Постанова № 67373362, 22.06.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2017
Номер справи
823/6/17
Номер документу
67373362
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 823/6/17 Головуючий у 1-й інстанції: Рідзель О.А.

Суддя-доповідач: Парінов А.Б.

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 червня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Парінова А.Б.,

суддів: Грибан І.О., Беспалова О.О.,

при секретарі судового засідання Приходько К.М.,

за участю представників сторін:

від позивача Кушнір С.Л.,

від відповідача Алексеєнко В.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу дочірнього підприємства «Жашківський машинобудівний завод» публічного акціонерного товариства «Науково-виробниче підприємство «Більшовик» на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 29 березня 2017 року у справі за позовом дочірнього підприємства «Жашківський машинобудівний завод» публічного акціонерного товариства «Науково-виробниче підприємство «Більшовик» до Уманської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області про скасування вимоги, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Уманської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області (далі по тексту - відповідач), в якому просив скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-385-23 від 02.11.2016.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 29 березня 2017 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивач оскаржив його в апеляційному порядку.

В апеляційній скарзі апелянт, посилаючись на порушення судом при вирішенні справи норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваної постанови суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що у зв'язку з порушенням строків сплати сум єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за 2013-2016 роки у вересні 2016 року відповідачем до позивача було застосовано штрафні санкції за кожен випадок порушення перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

16.09.2016 податковим органом було прийнято 24 рішення про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, а саме № 0004812311 на суму 6 679 грн. 49 коп., № 0004822311 на суму 5 671 грн. 19 коп., № 0004832311 на суму 5 784 грн. 74 коп., № 0004842311 на суму 5 429 грн. 68 коп., № 0004852311 на суму 6 694 грн. 93 коп., № 0004862311 на суму 5 695 грн. 77 коп., № 0004872311 на суму 6 702 грн. 72 коп., № 0004882311 на суму 11 079 грн. 60 коп., № 0004892311 на суму 12 528 грн. 05 коп., № 0004902311 на суму 12 365 грн. 45 коп., № 0004912311 на суму 9 546 грн. 79 коп., № 0004922311 на суму 5 190 грн. 37 коп., № 0004932311 на суму 14 354 грн. 41 коп., № 0004942311 на суму 15 943 грн. 31 коп., № 0004952311 на суму 14 979 грн. 39 коп., № 0004962311 на суму 11 836 грн. 18 коп., № 0004972311 на суму 3 456 грн. 42 коп., № 0005002311 на суму 7 596 грн. 25 коп., № 0005012311 на суму 7 272грн. 48 коп., № 0004982311 на суму 15 270 грн. 54 коп., № 0004992311 на суму 3 269 грн. 28 коп., № 0005022311 на суму 904 грн. 05 коп., № 0005032311 на суму 5 771 грн. 03 коп., № 0005042311 на суму 5 131 грн. 30 коп.

02.11.2016 відповідно до статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» відповідачем сформована вимога № Ю-385-23 про сплату суми недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 208 346 грн. 61 коп., у тому числі з них 36 743 грн. 16 коп. - недоїмка зі сплати єдиного внеску та 171 603 грн. 45 коп. - штраф.

Вважаючи вказану вимогу протиправною, позивач звернувся до суду з позовом про її скасування.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до довідки ГУ ДФС у Черкаській області № 33/-23-11-23 станом на червень 2016 у дочірнього підприємства «Жашківський машинобудівний завод» публічного акціонерного товариства «Науково-виробниче підприємство «Більшовик» заборгованість зі сплати податків, зборів та внесків відсутня. Крім того, позивач зазначає, що з 24 рішень від 16.09.2016 про застосування до штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску ним було отримано лише одне таке рішення.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, які стали підставою для прийняття оскаржуваної вимоги від 02.11.2016 контролюючим органом винесені 16.09.2016, та позивачем не оскаржені, то спірна вимога є законною та обґрунтованою.

Перевіряючи наведений висновок суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Пунктом 5 статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій та другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того чи виплачені такі суми фактично після їх зарахування до сплати.

Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.

Частинами 10 та 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що орган доходів і зборів за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску нараховує на суму недоїмки пеню з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу та застосовує штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до частини 14 статті 25 Закону №2464-VI про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

На виконання положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» прийнято Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена Наказом Міністерства доходів і зборів України №455 від 9 вересня 2013 року (далі Інструкція № 455).

Пунктом 7.2 Розділу VII Інструкції №455 передбачено, що за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.

Також на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (п. 7.5 Розділу VII).

Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. (ч. 4 ст.25 Закону №2464-VI).

Форма вимоги про сплату боргу (недоїмки) для платника єдиного внеску - фізичної особи станом на 28.05.2015 була затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 № 455 «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 19.09.2013 за № 1622/24154 та діяв до 29.05.2015) , а саме - наведена в додатку 5 до названої Інструкції, та після того - наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за № 508/26953 та набрав чинності з 29.05.2015), а саме в додатку 7 до названої Інструкції.

Безпосередньо порядок стягнення заборгованості з платників єдиного внеску, формування, оформлення та надсилання вимоги про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску передбачений розд. VI згаданих вище Інструкцій про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зокрема, положеннями розд. 6 Інструкції №455 визначено, що сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону та цієї Інструкції, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Органи доходів і зборів надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках:

- якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника про суми доходу (прибутку) фізичних осіб - підприємців чи осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів у повідомленнях-розрахунках, де визначено суми єдиного внеску, які підлягають доплаті;

- якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;

- якщо платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

У випадку, передбаченому абзацом другим цього пункту, вимога надсилається одночасно з актом документальної перевірки платника єдиного внеску або актом про суми розбіжностей щодо сум доходу (прибутку), заявлених у звітності до органу доходів і зборів та задекларованих у річній податковій декларації фізичними особами - підприємцями чи особами, які забезпечують себе роботою самостійно, або повідомленням-розрахунком на всю суму донарахованого єдиного внеску.

