Постанова № 67388132, 22.06.2017, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
22.06.2017
Номер справи
569/2394/17
Номер документу
67388132
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 569/2394/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 червня 2017 року м.Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області в складі:

головуючого судді Першко О.О.,

секретар Прокопчук Л.П.,

з участю представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівному справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобовязання поновити виплату пенсії з 14 серпня 2016 року,

В С Т А Н О В И В:

14 лютого 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Рівненського міського суду з позовом до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, в якому просить зобовязати відповідача поновити йому виплату пенсії за вислугою років, розрахованої у відповідності до чинного законодавства з 01 січня 2015 року у розмірі 90 % середнього заробітку без обмеження.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що йому призначена пенсія з 01 вересня 2005 року відповідно до ОСОБА_3 України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від середньої заробітної плати. З 07 червня 2007 року він працює суддею господарського суду Рівненської області, тому йому з 01 квітня 2015 року виплата пенсії була припинена. Постановою Рівненського міського суду від 29 березня 2016 року йому відновлено виплату пенсії з 10 вересня 2015 року. На виконання вказаної постанови відповідачем йому було відновлено виплату пенсії з 10 вересня 2016 року по 31 грудня 2016 року без обмеження максимального розміру пенсії. Однак виплата пенсії здійснювалася у меншому розмірі, оскільки з неї відраховувався податок та військовий збір. Крім того, він вважає, що розмір пенсії йому було знижено до 85% від середнього заробітку, як працюючому пенсіонеру, розмір пенсії якого перевищував 150% прожиткового рівня, встановленого для осіб, які втратили працездатність. З 01 січня 2017 року йому була зупинена виплата пенсії взагалі. На його письмове звернення від 20 січня 2017 року, відповідач листом №97/10 від 30 січня 2017 року повідомив про те, що згідно останніх змін в пенсійному законодавстві йому тимчасово призупинена виплата пенсії, оскільки він є працюючим пенсіонером та працює на посаді судді, а в ст. 86 ОСОБА_3 України «Про прокуратуру» (зі змінами, які набрали чинності 01 січня 2017 року) зазначено, що тимчасово до 31 грудня 2017 року, особам, які працюють на посадах та на умовах, передбачених ОСОБА_3 України «Про судоустрій і статус суддів», призначені пенсії/щомісячне грошове утримання не виплачуються. В разі звільнення з роботи пенсія буде поновлена. Проте, таку відмову, позивач вважає неправомірною.

Ухвалою Рівненського міського суду від 22 червня 2017 року позовну заяву ОСОБА_2 до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області в частині позовних вимог про зобовязання поновити виплату пенсії за період з 01 січня 2015 року по 13 серпня 2016 року - залишено без розгляду у звязку із пропуском строку звернення до адміністративного суду.

В судове засідання позивач не зявився, про день та час розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином. 19 квітня 2017 року подав суду заяву, в якій просив справу розглянути за його відсутності, вказав, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача надала суду заперечення проти позову, відповідно до змісту яких заперечує проти позову у повному обсязі та просить відмовити у задоволенні позову. Зазначила, що перебуваючи на обліку в Рівненському обєднаному управління Пенсійного фонду України Рівненської області, позивач отримує пенсію за вислугою років відповідно до ОСОБА_3 України "Про прокуратуру". На виконання постанови Рівненського міського суду від 13.12.2016 року по справі №569/8610/16-а було здійснено виплату відновленої пенсії за вислугою років, як прокурорському працівнику з 07.01.2016 року в розмірі 90% від заробітної плати без обмеження максимального розміру пенсії. Ч. 15 ст. 50-1 ОСОБА_3 України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ та ч. 15 ст. 86 ОСОБА_3 України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII передбачала виплату пенсії в період роботи в розмірі 85% призначеного розміру. Таким чином, повернення заборгованості після перерахунку пенсії було здійснено з утриманням з пенсії позивача 15% виплати у звязку з його роботою протягом цього періоду. 28.12.2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи». У відповідності до п. 1 ст. 164 Податкового кодексу визначається, що базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків включаються суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати (п. п. 164.2.19 ПК). П. 1 ст. 167 ПК (в редакції до 01.07.2016 року) регламентує, що ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.6 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (далі у цьому пункті мінімальна заробітна плата). П. 16-1 Прикінцевих Положень Податкового кодексу встановлено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Ставка збору становить 1,5 відсотка від обєкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту. Тому з пенсії позивача здійснювалися відповідні відрахування.

