
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2016 р. Справа № 804/5613/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Турової О.М.
за участю секретаря судового засідання: Бузякова М.Р.
позивача: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпро адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Нікопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області
про зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Нікопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просила зобовязати відповідача внести зміни до актових записів: про шлюб №336 від 14.05.1955р., складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Нікополю Нікопольського міськрайонного управління юстиції, виправивши у розділі «відомості про дружину» у графі «національність нареченої» ОСОБА_2 з національності «білоруска» на національність «полька»; про народження №1190 від 18.09.1956р., складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Нікополю Нікопольського міськрайонного управління юстиції, виправивши у розділі «відомості про матір» у графі «національність» ОСОБА_3 з національності «білоруска» на національність «полька».
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що відмова відповідача внести зміни до вищевказаних актових записів про шлюб та про народження не ґрунтується на нормах чинного законодавства та надана з порушенням вимог Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011р. № 96/5 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 14.01.2011р. за №55/18793. Так, при внесенні відомостей до актового запису про шлюб №336 від 14 травня 1955 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Нікополю Нікопольського міськрайонного управління юстиції було допущено помилку у графі про національність нареченої та вказано, що вона була білоруска, хоча насправді за національністю вона була полька. При внесенні відомостей до актового запису про народження №1190 від 18 вересня 1956 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Нікополю Нікопольського міськрайонного управління юстиції також було допущено помилку у розділі «відомості про матір» у графі «національність» ОСОБА_3 та вказано, що вона була білоруска, хоча насправді за національністю вона була полька. Виправлення цієї помилки та відновлення дійсної національності матері позивачки в цих документах для ОСОБА_1 є вкрай важливим, оскільки від правильності зазначення в документах цих відомостей залежить майбутнє її дітей, онуків, правнуків та інших нащадків, котрі, як і сама позивачка, можливо будуть виховуватись відповідно до польських національних традицій, підтримуватимуть стосунки зі своїми родичами - поляками, які проживають на території Польщі, або забажають назавжди переїхати до Польщі, щоб пов'язати себе з історичною батьківщиною своєї пращурки - ОСОБА_3. Тим більше, що впродовж усіх років виховання в сім'ї, матір позивачки та усі її родичі хрещені як римо-католики, сповідували римо-католицьку віру, сім'я святкувала польські свята.
У судовому засіданні позивачка підтримала адміністративний позов у повному обсязі та, посилаючись на викладені у ньому доводи, просила повністю його задовольнити.
Відповідач про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, проте його представник у судове засідання не зявився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності у звязку із відсутністю коштів на відрядження.
Правом на подання письмових заперечень на позов відповідач не скористався.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку про те, що даний адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що 23 серпня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Нікопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області з заявою про внесення змін до актових записів, в якій просила внести зміни до актових записів:
- про шлюб №336 від 14.05.1955р., складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Нікополю Нікопольського міськрайонного управління юстиції, виправивши помилку у розділі «відомості про дружину» у графі «національність нареченої» ОСОБА_2, вказавши «полька» замість «білоруска»;
- про народження №1190 від 18.09.1956р., складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Нікополю Нікопольського міськрайонного управління юстиції, виправивши помилку у розділі «відомості про матір» у графі «національність» ОСОБА_3, вказавши «полька» замість «білоруска».
До вказаної заяви ОСОБА_1 додано: довідку ВЗАЦС Кричівського райвиконкому від 06.07.2016р. №1127, що містить відомості з відновленого запису акта про народження №71, здійсненого 18.01.1949р. у відділі РАЦС Кричівського району Могілевської області на ОСОБА_2.
Листом від 23.08.2016р. за вих.№2344/06-22 Нікопольський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області повідомив ОСОБА_1 щодо її заяви від 23.08.2016р. (вх.№32344/06-22), що згідно зі ст.22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" №2398-VІ від 01.07.2010р. внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. Згідно з Розділом ІІ Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011р. за №55/18793, громадяни України можуть звернутися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану з заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану. Проте, порядок зміни національності законодавством не передбачено. Окрім того, даним законом не передбачено які документи підтверджують факт приналежності до певної національності. У звязку із цим відповідач запропонував позивачці звернутися з цим питанням до суду.
