особі головного державного інспектора Ващиліною І.В. в період з 03 по 09 лютого 2017 року у ВАТ «Запоріжжяобленерго» мала здійснюватись позапланова перевірка: строків виплати заробітної плати відповідно до направлень на проведення перевірки від 02.02.2017 №139, від 02.02.2017 №140; додержання мінімальних гарантій в оплаті праці та своєчасність виплати заробітної плати відповідно до направлення на проведення перевірки від 02.02.2017 №135, виконання вимог приписів ГУ Держпраці у Запорізькій області відповідно до направлення на проведення перевірки від 31.01.2017 №125. 01.02.2017 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань була проведена державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи в звязку зі зміною найменування позивача: з Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» на Публічне акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго».
Позивач посилаючись на приписи Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» вважає, що орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю). Станом на сьогоднішній день спеціальним законом (законами) України не визначені умови та порядок проведення перевірок субєктів господарювання органами Держпраці щодо додержання законодавства про працю. ОСОБА_3 Кабінету Міністрів України №96 від 11.02.2015, якою затверджено «Положення про Державну службу України з питань праці», на думку позивача, не є законодавчим актом. «Конвенція Міжнародної організації праці №81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі», ратифікована Законом України №1985-ІV від 08.09.2004, має загальний характер і не може розцінюватись в контексті частини 4 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» як законодавчий акт, який прямо уповноважує Держпраці України та її територіальні органи на здійснення заходів державного нагляду (контролю), визначає її повноваження під час здійснення таких заходів, а також встановлює способи та форми здійснення цих заходів. Позивач з посиланням на абзац 5,6 ч.1 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» наполягає на тому, що перед початком позапланової перевірки на підставі направлення №139 від 02.02.2017, ВАТ «Запоріжжяобленерго» не отримувало копію погодження Державної служби України з питань праці (Держпраці) на проведення зазначеної перевірки. Крім цього, як станом на 17.01.2017, так і станом на сьогоднішній день ані Державною службою України з питань праці, ані Міністерством соціальної політики України (через яке спрямовується і координується діяльність Держпраці), не була затверджена та оприлюднена на власному офіційному веб-сайті уніфікована форма акта перевірки. В той же час, відповідно до ч.15 ч.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобовязані використовувати виключно уніфіковані форми актів. Враховуючи те, що ГУ Держпраці у Запорізькій області не надано субєкту господарювання копії відповідного погодження ГУ Держпраці на проведення перевірки, позапланова перевірка мала здійснюватись за тим самим фактом (фактами), що вже були підставою для проведених попередніх позапланових перевірок з того самого питання, ГУ Держпраці не була затверджена та оприлюднена на власному офіційному веб-сайті уніфікована форма акта перевірки, ВАТ «Запоріжжяобленерго» на законних підставах, відповідно до ст.10 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», не допустило посадову особу ГУ Держпраці у Запорізькій області до здійснення позапланової перевірки.
Посилаючись на ч.1 ст.259 Кодексу законів про працю України, позивач наполягає на тому, що державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами-підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Проте, станом на сьогоднішній день такий Порядок Кабінетом Міністрів України також не визначений.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити.
Відповідачем надані до суду письмові заперечення (а.с.21-23), в яких зазначено, що 11.02.2015 Кабінетом Міністрів України винесено постанову «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» №100, відповідно до якої утворюється Головне управління Держпраці у Запорізькій області шляхом реорганізації Територіального управління Держгірпромнагляду у Запорізькій області та Територіальної інспекції з питань праці у Запорізькій області. 16.09.2015 Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження «Питання Державної служби з питань праці» №929-р, відповідно до якого передбачено можливість забезпечення здійснення покладених на Державну службу України з питань праці постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96 «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці» функцій і повноважень Державної інспекції України з питань праці, що припиняється. Відповідно до ч.3 ст.21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» територіальні органи центрального органу виконавчої влади діють на підставі положень, що затверджуються керівником центрального органу виконавчої влади. Головне управління Держпраці у Запорізькій області діє на підставі «Положення про Головне управління Держпраці у Запорізькій області», затвердженого наказом від 04.02.2016 №08, у відповідності до п.1 якого, Головне управління є територіальним органом Державної служби України з питань праці, повноваження Головного управління поширюються на територію Запорізької області. У відповідності до пп.5 п.4 «Положення про Головне управління Держпраці у Запорізькій області», Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю. Оскільки, на сьогоднішній день Кабінет Міністрів України не визначив порядок нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, то при проведенні перевірок посадові особи Головного управління Держпраці у Запорізькій області керуються чинним «Порядком проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів», затвердженого наказом Мінсоцполітики від 02.07.2012 №390, в частині, що не суперечить вищим за юридичною силою нормативно-правовим актам (зазначене підтверджується і листом Міністерства соціальної політики від 08.10.2015 №15245/0/1415/13).
