Постанова № 67372388, 26.06.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.06.2017
Номер справи
815/2597/17
Номер документу
67372388
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/2597/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2017 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Бойко О.Я.,

за участі:

секретаря судового засідання - Белінського Г.В.;

представника позивача - Шаповала О.О., за довіреністю;

представник відповідача - Куклін А.О., за довіреністю;

розглянувши у судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛЕМЕНТ П'ЯТЬ" про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) дозвільної системи у сфері господарської діяльності,-

СУТЬ СПОРУ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла справа за адміністративним позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛЕМЕНТ П'ЯТЬ", в якому позивач просив:

застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛЕМЕНТ П'ЯТЬ" код ЄДРПОУ 37350094, (юридична адреса - вул. Черняховського, буд.4 м. Одеса,65009) шляхом зобов'язання ТОВ "ЕЛЕМЕНТ П'ЯТЬ" код ЄДРПОУ 37350094 повністю зупинити виконання робіт (виробництва) з експлуатації ескалатора (1 од.), за адресою: вул. Черняховського, буд. 4, м. Одеса, 65009, у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до наказу ГУ Держпраці в Одеській області від 17.03.2017 року №410 посадовою особою ГУ Держпраці в Одеській області було проведено планову перевірку ТОВ "ЕЛЕМЕНТ П'ЯТЬ" на дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

Під час проведення планової перевірки ТОВ "ЕЛЕМЕНТ П'ЯТЬ" було виявлено всього 15 порушень нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки з яких 8 створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Отже позивач вважає, що є підстави для негайного зупинення виконання робіт (виробництва): з експлуатації ескалатора (1 од.), за адресою вул. Черняховського, буд.4 м. Одеса,65009.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити з підстав викладених у позовній заяві (а.с.4-9).

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав викладених у запереченні на адміністративний позов (а.с.45-49).

В обґрунтування заперечення представник відповідача зазначив, що ескалатор не є власністю відповідача та не перебуває на його балансі та жодним чином не експлуатується. Вказаний ескалатор експлуатує ТОВ «ЛА ТРАТТОРІЯ». Технічне обслуговування вказаного ескалатора здійснює ТОВ «Контракт-Ліф». А тому представник відповідача вважає, що ТОВ "ЕЛЕМЕНТ П'ЯТЬ" не несе відповідальність за виявлені ГУ Держпраці в Одеській області під час планової перевірки порушення.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не належить до задоволення. Свій висновок вмотивовує наступним чином. Так, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до наказу ГУ Держпраці України в Одеській області від 17.03.2017 року №410 (направлення на перевірку від 24.03.2017 року за №15/01-29-0731) посадовою особи ГУ Держпраці України в Одеській області проведено планову перевірку ТОВ "ЕЛЕМЕНТ П'ЯТЬ" код ЄДРПОУ 37350094 (юридична адреса - вул. Черняховського, буд.4 м. Одеса,65009) на предмет дотримання вимог законодавства та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки (а.с.10-15).

За результатами перевірки позивач склав акт перевірки суб'єкта господарювання від 20.04.2017 року №411 (а.с.16-19).

Під час проведення планової перевірки ТОВ "ЕЛЕМЕНТ П'ЯТЬ" виявлені 15 порушень нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з яких 8 створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Так, згідно з розділом V акту перевірки № 411 зафіксовані порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:

- п.7.2 НПАОП 0.00-1.06-77 під час перевірки не надано документи, щодо реєстрації ескалатора;

- п.6.5 НПАОП 0.00-1.06-77 відсутній паспорт на ескалатор торгового центру;

- п.7.10 НПАОП 0.00-1.06-77 керівник підприємства не забезпечив безпечне користування ескалатора та його справний стан, а саме: а) не призначена відповідальна особа з питань нагляду і особа, відповідальна за утримання ескалатора в справному стані та безпечну його експлуатацію; б) не створена ремонтна служба (підрозділ) і не встановлений порядок профілактичних оглядів і ремонтів, що забезпечують утримання ескалатора в справному стані;в) не призначені спеціально навчені та атестовані особи для управління ескалаторами, їх обслуговування, ремонту, а також постійного спостереження за пасажирами; г) не розроблені виробничі інструкції з експлуатації та ремонту ескалаторів;

