Постанова № 67400601, 26.06.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.06.2017
Номер справи
815/3063/16
Номер документу
67400601
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/3063/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2017 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Потоцької Н.В.

розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Балтської районної державної адміністрації Одеської області, третя особа: ОСОБА_2 про скасування розпорядження виконуючого обовязки голови Балтської районної державної адміністрації № 60/К-2016 від 24.05.2016 р., -

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернулась ОСОБА_1 до Балтської районної державної адміністрації Одеської області, третя особа: ОСОБА_2 в якому позивач просить:

- визнати незаконним та скасування розпорядження виконуючого обовязки голови Балтської районної державної адміністрації № 60/К-2016 від 24.05.2016 р.

В обґрунтування заявленої вимоги позивач зазначила що оскаржуване розпорядження порушує її права в частині здійснення нею трудових обовязків, права обіймати посади, права на повагу до державної служби та стосується обовязку громадянина вжити необхідних заходів реагування у разі випадків порушення чинного законодавства України.

На думку позивача, у спірних правовідносинах ОСОБА_2 є особою, яка не має належного досвіду знаходження на займаній посаді, тоді як йому необхідно приймати рішення, які стосуються життєдіяльності кожного мешканця Балтського району, у тому числі позивача.

Крім того, ОСОБА_2 не мав відповідних повноважень на підписання спірного розпорядження, а також мав конфлікт інтересів (абз. 10, 11 с. 1 ст. 1 Закону України «про запобігання корупції»), так як підписав розпорядження відповідно себе.

Представник відповідача проти позову заперечував, зазначивши, що відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами,- скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.

Розпорядження тимчасово виконуючого обовязки голови Балтської районної державної адміністрації, які були прийняті 24 травня 2016 року з кадрових питань ОСОБА_2, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня, а саме, Одеською обласною державною адміністрацією не скасовувалися.

31.05.2017 року т.в.о. голови районної державної адміністрації видано розпорядження за № 63/К-2016 «Про переривання відпустки без збереження заробітної плати ОСОБА_1Л.», згідно якого, ОСОБА_1 з 31.05.2016 року приступила до виконання своїх обовязків заступника голови районної державної адміністрації.

В судове засідання представник не зявився. Про розгляд справи був повідомлений належним чином та завчасно, що підтверджується матеріалами справи.

Третя особа в судове засідання не зявився. Про розгляд справи був повідомлений належним чином та завчасно.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо не має перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні.

З урахуванням приписів ст. 128 КАС України, зважаючи на те, що у судове засідання прибули не всі особи, які беруть участь у справі, суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.

Суд оцінивши оскаржувані дії та акт відповідача, з урахуванням положень ч.3 ст.2 КАС України приходить до висновку про його невідповідність Конституції та законам України з огляду на наступне.

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходилась справа №815/4550/16 за позовом Балтської районної державної адміністрації Одеської області до Міжрегіонального управління Національного агентства України з питань Державної служби в Одеській області, Миколаївській та Херсонській областях, Автономній республіці Крим та м. Севастополі, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 про скасування довідки.

Постановою від 19.12.2016 р. в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2017 р. апеляційну скаргу Балтської районної державної адміністрації Одеської області задоволено частково.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2016 року у справі № 815/4550/16 (мотивувальну частину) змінено.

Виключено із мотивувальної частини Постанови Одеського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2016 року правову оцінку розпорядження Балтської районної державної адміністрації Одеської області від 24.05.2016 року № 60/К-2016 року з підстав наведених вище.

Постановою по справі № 815/4550/16 від 19.12.2016 р. встановлено:

«Одеською обласною державною адміністрацією до ОСОБА_3 Міністрів України направлена пропозиція щодо погодження призначення ОСОБА_2 на посаду заступника голови Балтської РДА Одеської області (лист № 01/02-41/381 від 29 січня 2016 року). ОСОБА_3 Міністрів України № 1306/0/2-16 від 27.01.2016 року пропозиція на призначення ОСОБА_2 на посаду заступника голови Балтської РДА Одеської області була погоджена.

Розпорядженням Балтської районної державної адміністрації Одеської області від 27.01.2016 року №21/к-2016 відповідно до ст. 10 Закону України від 09.04.1999 року №586-ХІУ Про місцеві державні адміністрації, ст. 15, 26, 33 закону України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ Про державну службу, постанов ОСОБА_3 Міністрів України від 03 травня 1994 року №283 Про порядок обчислення стажу державної служби, від 19.06.1996 року №658 Про затвердження Положення про ранги державних службовців, від 09.03.2006 року №268 Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів було призначено ОСОБА_2 на посаду заступника голови Балтської районної державної адміністрації Одеської області на період відпустки для догляду за дитиною до фактичного виходу на роботу основного працівника ОСОБА_1 з посадовим окладом 3491,00 грн. з 01.02.2016 року, присвоєно ОСОБА_2 одинадцятий ранг державного службовця. Стажу державної служби немає. Підстава прийняття розпорядження: заява ОСОБА_2 від 26.01.2015 року, погодження ОСОБА_3 Міністрів України від 27.01.2016 року №1306/0/2-16.