Крім того, у відповідності до п.1 «Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів», затвердженого наказом Мінсоцполітики від 02.07.2012 №390, порядок встановлює процедуру проведення перевірок додержання законодавства з питань праці у межах повноважень, визначених, зокрема Конвенцією Міжнародної організації праці №81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, ратифікованою Законом України №1985-IV від 08.09.2004. Згідно зі ст.9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України. Таким чином, при здійсненні державного нагляду (контролю)за дотриманням законодавства про працю, Головне управління Держпраці у Запорізькій області керується cт.1, ст.3, частинами першою, четвертою, шостою - восьмою, абзацом другим частини десятої, частинами тринадцятою та чотирнадцятою статті 4, частинами першою-четвертою статті 5, частиною третьою статті 6, частинами першою - четвертою та шостою статті 7, ст.ст.9, 10, 19, 20, 21, частиною третьою ст.22 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
17.01.2017 Головним управлінням Держпраці у Запорізькій області видано наказ на проведення позапланової перевірки №045 ВАТ «Запоріжжяобленерго» на підставі звернення юридичної особи УСЗН Мелітопольської міської ради від 13.12.2016 №175/01-2-04. На підставі наказу видано направлення від 02.02.2017 №135. 31.01.2017 Головним управлінням Держпраці у Запорізькій області видано наказ на проведення позапланової перевірки №147 ВАТ «Запоріжжяобленерго» у звязку з перевіркою виконання приписів від 15.11.2016 №08-05-089/1038-0504, від 01.12.2016 №08-05-089/1128-0563, від 07.12.2016 №08-05-089/1147-0575, від 08.12.2016 №08-05-089/1146-0574, від 09.12.2016 №08-05-089/1159-0572, від 09.12.2016 №08-05-089/1160-0583, від 23.12.2016 №08-05-089/1232-0631. На підставі наказу видано направлення на проведення перевірки від 31.01.2017 №125. Також 31.01.2017 Головним управлінням Держпраці у Запорізькій області видано наказ на проведення позапланової перевірки №150 ВАТ «Запоріжжяобленерго». На підставі наказу видано направлення на проведення перевірки від 02.02.2017 №139, від 02.02.2017 №140. Підставою для перевірки за наказом від 31.01.2017 №150 було звернення ОСОБА_4 від 17.01.2017 та звернення ОСОБА_5 від 26.01.2017. У відповідності п.3 Наказу №390 позапланова перевірка проводиться незалежно від кількості раніше проведених перевірок за наявності підстав, визначених Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Як передбачено ч.5 ст.2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не передбачено дотримання при здійсненні державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю частини першої статті 6 цього Закону, яким передбачено виключні підстави для здійснення позапланових перевірок, тобто позапланові перевірки Головним управлінням Держпраці у Запорізькій області проводяться за зверненнями фізичних та юридичних осіб про порушення субєктами господарювання вимог законодавства про працю та загальнообовязкове державне соціальне страхування, за наявності згоди Держпраці України на їх проведення, як зазначено в абзаці 4 п.3 Наказу №390.
