Ухвала суду № 67388819, 26.06.2017, Харківський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
26.06.2017
Номер справи
635/2154/17
Номер документу
67388819
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №635/2154/17

Провадження №1-кс/635/793/2017

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2017 року Харківський районний суд Харківської області у складі:

слідчого судді - Панас Н.Л.

при секретарі - Сайко А.О.

за участю прокурора - Лісняка О.О.

розглянувши клопотання прокурора Харківської місцевої прокуратури №6 Харківської області ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення документальної позапланової перевірки по матеріалах досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12016220430004547 від 15 грудня 2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191, ч.2 ст.240 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Харківської місцевої прокуратури №6 Харківської області ОСОБА_1 звернувся з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства, що регулює державну політику в сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Державною службою геології та надр України під час використання ПрАТ "Укргазвидобуток" (ЄДРПОУ 25635581) земельної ділянки з кадастровим №6325110700:05:005:0016, площею 2 га, що розташована на території Харківського району Харківської області, і яка знаходиться у спільній власності ОСОБА_2 та ОСОБА_3, з метою встановлення наявності (відсутності) порушень вимог чинного законодавства України, а також визначення розміру завданих державі збитків. Просив надати дозвіл на проведення позапланової перевірки Державною службою геології та надр України діяльності ПрАТ "Укргазвидобуток" з наступних питань:

1.виконання рекомендацій протоколів ДКЗ України (промислова розробка) щодо оцінки (переоцінки) запасів вуглеводнів. Періодичність проведення переоцінки запасів вуглеводнів родовища;

2.наявність спеціального дозволу на користування надрами. Стан виконання Угоди про умови користування надрами та Програми робіт по родовищу (площі). Стан виконання особливих умов дозволу.

3.стан виконання проектних рішень з розробки родовищ (проекти дослідно-промислової розробки), їх експертизи (екологічна, з питань охорони надр та охорони праці) та погодження (протоколи ЦКР Міненерговугілля) органами державного гірничого нагляду та Держгеонадрами України. Звіти про авторський нагляд за розробкою кожного родовища (по роках).

4.стан виконання проектів пошуків та розвідки перспективних на нафту і газ площ в межах наданих спецлозволів та проектів пошукового та розвідбувального буріння;

5.стан виконання проектів будівництва свердловин (пошукових, розвідувальних, експлуатаційних, спостережних та інших свердловин), експертизи цих проектів, погодження органів державного гірничого нагляду;

6.акти вибору точок для буріння свердловини. Акти про початок буріння свердловин. Акти на випробування свердловини. Плани досліджень свердловини. Плани інтенсифікації свердловини. Протоколи НТР про зміну проектних рішень по проектах будівництва свердловин. Геолого-технічні наряди на буріння свердловин. Первинна та поточна геологічна та технологічна документація;

7.наявність матеріалів (акти, накази, обгрунтування) на ліквідацію, консервацію свердловини, а також переводів роботи свердловин на інші горизонти. Акти консервації (розконсервації) свердловин. Акти на ліквідацію (реліквідацію свердловин). Їх погодження у встановленому порядку;

8.наявність проекту гірничого відводу. Акт про надання гірничого відводу по родовищу;

9.стан виконання проекту облаштування родовища. Його погодження органами державного гірничого нагляду;

10. наявність справ свердловини, паспорта свердловини, щодобових (щомісячних) журналів обліку видобутку природного газу, конденсату, нафти, води по родовищам, затверджених у вставновленому порядку щомісячних (при дослідно-промисловій розробці) або щоквартальних технологічних режимів свердловини (при промисловій розробці);

11. наявність планів пробної експлуатації свердловини та їх погодження органами державного гірничого нагляду;

12. наявність правовстановлюючих документів на земельні ділянки під обєкти надрокористування (свердловини, шлейфи, УКПГ). Акти на рекультивацію та передачу земель власникам;

13. накази Міненерговугілля України про ввід родовищ в екплуатацію;

14. стан дотримання проектів технологічних втрати (витрат) по родовищу та їх погодження у встановленому порядку;

15. наявність проектів розвідки (дозровідки) родовищ. Форми 3-гр на проведення геологорозвідувальних робіт по родовищу (площі);

16. своєчасність подання форм статистичної звітності щодо видобутку та втрат корисних копалин, які визначені у спеціальному дозволі (форми 6-гр).;

17. довідки по обчислення та сплату податків за користування надрами за видобуті та втрачені запаси корисної копалини (рентні платежі);

18. страхова угода на випадок завдання екологічної шкоди при розробці родовища вуглеводів.

