
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 червня 2017 р. Справа №805/1897/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови:11:45
Донецький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Христофорова А.Б,
при секратарі ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Донецькій області до Державного підприємства Мирноградвугілля про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства Красноармійськвугілля про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі на суму 525 337,09 грн, свої вимоги обґрунтовує тим, що за відповідачем обліковується заборгованість перед Державним бюджетом України, застосовані позивачем заходи стягнення у судовому порядку не призвели до її погашення, тому на виконання приписів ст. 95 Податкового кодексу України (далі - ПК України), просить надати дозвіл на погашення податкового боргу за рахунок майна відповідача.
Відповідач надав заперечення на адміністративний позов та просить відмовити у задоволені позовних вимог, в обгрунтування зазначає, що позивачем не зазначено за рахунок якого майна вимагається надати дозвіл на погашення суми боргу. В актах опису майна зазначені споруди та будівлі, що знаходяться на земельних ділянках, які не перебувають в податковій заставі, отже неможливо здійснити продаж будівлі чи споруди без одночасного продажу земельної ділянки. Крім того позивачем не надано доказів за ким зареєстровано в державному реєстрі речові права на таке майно. Зауважує на тому, що об'єкти майна, що знаходяться у податковій заставі є частиною майнового комплексу чотирьох шахт, яке забезпечує екологічну безпеку для навколишнього середовища. Продаж певних об'єктів фактичне призведе до необхідності консервації гірничого підприємства або його частини. Вважає, що задоволення позову призведе до примусового припинення господарчої діяльності підприємства.
Ухвалою суду від 06 червня 2017 року здійснено заміну відповідача на Державне підприємствоМирноградвугілля.
Представник позивача до суду зявився, через відділ документообігу та архівної роботи суду надав клопотання про розгляд справи без участі сторін.
Представник відповідача до суду зявився, не заперечував проти розгляду справи без участі сторін, зазначене підтверджується особистим підписом у письмовому клопотанні представника відповідача.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач, Головне управління ДФС у Донецькій області, є суб`єктом владних повноважень, яка в даних правовідносинах реалізує надані йому Податковим кодексом України повноваження та згідно ст. 48 КАС України здатний особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки
Відповідач, Державне підприємство Мирноградвугілля ( ЄДРПОУ 32087941, вул. Ватутіна, 1, м. Мирноград, Донецька область, 85323) пройшов передбачену законодавством процедуру державної реєстрації, є юридичною особою та згідно ст. 48 КАС України здатний особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Згідно інтегрованої картки платника податків за відповідачем обліковується податковий борг з екологічного податку на суму 525 357,09 грн.
Підпунктом 16.1.4 статті 16 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно пункту 38.1 статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
За приписами підпункту 87.2. статті 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
У відповідності до пункту 88.1. статті 88 Податкового кодексу України, з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення (пункт 88.2. статті 88 ПКУ).
У п.89.2 ст.89 Податкового кодексу встановлено, що з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Згідно п. 89.3. ст. 89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акту опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
На підставі рішення №1 від 09.09.2011 року начальника ДПІ у м. Димитрові та рішення №1 від 23.09.2015 року в.о. начальника Красноармійської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області про опис майна у податкову заставу, складено акт опису майна № 7/25 від 10.06.2014 року та акт опису майна №10/25 від 22.07.2015 року.
У відповідності до вимог п. 89.8. ст. 89 Податкового кодексу України позивачем було зареєстровано податкову заставу, що підтверджується Витягами про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна .
Згідно з пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.2 статті 95 цього кодексу визначено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Податкові вимоги форми №1/36 від 05.04.2003 року та №2/52 від 07.05.2003 року були надіслані на адресу відповідача та отримані останнім, що засвідчено підписом.
Відповідно до п. 95.1. та п. 95.3. ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. При цьому, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.
Як вбачається з матеріалів справи, 03.02.2015 року постановою Запорізького окружного адміністративного суду у справі №808/7961/14-а задоволено позов Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області до Державного підприємства Красноармійськвугілля про стягнення заборгованості по сплаті за користування надрами у сумі 263 329,78 грн.