В судовому засіданні представник відповідача просила в задоволенні позові відмовити повністю, суду пояснила, що позивач отримував в 2016 році пенсію в середньому по 7500 грн. щомісяця, тому з його пенсії відраховувався податок у розмірі 15%. Військовий збір з його пенсії не відраховувався. Зазначила, що позивачу була відновлена виплата пенсії та в 2016 році вона йому нараховувалася та виплачувалася в розмірі 90% від середньої заробітної плати. З 01 січня 2017 року виплата пенсії позивачу припинена, оскільки в ст.86 ОСОБА_3 України «Про прокуратуру» внесено зміни, які набрали чинності з 01 січня 2017 року, згідно яких пенсія пенсіонерам, які працюють на посадах та на умовах, передбачених ОСОБА_3 України «Про судоустрій і статус суддів», не виплачується.

Суд, розглянувши подані позивачем документи і матеріали, подані відповідачем заперечення на позов, заслухавши пояснення представника відповідача, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до таких висновків.

Судом встановлено, що позивач з 01 вересня 2005 року перебуває на обліку у відповідача та йому, відповідно до ОСОБА_3 України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року(в редакції, чинній на час призначення пенсії), призначено пенсію за вислугу років, виходячи з розрахунку 90 відсотків розміру середньомісячної заробітної плати.

Позивач після призначення пенсії продовжує працювати на посаді судді Господарського суду Рівненської області.

З 01 квітня 2015 року, відповідно до п. 15 ст. 86 ОСОБА_3 України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року виплата пенсії позивачу була припинена.

Постановою Рівненського міського суду від 29 березня 2016 року позивачу було відновлено виплату пенсії з 10 вересня 2015 року.

На виконання вказаної постанови відповідачем було відновлено виплату пенсії позивачу з 10 вересня 2016 року по 31 грудня 2016 року без обмеження максимального розміру пенсії.

З 01 січня 2017 року виплата пенсії позивачу знову припинена, відповідно до п. 15 ОСОБА_3 України «Про прокуратуру» із змінами, внесеними 06 грудня 2016 року, які набрали чинності з 01 січня 2017 року, оскільки позивач продовжує працювати суддею.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про відновлення йому виплати призначеної пенсії з 01 січня 2017 року.

Відповідач листом № 97/10 від 30 січня 2017 року відмовив у виплаті пенсії у зв'язку з відсутністю для цього підстав, оскільки позивач продовжує працювати на посаді судді.

ОСОБА_3 України від 02.03.2015 № 213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", яким внесено зміни до порядку призначення пенсій за віком на пільгових умовах і за вислугу років, а також тимчасово на період з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року встановлено особливий порядок виплати пенсій працюючим пенсіонерам незалежно від дати призначення пенсії.

Відповідно до пункту 15 статті 86 ОСОБА_3 України Про прокуратуру"в редакції ОСОБА_3 № 213-VIII від 02.03.2015 року тимчасово, у період з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року особам, на яких поширюється дія цього ОСОБА_3 (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 ОСОБА_3 України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим ОСОБА_3, законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", пенсія, призначена відповідно до цієї статті, не виплачується.

Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього ОСОБА_3 поновлюється.

Відповідно до ОСОБА_3 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» 24.12.2015 року № 911-VIII продовжено особливий порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року.

Відповідно до пункту 15 статті 86 ОСОБА_3 України Про прокуратуру"в редакції ОСОБА_3 № 911-VIII від 24.12.2015 року тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 ОСОБА_3 України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених цим ОСОБА_3, законами України "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.

Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього ОСОБА_3 поновлюється.

ОСОБА_3 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року №1774-VIII (набрав чинності з 01.01.2017року) внесено зміни до статті 86 ОСОБА_3 України «Про прокуратуру», відповідно до яких тимчасово, по 31 грудня 2017 року особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 ОСОБА_3 України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених цим ОСОБА_3, які займають посади державної служби, визначені ОСОБА_3 України від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ «Про державну службу», а також працюють на посадах та на умовах, передбачених ОСОБА_3 України «Про судоустрій і статус суддів», призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.

Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього ОСОБА_3 поновлюється.

Прикінцеві положення ОСОБА_3 №1774-VІІІ від 06 грудня 2016 року не містять посилань на підстави та обставини, які можуть впливати на відновлення виплати пенсії до 31.12.2017р.

Згідно зіст.13 ОСОБА_3 України «Про Конституційний Суд України» повноваження щодо прийняття рішення проконституційність законів та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим покладено на Конституційний Суд України.

ОСОБА_3 №1774-VІІІ від 06.12.2016р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» в частині викладенняп. 15 ст.86 ОСОБА_3 України "Про прокуратуру" з 01 січня 2017 року в новій редакції неконституційними не визнавалися.

