Постанова № 67401188, 21.06.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2017
Номер справи
826/18568/16
Номер документу
67401188
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/18568/16 Головуючий у 1-й інстанції: Аблов Є.В.

Суддя-доповідач: Карпушова О.В.

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 червня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Кобаля М.І., секретар судового засідання Тищенко Н.В., за участі позивача ОСОБА_2 та її представників ОСОБА_3, ОСОБА_4, представника відповідача ОСОБА_5, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 та Комунального підприємства "Київблагоустрій" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 березня 2017 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Комунального підприємства "Київблагоустрій", Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправними та скасування приписів, -

В С Т А Н О В И В :

28.11.2016р. ОСОБА_2 подала до суду позов до Комунального підприємства «Київблагоустрій» (надалі - КП «Київблагоустрій»), Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про визнання протиправними та скасування приписів КП «Київблагоустрій» від 18.10.2016 № 1616557 і № 1616558.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач при складанні приписів від 18.10.2016р. безпідставно не врахувало факт наявності у позивача необхідної дозвільної документації для розміщення тимчасових споруд, а саме додатки до договорів про пайову участь в утриманні об'єкта благоустрою - інформаційні талони серії СМ № 04422-16 від 26.07.2016 та серії ВМ № 04416-16 від 01.07.2016.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.03.2017 р. позовні вимоги задоволено частково: визнано протиправним та скасовано припис КП від 18.10.2016 р. № 1616558. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Частково задовольняючі позовні вимоги суд першої інстанції зазначив, що наявними матеріалами справи підтверджується наявність у позивача станом на момент складання оспорюваних приписів належної дозвільної документації на розміщення за адресою: АДРЕСА_1 лише одного з майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства, а саме - відкритого (літнього) майданчика, що засвідчується чинним станом на 18.10.2016 інформаційним талоном серії ВМ № 04416-16. Щодо розміщення сезонного майданчика за тою самою адресою наявність дозвільної документації у вигляді відповідного паспорту прив'язки підтверджена не була. Внаслідок вказаного, як зазначив суд першої інстанції, він дійшов висновку, що відповідач безпідставно включив до переліку елементів благоустрою, щодо яких мають бути вжиті заходи шляхом демонтажу, згідно припису від 18.10.2016 № 1616558 відкритий (літній) майданчик належний позивачу, а тому такий припис є протиправний та підлягає скасуванню, порушень при складанні відповідачем припису від 18.10.2016 № 1616557 суд не виявив, а тому відповідно не вбачає правових підстав для його скасування.

Позивач не погодившись з рішенням суду першої інстанції в частині відмовлених позовних вимог, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.03.2017 р., через порушення норм матеріального права та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги позивача аналогічні доводам позовної заяви.

Відповідач також подав апеляційну скаргу, не погодившись з рішенням суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог, просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.03.2017 р. в частині задоволених позовних вимог, через порушення норм матеріального права та прийняти нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що відповідач діяв в межах та у спосіб визначений законом, що спірні рішення не є рішеннями про демонтаж тимчасових споруд, отже, не встановлюють вину особи у самовільному розміщенні елементів благоустрою та виносяться з метою з'ясування наявності чи відсутності у певного суб'єкта господарювання дозвільних документів.

В судовому засіданні позивач, представники позивача підтримали доводи апеляційної скарги позивача та заперечували проти доводів апеляційної скарги відповідача.

Представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги відповідача та заперечував проти задоволення апеляційної скарги позивача.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає частковому задоволенню, апеляційна скарга відповідача задоволенню, рішення суду скасуванню з постановленням нового рішення про відмову у задоволенню позовних вимог з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що 18.10.2016 провідним інспектором КП «Київблагоустрій» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) складені приписи №1616557 і №1616558, в яких зафіксовані порушення пп. 20.1.1 п. 20.1 Правил благоустрою міста Києва, які є додатком до рішення Київської міської ради від 25.12.2008 № 1051/1051 «Про Правила благоустрою міста Києва», та зобов'язано ФОП ОСОБА_2 триденний термін надати дозвільну документацію на розміщення тимчасових споруд (сезонного майданчика та відкритого літнього майданчика), що розташовані біля багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 11).