Вирішуючи спір, суд керується наступним.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок внесення змін до актових записів регулюється статтею 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011р. № 96/5 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 14.01.2011р. за №55/18793 (далі - Правила).
За змістом ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
При цьому порядок подання та розгляду заяв про внесення змін до актового запису деталізований в положеннях Правил.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред'явленні паспорта або паспортного документа (п. 2.1 Правил).
Пункт 2.12 Правил передбачає, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Пунктом 2.20 встановлено, що висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного представництва чи консульської установи України про відмову у внесенні змін до актових записів цивільного стану складається у двох примірниках. Один примірник разом з усіма матеріалами залишається у відділі державної реєстрації актів цивільного стану або дипломатичному представництві чи консульській установі України, якими складено висновок про відмову, а другий вручається (надсилається) заявнику.
Водночас, у висновку зазначається про можливість оскарження відмови про внесення змін до актового запису цивільного стану в судовому порядку.
Крім того, складання такого висновку передбачено і п. 2.15 Правил, зокрема, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).
Також, в пункті 2.3. Правил зазначено, що відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України не вправі відмовити громадянину в прийнятті та розгляді заяви про внесення змін.
У справі, що розглядається, позивачка вважає, що в актових записах зазначені неправильні відомості щодо національності її матері.
Як зазначалося вище, листом від 23.08.2016р. за вих.№2344/06-22 Нікопольський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області відмовив ОСОБА_1 у внесенні змін до актових записів, про які остання просила.
Водночас, висновку про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану, як то передбачено ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та п.п. 2.12, 2.20 Правил, відповідач не приймав.
При цьому посилання відповідача у листі від 23.08.2016р. за вих.№2344/06-22 на те, що ані Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", ані Правилами не передбачено можливість внесення змін до вказаних у актових записах відомостей щодо національності громадян є помилковими.
Так, відповідно до ст. 300 Цивільного кодексу України фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
За змістом ст.ст. 11, 18 Закону України "Про національні меншини в Україні" громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається. Будь-яке пряме чи непряме обмеження прав і свобод громадян за національною ознакою забороняється й карається законом.
Пунктом п.2.13.12 Правил передбачено, що внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.
Отже, зазначений вище висновок відповідача не узгоджується з нормами матеріального права.
Аналогічний висновок викладений в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 06.08.2015р. у справі №К/800/8590/15.
За таких обставин, дії Нікопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області щодо відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 23.08.2016р., оформленої листом від 23.08.2016р. за вих. №2344/06-22 є протиправними.
Відповідно до ст.11 КАС України з метою захисту прав позивача суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Так, позивачка просила суд зобовязати відповідача внести зміни до актових записів: про шлюб №336 від 14.05.1955р., складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Нікополю Нікопольського міськрайонного управління юстиції, виправивши у розділі «відомості про дружину» у графі «національність нареченої» ОСОБА_2 з національності «білоруска» на національність «полька»; про народження №1190 від 18.09.1956р., складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Нікополю Нікопольського міськрайонного управління юстиції, виправивши у розділі «відомості про матір» у графі «національність» ОСОБА_3 з національності «білоруска» на національність «полька».
Однак, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача у даному випадку є саме визнання протиправними дій Нікопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області щодо відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 23.08.2016р., оформленої листом від 23.08.2016р. за вих. №2344/06-22, та зобов'язання Нікопольський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області прийняти та розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.08.2016р. у порядку, визначеному статтею 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», оскільки фактично відповідачем не було дотримано вимог ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та п.п. 2.12, 2.20 Правил при розгляді заяви позивачки та, відповідно, не прийнято встановленого законом рішення за результатами її розгляду.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд керується ст.94 КАС України, відповідно до якої якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 122, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Нікопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Нікопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області щодо відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 23.08.2016р., оформленої листом від 23.08.2016р. за вих. №2344/06-22.
Зобов'язати Нікопольський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області прийняти та розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.08.2016р. у порядку, визначеному статтею 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути з Нікопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору пропорційно частині задоволених позовних вимог у розмірі 551,20грн. (пятсот пятдесят одна гривня 20 копійок).
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 186 цього Кодексу до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_4