
Справа № 522/11646/17
Провадження № 2а/522/1661/17
УХВАЛА
29 червня 2017 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Бойчук А. Ю., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Одеського науково-дослідного центру судових експертиз Міністерства юстиції України про зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із позовом, по якому просить визнати, що відповідь відповідача від 17.05.2017 року №А-10/3,4 вих є немотивованою відповіддю на звернення та спростувани відомості, викладені у листі відповідача від 17.05.2017 року №А-10/3,4 вих.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства виходячи з наступного.
Адміністративне судочинство - діяльність адміністративних судів щодо розгляду і вирішення адміністративних справ у порядку, встановленому КАС України.
В силу положеньстатті 104 КАС Українипередбачено право на звернення до адміністративного суду. Відповідний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви, яка повинна відповідати загальним вимогам, що встановленістаттею 106 КАС України.
Цією статтею, зокрема передбачено, що у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно зістаттею 105 цього Кодексу, а саме,адміністративний позов може містити вимоги про: скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; виконання зупиненої чи невчиненої дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Згідно ч. 2.ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства Українидо адміністративних судів можутьбути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльностіКонституцієючи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п.1 ч.1ст.3 КАС України, справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 7 частини першоїстатті 3 Кодексу адміністративного судочинства Українивизначено, що суб'єкт владних повноваженьорган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч.1ст. 17 КАС Україниюрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Відповідно до п.1 ч. 2ст. 17 КАС Україниюрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб) відповідно до прийнятих або вчинених при здійсненні ними владних управлінських функцій.
При цьому до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обовязки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод.
В даному випадку відповідачем у справі визначено «Одеський науково-дослідний центр експертних досліджень» та оскаржується лист-відповідь від 17.05.2017 року №А-10/3,4вих. на звернення щодо неналежного проведення огляду судовим експертом автомобіля ВАЗ 2108 р/н Ч7563 ОІ за підписом директора ОНДІ судових експертиз ОСОБА_2.
За викладених обставин, суд приходить до висновку, що Одеський науково-дослідний центр судових експертиз Міністерства юстиції України не є субєктом владних повноважень, а вказаний лист не є актом субєкта владних повноважень. Тому, вимоги позивача щодо оскарження листа-відповіді від 17.05.2017 року №А-10/3,4вих. на звернення щодо неналежного проведення огляду судовим експертом автомобіля ВАЗ 2108 р/н Ч7563 ОІ за підписом директора ОНДІ судових експертиз ОСОБА_2 не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, спір між сторонами не є публічно-правовим і не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства в розумінніКодексу адміністративного судочинства.
У відповідності до ч. 2ст. 4 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи викладене, оскільки даний спір не стосується оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень та пов'язаний із здійсненням цивільного судочинства, суд дійшов висновку, що дану справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, а отже у відкритті провадження слід відмовити.
Керуючись ст.ст.2,3,4,17,106,109,158 -160,165 КАС України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Одеського науково-дослідного центру судових експертиз Міністерства юстиції України про зобовязання вчинити певні дії про визнання недійсними правочину та висновку.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через Приморський районний суд м. Одеси шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: А. Ю. Бойчук