Постанова № 67364659, 21.06.2017, Касаційний господарський суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий господарський суд України)

Дата ухвалення
21.06.2017
Номер справи
922/3627/16
Номер документу
67364659
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2017 року Справа № 922/3627/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Коробенка Г.П.- головуючого (доповідача), Кравчука Г.А., Рогач Л.І.розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Аграрний дім ім. Горького"на постановуХарківського апеляційного господарського суду від 15.03.2017у справі№ 922/3627/16 Господарського суду Харківської областіза позовомДержавної екологічної інспекції у Харківській областідоТовариства з обмеженою відповідальністю "Аграрний дім ім. Горького"простягнення шкоди, заподіяної державі внаслідок забруднення земельних ресурсів у розмірі 115 696, 17грн.,У судовому засіданні взяли участь представники:

від позивача: не з'явилися;

від відповідача: не з'явилися;

ВСТАНОВИЛА:

Державна екологічна інспекція у Харківській області (далі-позивач) звернулася до господарського суду Харківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Аграрний дім ім. Горького" про стягнення на користь держави шкоди заподіяної внаслідок порушення природоохоронного законодавства у розмірі 115 696, 17 грн. Позивач вказував, що порушення правил транспортування, зберігання і застосування захисту рослин, яке було виявлено у результаті проведення Державною екологічною інспекцією у Харківській області позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у діяльності відповідача, призвело до забруднення земель речовинами шкідливими життя, здоров'я людей.

Рішенням Господарського суду Харківської області від 10 січня 2017 року, залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 15.03.2017 року, позов задоволено з підстав доведення позивачем всіх складових елементів деліктної відповідальності у вигляді відшкодування шкоди.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Аграрний дім ім. Горького" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить рішення і постанову у справі скасувати та прийняти нове рішення про відмову у позові. Скаржник стверджує про недоведеність матеріалами справи саме його вини у забрудненні земельних ресурсів із посиланням на положення ст. 1166 ЦК України.

У запереченнях на касаційну скаргу Державна екологічна інспекція у Харківській області просить касаційну скаргу залишити без задоволення.

Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при винесенні оскаржуваних судових актів, знаходить необхідним в задоволенні касаційної скарги відмовити, враховуючи наступне.

При розгляді даної справи судами встановлено, що у період з 24.06.2016 року по 11.07.2016 року Державною екологічною інспекцією у Харківській області було проведено позапланову перевірку, за результатами якої складено акт №363/01-04/02-09 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ТОВ "Аграрний дім ім. Горького".

В результаті перевірки виявлено та зафіксовано в акті №363/01-04/02-09 порушення правил транспортування, зберігання і застосування засобів захисту рослин, та інших препаратів, через що ТОВ "Аграрний дім ім. Горького" допущено забруднення земельних ресурсів.

Відповідачу 27.07.2016 року направлено претензії №105 на суму 9 795,93 грн., №106 на суму 6 155,78 грн., №107 на суму 99 744,46 грн. разом із розрахунками шкоди, які залишились без задоволення з боку відповідача, що і стало підставою для заявлення даного позову.

Задовольняючи позовні вимоги, суди виходили з того, що Державні санітарні правила ДСП 8.8.1.2.001-98 транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві, що затверджені Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 03.08.1998 N 1, є частиною санітарного законодавства та обов'язкові для дотримання всіма підприємствами, установами і організаціями, приватними господарствами та особами, що проводять будь-які дії з пестицидами. Державний нагляд і державний контроль за транспортуванням, зберіганням, реалізацією, застосуванням пестицидів, вмістом їх залишкових кількостей в сільськогосподарській продукції, кормах та об'єктів навколишнього природного середовища здійснюється державними органами, установами і організаціями в межах їх повноважень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України N 226 від 19.02.96 "Про державний нагляд і державний контроль за додержанням законодавства про пестициди і агрохімікати" і в порядку, передбаченому законодавством. До роботи з пестицидами допускаються особи, що пройшли медичний огляд, спеціальну підготовку та мають відповідні посвідчення, допуск та наряд на виконання робіт з пестицидами (Додаток 1) відповідно до "Порядку одержання допуску (посвідчення) на право роботи, пов'язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами" (затв. Постановою Кабінету Міністрів України N 746 від 18.09.95) (п.п. 1.4, 1.8, 1.14).

Додаток 4 ДСП 8.8.1.2.001-98 містить шаблон санітарного паспорту, та відповідно вимоги до нього, такий санітарний паспорт видається головним державним санітарним лікарем району на відповідний термін дії, підписується санітарним лікарем району та погоджується інспектором по охороні навколишнього природного середовища, а також підписується керівником (представником) господарства.

Судами встановлено, що відповідач, в порушення вимог чинного законодавства України, у 2016 році не мав відповідного дозволу та погодженого санітарного паспорту на транспортування, зберігання і застосування засобів захисту рослин та інших препаратів.

Поряд з цим, судами також встановлено, що згідно із оперативною інформацією ГУ ДСНС України у Харківській області про стан техногенної та природної обстановки в місті Харкові та Харківській області за період з 07 год. 30 хв. 28 травня 2016 року до 07 год. 30 хв. 29 травня 2016 року, 28 травня 2016 року о 13:00 год. на території ПП "Аграрний дім ім. Горького" за адресою: Харківська область, Сахновщинський район, с. Лебедівка, сталася подія, а саме: в автомобілі "КАМАЗ", який знаходився на зазначеній території та в якому знаходилась суміш гербіцидів для знищення бур'яну на зернових культурах, був пошкоджений вихідний патрубок, що призвело до витоку приблизно до 2 т гербіциду.