Відповідно до ст.12 «Конвенції Міжнародної організації праці №81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі» інспектори праці, забезпечені відповідними документами, що засвідчують їхні повноваження, мають право: а) безперешкодно, без попереднього повідомлення і в будь-яку годину доби проходити на будь-яке підприємство, яке підлягає інспекції: b) проходити у денний час до будь-яких приміщень, які вони мають достатні підстави вважати такими, що підлягають інспекції: та с) здійснювати будь-який огляд, перевірку чи розслідування, які вони можуть вважати необхідними для того, щоб переконатися у тому, що правові норми суворо дотримуються. Згідно ст.16 Конвенції інспекції на підприємствах проводяться так часто і так ретельно, як це необхідно для забезпечення ефективного застосування відповідних правових норм. Головне управління Держпраці у Запорізькій області зобовязане дотримуватись лише ч.3 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», в якій зазначено: «Субєкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю)», що і було зроблено головним державним інспектором Ващиліною І.В. та підтверджується позивачем в позові. Копію згоди Держпраці на проведення позапланової перевірки посадові особи не зобовязані надавати. Уніфікована форма Акту затверджена Наказом Мінсоцполітики №390 від 02.07.2012 і розміщена на офіційному веб-сайті Головного управління Держпраці у Запорізькій області http://zD.dsp.gov.ua в розділі «Наглядова діяльність» 03.01.2017.
Всупереч ст.11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» позивач не допустив головного державного інспектора Ващиліну І.В. до позапланової перевірки, про що останнім складено акт про недопуск. Згідно абз.6 ч.2 ст.265 Кодексу законів про працю України (КЗпПУ) юридичні та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення. Відповідно ст.8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» установлено у 2017 році мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі: з 1 січня - 3200 гривень. У відповідності до ч.4 ст.265 КЗпП України штрафи, зазначені у частині другій цієї статті, накладаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. У відповідності до п.1 «Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 №509, порядок визначає механізм накладення на субєктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України та частинами другою - сьомою статті 53 Закону України «Про зайнятість населення» (далі - штрафи).
У звязку з недопуском головного державного інспектора до проведення позапланової перевірки 03.02.2017, було складено акт (вх.№3603/001-008 ПАТ «Запоріжжяобленерго» від 03.02.2017), та, керуючись п.2 та п.3 «Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення», 10.02.2017 головним державним інспектором Ващиліною І.В. заступнику начальника ГУ Держпраці у Запорізькій подано службову записку з проханням прийняти рішення щодо розгляду скарги про накладення штрафу згідно зі ст.265 КЗпП. 10.02.2017 заступником начальника ГУ Держпраці у Запорізькій області ОСОБА_6 прийнято рішення щодо розгляду справи про накладення штрафу на ВАТ «Запоріжжяобленерго». Рішення про розгляд справи про накладення штрафу не направляється роботодавцю і є внутрішнім документом відповідача в процедурі накладення штрафу. На підставі прийнятого рішення 16.02.2017, за 7 днів до дати розгляду справи, позивача листом № 08/03.4-14/932 повідомлено про розгляд справи 24.02.2017 о 14-30 год. рекомендованим листом як того вимагає п.6 «Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення», що підтверджується фіскальним чеком від 17.02.2017.
24.02.2017 заступником начальника Головного управління Держпраці у Запорізькій області ОСОБА_6, на підставі акта про недопуск, винесено постанову про накладення штрафу №78 на ВАТ «Запоріжжяобленерго» в розмірі 9600,00грн. При цьому, уповноваженій посадовій особі не було відомо про зміну найменування позивача, а саме зміну типу акціонерного товариства з відкритого на публічне. По коду платника податків за ЄДРПОУ 00130926 це одна і та сама юридична особа. Позивач був відсутній при розгляді справи, також до початку розгляду справи від позивача не надходило будь-яких пояснень чи заперечень. ОСОБА_3 про накладення штрафу направлена 25.02.2017 рекомендованим листом з повідомленням, та отримана позивачем 28.02.2017, що підтверджується фіскальним чеком від 25.02.2017 та рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
У судовому засіданні представники відповідача проти позову заперечували, просили у задоволенні позову відмовити.
Вислухавши пояснення представника позивача, заперечення представників відповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, суд вважає позов позивача таким, що не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановлено судом, 17.01.2017 Головним управлінням Держпраці у Запорізькій області видано наказ на проведення позапланової перевірки №045 ВАТ «Запоріжжяобленерго» на підставі звернення юридичної особи УСЗН Мелітопольської міської ради від 13.12.2016 №175/01-2-04. На підставі наказу видано направлення від 02.02.2017 №135 (а.с.10, 32-34).
Позивачем не надано до суду доказів оскарження Наказу ГУ Держпраці у Запорізькій області №045 від 17.01.2017 як акту індивідуальної дії.
