Постанова № 67397923, 25.04.2016, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
25.04.2016
Номер справи
607/2479/16-а
Номер документу
67397923
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25.04.2016 Справа №607/2479/16-а

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Сливки Л.М.

за участі секретаря судового засідання Зарічної О.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 в березні 2016 року предявила до суду адміністративний позов до Управління пенсійного фонду в м. Тернополі, правонаступником якого відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015року, є Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок її пенсії. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 27 вересня 2005 року їй було призначено пенсію за віком згідно із Законом України Про державну службу. Її страховий стаж становить 37 років 2 місяці 15 днів, з них стаж державного службовця 31 рік 5 місяців і 22 дні. Дізнавшись у лютому 2016 року, що при призначенні пенсії державного службовця відповідачем не було враховано до сум заробітку, який береться для обчислення розміру пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, вона 26 лютого 2016 року звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі з письмовою заявою про перерахунок її пенсії з 27 вересня 2005 року призначеної відповідно до Закону України Про державну службу з розрахунку 90 відсотків заробітку, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати та виплату сум різниці між фактично виплаченою пенсією та пенсією за результатами проведеного перерахунку за період з 27 вересня 2005 року по дату проведення перерахунку. Однак, листом управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі від 03 березня 2016 року відповідач відмовив їй в проведені перерахунку пенсії. Вважає відмову відповідача у перерахунку їй пенсії протиправною та такою, що порушує її права, тому просить визнати протиправними вказані дії відповідача та зобов"язати відповідача провести перерахунок її пенсії з 27 вересня 2005 року призначеної відповідно до Закону України Про державну службу, з розрахунку 90 відсотків заробітку, з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати за період з 01 жовтня 2003 року по 26 вересня 2005 року згідно довідок Державної фінансової інспекції в Тернопільській області від 22 лютого 2016 року за №33-11 та №34-11.

Від відповідача надійшли до суду письмові заперечення проти задоволення позову, згідно яких відповідач просить відмовити в задоволенні позову, покликаючись на те, що відповідно до ст. 37 Закону України Про державну службу (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати,

на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, грошові винагороди та суми індексації не відносяться до інших надбавок, тому вони не враховуються до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії державного службовця. Також вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду.

Позивачка у судове засідання не з'явилася, подала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явилася, подала заяву про розгляд справи за відсутності представника Тернопільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, в задоволенні позову просить відмовити з підстав, викладених у письмових запереченнях.

За вказаних обставин, відповідно до ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторони позивача та відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, встановив наступні обставини:

Судом встановлено, що 27 вересня 2005 року позивачці ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України Про державну службу в розмірі 90% суми заробітної плати.

26 лютого 2016 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахування пенсії з урахуванням інших виплат, що не були включені при здійсненні нарахування.

Листом № 67/к-11 від 03 березня 2016 року відповідачем відмовлено позивачці ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з посиланням на те, що відповідно до ст. 37 Закону України Про державну службу (із врахуванням змін з 01 січня 2015 року) пенсія державним службовцям призначалася в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Статтею 33 вказаного Закону передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, грошові винагороди та суми індексації не відносяться до інших надбавок. У звязку з цим, неможливо провести перерахунок пенсії позивачки на підставі довідок про заробітну плату №34-11 та №33-11 від 22 лютого 2016 року.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України Про державну службу.

Відповідно до ст. 37 Закону України „Про державну службу" (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачці) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Положеннями ст.33 вищевказаного Закону встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частиною 6 статті 33 Закону України „Про державну службу передбачено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Частина 7 ст. 33 Закону України Про державну службу встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

У частині 1 ст.1 Закону України Про оплату праці визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Аналогічні положення містяться й в п.п.2.2.2 п.2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року №5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно п.п.2.3.3 п.2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

Також, згідно частини п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку, стипендії, оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки,премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.

