
Справа № 237/2265/17
Провадження № 2-а/237/58/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.06.17 року м.Курахове
Марїнського району Донецької області
Суддя Марїнського районного суду Донецької області Сметаняк О.Я., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Марїнської районної державної адміністрації Донецької області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії ,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Управління соціального захисту населення Марїнської районної державної адміністрації в Донецькій області, в якому просить визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Марїнської районної державної адміністрації в Донецькій області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за заявою від 29.03.2017 року та зобов'язати Управління соціального захисту населення Марїнської районної державної адміністрації в Донецькій області призначити та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання,в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за заявою від 29.03.2017 року.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачем повідомленням за № 74 від 12.05.2017 року, позивачу неправомірно відмовлено у призначенні та виплаті щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання з тих підстав, що у дружини позивача ОСОБА_2 є у приватній власності квартира з 22.03.2005 року на підконтрольній Українській владі території за адресою: Донецька область, м. Курахове, вул. Лермонтова, 9/74.
Представником відповідача надані письмові заперечення, в яких позовні вимоги відповідач не визнав, просить відмовити в задоволенні позову. В письмових запереченнях відповідач зазначив, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення. На теперішній час дружина позивача володіє житлом в місті Курахове Марїнського району Донецької області. В зв'язку з наведеним ОСОБА_1 не має права на призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, за заявою від 29.03.2017 року, за № 1257.
Також, відповідач посилається на обставини того, що позивачу ОСОБА_1 призначалась допомога за заявою від 29.09.2016 року та у звязку із неподанням останнім недостовірних відомостей ОСОБА_1, 12.05.2017 року направлено листа за № 1483/02-03 про необхідність добровільного погашення грошових коштів, оскільки позивач ОСОБА_1 при поданні заяви від 29.09.2016 року приховав факт наявності житла у дружин ОСОБА_2 на підконтрольній території України.
Крім того відповідач посилається на лист Мінсоцполітики від 03.08.2016 року, що регулює питання покриття витрат на проживання.
Ухвалою від 31.05.2017 року, відповідно до ст. 183-2 КАС України, відкрито скорочене провадження по справі.
Суддя, дослідивши письмові матеріали справи, встановивши фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини в межах предмету доказування зазначає наступне.
З заяви позивача за № 1257 від 29.03.2017 року вбачається, що останній звернувся до УСЗН в Марїнської райдержадміністрації за призначенням грошової допомоги на покриття витрат на проживання та оплату житлово-комунальних послуг (а.с. 25).
Як вбачається з повідомлення про відмову за № 74 від 12.05.2017 року позивачу з посиланням на Постанову КМУ за № 505 від 01.10.2014 року (редакція на час звернення) відмовлено у призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання з тих підстав, що у дружини позивача ОСОБА_2 є у приватній власності квартира з 22.03.2005 року на підконтрольній Українській владі території за адресою: Донецька область, м. Курахове, вул. Лермонтова, 9/74 (а.с. 10).
Згідно довідки про взяття на облік особи внутрішньо переміщеної особи №1443026324 від 28.09.16 р., ОСОБА_1 взято на відповідний облік, адреса фактичного проживання/перебування позивача АДРЕСА_1.
Зі свідоцтва про шлюб від14.11.2015 року виданого ВДРАЦС по місту Красноармійську Красноармійського міськрайонного управління юстиції у донецькій області вбачається, що між позивачем ОСОБА_1 та громадянкою ОСОБА_2 14.11.2015 року укладено шлюб, актовий запис № 537.
Зі свідоцтва про право власності на житло від 28.02.2005 року та витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 22.03.2005 року дружина позивача ОСОБА_2 є власником ? частки квартири, що розташована за адресою Донецька область, м. Курахове, вул. Лермонтова, 9/74, загальна площа квартири складає 35,8 кв.м.
У відповідності до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішнього переміщення осіб", внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 4 Закону № 1706-VII, факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
З аналізу зазначеної норми вбачається, що статус внутрішньо переміщеної особи підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Механізм надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, (далі - грошова допомога) визначений Порядком № 505 (пункт 1).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 505 (в редакції на час звернення з заявою від 29.03.2017 року), грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Згідно до пункту 3 Порядку № 505, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї); для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї). Загальна сума допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 2400 гривень. Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією компетентного органу. Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період.
