Постанова № 67373490, 21.06.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2017
Номер справи
823/567/17
Номер документу
67373490
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 823/567/17 Головуючий у 1-й інстанції: Тимошенко В.П.;

Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.

П О С Т А Н О В А

Іменем України

21 червня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сорочко Є.О.

Мельничука В.П.

суддів: Федотова І.В.

за участю секретаря Грисюк Г.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Маньківської селищної ради Маньківського району Черкаської області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 04 травня 2017 року у справі за адміністративним позовом Маньківської селищної ради Маньківського району Черкаської області до Уманської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Маньківська селищна рада Маньківського району Черкаської області (далі - Маньківська селищна рада) звернулася до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Уманської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області (далі - Уманська ОДПІ) про визнання протиправним та скасування рішення від 19.09.2016 р. №0000502319 про нарахування штрафних санкцій та пені за несплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 04 травня 2017 року в задоволенні позову відмовлено.

На вказану постанову Маньківська селищна рада подала апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до матеріалів справи, Уманською ОДПІ 19.09.2016 р. прийнято рішення №0000502319 про застосування штрафних санкцій у розмірі 55025,29 грн. та нарахування пені у розмірі 1601,96 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, відносно позивача за період з 21.07.2015 р. по 25.03.2016 р. Дане рішення позивач отримав 09.12.2016 р. за вх. № 950/02-14.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, Маньківською селищною радою в порядку адміністративного оскарження подано скарги до Уманської ОДПІ, до Головного управління ДФС у Черкаській області, Державної фіскальної служби України, однак рішеннями ГУ ДФС у Черкаській області за №782/23-00-10-0210 від 16.01.2017 р., за №960/23-00-10-0210 від 13.01.2017 р., Державної фіскальної служби України за №4337/5/99-99-11-02-02-25 від 21.03.2017 р. скарги залишені без розгляду.

Не погоджуючися з прийнятим рішенням позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи даний спір колегія суддів зазначає наступне.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Згідно пункту 2 частини 1 статті 1 вищевказаного Закону єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до пунктів 1, 2 частини 2, статті 6 цього Закону платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

В силу положень частин 5, 7 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.

Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Згідно підпункту 1 частини 10 статті 9 цього Закону днем сплати єдиного внеску вважається, у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 13 вказаного Закону, органи доходів і зборів мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.

Згідно пункту 2 частини 11 статті 25 цього Закону орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивачем на виконання положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» було вчасно сплачено єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, а саме за червень 2015 року, шляхом перерахування відповідної суми єдиного внеску на рахунок відкритий в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Черкаській області для його зарахування, згідно платіжного доручення №333 від 25.06.2015 р. в сумі 58003,58 грн.

В платіжному дорученні Маньківської селищної ради від 25.06.2015 р. №333 позивачем було вірно вказано призначення платежу - «єдиний соціальний внесок за червень 2015 р.», однак допущено помилку у кредитному рахунку отримувача для зарахування коштів, а саме: замість рахунку №37193201012319 (Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) було зазначено рахунок №33116340700295, який призначений для податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати.

При цьому, згідно пункту 2.1 розділу II Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого спільним наказом Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України від 19.09.2013 р. №493/815 (далі - Положення №493/815, в чинній редакції на час виникнення спірних правовідносин) Міжрегіональному головному управлінню Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників, територіальним органам доходів і зборів відкривались небюджетні рахунки - балансовий рахунок 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування» для зарахування та розподілу коштів єдиного внеску.

Згідно п. 3.1, 3.2, 3.3, 3.4 розділу ІІІ Положення №493/815, страхові кошти, що сплачуються страхувальниками, зараховуються на рахунки 3719, відкриті на ім'я територіальних органів Міндоходів в управліннях (відділеннях) Казначейства.

На кінець операційного дня страхові кошти, які надійшли за день на рахунки 3719 територіальних органів Міндоходів, перераховуються Головними управліннями Казначейства на відповідні рахунки головних управлінь Міндоходів.

До 10 год. 00 хв. наступного операційного дня страхові кошти з рахунків 3719 головних управлінь Міндоходів засобами програмного забезпечення шляхом формування меморіальних документів перераховуються Головними управліннями Казначейства на відповідні рахунки 3719, відкриті на ім'я Міндоходів у Казначействі України, на підставі договорів про здійснення розрахунково-касового обслуговування, укладених з власниками рахунків.