31.01.2017 Головним управлінням Держпраці у Запорізькій області видано наказ на проведення позапланової перевірки №147 ВАТ «Запоріжжяобленерго» у звязку з перевіркою виконання приписів від 15.11.2016 №08-05-089/1038-0504, від 01.12.2016 №08-05-089/1128-0563, від 07.12.2016 №08-05-089/1147-0575, від 08.12.2016 №08-05-089/1146-0574, від 09.12.2016 №08-05-089/1159-0572, від 09.12.2016 №08-05-089/1160-0583, від 23.12.2016 №08-05-089/1232-0631. На підставі наказу видано направлення на проведення перевірки від 31.01.2017 №125 (а.с.11, 35-43).
Позивачем не надано до суду доказів оскарження Наказу ГУ Держпраці у Запорізькій області №147 від 31.01.2017 як акту індивідуальної дії.
31.01.2017 Головним управлінням Держпраці у Запорізькій області видано наказ на проведення позапланової перевірки №150 ВАТ «Запоріжжяобленерго». На підставі наказу видано направлення на проведення перевірки від 02.02.2017 №139, від 02.02.2017 №140 (а.с.10-11). Підставою для перевірки за наказом від 31.01.2017 №150 було звернення ОСОБА_4 від 17.01.2017 та звернення ОСОБА_5 від 26.01.2017 (а.с.44-47).
Судом досліджена Службова записка, подана 10.02.2017 головним державним інспектором Ващиліною І.В. заступнику начальника ГУ Держпраці у Запорізькій в якій, зокрема, зазначено: «… На виконання службових обовязків, у звязку з надходженням згоди Держпраці України, наказів №150 від 31.01.2017, №147 від 31.01.2017, №045 від 17.01.2017 та направлень на проведення перевірки №139 від 02.02.2017, №140 від 02.02.2017, №125 від 31.01.2017 та №135 від 02.02.2017 я прийшла на ВАТ «Запоріжжяобленерго» 03.02.2017 у 9.40 з метою проведення позапланової перевірки за зверненнями фізичних осіб, юридичної особи та на виконання вимог припису. Однак, керівництво підприємства не допустило мене до проведення перевірки. На факт цього, мною, безпосередньо у ВАТ «Запоріжжяобленерго» за адресою: м.Запоріжжя, вул.Сталеварів буд.14, був складений Акт про недопуск до проведення позапланової перевірки. Копія відповідного Акту та копія направлень на проведення перевірки була надано мною для реєстрації у канцелярію вищезазначеного підприємства, що підтверджується печаткою вихідної кореспонденції, та відповідним номером реєстрації. В зв'язку з вищезазначеним, не має можливості провести документальну перевірку на ВАТ «Запоріжжяобленерго» з питань, викладених у зверненні фізичних осіб, юридичної особи та на виконання вимог припису. Наразі, відправлений лист керівнику ВАТ «Запоріжжяобленерго», у якому зазначається необхідність визначити день і час для прибуття головного державного інспектора з метою складання протоколу про адміністративне правопорушення відповідно до ст.188-6 КУпАП, повязані зі створенням перешкод для діяльності ГУ та невиконанням законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, щодо усунення порушення законодавства про працю та лист у поліцію для вжиття заходів в межах компетенції. У відповідності до п.2 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, на підставі Акту про не допуск до проведення перевірки від 03.02.2017 р., прошу прийняти рішення щодо розгляду справи про накладення фінансового штрафу на ВАТ «Запоріжжяобленерго» згідно ст.265 КЗпП України. …» (а.с.48).
Вказані відомості підтверджуються і Актом щодо недопуску до проведення перевірок у ВАТ «Запоріжжяобленерго», складеним 03.02.2017 головним державним інспектором Ващиліною І.В. (а.с.12).
Позивач не заперечує факт недопуску 03.02.2017 головного державного інспектора Ващиліної І.В. до перевірки.
10.02.2017 заступником начальника ГУ Держпраці у Запорізькій області прийнято рішення щодо розгляду справи про накладення штрафу на ВАТ «Запоріжжяобленерго» (а.с.49).
На підставі прийнятого рішення 16.02.2017, за 7 днів до дати розгляду справи, позивача листом №08/03.4-14/932 повідомлено про розгляд справи 24.02.2017 о 14-30 год. рекомендованим листом як того вимагає п.6 «Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення», що підтверджується фіскальним чеком від 17.02.2017 (а.с.50-51).
