
Справа №521/6449/17
Номер провадження 3/521/3111/17
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 червня 2017 року Малиновський районний суд міста ОСОБА_1 у складі:
головуючого Іщенко О.В.
при секретарі Анічкіної О. О.
представника Одеської митниці ДФС ОСОБА_1
представника особи
яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2
розглянув у відкритому судовому засіданні у місті ОСОБА_1 справу № 0407/500200000/17, що надійшла 26 квітня 2017 року з Одеської митниці ДФС, відносно громадянина ОСОБА_3 Dahan Eli, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешкаючого: ОСОБА_3, місто Herzeliхa, вулиця HaogenАДРЕСА_1, про порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України,
ВСТАНОВИВ:
17 квітня 2017 року о 04 годині 40 хвилин у оглядовому залі «Приліт» Міжнародного аеропорту «Одеса» в зоні діяльності митного поста «Міжнародний аеропорт «Одеса» Одеської митниці ДФС, проходив митний контроль громадянин ОСОБА_3 Dahan Eli, який прибув з ОСОБА_3 до України літаком «В-738» авіакомпанії «МАУ», рейсом №788 сполученням «Тель-Авів-Одеса».
Формою проходження митного контролю громадянин ОСОБА_3 Dahan Eli обрав проходження через зону (коридор) спрощеного митного контролю («зелений коридор»), що належним чином інформаційно обладнана, тим самим шляхом вчинення дій заявив про відсутність у нього товарів, які під час переміщення через митний кордон України громадянами підлягають обов'язковому письмовому декларуванню, а також на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони або обмеження.
Після перетину громадянином ОСОБА_3 Dahan Eli білої лінії, що позначає закінчення «зеленого» коридору, на вимогу інспектора митниці пред'явити наявні у нього валютні цінності, Dahan Eli надав наявну при ньому готівку іноземну валюту. Після перерахунку валюти було встановлено, що загальна сума складає 11900 доларів США.
Відповідно „Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через
митний кордон України, затвердженої постановою НБУ від 27.05.2008 року № 148
(зі змінами) фізична особа має право ввозити в Україну готівку в сумі, що не
перевищує в еквіваленті 10000 євро без письмового декларування митному
органу.
Згідно з Постановою Правління НБУ від 25 липня 2012 року №312 фізична особа - нерезидент має право ввозити в Україну готівку, в сумі що перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови письмово декларування митному органу в повному обсязі.
Громадянину ОСОБА_3 Dahan Eli пропущено суму в розмірі 10700 доларів США, а 1200 доларів США затримано.
У відповідності до Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Держмитслужби України від 18.02.2006 №137 «зелений» коридор - це зона спрощеного митного контролю, яка є частиною зони митного контролю на території (у приміщенні) аеропорту, облаштована належним технічним та інформаційним обладнанням і призначена для здійснення в спрощеному порядку митного контрою товарів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, не підлягають обов'язковому письмовому декларуванню, а також опадоткуванню й на переміщення яких через митний кордон України не встановлено заборони або обмежень. Згідно з п.1.9 даних правил, громадянин самостійно приймає рішення про проходження спрощеного митного контролю чи митного контролю з поданням митної декларації - «зеленим» чи «червоним» коридором. Митний контроль предметів громадян закінчується з моменту переміщення цих предметів за межі зони митного контролю у разі обрання громадянином «зеленого» коридору; відповідальність за порушення митних правил настає для громадянина, який обрав проходження митного контролю «зеленим» коридором, - з моменту перетину громадянином білої лінії, що позначає закінчення «зеленого» коридору.
Згідно ст. 366 МК України громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою.
Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщуванні ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановленні законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчать про факти, що мають юридичне значення.
Громадянин ОСОБА_3 Dahan Eli порушив встановлений порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, оскільки він формою проходження митного контролю обрав проходження через таку зону (коридор) та у нього під час проведення митного контролю крім допустимої суми грошей (10000 євро) було виявлено іноземну валюту в сумі 1200 доларів США, що перевищує встановлені законодавством України обмеження для переміщення через митний кордон України по «зеленому» коридору.
Громадянин ОСОБА_3 Dahan Eli не мав законних підстав на переміщення через митний кордон України 1200 доларів США, які перевищують дозволену для переміщення суму.
На підставі вказаних обставин співробітниками митниці відносно громадянина Dahan Eli було складено протокол про порушення митних правил № 0407/500200000/17 за ст.471 МК України.
До суду у призначений час зявилась представник Dahan Eli ОСОБА_2, яка повідомила, що Dahan Eli винним себе в порушенні митних правил визнає повністю.
Представник Одеської митниці ДФС у суді подання підтримав, та вважав, що вина Dahan Eli доведена повністю матеріалами справи.
Вислухавши думку представника Одеської митниці ДФС та представника особи яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суддя вважає, що в діях Dahan Eli вбачаються ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, за кваліфікуючою ознакою: порушення порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України товарів, переміщення яких через митний кордон України обмежене законодавством України.
Судом встановлено, що 17 квітня 2017 року о 04 годині 40 хвилин у оглядовому залі «Приліт» Міжнародного аеропорту «Одеса» в зоні діяльності митного поста «Міжнародний аеропорт «Одеса» Одеської митниці ДФС, проходив митний контроль громадянин ОСОБА_3 Dahan Eli, який прибув з ОСОБА_3 до України літаком «В-738» авіакомпанії «МАУ», рейсом №788 сполученням «Тель-Авів-Одеса».
Формою проходження митного контролю громадянин ОСОБА_3 Dahan Eli обрав проходження через зону (коридор) спрощеного митного контролю («зелений коридор»), що належним чином інформаційно обладнана, тим самим шляхом вчинення дій заявив про відсутність у нього товарів, які під час переміщення через митний кордон України громадянами підлягають обов'язковому письмовому декларуванню, а також на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони або обмеження.