Крім того прокурор просив проведення позапланової перевірки доручити працівникам Державної служби геології та надр України впродовж 15 робочих днів зі дня отримання ухвали слідчого судді з направленням складного акту та матеріалів за результатами проведеної позапланової перевірки до Харківської місцевої прокуратури №6 для долучення до матеріалів кримінального провадження.

В обґрунтування клопотання зазначив, що слідчим відділенням Харківського ВП ГУ НП в Харківській області здійснюється досудове розслідування по кримінальному провадженню за №12016220430004547 від 15 грудня 2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191, ч.2 ст.240 КК України.

Харківською місцевою прокуратурою №6 Харківської області здійснюється процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженню.

В ході досудового розслідування кримінального провадження встановлено, що посадовими особами ПрАТ "Укргазвидобуток" вносяться недостовірні данні, з заниженими показниками обсягів видобутку природнього та газового конденсату для подальшої реалізації їх надлишків без відображення в бухгалтерській документації; отримання неконтрольованої готівки за результатами здійснення сумнівних фінансових операцій. Внаслідок зазначених дій було здійснено реалізацію вуглеводнів на загальну суму понад 10000000 грн., частина яких були привласнені посадовими особами підприємства.

Крім того, ПрАТ "Укргазвидобуток" здійснює видобуток вуглеводнів на території Харківського, Зміївського, Нововодолазького районів Харківської області, що підтверджується спеціальним дозволом на користування надрами №4404 від 04.10.2007 року та актами про надання гірничного відводу №1505 від 20.10.2008 року та №2040 від 29.03.2012 року.

З метою встановлення наявності порушень вимог природоохоронного, земельного та іншого законодавства, визначення розміру збитків, завданих у результаті незаконного видобутку корисних копалин, виникла необхідність в проведенні позапланової перевірки дотримання вимог законодавства, що регулює державну політику в сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Державною службою геології та надр України під час використання ПрАТ "Укргазвидобуток" (ЄДРПОУ 25635581) земельної ділянки з кадастровим №6325110700:05:005:0016, площею 2 га, що розташована на території Харківського району Харківської області, і яка знаходиться у спільній власності ОСОБА_2 та ОСОБА_3

01 червня 2017 року прокурор Харківської місцевої прокуратури №6 Харківської області ОСОБА_1 звернувся з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства, що регулює державну політику в сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Державною службою геології та надр України під час використання ПрАТ "Укргазвидобуток" (ЄДРПОУ 25635581) земельної ділянки з кадастровим №6325110700:05:005:0016, площею 2 га, що розташована на території Харківського району Харківської області, і яка знаходиться у спільній власності ОСОБА_2 та ОСОБА_3, з метою встановлення наявності (відсутності) порушень вимог чинного законодавства України, а також визначення розміру завданих державі збитків. Проведення позапланової перевірки просив доручити Державній службі геології та надр України впродовж 15 робочих днів зі дня отримання ухвали слідчого судді.

Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 02 червня 2017 року клопотання прокурора Харківської місцевої прокуратури №6 Харківської області ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення документальної позапланової перевірки по матеріалах досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12016220430004547 від 15 грудня 2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191, ч.2 ст.240 КК України було задоволено. Надано прокурору Харківської місцевої прокуратури №6 Харківської області ОСОБА_1 дозвіл на проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства, що регулює державну політику в сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Державною службою геології та надр України під час використання ПрАТ "Укргазвидобуток" (ЄДРПОУ 25635581) земельної ділянки з кадастровим №6325110700:05:005:0016, площею 2 га, що розташована на території Харківського району Харківської області, і яка знаходиться у спільній власності ОСОБА_2 та ОСОБА_3, з метою встановлення наявності (відсутності) порушень вимог чинного законодавства України, а також визначення розміру завданих державі збитків. Проведення позапланової перевірки доручено Державній службі геології та надр України впродовж п"ятнадцяти робочих днів зі дня отримання ухвали слідчого судді.

