
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22.06.2017 Справа №607/13832/16-ц
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
в складі:
головуючого Ромазана В.В.
з участю секретаря Буцик О.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі цивільну справу за позовом Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї , -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Управління соціальної політики Тернопільської міської ради звернулося в суд з позовом до ОСОБА_1, у якому, просять стягнути з відповідача на користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради 5600,49 грн. надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї.
В обґрунтування заявлених вимог вказують на те, що відповідачу була призначена та виплачувалася зазначена допомога з з 01.09.2011 р. по 30.09.2011 р. -455,21 гри., з 01.10.2011 р. по 30.11.2011 р. - 487,96 гри. щомісячно, з 01.12.2011 р. по 31.12.2011 р. - 513,95 гри., з 01.01.2012 р. по 29.02.2012 р. - 633,95 гри. щомісячно. Згідно рішення управління соціальної політики Тернопільської міської ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї від 23 квітня 2012 року Відповідачу була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сімї з 01.03.2012 р. по 31.03.2012 р. - 667,44 грн. (додаток 1, 18), з 01.04.2012 р. по 30.06.2012 р. - 696,05 грн. щомісячно (додаток 1, 18), з 01.07.2012 р. по 31.08.2012 р. - 708,73 гри. щомісячно. При призначені допомоги відповідач була попереджена спеціалістами Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про відмову в призначені або припиненні виплати призначеної допомоги та про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та стан сімї, зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги. В результаті проведення перевірки відділом соціальних інспекторів Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, було встановлено, що відповідач подала неповну інформацію про свої доходи заробітну плату, яку вона отримала працюючи робітником в Тернопільському національному економічному університеті, а саме, не зазначивши в Розділі II «Доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з березня 2011 р. до вересня 2011 р.» Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 29.09.2011 року, дохід за серпень 2011 року в сумі - 829,16 грн., а також в Розділі II «Доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з 01.09.2011 р. до 29.02.2012 р.» Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 28.03.2012 року, дохід за період з вересня 2011 року по лютий 2012 року на загальну суму - 6 047,30 грн. У звязку із цим відповідачу із 01.12.2012 р. було припинено надання державної соціальної допомоги та проведено перерахунок суми надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї, яка за період з 01 вересня 2011 року по 31 серпня 2012 року включно становить 5600,49 грн. Оскільки, добровільно відповідач коштів не повертає, просить стягнути з ОСОБА_1 в судовому порядку вищезазначену суму, а також судові витрати.
Представник Управління соціальної політики Тернопільської міської ради в судове засідання не зявився, подав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує повністю та просить суд їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не зявилася, хоча належним чином повідомлялася про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується документально.
Відповідно до ч.3 ст.169 ЦПК України якщо суд не має відомостей про причину неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, або причину неявки визнано неповажною, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів та постановляє заочне рішення, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Таким чином, суд зі згоди позивача ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст.224 ЦПК України.
Представник Державної фінансової інспекції в Тернопільській області в судове засідання не зявився та про причину неявки суд не повідомив.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд встановив
29 вересня 2011 року та 28 березня 2012 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради із письмовими заявами про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації, субсидії та пільг, як малозабезпеченій сім'ї.
Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям» та п.20 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №205, державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
Відповідно до заяви ОСОБА_1 про призначення усіх видів соціальної допомоги від 29.09.2011 року № 76658 і доданої до неї Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 29.09.2011 року та інших документів, заяви ОСОБА_1 про призначення усіх видів соціальної допомоги від 28.03.2012 року № 43289 і доданої до неї Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 28.03.2012 року та інших документів, рішенням Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї від 08 листопада 2011 року ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сімї із 01.09.2011 р. по 30.09.2011 р. - 455,21 грн.; з 01.10.2011 р. по 30.11.2011 р. - 487,96 грн. щомісячно; з 01.12.2011 р. по 31.12.2011 р. - 513,95 грн.; з 01.01.2012 р. по 29.02.2012 р. - 633,95 грн. щомісячно.
