
Справа № 203/882/17
Провадження № 2-а/0203/75/2017
ПОСТАНОВА
іменем України
07.06.2017 року Кіровський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого-судді Єдаменко С.В.
при секретарі Заярній А.Ю.
за участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної у місті Дніпрі ради про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії,
встановив:
Позивачка звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної у місті Дніпро ради про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії, в обґрунтування якого посилалась на те, що вона з 2015 року була змушена переїхати з м.Маріуполя Донецької області до м.Дніпра, вона разом з її дітьми були взяті на облік до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, її місце проживання було зареєстроване за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 (вул. Мініна)АДРЕСА_1. 07 липня 2016 року позивачка звернулась із заявою про продовження виплати її сімї державної щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції. 05 вересня 2016 року позивачка отримала адресну допомогу не в повному обсязі у звязку з чим звернулась до відповідача із запитом. У відповідь їй було надано копію рішення від 20 вересня 2016 року про призначення позивачці допомоги строком до 20 вересня 2016 року. При цьому факт звернення позивачки до відповідача за заявою від 07 липня 2016 року не заперечувався. У звязку з наведеним, позивачка просила визнати неправомірними дії відповідача з припинення виплати державної щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції та щодо не призначення таких виплат за заявою від 07 липня 2016 року. Зобовязати здійснити перерахунок виплат на підставі заяви від 07 липня 2016 року. Стягнути з відповідача судові витрати по справі. (а.с. а.с. 2 6).
В судовому засіданні позивачка свої позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Відповідач у своєму відзиві проти задоволення позову заперечував, вказував, що позивачка дійсно перебуває на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб з 02 липня 2015 року, одержує щомісячну допомогу з 07 липня 2015 року по сьогоднішній день (термін призначення: з 07 липня 2015 року по 06 січня 2016 року, з 14 січня 2016 року по 01 липня 2016 року). В автоматичному режимі без звернення позивачки їй було здійснено перерахунок раніше призначеної допомоги згідно розпорядження від 26 листопада 2015 року (допомогу було призначено з 07 липня 2015 року по 01 січня 2016 року), розпорядженням від 04 серпня 2016 року (допомогу було продовжено з 02 липня 2016 року по 13 липня 2016 року). 07 липня 2016 року позивачка надала до відповідача заяву про призначення допомоги на наступний термін, на яку їй було надано відповідь про призначення допомогу на 6 місяців за масовим перерахунком. Наступну заяву позивачка подала 06 вересня 2016 року, після розгляду заяви у встановленому порядку та складання акту обстеження матеріально-побутових умов сімї, їй було призначено допомоги за період з 06 вересня 2016 року по 05 березня 2017 року. У звязку з викладеним дії відповідача відповідають вимогам закону, а позовні вимоги задоволенню не підлягають.
В судовому засідання представник відповідача проти задоволення позову заперечувала з мотивів, вказаних у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та вбачається матеріалів адміністративної справи позивачка дійсно перебуває на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осі фактичне місце її проживання (м.Дніпро, вул. Менахем-Мендл Шнеєрсона (вул. Мініна)АДРЕСА_1 (а.с. 9).
Їй призначалась державна щомісячна адресна допомога особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.
Така допомога згідно відомостей відповідача, що не заперечуються позивачкою була призначена: з 07 липня 2015 року по 06 січня 2016 року, з 14 січня 2016 року по 01 липня 2016 року). В автоматичному режимі без звернення позивачки їй було здійснено перерахунок раніше призначеної допомоги згідно розпорядження від 26 листопада 2015 року допомогу було призначено з 07 липня 2015 року по 01 січня 2016 року), розпорядженням від 04 серпня 2016 року допомогу було продовжено з 02 липня 2016 року по 13 липня 2016 року.
07 липня 2016 року позивачка надала до відповідача заяву про призначення допомоги на наступний термін, за якою допомога позивачці не призначалась, оскільки за масовим перерахунком допомогу, раніше призначену по 01 липня 2016 року, було продовжено по 13 липня 2017 року.
Наступну заяву позивачка подала 06 вересня 2016 року, після розгляду заяви у встановленому порядку та складання акту обстеження матеріально-побутових умов сімї, їй було призначено допомоги за період з 06 вересня 2016 року по 05 березня 2017 року (а.с. 15).