- п.7.11 НПАОП 0.00-1.06-77не проведено перевірка технічного стану електричного обладнання ескалатора згідно з вимогами нормативно-правових актів з охорони праці;

- п.7.18 НПАОП 0.00-1.06-77 відсутній журнал результатів огляду ескалатора і відомості про усунення недоліків, виявлених персоналом, що роблять обслуговування і ремонт;

- п.7.21 НПАОП 0.00-1.06-77 ескалатор, що перебувають в експлуатації не проходять технічний огляд (1 раз на рік);

-ст.21 Закон України №2694 підприємством не отримано дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки а саме: експлуатація ескалаторів;

- ст.21 Закон України №2694 не проведено експертне обстеження ескалатора на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96 (далі - Положення № 96), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Держпраці України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Основними завданнями Держпраці України є: 1) реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб; 2) здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на державному рівні; 3) здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки; 4) організація та здійснення державного нагляду (контролю) у сфері функціонування ринку природного газу в частині підтримання належного технічного стану систем, вузлів і приладів обліку природного газу на об'єктах його видобутку та забезпечення безпечної і надійної експлуатації об'єктів Єдиної газотранспортної системи.

Згідно з пунктом 7 вказаного Положення, Держпраця України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.

Відповідно до ст.38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Згідно з Положенням про організацію та здійснення державного гірничного нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року №826 (далі Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:

порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;

відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування машин), механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;

виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках передбачених законом.

Частиною 7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановленні законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Частиною 5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

Тобто за результатами перевірки позивач вважає, що є підстави для зупинення експлуатації ескалатора (1 од.), за адресою м. Одеса вул. Черняховського, буд.4, який належить ТОВ "ЕЛЕМЕНТ П'ЯТЬ".

Впродовж судового розгляду суд встановив, що ескалатор знаходиться між першим та другим поверхами у приміщенні торгового центру «П'ятий елемент» за адресою м. Одеса вул. Черняховського, буд.4.

Крім того, з огляду на Інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно №89258174 від 09.06.2017 року власниками нежитлових приміщень першого поверху є ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 Власниками нежитлових приміщень другого поверху є ОСОБА_5 та ОСОБА_4 (а.с.51-79).

Приміщення в яких відповідач здійснює свою господарську діяльність, він орендує. Позивач не спростовує цієї обставини.

Тобто суд зауважує, що ескалатор не належить відповідачу, що підтверджується довідкою №18 від 08.06.2017 року (а.с.50).

Крім того в матеріалах справи наявні договори №40 ТО та №41-ЕЛ на від 01.05.2017 року з яких вбачається, що ескалатор між першим та другим поверхом у торговому центрі «П'ятий елемент» перебуває в експлуатації ТОВ «ЛА ТРАТТОРІЯ». Технічне обслуговування вказаного ескалатора здійснює ТОВ «Контракт-Ліфт» (а.с.78-81, 97-99).

Таким чином, суд робить висновок, що відповідач ТОВ "ЕЛЕМЕНТ П'ЯТЬ" не несе відповідальність за виявлені порушення, оскільки в матеріалах справи наявні докази того, що ескалатор не належить відповідачу ні на праві власності, ні на праві користування та він не здійснює його експлуатацію.

Враховуючі наведені норми законодавства, заходи реагування у сфері державного нагляду можуть бути застосовані за рішенням суду у вигляді зупинення певної діяльності суб'єкта господарювання. Отже, заборона може бути застосована до суб'єкта господарювання, який здійснює експлуатацію ескалатора.

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.

Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Згідно з ч. 1 ст. 69 та ч. 1 ст. 70 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Відповідно до ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням вищезазначеного, суд робить висновок, що адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області не належить до задоволення.

Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору в порядку п.20 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», питання про їх розподіл судом не вирішується.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 7, 8, 9, 11, 69,71, 86, 159-163, 183-2 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.ст. 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Відповідно до частини першої статті 185, частини першої-другої, четвертої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через адміністративний суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення.

Сддя О.Я. Бойко

У задоволенні адміністративного позову відмовити

26 червня 2017 року.