У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим п. 6.3 Інструкції №455, вимога надсилається: платникам, зазначеним у підпунктах 1 та 2 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, протягом п'яти робочих днів, наступних за календарним місяцем, у якому виникла або зросла недоїмка зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій); платникам, зазначеним у підпунктах 3 та 4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, протягом п'ятнадцяти робочих днів, наступних за календарним місяцем, у якому виникла або зросла недоїмка зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).

Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи фіскального органу платника на суму боргу, що перевищує 10 гривень. Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи фіскального органу за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).

Аналогічні положення містяться в розд. VI Інструкції №449.

Крім того, відповідно до п. 3 ч. 12, абз. 1 ч. 14 ст. 25 Закону №2464 за донарахування органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.

Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Згідно з даними інформаційної системи Уманської об'єднаної державної податкової інспекції (Жашківське відділення) Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області станом на 31.10.2016 у позивача обліковувалася заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 208 346 грн. 61 коп.

Вказана заборгованість виникла у зв'язку з прийняттям відповідачем рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 16.09.2016.

Відповідно до п. 7 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року N 449, рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 2, 3, 5 та 6 цього розділу, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник відповідного органу доходів і зборів або його заступник.

За результатами розгляду акта документальної перевірки рішення про нарахування пені та застосування штрафів приймається протягом десяти робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки - приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.

Рішення приймається за встановленою формою у двох примірниках.

Перший примірник рішення протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилається платнику у порядку, встановленому для надсилання вимог, або вручається під підпис керівнику або головному бухгалтеру платника, банку чи фізичній особі - платнику єдиного внеску.

Другий примірник залишається в органі доходів і зборів. Надіслані (вручені) рішення про застосування фінансових санкцій реєструються в журналі обліку рішень про застосування фінансових санкцій за формою згідно з додатком 19 до цієї Інструкції.

Нумерація рішень у журналі - у порядку зростання у межах календарного року.

Рішення про нарахування пені та застосування штрафів вважається надісланим (врученим) юридичній особі або відокремленому підрозділу, якщо його передано службовій особі такого платника єдиного внеску під підпис або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Пунктом 8 Інструкції 449 передбачена можливість оскарження платником єдиного внеску рішень про застосування фінансових санкцій.

Відповідач зазначає, що 24 рішення від 16.09.2016 були направлені на адресу позивача 20.09.2016, на підтвердження чого надає чек з поштового відділення (а.с. 85).

Проте, вказаний чек не є належним доказом надіслання цих рішень позивачу та їх отримання останнім, оскільки з нього неможливо встановити, що саме було направлено на адресу позивача.

Відповідачем надано зворотнє повідомлення про вручення поштового відправлення (рішень) уповноваженому працівнику дочірнього підприємства «Жашківський машинобудівний завод» публічного акціонерного товариства «Науково-виробниче підприємство «Більшовик» Кравчук 21.09.2016.

При цьому, представник позивача у своїх поясненнях зазначає, що 21.09.2016 підприємством було отримано лише 1 рішення відповідача про застосування фінансових санкцій від 16.09.2016, а саме: 005042311 за період з 23.08.2016 по 26.08.2016.

Належних доказів надсилання та отримання інших 23 рішень від 16.09.2016 відповідачем суду не надано.

Зважаючи на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем не було дотримано положень п. 7 Інструкції № 449 щодо виконання обов'язку надсилання рішень про застосування фінансових санкцій.

У зв'язку з цим колегія суддів зазначає, що підприємство було позбавлене можливості оскаржити такі рішення.

Зважаючи на те, що оскаржувану у даній справі вимогу було винесено відповідачем у зв'язку з несплатою фінансових санкцій, визначених цими рішеннями, у десятиденний строк та відсутністю доказів їх оскарження, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржувана вимога не може вважатися законною та обґрунтованою, а є такою, що винесена передчасно та підлягає скасуванню

Суд першої інстанції наведеного не врахував та прийняв рішення при неповному встановленні обставин справи, що мало наслідком неправильне вирішення справи.

Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи.

Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позов задоволено повністю, суд приходить до висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань витрат на сплату судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 41, 167, 195, 196, 198, 200, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

постановив:

Апеляційну скаргу дочірнього підприємства «Жашківський машинобудівний завод» публічного акціонерного товариства «Науково-виробниче підприємство «Більшовик» задовольнити.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 29 березня 2017 року скасувати.

Прийняти нову постанову.

Адміністративний позов дочірнього підприємства «Жашківський машинобудівний завод» публічного акціонерного товариства «Науково-виробниче підприємство «Більшовик» задовольнити.

Скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-385-23 від 02.11.2016, винесену заступником начальника Жашківського відділення Уманської об'єднаної державної податкової інспекції.

Стягнути з Уманської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області (20300, Черкаська обл., м. Умань, пл. Соборності, 1а, код ЄДРПОУ 39625054) за рахунок бюджетних асигнувань на користь дочірнього підприємства «Жашківський машинобудівний завод» публічного акціонерного товариства «Науково-виробниче підприємство «Більшовик» (20300, Черкаська обл., м. Жашків, вул. Маслозаводська, 3, код ЄДРПОУ 05767284) витрати зі сплати судового збору в розмірі 6800 грн. (шість тисяч вісімсот грн. 00 коп.).

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.Б. ПаріновСудді І.О. Грибан О.О. Беспалов

Постанову в повному обсязі виготовлено 26.06.2017

Головуючий суддя Парінов А.Б.

Судді: Беспалов О.О.

Грибан І.О.