Після перетину громадянином ОСОБА_3 Dahan Eli білої лінії, що позначає закінчення «зеленого» коридору, на вимогу інспектора митниці пред'явити наявні у нього валютні цінності, Dahan Eli надав наявну при ньому готівку іноземну валюту. Після перерахунку валюти було встановлено, що загальна сума складає 11900 доларів США.
У відповідності до ч. 1 ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.
Що стосується об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, вона полягає в переміщенні через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження через «зелений коридор» товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено, або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковану норму переміщення через митний кордон України.
У відповідності до Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Держмитслужби України від 18 лютого 2006 року № 137, «зелений» коридор - це зона спрощеного митного контролю, яка є частиною зони митного контролю на території (у приміщенні) аеропорту, облаштована належним технічним та інформаційним обладнанням і призначена для здійснення в спрощеному порядку митного контролю товарів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, не підлягають обов'язковому письмовому декларуванню, а також оподаткуванню й на переміщення яких через митний кордон України не встановлено заборон або обмежень. Згідно з п.1.9 даних Правил, громадянин самостійно приймає рішення про проходження спрощеного митного контролю чи митного контролю з поданням митної декларації - „зеленим" чи „червоним" коридором. Митний контроль предметів громадян закінчується з моменту переміщення цих предметів за межі зони митного контролю - у разі обрання громадянином „зеленого" коридору; відповідальність за порушення митних правил настає для громадянина, який обрав проходження митного контролю „зеленим" коридором, - з моменту перетину громадянином білої лінії, що позначає закінчення „зеленого" коридору.
Згідно статі 366 МК України, громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою. Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Окрім викладеного, вина Dahan Eli підтверджується зібраними в справі доказами, а саме: протоколом про порушення митних правил № 0407/500200000/17 від 17 квітня 2017 року, службовою запискою, письмовими поясненнями Dahan Eli, та іншими матеріалами справи.
Санкцією ст. 471 МК України передбачена відповідальність за порушення порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю у вигляді накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Відповідно до ст. 44 Закону України «Про Національний банк України» від 1999 року № 679-ХІV повноваження валютного регулювання та контролю належать до Національного банку України. Статтею 56 вказаного Закону передбачено, що саме Національний банк України видає нормативно-правові акти з питань віднесених до його повноважень, які є обов'язкові для виконання органами державної влади і органами місцевого самоврядування, банками, підприємствами, організаціями та установами незалежно від форм власності, а також фізичними особами.
Порядок переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України визначається «Інструкцією про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України», затвердженої постановою Правління Національного банку України від 27 травня 2008 року № 148, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 червня 2008 року за № 520/15211.
Вказаною постановою було визначено, що фізичні особи мають право ввозити в Україну готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10000 євро за умови письмового декларування митному органу з наданням відповідних дозвільних документів.
Однак, 25 липня 2012 року Постановою правління Національного банку України було прийнято постанову «Про внесення змін до Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України», зареєстровану в Міністерстві юстиції України 14 серпня 2012 року за № 1366/21678, якою дозволено ввезення на митну територію України фізичним особам-нерезидентам необмеженої кількості готівки без надання будь яких дозвільних документів. Якщо кількість готівки перевищує в еквіваленті 10000 євро, то за умови письмового декларування.
Наведене свідчить про те, що в даному випадку громадянам які є нерезидентами України дозволено переміщувати необмежену кількість валюти, оскільки вона не є товаром, переміщення якого через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України.
Крім цього, ч. 4 ст. 3 МК України визначено, що у разі якщо норми законів України, чи інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків підприємств і громадян, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України, або здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, чи прав та обов'язків посадових осіб митних органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення як на користь таких підприємств та громадян, так і на користь митного органу, рішення повинно прийматись на користь зазначених підприємств і громадян.
На підставі викладеного суд вважає, що застосування до Dahan Eli стягнення у вигляді конфіскації валюти, у даному випадку не відповідає нормам діючого законодавства, тому вилучена по протоколу про порушення митних правил № 0407/500200000/17 від 17 квітня 2017 року валюта має бути повернута його власнику, тобто Dahan Eli або його уповноваженому представнику.
Суддя при накладенні стягнення враховує: ступінь суспільної небезпеки правопорушення, майновий стан, ступінь провини Dahan Eli, його ставлення до вчиненого, тому вважає необхідним і достатнім стягненням для останнього є штраф.
Відповідно дост. 401 КпАП України, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Вимогами п. 5 ч. 2ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 320 гривень 00 копійок.
Керуючись ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст. ст. 27, 33, 34, 252, 280, 283, 284 КпАП України, ст. ст. 465, 527, 528, 529 МК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Притягнути Dahan Eli до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме 1700 гривень.
Відповідно до вимог ст. 511 МК України, у Dahan Eli для забезпечення стягнення штрафу, було вилучено 1700 гривень 00 копійок, які необхідно звернути у державний бюджет України в рахунок сплати штрафу, та штраф вважати сплаченим (а.с. 15).
Зобовязати Одеську митницю ДФС повернути Dahan Eli або його уповноваженому представнику вилучену за протоколом про порушення митних правил № 0407/500200000/17 від 17 квітня 2017 року валюту у встановленому законом порядку.
Стягнути з Dahan Eli на користь держави судовий збір у розмірі 320 гривень 00 копійок (Отримувач коштів: УК у м. Одесі/Малиновський район, 22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38016923; банк отримувача: ГУ ДКСУ в Одеській області; код банку отримувача (МФО): 828011; рахунок отримувача: 31216206700007; код класифікації доходів бюджету: 22030101; найменування класифікації доходів бюджету Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050).
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя О. В. Іщенко