Розпорядженням Балтської РДА Одеської області від 28.04.2016 року № 58/К-2016, відповідно до Розпорядження Президента України від 27.04.2016 року № 106/2016рп припинено повноваження голови Балтської РДА Одеської області - ОСОБА_4.

Розпорядженням Балтської РДА Одеської області від 28.04.2016 року № 59/К-2016 Про тимчасове виконання обовязків голови Балтської районної державної адміністрації Одеської області на ОСОБА_2, заступника голови Балтської РДА Одеської області, з наданням права першого підпису на платіжних, розрахункових та інших розпорядчих документах, з 29 квітня 2016 року було тимчасово покладено виконання обовязків голови Балтської РДА Одеської області.

Розпорядженням Балтської РДА Одеської області від 24.05.2016 року № 60/К-2016 Про переведення ОСОБА_2І., за підписом тимчасово виконуючого обовязки голови районної державної адміністрації ОСОБА_2, ОСОБА_2 був переведений з посади заступника голови Балтської РДА Одеської області на посаду першого заступника голови Балтської РДА Одеської області, з 24 травня 2016 року. Підставою для переведення зазначені такі документи: заява від 17.03.2016 року, погодження ОСОБА_3 Міністрів України від 27.04.2016 року № 7034/0/2-16 та лист Одеської обласної державної адміністрації від 23.05.2016 року № 2837/02-07/012434.

Розпорядженням Балтської РДА Одеської області від 24.05.2016 року № 61/К-2016 Про тимчасове виконання обовязків голови Балтської районної державної адміністрації Одеської області, у звязку з вакантною посадою голови Балтської РДА Одеської області, ОСОБА_2 з 24 травня 2016 року приступив до тимчасового виконання обовязків голови Балтської районної державної адміністрації Одеської області з правом першого підпису на платіжних, розрахункових та розпорядчих документах.

Розпорядженням Балтської РДА Одеської області від 01.07.2016 року № 64/К-2016 Про присвоєння рангів державним службовцям Балтської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_2, першому заступнику голови Балтської РДА Одеської області з 01 травня 2016 року був присвоєний 6 (шостий) ранг державного службовця.

В подальшому, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 09.06.2016 року звернулася з заявою до Начальника Міжрегіонального управління Національного агентства України з питань державної служби в Одесі, Миколаївській та Херсонській областях, Автономної республіки Крим та Севастополі в якій просила з'ясувати правочинність розпорядчих документів, виданих виконуючим обов'язки голови Балтської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_2, які стосуються переведення ОСОБА_2 на посаду першого заступника голови Балтської районної державної адміністрації, покладання виконання обовязків голови районної державної адміністрації на себе і встановити, чи є у його діях корупційна складова, а також встановити чи відповідає його особа кваліфікаційним вимогам, встановленим до посад заступника голови районної державної адміністрації та першого заступника голови районної державної адміністрації для внесення відповідного подання на його призначення на зазначені посади та в разі виявлення порушень притягнути до відповідальності згідно чинного законодавства.

Міжрегіональним управлінням Національного агентства України з питань Державної служби в Одеській області, Миколаївській та Херсонській областях, Автономній республіці Крим та м. Севастополі (надалі Нацагентство) на підставі Закону України Про державну службу, Положення про Національне агентство України з питань державної служби, затвердженого Постановою ОСОБА_3 Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 500, Положення про Міжрегіональне управління Національного агентства України з питань державної служби в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, затвердженого наказом Національного агентства України з питань державної служби від 12 червня 2015 року № 128, Порядку проведення Головдержслужбою перевірок, затвердженого наказом Головного управління державної служби України від 29 квітня 2011 року №116 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 23 травня 2011 року за № 620/19358, на виконання доручення Голови Національного агентства України з питань державної служби від 30 червня 2016 року до № Б-422, з метою перевірки інформації, викладеної у зверненні ОСОБА_1 до голови Національного агентства України з питань державної служби ОСОБА_5 від 15.06.2016 року № Б-422 та її звернення до начальника Міжрегіонального управління Національного агентства України з питань державної служби в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі ОСОБА_6 від 09.06.2016 року (вхід. № 383/04-03 від 15.06.2016 року), відповідно до наказу начальника Міжрегіонального управління Національного агентства України з питань державної служби в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі Про проведення перевірки від 13 липня 2016 року № 64/01-05, була створена робоча група у складі керівника робочої групи - начальника Міжрегіонального управління Національного агентства України з питань державної служби в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі ОСОБА_6 та члена робочої групи - головного спеціаліста - юрисконсульта Міжрегіонального управління Національного агентства України з питань державної служби в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі ОСОБА_7, для проведення в період з 21 липня 2016 року по 30 липня 2016 року позапланової виїзної перевірки Балтської районної державної адміністрації Одеської області, розташованої за адресою: 66100, Україна, Одеська область, Балтський район, м. Балта, вул. Котовського, 193, за дотриманням вимог Закону України Про державну службу та інших нормативно-правових актів України з питань державної служби при призначенні на керівні посади Балтської РДА Одеської області.