В ході проведення досудового розслідування, на підставі ухвали Харківського районного суду Харківської області від 02 червня 2017 року спеціалістами Державної служби геології та надр України було проведено позапланову перевірку на ПрАТ «ПрАТ "Укргазвидобуток». За результами даної перевірки було складено акт перевірки про недопущення до перевірки №4/4404 від 19 червня 2017 року.

У звязку з вищевикладеним, для проведення повного, всебічного та об'єктивного досудового розслідування, встановлення всіх обставин кримінального правопорушення, необхідна перевірка щодо дотримання вимог законодавства, що регулює державну політику в сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Державною службою геології та надр України під час використання ПрАТ "Укргазвидобуток" (ЄДРПОУ 25635581) земельної ділянки з кадастровим №6325110700:05:005:0016, площею 2 га, що розташована на території Харківського району Харківської області, і яка знаходиться у спільній власності ОСОБА_2 та ОСОБА_3, з метою встановлення наявності (відсутності) порушень вимог чинного законодавства України, а також визначення розміру завданих державі збитків, тому виникає необхідність у проведенні позапланової перевірки на ПрАТ "Украгазвидобуток" з певних питань.

1.

2.

3.

Отримані в ході перевірки докази матимуть важливе доказове значення в рамках кримінального провадження.

Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав з вищевказаних підстав, просив його задовольнити в повному обсязі.

Вивчивши матеріали клопотання, заслухавши доводи прокурора, слідчий суддя приходить до висновку про можливість його задоволення у зв'язку з наступним.

Відповідно до вимог ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів, зокрема, шляхом витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Разом з цим, Законом України «Про прокуратуру» внесено зміни до п.6 ч.2 ст.36 та п.4 ч.2 ст.40 КПК України. Так, з 15.07.2015 року прокурор/слідчий позбавлений можливості призначати перевірки у порядку, визначеному законом.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 №408 "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами" встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребуються у разі, якщо такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.

У відповідності з вимогами ст.ст.34, 35 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами. Державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища. Державному контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України, природних територій та об'єктів, що підлягають особливій охороні, стан навколишнього природного середовища, а також дотримання заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі.

Відповідно до Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою КМУ №1294 від 14.12.2011 року державний геологічний контроль здійснюється Держгеонадрами та її територіальними органами (далі - органи державного геологічного контролю).

Згідно з Положенням про Державну службу геології та надр України, затвердженим постановою КМУ №1174 від 30 грудня 2015 року державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

У відповідності з вимогами підпунктів 12, 14, 15 пункту 4 зазначеного вище Положення держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням, зокрема за:

-обґрунтованістю застосування методик і технологій, якістю, комплексністю, ефективністю робіт з геологічного вивчення надр;

-виконанням рішень з питань методичного забезпечення проведення робіт з геологічного вивчення та використання надр;

-дотриманням нормативів, стандартів та інших вимог щодо геологічного вивчення і використання надр, умов спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами) та угод про умови користування надрами (у тому числі угод про умови користування нафтогазоносними надрами);

-повнотою вивчення геологічної будови надр, гірничо-технічних, інженерно-геологічних, геолого-екологічних та інших умов вивчення родовищ корисних копалин;

-використанням технічних засобів і методів проведення робіт з геологічного вивчення надр, які виключають невиправдані втрати корисних копалин і погіршення їх якості;

-своєчасністю та відповідністю встановленим вимогам введення в експлуатацію розвіданих родовищ корисних копалин;

-дотриманням під час дослідно-промислової експлуатації родовищ корисних копалин технологій, які забезпечують необхідне їх вивчення, не знижуючи при цьому промислову цінність;