З метою стягнення суми заборгованості контролюючим органом на підставі ст. 95 ПК України, скеровано до установ банку, у яких відкриті рахунки ДП Красноармійськвугілля, інкасові доручення про стягнення з рахунків боржника податкового боргу на суму 208 2208,85 грн, а саме: № 744 від 10.08.2016 року, № 745 від 10.08.2016 року, №746 від 10.08.2016 року, № 792 від 24.10.2016 року, №793 від 24.10.2016 року, № 794 від 24.10.2016 року, № 795 від 24.10.2016 року, №796 від 24.10.2016 року, № 797 від 24.10.2016 року, №798 від 24.10.2016 року, № 814 від 16.12.2016 року, №815 від 16.12.2016 року, №816 від 16.12.2016 року, № 817 від 16.12.2016 року, №818 від 16.12.2016 року, №819 від 16.12.2016 року, №820 від 16.12.2016 року; №752 від 10.08.2016 року, №751 від10.08.2016 року; №799 від 24.10.2016 року, №800 від 24.10.2016 року, №801 від24.10.2016 року, №802 від 24.10.2016 року, №803 від 24.10.2016 року, №821 від16.12.2016 року, №822 від16.12.2016 року, №823 від 16.12.2016 року, № 824 від 16.12.2016 року, №825 від 16.12.2016 року, №805 від 24.10.2016 року, №809 від 24.10.2016 року, №810 від 24.10.2016 року, №808 від 24.10.2016 року
З матеріалів справи вбачається, що інкасові доручення повернуті без виконання.
Таким чином, заходи стягнення заборгованості з рахунків відповідача не призвели до погашення податкового боргу.
Відповідач у запереченнях на адміністартивний позов зазначив, що в актах опису майна у податкову заставу зазначені споруди та будівлі, що знаходяться на земельних ділянках, які не перебувають в податковій заставі, отже неможливо здійснити продаж будівлі чи споруди без одночасного продажу земельної ділянки, відсутні докази за ким зареєстровано в державному реєстрі речові права на таке майно. Об'єкти майна, що знаходяться у податковій заставі є частиною майнового комплексу чотирьох шахт, яке забезпечує екологічну безпеку для навколишнього середовища, продаж певних об'єктів фактичне призведе до необхідності консервації гірничого підприємства або його частини та призведе до примусового припинення господарчої діяльності підприємства.
Відповідно до п. 89.1 ст. 89 ПК України, право податкової застави виникає: у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобовязання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобовязання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу; у випадку, визначеному в пункті 100.11 статті 100 цього Кодексу, - з дня укладання договору про розстрочення, відстрочення грошових зобовязань.
Згідно п.89.2 ст. 89 ПК України, право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Відповідно до статей 88 - 90, 92 і 93 розділу II Податкового кодексу України та пункту 9 Положення про Міністерство доходів і зборів України, Наказом Міністерства доходів і збрів України «Про затвердження Порядку застосування податкової застави органами доходів і зборів» № 572 від 10.10.2013 року (далі - Наказ №572) визначено механізм застосування податкової застави органами доходів і зборів.
Згідно п.1.9. Наказу №572, право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 статті 89 розділу ІІ Кодексу, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
У відповідності до п. 2.1. Наказу №572, опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення про опис майна у податкову заставу. Таке рішення приймається керівником органу доходів і зборів і надається платнику податків, що має податковий борг.
Згідно п.2.2. Наказу №572, майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису майна.
Повідомлення про виникнення права на податкову заставу викладається у податковій вимозі.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем отримані податкові вимоги про сплату заборгованості, з яких він ознайомлений про виникнення права на податкову заставу вразі несплати заборгованості, вимоги та рішення про стягнення заборгованості не виконані.
Відповідно до ст. 89 ПК України, право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні), до також відповідачем отримані рішення про опис майна у податкову заставу та акти опису майна у податкову заставу, в яких міститься перелік майна, отже є ознайомленим з переліком майна, що перебуває у податковій заставі.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що станом на момент розгляду даної справи відповідач, який є суб'єктом владних повноважень правомірно звертається до суду з позовом про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі .
У відповідності до ст.ст. 71, 86 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повноту та об'єктивному дослідженні.
Суд не приймає доводи відповідача зазначені в заперечені на адміністративний позов, оскільки вони не відповідають предмету позову та не ґрунтуються на чинному законодавстві.
Відповідачем по справі правомірність надання дозволу на погашення податкового боргу доведена, у відповідності до чого позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254, 257, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов Головного управління ДФС у Донецькій області до Державного підприємства Мирноградвугілля про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі - задовольнити.
Надати Головному управлінню ДФС у Донецькій області дозвіл на погашення податкового боргу Державного підприємства Мирноградвугілля в сумі 525 357 (пятсот двадцять пять тисяч триста пятдесят сім) грн. 09 коп. за рахунок майна відповідача, що перебуває у податковій заставі, згідно акту опису майна № 7/25 від 10.06.2014 року та акту опису майна №10/25 від 22.07.2015 року.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошено у судовому засіданні 26.06.2017 року.
Повний текст постанови виготовлено 29.06.2017 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Христофоров А.Б.