За результатами перевірки 12.08.2016 року робочою групою відповідача була складено та підписана довідка за результатами позапланової перевірки дотримання вимог Закону України Про державну службу та інших нормативно-правових актів України з питань державної служби в Балтській районній державній адміністрації Одеській області. Згідно з висновками означеної довідки призначення ОСОБА_2 на посаду першого заступника голови Балтської районної державної адміністрації Одеської області здійснено з порушенням вимог, передбачених Законом України Про державну службу.

Так, згідно довідки від 12.08.2016 року робочою групою в ході перевірки були встановлені наступні обставини.

Призначення на посаду заступника голови Балтської РДА Одеської області ОСОБА_2 здійснюється відповідно до Закону України Про місцеві державні адміністрації в порядку, передбаченому Указом Президента України від 04 серпня 2006 року № 675/2006 Про підготовку пропозицій та попередній розгляд кандидатур для призначення на посади та звільнення з посад керівників місцевих державних адміністрацій та Постановою ОСОБА_3 Міністрів України від 11.04.2012 року №298 Про деякі питання, повязані з підготовкою і внесенням подань щодо осіб, призначених на посаду та звільнення з посади яких здійснюється Верховною Радою України, Президентом України та ОСОБА_3 Міністрів України.

Робочою групою було встановлено, що ОСОБА_2 призначений на посаду заступника голови Балтської РДА Одеської області в порядку, що передбачений статтею 34 Закону України Про державну службу (заміщення посади державної служби на період відсутності державного службовця є строковим призначенням). Строк перебування ОСОБА_2 на займаній посаді заступника голови Балтської РДА Одеської області визначений в Розпорядженні Балтської РДА Одеської області від 27.01.2016 року № 21/К-2016, яким ОСОБА_2 був призначений на посаду заступника голови Балтської РДА Одеської області на період відпустки для догляду за дитиною до фактичного виходу на роботу основного працівника ОСОБА_1 Основним працівником на посаді заступника голови Балтської РДА Одеської області, на яку був призначений ОСОБА_2, є ОСОБА_1, яка відповідно до Розпорядження Балтської РДА Одеської області від 22.12.2010 року № 111/К-2010 Про призначення ОСОБА_1Л. була призначена на посаду заступника голови Балтської РДА Одеської області. Розпорядженням Балтської РДА Одеської області від 08.05.2014 року № 20/В-2014, заступнику голови Балтської РДА Одеської області ОСОБА_1 надана відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 12 травня 2014 року по 14 квітня 2016 року включно. На підставі заяви ОСОБА_1 та наданої медичної довідки Розпорядженням Балтської РДА від 12.04.2016 року № 49/К-2016 надана відпустка без збереження заробітної плати, як матері, що доглядає за дитиною, яка згідно з медичним висновком потребує домашнього догляду, з 15 січня 2015 року по 14 квітня 2017 року включно.

17 травня 2016 року ОСОБА_1 направила до Балтської РДА Одеської області заяву про достроковий вихід основного працівника на посаду заступника голови Балтської РДА Одеської області.

Начальником відділу організаційно-кадрової роботи апарату райдержадміністрації ОСОБА_8 направлено попередження заступнику голови Балтської РДА ОСОБА_2 про те, що він буде звільнений з займаної посади заступника голови Балтської РДА Одеської області 30 травня 2016 року.

Проте ОСОБА_2 приймає розпорядження Балтської РДА Одеської області від 24.05.2016 року № 60/К-2016 Про переведення ОСОБА_2І., за підписом тимчасово виконуючого обовязки голови районної державної адміністрації ОСОБА_2, яким ОСОБА_2 був переведений з посади заступника голови Балтської РДА Одеської області на посаду першого заступника голови Балтської РДА Одеської області з 24 травня 2016 року.