-збереженням розвідувальних гірничих виробок і свердловин для розробки родовищ корисних копалин, збереженням геологічної документації, зразків порід, дублікатів проб, які можуть бути використані під час подальшого вивчення надр;

-обґрунтованістю напрямів пошукових, розвідувальних та інших робіт з геологічного вивчення надр;

-своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення і використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов;

-повнотою і вірогідністю вихідних даних про кількість та якість запасів основних і спільно залягаючих корисних копалин і компонентів, що містяться в них, а також поданням підприємствами та організаціями звітних балансів запасів корисних копалин;

-веденням обліку видобування нафти, газу та супутніх компонентів;

-виконанням рішень Державної комісії по запасах корисних копалин надрокористувачами;

-проведенням пошуково-розвідувальних та інших робіт з геологічного вивчення підземних вод;

-відповідністю геологорозвідувальних робіт і наукових досліджень державним контрактам і замовленням, а також проектам проведення таких робіт;

-виконанням державних програм геологорозвідувальних робіт, геологічних завдань і замовлень;

-проводить планові та позапланові перевірки надрокористувачів, за результатами яких (у разі виявлення порушень вимог законодавства) складає акти, видає обовязкові для виконання вказівки (приписи) про усунення виявлених недоліків і порушень вимог законодавства;

-здійснює державний контроль за дотриманням правил і нормативів користування нафтогазоносними надрами

Пунктом 10 Порядку встановлено, що позапланова перевірка надрокористувачів проводиться у разі:

-подання надрокористувачем письмової заяви;

-виявлення недостовірних даних у документах обов'язкової звітності, поданих надрокористувачем;

-звернення фізичних або юридичних осіб про порушення надрокористувачем вимог законодавства. Позапланова перевірка у такому разі проводиться за згодою Держгеонадр;

-неподання в установлений строк надрокористувачем документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів;

-настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язане з діяльністю надрокористувача.

Строк проведення позапланової перевірки надрокористувачів не може перевищувати 10 робочих днів, а надрокористувачів, що є суб'єктами малого підприємництва, - двох робочих днів.

У той же час, у відповідності з вимогами ст.ст.77, 78, 80, 88 Податкового кодексу України тривалість документальної позапланової перевірки не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо субєктів малого підприємництва - 5 робочих днів, для фізичних осіб - підприємців, які не мають найманих працівників, за наявності умов, визначених в абзацах третьому - восьмому п. 82.2 ст. 82 ПКУ, - 3 робочі дні, інших платників податків - 10 робочих днів.

Задовольняючи клопотання про проведення документальної позапланової перевірки слідчий суддя виходить із того, що для проведення повного, всебічного та об'єктивного досудового розслідування, встановлення всіх обставин кримінального правопорушення, необхідна перевірка щодо дотримання вимог законодавства, що регулює державну політику в сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Державною службою геології та надр України під час використання ПрАТ "Укргазвидобуток" (ЄДРПОУ 25635581) земельної ділянки з кадастровим №6325110700:05:005:0016, площею 2 га, що розташована на території Харківського району Харківської області, і яка знаходиться у спільній власності ОСОБА_2 та ОСОБА_3, з метою встановлення наявності (відсутності) порушень вимог чинного законодавства України, а також визначення розміру завданих державі збитків.

Надані стороною обвинувачення документи та зазначені в них обставини свідчать про наявність передбачених законом обставин, які обґрунтовують необхідність призначення проведення позапланової перевірки.

Згідно з ч.1 ст.107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась

На підставі викладеного, ЗУ "Про охорону навколишнього природного середовища", Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою КМУ №1294 від 14.12.2011 року, Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженим постановою КМУ №1174 від 30 грудня 2015 року, ст.ст.77, 78, 80, 88 ПКУ, керуючись ст.ст.2, 36, 91-94, 110, 369-372 КПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора Харківської місцевої прокуратури №6 Харківської області ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення документальної позапланової перевірки по матеріалах досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12016220430004547 від 15 грудня 2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191, ч.2 ст.240 КК України - задовольнити.