Позивач не надав до суду доказів подачі відповідачу будь-яких пояснень чи заперечень до вирішення справи про недопуск по суті.
24.02.2017 заступником начальника Головного управління Держпраці у Запорізькій області ОСОБА_6, на підставі акта про недопуск, винесено постанову про накладення штрафу №78 на ВАТ «Запоріжжяобленерго» в розмірі 9600,00 грн. (а.с.13, 53).
У дослідженій судом ОСОБА_3 про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №78 від 24.02.2017 зокрема, зазначено: «… 03.02.2017 на виконання наказів №150 від 31.01.2017, №147 від 31.01.2017, №045 від 17.01.2017, маючи згоду Держпраці України, направлення на проведення перевірки №139 від 02.02.2017, №140 від 02.02.2017, №125 від 31.01.2017 та №135 від 02.02.2017 та службове посвідчення, головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів ГУ Держпраці у Запорізькій області ОСОБА_7 прибула на ВАТ «Запоріжжяобленерго» за юридичною адресою: м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд.14 для проведення позапланової перевірки на підставі звернення фізичних осіб, юридичної особи та на виконання вимог припису. Однак, керівництво ВАТ «Запоріжжяобленерго» не допустило головного державного інспектора до проведення перевірки. На факт цього, головним державним інспектором безпосередньо у приміщенні ВАТ «Запоріжжяобленерго» був складений Акт про недопуск до проведення позапланової перевірки. Другий примірник зазначеного Акту та копії направлень на проведення перевірки були надані головним державним інспектором реєстрації у канцелярію ВАТ «Запоріжжяобленерго», що підтверджується відповідним номером реєстрації вхідної кореспонденції. Статтею 11 Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що «суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом». Виходячи з вищевикладеного, недопуск ВАТ «Запоріжжяобленерго» до проведення позапланової перевірки посадової особи Головного управління Держпраці у Запорізькій області 03.02.2017 є порушенням норм чинного законодавства, відповідальність за яке передбачена абзацом 6 частини 2 статті 265 КЗпП України. […] Керуючись підпунктом 54 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96, та на підставі абзацу 6 частини 2 статті 265 КЗпП України та Порядку про накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 року № 509 вирішив: накласти на ВАТ «Запоріжжяобленерго» штраф у розмірі 9600,00 (девять тисяч шістсот) гривень …».
ОСОБА_3 про накладення штрафу направлена 25.02.2017 рекомендованим листом з повідомленням, та отримана позивачем 28.02.2017, що підтверджується фіскальним чеком від 25.02.2017 та рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.53-зворот).
Вирішуючи спір по суті суд, враховуючи викладене вище, виходить з наступного.
Надаючи правову оцінку діям ГУ Держпраці у Запорізькій області щодо наявності компетенції на проведення перевірки суд бере до уваги те, що 11.02.2015 Кабінетом Міністрів України винесено постанову «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» №100, відповідно до якої утворюється Головне управління Держпраці у Запорізькій області шляхом реорганізації Територіального управління Держгірпромнагляду у Запорізькій області та Територіальної інспекції з питань праці у Запорізькій області.
16.09.2015 Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження «Питання Державної служби з питань праці» №929-р, відповідно до якого передбачено можливість забезпечення здійснення покладених на Державну службу України з питань праці постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96 «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці» функцій і повноважень Державної інспекції України з питань праці, що припиняється (а.с.25).
Відповідно до ч.3 ст.21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» територіальні органи центрального органу виконавчої влади діють на підставі положень, що затверджуються керівником центрального органу виконавчої влади.
Головне управління Держпраці у Запорізькій області діє на підставі «Положення про Головне управління Держпраці у Запорізькій області», затвердженого наказом від 04.02.2016 №8, у відповідності до п.1 якого, Головне управління є територіальним органом Державної служби України з питань праці, повноваження Головного управління поширюються на територію Запорізької області (а.с.26-30).
Відповідно до пп.5 п.4 «Положення про Головне управління Держпраці у Запорізькій області», Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.
Згідно листа Міністерства соціальної політики від 08.10.2015 №15245/0/1415/13 при проведенні перевірок посадові особи ГУ Держпраці у Запорізькій області використовують «Порядок проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів», затверджений 02.07.2012 наказом Мінсоцполітики від №390 (а.с.31).