19.10.2016р. до КП «Київблагоустрій» надійшло звернення від ОСОБА_2 в якому зазначено, що на вимогу приписів №1616557 і №1616558 від 18.10.2016р. надає додатки згідно яких розміщені дані об'єкти за адресою АДРЕСА_1: інформаційний талон серія ВМ № 04416-16, серії ВМ № 04420-16 та серії СМ № 04422-16 (а.с.12). Вказаний лист підписаний позивачем, що не заперечувалось в ході слухання справи в суді апеляційної інстанції.

14.11.2016 Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) прийнято рішення (доручення) № 064-11015 про вжиття заходів, шляхом демонтажу самовільно встановлених елементів благоустрою, а саме літніх майданчиків ФОП ОСОБА_2 адресою: АДРЕСА_1.

Вищенаведені обставини підтверджені відповідними доказами і ні є спірними.

Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд першої інстанції приймаючі рішення у даній справі зазначив, що відповідач відкритий (літній) майданчик, який належить позивачу, безпідставно включив до переліку елементів благоустрою, щодо яких мають бути вжиті заходи шляхом демонтажу відповідно до припису від 18.10.2016 № 1616558, а тому такий припис є протиправний та підлягає скасуванню.

Колегія судді з вказаним висновком суду першої інстанції не погоджується з наступних підстав.

Закон України «Про благоустрій населених пунктів» (надалі Закон № 2807) визначає правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.

Статтею 1 Закону № 2807 визначенно поняття благоустрій населених пунктів це комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Частина 1 ст. 20 Закону № 2807 визначає, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.

Віповідно до ч.1 ст.34 Закону № 2807 Правила благоустрою території населеного пункту це нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Рішенням Київської міської ради № 1051/1051 від 25.12.2008 затверджено Правила благоустрою міста Києва.

Згідно з пп. 13.1.1 п. 13.1 розд. ХІІІ Правил благоустрою міста Києва, розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності проводиться відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198, наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року № 244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2011 року за № 1330/20068, інших нормативно-правових актів, а також рішень Київської міської ради та розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Підпунктом 15.3.5 п. 15.3 розд. XV Правил благоустрою міста Києва передбачено, що встановлення тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально - культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності потребує оформлення паспорту прив'язки тимчасової споруди (виконавець - Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та укладення договору щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою (укладається між Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та власником тимчасової споруди).

Пунктом 20.2 Правил благоустрою м.Києва визначені обов'язки та повноваження посадової особи контролюючого органу.

Зокрема п.20.2.1. встановлено, якщо під час перевірки виявлені причини та умови, які можуть спричинити порушення благоустрою, посадова особа контролюючого органу зобов'язана скласти та видати офіційний документ - припис, який є обов'язковим для виконання в термін до трьох діб особами, які є відповідальними за утримання об'єктів благоустрою. У приписі зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала припис, відомості про особу, на яку складений припис, та надаються пропозиції щодо усунення причин та умов, які спричиняють порушення благоустрою території. Припис підписується особою, яка його склала, і особою, на яку він складений.

Рішенням Київської міської ради від 23.10.2013р. № 246/9734 «Про міський благоустрій» затверджено Положення про головного інспектора та інспекторів з благоустрою м.Києва.

Пунктом 1 вказаного Положення передбачено, що головний інспектор та інспектор з благоустрою міста Києва - посадові особи управління контролю за благоустроєм міста Києва Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), інспектори районних в місті Києві відділів контролю за благоустроєм, інспектори КП "Київблагоустрій" наділені повноваженнями із здійснення контролю за станом благоустрою населеного пункту, виконанням Правил благоустрою міста Києва, а також притягнення винних до відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою.

За приписами п.2. вказаного Положення головний інспектор та інспектор з благоустрою міста Києва у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, центральних і місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також цим Положенням.

Згідно п.3. вказаного Положення, головний інспектор та інспектори з благоустрою міста Києва: контролюють стан благоустрою міста Києва; здійснюють контроль за дотриманням Правил благоустрою міста Києва; здійснюють складання протоколів про порушення законодавства у сфері благоустрою; проводять рейди та перевірки; притягають винних до відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою міста Києва;

- здійснюють профілактику правопорушень в сфері благоустрою міста Києва; виконують інші обов'язки відповідно до законодавства.