Крім того, статтею 66 Закону України Про пенсійне забезпечення врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Згідно частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби, премія, індекасація заробітної плати та суми винагород за вислугу років, входить до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до Довідки про складові заробітної плати №33-11 виданої 22 лютого 2016 року Державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області за період з 01 жовтня 2003 року по 31 грудня 2004 року ОСОБА_1 нараховано та виплачено: індексацію в розмірі 270, 07 гривень; надбавки за особливі умови праці 2241, 72 гривень; грошову матеріальну допомогу 1654 гривень; надбавки за високі досягнення у праці або за особливо важливу роботу 2241, 72 гривень; премії 4671, 63 гривень; премії до державних професійних свят та ювілейних дат 355 гривень; інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) 1904, 59 гривень.

Згідно Довідки про складові заробітної плати № 34-11 виданою 22 лютого 2016 року Державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області за період з 01 січня 2005 року по 26 вересня 2005 року ОСОБА_1 нараховано та виплачено: індексацію в розмірі 11, 78 гривень; надбавки за особливі умови праці 1941, 71; надбавки за високі досягнення у праці або за особливо важливу роботу 1941, 71; премії 7439, 16 гривень; премії до державних професійних свят та ювілейних дат 4575, 26 гривень; інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) 5414, 81 гривень. На всі виплати включені в довідки нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів заробітної плати й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, таким чином відмова відповідача щодо перерахунку пенсії є неправомірною, тому необхідно зобовязати Тернопільське обєднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести перерахунок пенсії позивача з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, суми премій до державних професійних свят і ювілейних дат, суми індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така правова позиція узгоджується з судовою практикою Верховного Суду України (постанова від 20 лютого 2012 року справа №21-430а11, постанова від 28 травня 2013 року справа №21-97а13), що в силу вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковою для застосування, а суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Разом із цим, відповідно до вимог ч. 4 ст. 45 Закон України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Таким чином, приймаючи до уваги дату подачі позивачкою до пенсійного органу заяви про перерахунок пенсії, а саме 26 лютого 2016 року суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивачу повинен бути здійснений з врахуванням дати подачі нею відповідної заяви.

З огляду на зазначене, оцінюючи наведені докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що дії Тернопільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в частині відмови позивачу у перерахунку пенсії, з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових потреб, суми індексації заробітної плати з розрахунку 90% визнати неправомірними та зобов'язати відповідача здійснити відповідний перерахунок з 01 березня 2016 року.

Також суд ураховує, що конституційні принципи на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені ст. 1, 3, частиною 2 ст.6, ст. 8, частиною 2 ст. 19, ст.ст. 22, 23 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене або обмежене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи із принципу верховенства права, закріпленого ст.8 Конституції України.

Відповідно до ст. 11 КАС України суд розглядає і вирішує справи в адміністративних судах на засадах змагальності сторін, свободи і надання ними суду доказів і у доведені перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про порушення прав позивача відповідачем, а тому позовні вимоги слід задовольнити частково, а саме визнати дії Тернопільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії з врахуванням у складі заробітної плати при призначенні пенсії державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових потреб та суми індексації заробітної плати, з яких були сплачені пенсійні внески неправомірними та зобов'язати Тернопільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01 березня з розрахунку 90 відсотків заробітку з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб, суми індексації заробітної плати відповідно до довідок №33-11 та № 34-11 35 про складові заробітної плати виданих 22 лютого 2016 року Державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області з яких були сплачені пенсійні внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України "Про державну службу" .

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, а відтак з позивачу слід відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань сплачений ним при поданні позову судовий збір в розмірі 551,20 гривень.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.9, 10, 11, 69, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Тернопільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії з врахуванням у складі заробітної плати при призначенні пенсії державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових потреб, суми індексації заробітної плати неправомірними.

Зобов'язати Тернопільське обєднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01 березня 2016 року з розрахунку 90 відсотків заробітку з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб, суми індексації заробітної плати відповідно до довідок №33-11 та № 34-11 35 про складові заробітної плати виданих 22 лютого 2016 року Державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області з яких були сплачені пенсійні внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України "Про державну службу".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в користь ОСОБА_1 (вул. 15 Квітня, 2/24, м. Тернопіль, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) 551, 20 гривень судового збору.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Л. М. Сливка