Рішенням Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї від 23 квітня 2012 року ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сімї з 01.03.2012 р. по 31.03.2012 р. - 667,44 грн.; з 01.04.2012 р. по 30.06.2012 р. - 696,05 грн. щомісячно; з 01.07.2012 р. по 31.08.2012 р. - 708,73 грн. щомісячно.
При призначенні допомог ОСОБА_1 була попереджена спеціалістами Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної допомоги та про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї, зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги. В заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги від 29.09.2011 року № 76658 та заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги від 28.03.2012 року № 43289 ОСОБА_1 поставила свій підпис під цими попередженнями усвідомлюючи, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством України та одночасно давала згоду на збір інформації про сімю та доходи, що необхідно для призначення допомоги.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» зазначено, що контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Пунктом 27 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, передбачено, що контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
Відповідно до п.п.1 п.3 Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року №1098, головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор перевіряють достовірність та повноту інформації про доходи і майновий стан осіб, які входять до складу сім'ї, що звертається за призначенням державної соціальної допомоги.
В результаті проведеної перевірки відділом соціальних інспекторів Управління соціальної політики Тернопільської міської ради було встановлено, що ОСОБА_1 подала неповну інформацію про свої доходи заробітну плату, яку вона отримала працюючи робітником в Тернопільському національному економічному університеті, а саме, не зазначивши в Розділі II «Доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з березня 2011 р. до вересня 2011 р.» Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 29.09.2011 року, дохід за серпень 2011 року в сумі - 829,16 грн., а також в Розділі II «Доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з 01.09.2011 р. до 29.02.2012 р.» Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 28.03.2012 року, дохід за період з вересня 2011 року по лютий 2012 року на загальну суму - 6 047,30 грн.
Соціальними інспекторами Управління соціальної політики Тернопільської міської ради складено акт проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальних допомог № 1946 від 24 грудня 2012 року в якому зазначається, що сума переплати за період з 01.09.2011 р. по 29.02.2012 р. складає 829,14 грн., а також акт проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальних допомог № 1945 від 24 грудня 2012 року, в якому зазначається, що сума переплати за період з 01.03.2012 р. по 31.08.2012 р. складає 4 771,35 грн.
Відповідно до ч.3 ст.7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" зазначено, що якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Згідно п.12 "Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 з наступними змінами і доповненнями зазначається, що у разі коли особами, які входять до складу сім»ї навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради виданий наказ "Про припинення призначення та виплати допомоги" від 26 грудня 2012 року № 105, в якому зазначається, що у звязку із встановленим фактом подання недостовірної інформації про доходи, на виконання п.12 "Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250, із змінами та доповненнями ОСОБА_1 припинено з 01.12.2012 року призначення та виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та позбавлено права на призначення та виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї на період з 01.12.2012 р. до 01.06.2013 р.
Позивачем було надіслано ОСОБА_1 повідомлення про припинення надання житлової субсидії, соціальних допомог від 24 грудня 2012 р. № 860 про повернення до 01.02.2013 року надміру нарахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї в розмірі 5 600,49 грн., яке залишилося без реагування
Згідно з вимогами ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. У відповідності дост.ст.10, 60 ЦПК України кожна сторона зобовязана довести ті обставини на які посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом стягнення з відповідача в користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради 5600,49 грн. надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї.
Крім того, на підставі ч.1 ст.88 ЦПК України, слід стягнути із відповідача в користь Управлінням соціальної політики Тернопільської міської радипонесені позивачем та документально підтверджені судові витрати.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 11, 60 ЦПК України, Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям», Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям» ,суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1 в користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради (ЄДРПОУ 03195636, р/р 35418006048689, банк одержувача УДКСУ в м. Тернополі Тернопільської області, МФО 838012) 5 600 (пять тисяч шістсот) грн. 49 коп. державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї, а також 1378 (одну тисячу триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. судового збору, сплаченого позивачем при зверненні із позовом в суд.
Рішення може бути переглянуте Тернопільським міськрайонним судом за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий суддяОСОБА_2