Головний інспектор та інспектор з благоустрою міста Києва мають право (п.4 цього ж Положення): проводити рейди та перевірки територій та об'єктів міста Києва щодо стану їх благоустрою і додержання підприємствами, установами, організаціями, громадянами законодавства у сфері благоустрою населених пунктів; складати протоколи про порушення законодавства у сфері благоустрою населених пунктів для притягнення винних до відповідальності; одержувати у встановленому законодавством порядку від центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності інформацію, документи і матеріали для виконання покладених на них завдань; залучати в установленому порядку громадських інспекторів благоустрою міста Києва, фахівців підприємств, установ і організацій (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до її компетенції; надавати допомогу підприємствам, установам, організаціям та громадянам у поліпшенні стану територій та об'єктів благоустрою міста Києва; здійснювати в межах своєї компетенції контроль за дотриманням законодавства в сфері благоустрою та населених пунктів; подавати у встановленому порядку пропозиції з розвитку та поліпшення стану благоустрою міста Києва; брати участь у межах своєї компетенції у роботі комісій; надавати інформацію іншим органам державного контролю відповідно до законодавства.

Відповідно до п.5. вказаного Положення вимоги головного інспектора та інспектора з благоустрою міста Києва у межах виконання їх повноважень є обов'язковими для виконання посадовими особами підприємств, установ та організацій, фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності.

Безпосередньо порядок отримання дозвільних документів на розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 (далі по тексту - Порядок № 244).

З матеріалів справи вбачається, що 18.10.2016 провідним інспектором КП «Київблагоустрій» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) були складені приписи №1616557 і №1616558 про зобов'язання ФОП ОСОБА_2 триденний термін надати дозвільну документацію на розміщення тимчасових споруд (сезонного майданчика та відкритого літнього майданчика), що розташовані біля багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 11).

Враховуючи зміст спірних приписів відповідача від 18.10.2016 р. №1616557 і №1616558, та враховуючи вищенаведені норми, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими і такими що не підлягають задоволенню, оскільки складаючи спірні приписи провідний інспектор діяв в межах повноважень та у спосіб визначений законодавством.

Відповідно до вищенаведеного Положення про головного інспектора та інспекторів з благоустрою м.Києва та Правил благоустрою м.Києва вказана посадова особа має право проводити перевірки територій та об'єктів міста Києва щодо стану їх благоустрою і додержання підприємствами, установами, організаціями, громадянами законодавства у сфері благоустрою населених пунктів, та в разі виявлені причини та умови, які можуть спричинити порушення благоустрою, посадова особа контролюючого органу зобов'язана скласти та видати офіційний документ - припис, який є обов'язковим для виконання в термін до трьох діб особами, які є відповідальними за утримання об'єктів благоустрою.

Таким чином, помилковим є висновок суду першої інстанції, що припис від 18.10.2016 № 1616558 є протиправний та підлягає скасуванню.

Згідно з частиною 4 статті 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Колегія суддів погоджується з доводами відповідача, що предметом оскарження не є рішення про демонтаж прийняте Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради, оскільки позивач в даній справі оскаржує правомірність приписів від 18.10.2016 № 1616558 та №1616557, яким позивача зобов'язано надати дозвільну документацію на розміщення тимчасових споруд (сезонного майданчика та відкритого літнього майданчика).

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, що є підставою для її скасування, та прийняття нової постанови про відмову у задоволені позовних вимог.

Повний текст постанови виготовлено 26.06.2017р.

Керуючись статтями 195, 196, 198, 202, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 березня 2017 р., задовольнити частково.

Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Київблагоустрій" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 березня 2017 р., задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 березня 2017 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Комунального підприємства "Київблагоустрій", Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправними та скасування приписів, скасувати.

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_2 до Комунального підприємства "Київблагоустрій", Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправними та скасування приписів.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі.

Колегія суддів: О.В. Карпушова

О.В. Епель

М.І. Кобаль

Головуючий суддя Карпушова О.В.

Судді: Кобаль М.І.

Епель О.В.