
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2017 рокуЛьвів№ 876/2854/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Обрізко І.М.
суддів Яворського І.О., Сапіги В.П.
за участю секретаря судового засідання Сідельник Г.М.
за участю представника відповідача - Кулініч О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Львова на даний час - Личаківське об'єднане управління Пенсійного фонду України на постанову Шевченківського районного суду м. Львова від 06 лютого 2017 року по справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Львова на даний час - Личаківське об'єднане управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними,-
В С Т А Н О В И В:
20.12.2016 позивач ОСОБА_2 звернулася з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова про визнання дій протиправними, зобов'язання до вчинення дій.
Покликання маються на те, що дії управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова є протиправними, та такими, що порушують конституційні права позивача, оскільки суперечать вимогам ст. ст. 19, 22, 46, 58, 64 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 року №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-ІІІ, що діяла станом на час призначення пенсії позивачу, та змісту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII та від 24.12.2015 року №911- VIII.
Постановою Шевченківського районного суду м. Львова від 06 лютого 2017 року позов задоволено. Суд виходив з того, що при перерахунку пенсії позивачу та визначення розміру пенсії підлягає застосуванню норма Закону, чинна на день призначення пенсії. У такому випадку зміни, внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам та слідчим, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Порядок призначення та перерахунку пенсії є різними за своїм змістом і механізмом їх проведення. Нормами, що визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» не змінювались.
Не погодившись із вказаним судовим рішенням, сторона відповідача подала апеляційну скаргу, з якої із-за порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи просить його скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог.
Покликання маються на те, що Законами України від 02.03.2015 року № 213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» і від 24.12.2015 року № 911 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», встановлено особливий порядок виплат працюючим пенсіонерам.
Відповідно до ст. 50-1 «Про прокуратуру» (в редакції від 02.03.2015 року), тимчасово, у період з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 рік, особам на яких поширюється дія цього Закону (крім певних винятків), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) у порядку та на умовах передбаченим цим Законом (та іншими спеціальними Законами), пенсія, призначена відповідно до цієї статті не виплачується. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Аналогічну норму продовжено на 2016 рік ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року № 911.
Зазначені вище норми є чинними, не конституційними не визнавались, а тому в аспекті положень ст. 19 Конституції України є обов'язковими.
Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вбачає її аргументованою.
Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставина справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_2, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова та з 04.10.2004 одержувала пенсію за вислугу років, право на яку набула відповідно до Закону України «Про прокуратуру». При цьому, на даний час позивач являється працюючим пенсіонером та продовжує працювати на посаді прокурора відділу нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях та інших заходів примусового характеру прокуратури Львівської області.
З 01 квітня 2015 року відповідачем виплату вказаної пенсії позивачу припинено на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIIІ (надалі - Закон № 213-VIIІ).
1 квітня 2015 року набрав чинності Закон № 213-VIIІ, яким внесено зміни до статті 47 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон № 1058-IV) та визначено, що тимчасово, у період з 1 квітня по 31 грудня 2015 року, у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами від 17 листопада 1992 року № 2790-ХІІ «Про статус народного депутата України», № 889-VII, від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру», № 2453-VI, пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058-IV, не виплачуються.
Пунктом п'ятим Прикінцевих положень Закону № 213-VIIІ передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до вищезазначених законів.
Оскільки Закон № 213-VIIІ не скасовано, його положення не визнано неконституційними, а до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, прийнято не було, то, відповідно, з вказаної дати скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Подібну позицію висловила колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України щодо суддів, а саме, що з 1 червня 2015 року особи, яким пенсії (довічне грошове утримання) призначаються, зокрема, згідно з Законом України «Про судоустрій та статус суддів», втратили право на пенсійне забезпечення відповідно до вказаного Закону, і з цієї дати їм повинна бути відновлена виплата пенсії за віком, призначена відповідно до Закону № 1058-IV.
Зазначена вище правова позиція суду апеляційної інстанції в досліджуваних правовідносинах відповідає судовій практиці Верховного Суду України (постанова від 24.05.2016 року), яка з урахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковою для врахування судами при розгляді справ у подібних спорах.
З огляду на наведене, судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги являються суттєвими і складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також наявна невідповідність висновків суду обставинам справи.
Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 198 п.3 ч.1, 202, 205, 207, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Львова на даний час - Личаківське об'єднане управління Пенсійного фонду України задоволити.
Скасувати постанову Шевченківського районного суду м. Львова від 06 лютого 2017 року по справі № 466/10568/16-а та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Львова на даний час - Личаківське об'єднане управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня виготовлення постанови в повному обсязі, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя І. М. Обрізко судді І. О. Яворський В. П. Сапіга Повний текст судового рішення виготовлено 26.06.2017 року.