Відповідно до ч.4,5 ст.2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» заходи контролю здійснюються органами Державної фіскальної служби (крім митного контролю на кордоні), державного нагляду за дотриманням вимог ядерної та радіаційної безпеки (крім здійснення державного нагляду за провадженням діяльності з джерелами іонізуючого випромінювання, діяльність з використання яких не підлягає ліцензуванню), державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), державного нагляду у сфері господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім діяльності з переказу коштів, фінансових послуг з ринку цінних паперів, похідних цінних паперів (деривативів) та ринку банківських послуг), державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зокрема державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації - з урахуванням особливостей, встановлених Повітряним кодексом України, нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання (Авіаційними правилами України), та міжнародними договорами у сфері цивільної авіації. Зазначені у частині четвертій цієї статті органи, що здійснюють державний нагляд (контроль) у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зобовязані забезпечити дотримання вимог статті 1, статті 3, частин першої, четвертої, шостої - восьмої, абзацу другого частини десятої, частин тринадцятої та чотирнадцятої статті 4, частин першої - четвертої статті 5, частини третьої статті 6, частин першої - четвертої та шостої статті 7, статей 9, 10, 19, 20, 21, частини третьої статті 22 цього Закону.
У ч.3 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» зазначено, що суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Суд погоджується з думкою відповідача, що копію згоди Держпраці на проведення позапланової перевірки посадові особи ГУ Держпраці у Запорізькій області не зобовязані надавати.
Уніфікована форма Акту затверджена Наказом Мінсоцполітики №390 від 02.07.2012 і розміщена на офіційному веб-сайті Головного управління Держпраці у Запорізькій області в розділі «Наглядова діяльність» 03.01.2017, що є загальнодоступним ресурсом і не підлягає доказуванню.
Як, зокрема, зазначено у абз.1-2 ст.11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.
В той же час у ст.10 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», зокрема, зазначено: «Субєкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: (…) перевіряти наявність у посадових осіб органу державного нагляду (контролю) службового посвідчення та посвідчення (направлення) і одержувати копію посвідчення (направлення) на проведення планового або позапланового заходу; не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо: державний нагляд (контроль) здійснюється з порушенням передбачених законом вимог щодо періодичності проведення таких заходів; посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону; субєкт господарювання не одержав повідомлення про здійснення планового заходу державного нагляду (контролю) в порядку, передбаченому цим Законом; посадова особа органу державного нагляду (контролю) не внесла запис про здійснення заходу державного нагляду (контролю) до журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) (за наявності такого журналу в субєкта господарювання); тривалість планового заходу державного нагляду (контролю) або сумарна тривалість таких заходів протягом року перевищує граничну тривалість, встановлену частиною пятою статті 5 цього Закону, або тривалість позапланового заходу державного нагляду (контролю) перевищує граничну тривалість, встановлену частиною четвертою статті 6 цього Закону; орган державного нагляду (контролю) здійснює повторний позаплановий захід державного нагляду (контролю) за тим самим фактом (фактами), що був (були) підставою для проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю); органом державного нагляду (контролю) не була затверджена та оприлюднена на власному офіційному веб-сайті уніфікована форма акта, в якій передбачається перелік питань залежно від ступеня ризику; у передбачених законом випадках посадові особи не надали копію погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики з питань державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, або відповідного державного колегіального органу на здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю); (…) оскаржувати в установленому законом порядку неправомірні дії органів державного нагляду (контролю) та їх посадових осіб; …».
Дії головного державного інспектора Ващиліної І.В. позивачем не оскаржені.
З урахуванням обставин справи, досліджених судом доказів, пояснень представників сторін суд приходить до висновку про відсутність у посадових осіб позивача підстав, передбачених ст.10 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» для недопуску ГУ Держпраці у Запорізькій області до перевірки.
Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи, яка відбулась 01.02.2017 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у звязку зі зміною найменування позивача: з Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» на Публічне акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» (а.с.9) не тягне, на думку суду, підстав для не допуску до перевірки, оскільки трудові правовідносини з працівниками (дотримання прав і інтересів яких було метою позапланової перевірки ГУ Держпраці у Запорізькій області) не припинились.
Зворотного позивач суду не довів.