Робоча група дійшла висновку, що правові підстави для призначення шляхом переведення ОСОБА_2 на посаду першого заступника Голови Балтської РДА Одеської області були відсутні. Посилання в розпорядженні Балтської РДА Одеської області від 24.05.2016 року № 60/К-2016 на лист ОСОБА_3 Міністрі України № 7034/0/2-16 від 27.04.2016 року, яким погоджена пропозиція голови Одеської обласної державної адміністрації ОСОБА_9 про призначення ОСОБА_2 першим заступником голови Балтської районної державної адміністрації, є неправомірним, оскільки з 01 травня 2016 року вступив в дію Закон України Про державну службу, який встановив новий порядок просування державного службовця по службі, передбачений статтями 40,41. Статею 40 Закону України Про державну службу передбачено, що просування державного службовця по службі здійснюється з урахуванням професійної компетентності шляхом зайняття вищої посади за результатами конкурсу.

Тому робоча група відповідача дійшла висновку, що розпорядження Балтської РДА Одеської області 24.05.2016 року № 60/К-2016 року Про переведення ОСОБА_2І., яким ОСОБА_2 був переведений з посади заступника Голови Балтської РДА Одеської області на посаду першого заступника Голови Балтської РДА Одеської області, прийнято з порушенням вимог статтей 40, 41 Закону України Про державну службу.

Нацагентством у довідці від 12.08.2016р. висловлено пропозиції наступного змісту:

Керівництву Балтської РДА Одеської області:

- відмінити розпорядження РДА від 24.05.2016р. №60/к-2016 Про переведення ОСОБА_2І.;

- вжити заходів щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності осіб, винних в порушенні вимог законодавства про державну службу при призначенні ОСОБА_2;

- вжити заходів щодо усунення виявлених порушень;

- дотримуватись вимог чинного законодавства;

- проінформувати Міжрегіональне управління Нацагентства про вжиті заходи по усуненню зазначених порушень.

Позивач, не погоджуючись з довідкою за результатами позапланової перевірки дотримання вимог Закону України Про державну службу та інших нормативно-правових актів України з питань державної служби в Балтській районній державній адміністрації Одеській області від 12.08.2016 року, звернувся з даним позовом до суду про її скасування.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив із того , що процедура погодження ОСОБА_2 на посаду першого заступника голови Балтської районної державної адміністрації розпочата до введення в дію Закону України Про державну службу 1 травня 2016 р., тобто фактичне призначення ОСОБА_2 на посаду було можливе до введення в дію Закону України Про державну службу, так як погодження про призначення (лист №7034/02-16 від 27 квітня 2016 року) ОСОБА_2 відбулося 27 квітня 2016 р., та протягом 3-х днів субєкт призначення міг винести відповідне рішення.

Водночас, розпорядження Балтської РДА було прийнято через 27 днів після того, як у субєкта призначення виникло право на призначення ОСОБА_2 на посаду першого заступника голови Балтської районної державної адміністрації, а тому призначення на посаду відбулося в той період, коли до зазначених правовідносин застосовувались норми Закону України Про державну службу № 889-УІІ від 10 грудня 2015 р., який вступив в дію 1 травня 2016 р.

Отже, з 01.05.2016 року позивач зобовязаний був оголосити конкурс на заміщення вакантної посади посади першого заступника голови Балтської районної державної адміністрації.

Врахувавши вищенаведене суд першої інстанції дійшов висновку, що розпорядження Балтської РДА Одеської області від 24.05.2016 р. № 60/К-2016 Про переведення ОСОБА_2І., яким ОСОБА_2 був переведений з посади заступника Голови Балтської РДА Одеської області на посаду першого заступника Голови Балтської РДА Одеської області, і призначення ОСОБА_2 шляхом переведення на посаду першого заступника Голови Балтської РДА Одеської області прийнято з порушенням вимог статей 40, 41 Закону України Про державну службу.

Крім того, судом встановлено, що 31.05.2016 р. т.в.о. Голови районної державної адміністрації видано розпорядження за № 63/К-2016 «Про переривання відпустки без збереження заробітної плати ОСОБА_1Л.», згідно якого, ОСОБА_1 з 31.05.2016 року приступила до виконання своїх обовязків заступника голови районної державної адміністрації.

Згідно розпорядження голови Балтської районної державної від 15.05.2017 року №64/К-2017 «Про звільнення із займаної посади ОСОБА_2І.», ОСОБА_2 звільнений.

Надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам суд виходив з наступного.

Закон України «Про державну службу» визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.

Державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави, зокрема щодо:

1) аналізу державної політики на загальнодержавному, галузевому і регіональному рівнях та підготовки пропозицій стосовно її формування, у тому числі розроблення та проведення експертизи проектів програм, концепцій, стратегій, проектів законів та інших нормативно-правових актів, проектів міжнародних договорів;

2) забезпечення реалізації державної політики, виконання загальнодержавних, галузевих і регіональних програм, виконання законів та інших нормативно-правових актів;

3) забезпечення надання доступних і якісних адміністративних послуг;

4) здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства;

5) управління державними фінансовими ресурсами, майном та контролю за їх використанням;

6) управління персоналом державних органів;

7) реалізації інших повноважень державного органу, визначених законодавством.

Просування державного службовця по службі здійснюється з урахуванням професійної компетентності шляхом зайняття вищої посади за результатами конкурсу відповідно до цього Закону (ст. 40 Закону).

Державний службовець з урахуванням його професійної підготовки та професійної компетентності може бути переведений без обовязкового проведення конкурсу:

1) на іншу рівнозначну або нижчу вакантну посаду в тому самому державному органі, у тому числі в іншій місцевості (в іншому населеному пункті), - за рішенням керівника державної служби;

2) на рівнозначну або нижчу вакантну посаду в іншому державному органі, у тому числі в іншій місцевості (в іншому населеному пункті), - за рішенням керівника державної служби в державному органі, з якого переводиться державний службовець, та керівника державної служби в державному органі, до якого переводиться державний службовець.

Державний службовець, призначений на посаду без конкурсу, не може бути переведений на вищу посаду державної служби без проведення конкурсу (ст. 41 Закону).

З урахуванням встановленого відсутні правові підстави для призначення шляхом переведення ОСОБА_2 на посаду першого заступника Голови Балтської РДА Одеської області. Посилання в розпорядженні Балтської РДА Одеської області від 24.05.2016 року №60/К-2016 на лист ОСОБА_3 Міністрі України № 7034/0/2-16 від 27.04.2016 року, яким погоджена пропозиція голови Одеської обласної державної адміністрації ОСОБА_9 про призначення ОСОБА_2 першим заступником голови Балтської районної державної адміністрації, є такими що не відповідають приписам чинного на час вчинення оскаржуваних дій законодавства, оскільки з 01 травня 2016 року вступив в дію Закон України Про державну службу, який встановив новий порядок просування державного службовця по службі. Так, ст. 40 Закону України Про державну службу передбачено, що просування державного службовця по службі здійснюється з урахуванням професійної компетентності шляхом зайняття вищої посади за результатами конкурсу.

Необхідність визнання обовязковості практики Європейського Суду з прав людини законодавчо грунтується на нормах п. 1 Закону України "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 р., Першого протоколу та протоколів №2,4,7 та 11 до Конвенції від 17.07.1997 року, згідно якого Україна повністю визнає на своїй території дію статті 46 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року щодо визнання обовязковою і без укладення спеціальної угоди юрисдикцію Європейського суду з прав людини в усіх питаннях, що стосується тлумачення і застосування Конвенції, а також статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 р., у якій зазначено, що суди застосовують Конвенцію та практику Суду, як джерело права.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Як свідчить позиція Суду ЄС у справі Yvonne van Duyn v. Home Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office) принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. Така дія зазначеного принципу пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності.

Згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

З аналізу вказаної правової норми випливає, що рішення, дії чи бездіяльність субєкта владних повноважень повинні бути прийняті чи здійснені в межах компетенції відповідного органу та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, не порушувати інтересів держави, прав та інтересів фізичних та юридичних осіб, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), відповідати вимогам діючого законодавства.

Встановлення невідповідності діяльності субєкта владних повноважень хоча б одному із зазначених критеріїв для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності може бути підставою для задоволення адміністративного позову, однак лише за умови, що встановлено порушення прав, свобод та інтересів позивача.

Відповідно до ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно зі ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно зясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визначаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Керуючись ст. ст. 6-8, 71, 86, 128, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати незаконним та скасування розпорядження виконуючого обовязки голови Балтської районної державної адміністрації № 60/К-2016 від 24.05.2016 р.

Стягнути з Балтської районної державної адміністрації Одеської області (код ЄДРПОУ 04057072, вул. Любомирська, 193, м. Балта, Одеська область, 66100) на користь ОСОБА_10 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІК НОМЕР_1) суму судового збору за подання адміністративного позову за:

-квитанцією № N0MID36340 від 17.06.2016 р. у сумі 1 104, 40 грн.

Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Потоцька Н.В.