Постанова № 67373573, 19.06.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.06.2017
Номер справи
464/2092/17
Номер документу
67373573
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2017 рокуЛьвів№ 876/6368/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Обрізко І.М.

суддів Кухтея Р.В., Сапіги В.П.

за участю секретаря судового засідання Сідельник Г.М.

за участю представника позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова на постанову Сихівського районного суду міста Львова від 14 квітня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова про визнання дій неправомірними,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернулася із адміністративним позовом до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова, в якому просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі довідки про заробітну плату від 22 лютого 2017 року № 3161/06, з урахуванням підвищеного розміру заробітної плати державного службовця за відповідною посадою, з якої вийшла на пенсію, починаючи з 1 січня 2017 року. В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що перебуваючи на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова з 1 січня 2017 року має право на перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням складових заробітної плати державного службовця, однак відповідачем їй у такому відмовлено.

Постановою Сихівського районного суду міста Львова від 14 квітня 2017 року позов задоволено. Суд виходив з того, що КМУ (Кабінет Міністрів України) на даний час, не лише не визначено порядку перерахунку пенсій, але й фактично своїми діями виключено положення вказаної вище постанови.

Разом з тим, відсутність затверджених КМУ порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії. Подібне випливає з аналізу рішень Європейського Суду з прав людини (ЄССЛ) в справі «Кечко проти України» та «Суханов та Ільченко проти України».

Не погодившись із вказаним судовим рішенням, сторона відповідача подала апеляційну скаргу, з якої із-за порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи просить його скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог.

Покликання маються на те, що є безпідставним застосування при перерахунку пенсії норм законодавства, які діяли на час призначення пенсії, позаяк право на перерахунок пенсії набувається тільки після підвищення заробітної плати. Отже в даному випадку не відбувається звуження прав чи зменшення пенсій.

У зв'язку із набранням чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року (далі - Закону № 889-VII), положення Закону № 3723-ХІІ (попередня редакція) втратили чинність.

Відповідно до ст. 90 Закону № 889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України (ЗУ) «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючого державного службовця.

З врахуванням постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013, з 15.12.2015 року діючим законодавством не передбачено підстав і механізму перерахунку подібних пенсій.

Крім того, відповідно до ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що, втратили чинність, деякі законодавчі акти України» (№ 76 VIII від 28.12.2014 року), умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються КМУ України, котрий на час звернення позивача не прийняв жодного нормативно-правового акту з цього приводу.

Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вбачає її аргументованою.

Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставина справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.

Судом першої інстанції встановлено, що з 27.07.2013 року позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на момент призначення пенсії) у розмірі 80 відсотків середньомісячного заробітку державного службовця відповідної посади та рангу.

Згідно з довідкою про складові заробітної плати державного службовця від 22 лютого 2017 року № 3161/06 заробітна плата державного службовця відповідної посади та рангу станом на 1 січня 2017 року становить 7200 грн.

3 березня 2017 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати на підставі згаданої довідки про заробітну плату. Проте відповідачем відмовлено позивачу у перерахунку пенсії. покликаючись на п.5 Прикінцевих положень Закону України від 2 березня 2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» та постанову Кабінету Міністрів України № 1013 від 9 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

В силу ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в чинній редакції на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка діє з 15.12.2015 року, а застосовується з 01.12.2015 року, було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу».

Суд апеляційної інстанції зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013, на яку посилався позивач як на підставу для перерахунку пенсії у зв'язку зі збільшенням заробітної плати, регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.

Таким чином, з 15.12.2015 року чинним законодавством України не визначено суб'єктивного права, і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».

На час звернення позивача до управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято.

З огляду на викладене, у відповідача на момент звернення позивача із заявою про перерахунок її пенсії, не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати.

Разом з тим, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії позивача, яка нею отримувалась до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.

Крім того, Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 року зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У п. 2.2 вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116) (254к/96-ВР). У рішенні від 02.03.1999 року №2-рп/99 Конституційний Суд України зазначив, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України.

З огляду на наведене, судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги являються суттєвими і складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також наявна невідповідність висновків суду обставинам справи.

Стороною позивача в ході апеляційного розгляду подано клопотання про припинення апеляційного провадження із-за пропуску строку подачі апеляційної скарги стороною відповідача.

Вказане клопотання до задоволення не підлягає, оскільки матеріалами справи не підтверджені доводи сторони відповідача, а також з цього приводу вже прийнято процесуальне судове рішення, висновки якого відповідають обставинам справи та з матеріалів справи не вбачається підстав в таких сумніватись.

Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 198 п.3 ч.1, 202, 205, 207, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова задоволити.

Скасувати постанову Сихівського районного суду міста Львова від 14 квітня 2017 року у справі № 464/2092/17, та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова про визнання дій неправомірними - відмовити.

В задоволенні клопотання про припинення апеляційного провадження - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя І. М. Обрізко судді Р. В. Кухтей В. П. Сапіга Повний текст судового рішення виготовлено 26.06.2017 року.