Надаючи правову оцінку діям ГУ Держпраці у Запорізькій області щодо притягнення позивача до відповідальності, додержання, при цьому порядку та процедури розгляду справ про такі правопорушення суд виходить з того, що згідно з п.1 «Положення про Державну службу України з питань праці», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 за №96 (далі «Положення про Державну службу України з питань праці»), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Як, зокрема, зазначено у п.2 «Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення», затвердженого 17.07.2013 постановою Кабінету Міністрів України №509, штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками, керівниками виконавчих органів міських рад міст обласного значення, сільських, селищних, міських рад обєднаних територіальних громад та їх заступниками (далі - уповноважені посадові особи). Штрафи можуть бути накладені на підставі: […] акта про виявлення під час перевірки субєкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу, виконавчого органу міської ради міста обласного значення та сільської, селищної, міської ради обєднаної територіальної громади.
Справа розглядається у пятнадцятиденний строк з дня прийняття рішення про її розгляд (п.4 «Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення»).
Рішення щодо розгляду справи про накладення штрафу прийнято ГУ Держпраці у Запорізькій області 10.02.2017.
У разі надходження від субєкта господарювання або роботодавця, щодо якого порушено справу, обґрунтованого клопотання про відкладення її розгляду, строк розгляду справи може бути продовжений уповноваженою посадовою особою, але не більше ніж на 10 днів (п.5 «Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення»).
Позивач не надав до суду доказів клопотання про відкладення розгляду справи, долучення доказів, матеріалів тощо.
Про розгляд справи уповноважені посадові особи письмово повідомляють субєктів господарювання та роботодавців не пізніше ніж за пять днів до дати розгляду рекомендованим листом чи телеграмою, телефаксом, телефонограмою або шляхом вручення повідомлення їх представникам, про що на копії повідомлення, яка залишається в уповноваженої посадової особи, що надіслала таке повідомлення, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника (п.6 «Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення»).
Судом досліджені повідомлення ГУ Держпраці у Запорізькій області, направлені позивачу про день, час і місце розгляду справи (а.с.50-51).
Відповідно до п.8 «Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення» розгляд справи розпочинається з представлення уповноваженої посадової особи, яка її розглядає. Зазначена особа розяснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обовязки. Під час розгляду справи заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішується питання щодо задоволення клопотання. За результатами розгляду справи уповноважена посадова особа на підставі акта, зазначеного в пункті 3 цього Порядку, складає постанову про накладення штрафу. Розгляд справ на підставі акта про виявлення під час перевірки субєкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу, акта, зазначеного в абзаці пятому пункту 2 цього Порядку, здійснюється уповноваженими посадовими особами Держпраці та її територіальних органів. ОСОБА_3 про накладення штрафу складається у двох примірниках за формою, встановленою Мінсоцполітитки, один з яких залишається в уповноваженої посадової особи, що розглядала справу, другий - надсилається протягом трьох днів субєктові господарювання або роботодавцю, стосовно якого прийнято постанову, або видається його представникові, про що на ньому робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника. У разі надсилання примірника постанови поштою у матеріалах справи робиться відповідна позначка.
Надані відповідачем документи підтверджують додержання «Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення» при розгляді справи про недопуск.
Як, зокрема, зазначено у ч.2 ст.265 КЗпП України юридичні та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі: […]недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.
Згідно ст.8 Закону України №1801-VIII від 21.12.2016 «Про Державний бюджет України на 2017 рік» установлено у 2017 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня 3200 грн.
Розмір штрафної санкції, застосованої до позивача ОСОБА_3 про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №78 від 24.02.2017, визначений у відповідності до вимог законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.265 КЗпП України штрафи, накладення яких передбачено частиною другою цієї статті, є фінансовими санкціями і не належать до адміністративно-господарських санкцій, визначених главою 27 Господарського кодексу України.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, позовні вимоги ПАТ «Запоріжжяобленерго» не підлягають задоволенню.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою (ч.1 ст.98 КАС України).
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.87 КАС України).
Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз (ч.2 ст.94 КАС України).
З урахуванням викладеного вище сплачений позивачем судовий збір поверненню не підлягає; інших судових витрат у справі немає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 11, 71, 94, 158-163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову позивачу відмовити.
ОСОБА_3 набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
ОСОБА_3 може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
ОСОБА_3 виготовлена у повному обсязі 01.06.2017.
Суддя Л.О. Нестеренко