Оскільки вказана норма ОСОБА_3 була діючою, рішенням Конституційного суду України чи іншим законом скасована не була, а тому підлягає обов'язковому застосуванню органами Пенсійного фонду України та всіма органами державної влади на території України.

Крім того, урішенні від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави.

Також Конституційний Суд України у рішенні від 25.01.2012р. №3рп/2012 зробив висновок, що соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.

Європейський суд з прав людини у своєму рішенні по справі "Великода проти України" зазначив, щопередбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема через неможливість їх фінансового забезпечення, шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з ч.1 ст.17 Конституції України, є найважливішою функцією держави.

Зі змісту п.2 Прикінцевих положень ОСОБА_3 № 1774-VIII від 06.12.2016р. "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" вбачається, що вказане обмеження у виплаті пенсії діє до завершення особливого періоду та після його закінчення, виплата пенсій таким особам буде здійснюватися згідно із законодавством.

Позивач працює суддею, а отже дія ОСОБА_3 України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" в частині встановлення обмеження щодо отримання пенсії особами у період їх роботи на посадах та на умовах, передбачених ОСОБА_3 України «Про судоустрій і статус суддів», поширюється на нього в повному обсязі.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією та Законами України.

Отже, зупиняючи виплату пенсії на підставі ОСОБА_3 України № 1774-VIII від 06.12.2016 р. "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України " та п. 15 ст. 86 ОСОБА_3 України «Про прокуратуру», відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією та законами України, тому в задоволенні позовної вимоги в частині поновлення виплати пенсії слід відмовити.

Щодо посилання позивача на зменшення йому розміру заробітної плати до 85% від середнього заробітку, як працюючому пенсіонеру, розмір пенсії якого перевищував 150% прожиткового рівня, встановленого для осіб, які втратили працездатність, то в судовому засіданні було встановлено, що в 2016 році йому виплачувалася пенсія у розмірі 90 % середнього заробітку, а тому позовна вимога в цій частині необґрунтована, така що задоволенню не підлягає.

Щодо оподаткування пенсії позивача податком на доходи фізичних осіб та військовим збором за період з 14 серпня 2016 року по 31 грудня 2016 року, суд прийшов до наступного висновку.

Відповідно до абзаців 13 та 14 пункту 32 розділу І ОСОБА_3 України від 28.12.2014 року №71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набрав чинності з 1 січня 2015 року, внесено зміни до підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України, згідно до якого розмір пенсій, що підлягають оподаткуванню, зменшено до трьох розмірів мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року. Ставка податку становила 15 відсотків бази оподаткувань щодо перевищення суми пенсії (стаття 167.4 Податкового кодексу України).

Базою оподаткування з 01 січня 2015 року були суми пенсій у частині, що перевищує 3654 грн. на місяць, а з 01.01.2016 року 4134.00 гривень.

Крім цього, пунктом 16-1 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні Положення» Податкового кодексу України визначено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлено військовий збір, ставка якого становила 1,5 відсотка від обєкта оподаткування.

З 01 липня 2016 року набрав чинності Закон України від 02.06.2016 року № 1411-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування пенсій».

Підпункт 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України викладено в новій редакції, якою передбачено, що не оподатковуються суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення.

Відповідно до ст. 7 ОСОБА_3 України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» установлено у 2016 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 1 січня 2016 року - 1074 гривень.

Отже, розмір пенсії, який не оподатковується становить 10740 грн. (10Х1074).

Представником відповідача в судовому засіданні підтверджено, що середньомісячна пенсія позивача становить 7500 грн., і з неї щомісяця відраховують 15% податку на доходи фізичних осіб, військовий збір з пенсії не стягується.

Здійснюючи відрахування з пенсії позивача, відповідач діяв неправомірно, а тому відповідно до ч. 2 ст. 162 КАС України, слід зобов'язати відповідача виплатитипозивачу розмір утриманих податків з його пенсії за період з 14 серпня 2016 року по 31 грудня 2016 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, тому з відповідача слід стягнути на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 640 грн. (а.с.1).

Керуючись ст.ст. 11, 17, 18, 71, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_2 до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобовязання поновити виплату пенсії з 14 серпня 2016 року задовольнити частково.

Зобов'язати Рівненське обєднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області виплатити ОСОБА_2 розмір утриманих податків з його пенсії за період з 14 серпня 2016 року по 31 грудня 2016 року.

В решті позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити.

Стягнути з бюджетних асигнувань Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь ОСОБА_2 суму сплаченого судового збору в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд з поданням в десятиденний строк апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови виготовлено 27 червня 2017 року.

Суддя Рівненського

міського суду ОСОБА_4