Оцінюючи правомірність дій відповідача щодо призначення та перерахунку державної адресної соціальної допомоги, суд виходить з наступного.
Відповідно до п.1 постанови Кабінету міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (з наступними змінами та доповненнями) встановлена щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг та затверджено Порядок її надання.
Згідно п.2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам (надалі Порядок), які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Відповідно до абз 7 п.3 вказаного Порядку для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сімї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також предявляє довідки всіх членів сімї про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.
Згідно абз. п.5 вказаного Порядку для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сімї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сімї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, предявляє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сімї звертається у контакт-центр уповноваженого банку.
Відповідно до абз.1 абз. 13 п. 5 вказаного Порядку у заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сімї, які претендують на отримання грошової допомоги: прізвище, імя та по батькові; число, місяць, рік народження; серія, номер паспорта громадянина України, ким і коли виданий; реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу державної фіскальної служби і мають відмітку в паспорті); зареєстроване та фактичне місце проживання (перебування);наявність у будь-кого з членів сімї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; наявність у будь-кого з членів сімї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб; місце роботи осіб працездатного віку та час, з якого особа там працює. До заяви додається копія свідоцтва про одруження, копії свідоцтв про народження дітей, засвідчені власним підписом уповноваженого представника сімї, письмова згода довільної форми про виплату грошової допомоги уповноваженому представнику сімї від інших членів сімї та згода на обробку персональних даних, а також письмовий дозвіл на розкриття уповноваженим банком інформації, що містить банківську таємницю, щодо поточного рахунка, відкритого уповноваженому представнику сімї в установі уповноваженого банку.
При цьому, згідно абз.14 п.5 вказаного Порядку до заяви, в якій уповноважений представник сімї повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, додаються копії документів, визначених в абзаці сьомому пункту 3 цього Порядку, засвідчені підписом уповноваженого представника сімї. Згідно п.8 вказаного Порядку уповноважені органи: протягом 10 днів після подання уповноваженим представником сімї заяви та документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, призначають грошову допомогу або відмовляють у її призначенні, про що надають відповідне повідомлення уповноваженому представнику сімї. Також відповідно до абз.1 п. 7 вказаного Порядку якщо у складі сімї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, або інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сімї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.
Таким чином, з метою одержання допомоги в період з 14 липня 2016 року по 05 вересня 2016 року позивачка мала подати відповідну заяву після закінчення строку надання допомоги. Водночас, суд приходить до висновку, що позивачка не зробила цього з обєктивних причини через неправомірні дії відповідача.
Позивачці було відомо, про призначення їй допомоги терміном по 01 липня 2016 року, у звязку з чим вона 07 липня 2016 року подала заяву про призначення допомоги на наступний термін. Про те, що термін виплати їй допомоги було продовжено з 01 липня 2016 року по 13 липня 2016 року в автоматичному порядку за масовим перерахунком позивачка не знала, оскільки відповідне розпорядження було прийняло лише 04серпня 2016 року (а.с. а.с. 22, 33). На порушення п.8 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам у встановлений строк позивачці не було повідомлено, що допомога за її заявою від 07 липня 2016 року призначатись не буде, а для продовження допомоги вона має подати нову заяву після 14 липня 2017 року.
При таких обставинах, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Згідно ст.94 КАС України у звязку із задоволенням позовних вимог немайнового характеру слід стягнути з відповідача Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної у місті Дніпрі ради за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судовий збір 640 грн. 00 коп. (а.с. 1).
На підставі викладеного та керуючись, п.1 постанови Кабінету міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (з наступними змінами та доповненнями), п.п. 2, 3, 5, 7, 8 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505 (з наступними змінами та доповненнями), ст.ст.94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної у місті Дніпрі ради про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної у місті Дніпрі ради щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 07 липня 2016 року про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної у місті Дніпрі ради призначити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 14 липня 2016 року по 05 вересня 2016 року.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної у місті Дніпрі ради (код ЄДРПОУ 03192460, розташоване: м.Дніпро, вул. Володимира Антоновича, 30/32) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.
Постанова набирає чинності в порядку, передбаченому ст.254 КАС України.
Постанову суду може бути оскаржено протягом 10 днів з дня отримання копії її повного тексту.
Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровський районний суд м. Дніпропетровська. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови складено 12.06.2017 р.
Суддя С.В. Єдаменко