Надати прокурору Харківської місцевої прокуратури №6 Харківської області ОСОБА_1 дозвіл на проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства, що регулює державну політику в сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Державною службою геології та надр України під час використання ПрАТ "Укргазвидобуток" (ЄДРПОУ 25635581) земельної ділянки з кадастровим №6325110700:05:005:0016, площею 2 га, що розташована на території Харківського району Харківської області, і яка знаходиться у спільній власності ОСОБА_2 та ОСОБА_3, з метою встановлення наявності (відсутності) порушень вимог чинного законодавства України, а також визначення розміру завданих державі збитків з наступних питань:

1.виконання рекомендацій протоколів ДКЗ України (промислова розробка) щодо оцінки (переоцінки) запасів вуглеводнів. Періодичність проведення переоцінки запасів вуглеводнів родовища;

2.наявність спеціального дозволу на користування надрами. Стан виконання Угоди про умови користування надрами та Програми робіт по родовищу (площі). Стан виконання особливих умов дозволу.

3.стан виконання проектних рішень з розробки родовищ (проекти дослідно-промислової розробки), їх експертизи (екологічна, з питань охорони надр та охорони праці) та погодження (протоколи ЦКР Міненерговугілля) органами державного гірничого нагляду та Держгеонадрами України. Звіти про авторський нагляд за розробкою кожного родовища (по роках).

4.стан виконання проектів пошуків та розвідки перспективних на нафту і газ площ в межах наданих спецлозволів та проектів пошукового та розвідбувального буріння;

5.стан виконання проектів будівництва свердловин (пошукових, розвідувальних, експлуатаційних, спостережних та інших свердловин), експертизи цих проектів, погодження органів державного гірничого нагляду;

6.акти вибору точок для буріння свердловини. Акти про початок буріння свердловин. Акти на випробування свердловини. Плани досліджень свердловини. Плани інтенсифікації свердловини. Протоколи НТР про зміну проектних рішень по проектах будівництва свердловин. Геолого-технічні наряди на буріння свердловин. Первинна та поточна геологічна та технологічна документація;

7.наявність матеріалів (акти, накази, обгрунтування) на ліквідацію, консервацію свердловини, а також переводів роботи свердловин на інші горизонти. Акти консервації (розконсервації) свердловин. Акти на ліквідацію (реліквідацію свердловин). Їх погодження у встановленому порядку;

8.наявність проекту гірничого відводу. Акт про надання гірничого відводу по родовищу;

9.стан виконання проекту облаштування родовища. Його погодження органами державного гірничого нагляду;

10. наявність справ свердловини, паспорта свердловини, щодобових (щомісячних) журналів обліку видобутку природного газу, конденсату, нафти, води по родовищам, затверджених у вставновленому порядку щомісячних (при дослідно-промисловій розробці) або щоквартальних технологічних режимів свердловини (при промисловій розробці);

11. наявність планів пробної експлуатації свердловини та їх погодження органами державного гірничого нагляду;

12. наявність правовстановлюючих документів на земельні ділянки під обєкти надрокористування (свердловини, шлейфи, УКПГ). Акти на рекультивацію та передачу земель власникам;

13. накази Міненерговугілля України про ввід родовищ в екплуатацію;

14. стан дотримання проектів технологічних втрати (витрат) по родовищу та їх погодження у встановленому порядку;

15. наявність проектів розвідки (дозровідки) родовищ. Форми 3-гр на проведення геологорозвідувальних робіт по родовищу (площі);

16. своєчасність подання форм статистичної звітності щодо видобутку та втрат корисних копалин, які визначені у спеціальному дозволі (форми 6-гр).;

17. довідки по обчислення та сплату податків за користування надрами за видобуті та втрачені запаси корисної копалини (рентні платежі);

18. страхова угода на випадок завдання екологічної шкоди при розробці родовища вуглеводів.

Проведення позапланової перевірки доручити працівникам Державної служби геології та надр України впродовж п"ятнадцяти робочих днів зі дня отримання ухвали слідчого судді.

Складений акт та матеріали за результатами проведеної позапланової перевірки направити до Харківської місцевої прокуратури №6 для долучення до матеріалів кримінального провадження.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Н.Л.Панас