28 травня 2016 року представниками Державної екологічної інспекції у Харківській області в с. Лебедівка Сахновщинського району Харківської області, у місцях витоку гербіциду, було здійснено відбір 4 проб ґрунту за глибиною відбору 0, 2 м та масою 1 кг, про що складено акт відбору проб ґрунтів №05-2016/15-18 від 28 травня 2016 року.

Відповідно до листа Науково-дослідної установи "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем" від 10 червня 2016 року №400/01-09, протоколом результатів вимірювань 4 проб ґрунту, відібраних представниками Державної екологічної інспекції у Харківській області на території с. Лебедівка на підставі акта відбору проб №9 від 28.05.2016 зафіксовано, що у відібраних пробах хлорорганічні пестициди - а-ГХЦГ, у-ГХЦГ (ліндан), ДДТ, ДДЄ та ДДД, кількісно перевищують допустимі норми, а саме а-ГХЦГ у пробі 1 -3,8; у пробі 4 - 1,0; у-ГХЦГ у пробі 1 - 0,4; ДДТ у пробі 1 - 2,9; у пробі 2 - 0,9, у пробі 3 -21; ДДЄ у пробі 3 - 0,5, ДДД у пробі 1 - 0,4, у пробі 3 - 5,0.

За приписами ст. 35 Закону України "Про охорону земель" власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування відомості про застосування пестицидів та агрохімікатів; уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу та ін.

Частинами 1, 5 статті 52 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" закріплено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані додержувати правил транспортування, зберігання і застосування засобів захисту рослин, стимуляторів їх росту, мінеральних добрив, нафти і нафтопродуктів, токсичних хімічних речовин та інших препаратів, з тим щоб не допустити забруднення ними або їх складовими навколишнього природного середовища і продуктів харчування.

Перелік пестицидів та агрохімікатів, дозволених для використання в Україні, регламенти їх застосування, а також щорічні доповнення до нього визначаються в установленому законодавством порядку.

Приписами частини 1 ст.167 Земельного кодексу України передбачено, що господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.

Згідно із ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" забруднення земель - накопичення в ґрунтах і ґрунтових водах внаслідок антропогенного впливу пестицидів і агрохімікатів, важких металів, радіонуклідів та інших речовин, вміст яких перевищує природний фон, що призводить до їх кількісних або якісних змін.

Статтею 20 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" передбачено відповідальність за порушення законодавства про пестициди і агрохімікати. Так, порушення законодавства про пестициди і агрохімікати тягне за собою цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.

Відповідальність несуть особи, винні у:

недотриманні вимог стандартів, санітарних норм і правил та інших нормативних документів під час виробництва, транспортування, зберігання пестицидів, агрохімікатів і технічних засобів їх застосування (крім машин, призначених для застосування пестицидів і агрохімікатів, на які поширюється дія технічного регламенту щодо машин);

забрудненні пестицидами і агрохімікатами понад допустимі рівні сільськогосподарської сировини, кормів, харчових продуктів, ґрунту, води, повітря;

порушенні регламентів та санітарних норм і правил транспортування, зберігання, торгівлі та застосування пестицидів і агрохімікатів;

невиконанні законних вимог посадових осіб, які здійснюють державний нагляд і контроль.

Відшкодування збитків, заподіяних внаслідок порушень законодавства про пестициди та агрохімікати, здійснюється відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до ст. 211 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.

Згідно до приписів статей 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Згідно із ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоду, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Як вірно визначились суди попередніх інстанцій, в даному випадку протиправна поведінка ТОВ "Аграрний дім ім. Горького" полягає у незабезпеченні належних умов зберігання агрохімікатів, що призвело до забруднення земель речовинами шкідливими для життя, здоров'я людей та суперечить приписам ч.1, 5 ст.52 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та ч. 1 ст. 167 Земельного кодексу України.

На підставі зазначеного суди вірно визначились, що наявність шкоди полягає у вигляді забруднення земельної ділянки пестицидами.

В свою чергу безпосередній причинний зв'язок між протиправною поведінкою та настанням збитків полягає у тому, що виток суміші агрохімікатів із автомобіля "КАМАЗ" 28.05.2016р. призвів до перевищення концентрації пестицидів в ґрунті, а відтак і його забруднення.

Оскільки при розгляді справи судами встановлені всі обставини, що входять до кола дослідження у даній категорії спорів, зокрема всі необхідні для настання такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди у деліктних правовідносинах, елементів, а саме те, що бездіяльність відповідача щодо забезпечення належного зберігання агрохімікатів призвела до забруднення ґрунту, а також з'ясовано, що заявлений до стягнення розмір шкоди розрахований у відповідності до п.4.6. Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 28.10.1997 року за № 171, " із змінами від 04.04.2007 №149, суди правомірно задовольнили позов.

Доводи викладені в касаційній скарзі не можуть бути підставою для скасування рішення та постанови у справі, позаяк їм надавалась оцінка судами попередніх інстанцій відповідно до повноважень, наданих їм Господарським процесуальним кодексом України, і ці доводи були мотивовано відхилені.

Тому, враховуючи передбачені ч.2 ст.1117 Господарського процесуального кодексу України межі перегляду справи в суді касаційної інстанції, які не дають їй права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти їх, колегія суддів визнає доводи касаційної скарги такими, що стосуються переоцінки доказів у справі.

Позаяк порушень норм матеріального чи процесуального права касаційним судом не виявлено, отже і підстави для скасування рішення та постанови у справі відсутні.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,-

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні касаційної скарги відмовити.

Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 15.03.2017 у справі №922/3627/16 залишити без змін.

Головуючий суддя: Г.П. Коробенко

Судді: Г.А. Кравчук

Л.І. Рогач