Пункт 8 Порядку № 505 (редакція на час звернення) передбачає, що уповноважені органи протягом 10 днів після подання уповноваженим представником сім'ї заяви та документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, призначають грошову допомогу або відмовляють у її призначенні, про що надають відповідне повідомлення уповноваженому представнику сім'ї.
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що законодавством передбачено право позивача, як внутрішньо переміщеної особи яка стоїть на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення отримати грошову допомогу з дня звернення з заявою за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно.
Відповідно до п. 6 Порядку № 505 (редакція на час звернення), грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Суддя зазначає, що вищенаведеною нормою встановлений вичерпний перелік підстав для відмови у її призначенні грошової допомоги, зокрема, володіння будь-яким з членів сімї житловим приміщенням розташованим в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Зазначена норма не містить будь-яких додаткових умов, як то наявність житла у членів сімї на підконтрольній Українській владі території.
Тобто, вказана норма передбачає, що наявність у власності житлового приміщення розташованого, зокрема, на території проведення антитерористичної операції, не є підставою для відмови у призначенні допомоги.
Статтею 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» за № 1669-VI від 02.09.2014 року, який набрав чинності 15.10.2014 року, визначено, що період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента
України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Наказом Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 7 жовтня 2014 року № 33/6/а визначено такі райони проведення антитерористичної операції та терміни її проведення: Донецька і Луганська області - з 07 квітня 2014 року. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 р. № 1275-р затверджено Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. До вказаного переліку включено місто Курахове Марїнського району Донецької області.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, відтак посилання відповідача на лист Мінсоцполітики від 03.08.2016 року за № 1641/5/75-16 в запереченнях на позов не ґрунтується на вимогах ст. 19 Конституції України та законів.
Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.
З урахуванням викладеного, суддя зазначає, що дружина позивача має у своєму володінні житло розташоване на території, якій здійснюється антитерористична операція, а саме за адресою: Донецька область, м. Курахове, вул. Лермонтова, 9/74, що у відповідності до п. 6 Порядку № 505 (редакція на час звернення) не є підставою для відмови у призначенні позивачу допомоги, відтак приходжу до висновку, що дії відповідача щодо призначення та виплати щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг та зобовязання відповідача щодо призначення та виплати позивачеві щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 29.03.2017 року є ґрунтовними та такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суддя зазначає наступне, так у відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак суддя вважає стягнути на користь позивача ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1280 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Марїнської районної державної адміністрації Донецької області (адреса: 85612, Донецька область, місто Курахове, вулиця Енергетиків, будинок 2, ЄДРПОУ 26019853).
Суддя також вважає за необхідне на виконання вимог ст. 163 КАС України, в порядку ст. 267 КАС України встановити строк в один місяць для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду звіту про виконання постанови, оскільки вона вимагає вчинення певних дій.
На підставі викладеного, керуючись ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» за № 1669-VI, Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (в редакції на час звернення), розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1275 р від 02.12.2015 року, ст. ст. 11, 17, 18, 86, 94, 159-163, 183-2, 267 КАС України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Марїнської районної державної адміністрації Донецької області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Марїнської районної державної адміністрації в Донецькій області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за заявою від 29.03.2017 року.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Марїнської районної державної адміністрації Донецької області призначити та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за заявою від 29.03.2017 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений ним судовий збір у сумі 1280 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Марїнської районної державної адміністрації Донецької області (адреса: 85612, Донецька область, місто Курахове, вулиця Енергетиків, будинок 2, ЄДРПОУ 26019853 ).
Зобовязати Управління соціального захисту населення Марїнської районної державної адміністрації Донецької області подати до Марїнського районного суду Донецької області звіт про виконання постанови у строк один місяць з дня отримання постанови після набрання судовим рішенням законної сили.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Марїнський районний суд Донецької області. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя О.Я. Сметаняк
Дата документу 26.06.2017