Страхові кошти, акумульовані на рахунках 3719 Міндоходів, об 11 год. 00 хв. розподіляються за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до визначених Законом пропорцій (у відсотках) та перераховуються за призначенням - на рахунки, відкриті в Казначействі України за балансовим рахунком 3717 "Рахунки державних позабюджетних фондів" на ім'я фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.

Згідно з частиною 4 статті 45 Бюджетного кодексу України, податки і збори та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном).

Частиною 5 статті 45 Бюджетного кодексу України передбачено, що податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

З наведених норм вбачається, що усі податкові надходження, справляння яких передбачено законодавством України, є доходами державного бюджету, які визнаються зарахованими до бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок. Тобто, будь-який податок чи збір, що надійшов до бюджету, відображається на відповідному балансовому рахунку і враховується (обліковується) на єдиному казначейському рахунку, незалежно від того, на який аналітичний рахунок він надійшов.

Поняття «єдиний казначейський рахунок» закріплене в Положенні про єдиний казначейський рахунок, затверджене наказом Державного казначейства України від 26.06.2002 р. №122, та визначається як консолідований рахунок, відкритий Державному казначейству України в Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України.

Пунктом 2.1 цього Положення встановлено, що єдиний казначейський рахунок консолідує кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством.

Разом з тим, колегія суддів зазначає, що допущення помилки, а саме перерахування єдиного соціального внеску на неналежний рахунок було виявлено позивачем самостійно у березні 2016 року, у зв'язку з чим листом від 30.03.2016 р. за № 414/02-42 позивач звернувся до органу податкової служби про повернення помилково перерахованих коштів для подальшого перерахування на правильний рахунок по єдиному соціальному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно виписки по рахунка від 30.03.2016 р. сплачені кошти у відповідності до платіжного доручення від 25.06.2015 р. №333 були повернуті на розрахункові рахунки позивача.

Отримавши такі кошти, позивач платіжним дорученням №118 від 31.03.2016 р. сплатив грошові кошти в такій же сумі 58003,58 грн., але вже на вірний рахунок.

При цьому, колегія суддів враховує те, що ані порядку, ані можливості щодо перенесення коштів податку з одного рахунку призначення на інший не передбачено чинним законодавством, тому єдиним шляхом виправлення допущеної помилки для позивача було повернення таких коштів та повторної сплати за належними платіжними реквізитами, що і було здійснено позивачем.

З огляду на викладене, колегія суддів прийшла до висновку щодо безпідставності застосування до позивача штрафних санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску та нарахування пені, оскільки для підтвердження факту несплати узгодженої суми грошового зобов'язання необхідно встановити, що у встановлений строк для сплати єдиного внеску платник податків не вчиняв дії, спрямовані на перерахування суми такого внеску. Здійснення помилки під час перерахування грошових коштів має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті суми страхових внесків, та не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Аналогічного правового висновку дійшов Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 07.06.2017 р. по справі №К/800/28881/16.

Таким чином, рішення від 19.09.2016 р. №0000502319 є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

В матеріалах справи містяться оригінали платіжних доручень від 30.03.2017 р. №82 на суму 1600,00 грн., від 22.05.2017 р. №125 на суму 1760,00 грн., відповідно до яких позивачем сплачено судовий збір за подання позовної заяви та апеляційної скарги. Отже, такі кошти підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Уманської ОДПІ.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позову, тому апеляційну скаргу Маньківської селищної ради необхідно задовольнити, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 04 травня 2017 року - скасувати та ухвалити нову постанову, позов задовольнити, оскільки постанова ухвалено з порушенням норм матеріального права.

Керуючись ст. 41, 160, 196, 198, 200, 202, 205, 207 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Маньківської селищної ради Маньківського району Черкаської області - задовольнити.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 04 травня 2017 року - скасувати та ухвалити нову постанову, позов Маньківської селищної ради Маньківського району Черкаської області - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Уманської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області від 19.09.2016 р. №0000502319 про нарахування штрафних санкцій та пені за несплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Стягнути з Уманської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Маньківської селищної ради Маньківського району Черкаської області судові витрати, а саме судового збору сплаченого за подання позову в розмірі 1600,00 грн. та за подання апеляційної скарги в розмірі 1760,00 грн.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

головуючий суддя Сорочко Є.О.

судді Мельничук В.П.

Федотов І.В.

Повний текст постанови складено 26.06.2017 року

Головуючий суддя Сорочко Є.О.

Судді: Федотов І.В.

Мельничук В.П.