Постанова № 67358830, 11.05.2017, Золочівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
11.05.2017
Номер справи
445/2173/16-а
Номер документу
67358830
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 445/2173/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 травня 2017 року Золочівський районний суд Львівської області

в складі судді Сивак В.

при секретарів Захарчук Н.Я,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Золочеві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Золочівського обєднаного управління пенсійного фонду України Львівської області про визнання незаконними дій під час обчислення пенсії, ?

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з вимогою визнати незаконним рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії державного службовця з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових проблем та щомісячної індексації, на які нараховується збір на загальнообовязкове держане пенсійне страхування та зобовязати Управління пенсійного фонду України Золочівського району перерахувати пенсію державного службовця згідно довідок, які були предявлені в УПФ з врахуванням графи «Інші виплати», де вказані матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових проблем та щомісячні індексації, на які фактично нараховувався збір на обовязкове держане пенсійне страхування і які ходять в складову заробітної плати. Даний перерахунок провести на підставі Постанови правління ПФ України від 2013 року, тобто з 02.09.2013 року в розмірі 80% нарахованої суми доходу. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що управління ПФ України Золочівського району відмовилося здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням вищезазначених виплат. Така відмова суперечить вимогам законодавства, яке було чинним на момент призначення пенсії.

У судовому засіданні ОСОБА_1 позов підтримав, просить його задоволити у повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_2 проти позову заперечує, посилається на його незаконність та безпідставність, просить у його задоволенні відмовити. Відповідачем також подано письмові заперечення, де зазначається, що до заробітку, який рахується при призначенні (перерахунку) пенсії державним службовцям на включається матеріальна допомога (на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, тощо), оскільки зазначена допомога є одноразовою виплатою і не зазначена в переліку складових заробітної плати, передбачених ч.2 ст.33 Закону №3723-ХІІ, а факт утримання із заробітної плати страхових внесків не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Крім цього, втратили чинність норми, які закріплювали норми щодо порядку і умов перерахунку пенсій державним службовцям. Згідно ст.90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Суд, заслухавши пояснення сторін, всебічно та повно дослідивши наявні у справі докази, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 являється пенсіонером по інвалідності (ІІ група) і йому призначено пенсію відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» з 02.09.2013 року у розмірі 80% заробітної плати 3467,95 грн.

21 жовтня 2016 року позивач звернувся до Золочівського обєднаного управління пенсійного фонду України Львівської області з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням сум індексації, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення.

26.10.2016 року Рішенням Золочівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області №4918/04-40 ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст.90 Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу».

Відповідно до ст.8 КАС України, суд при вирішенні справ керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до вимог ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй.

Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень, у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995р. №108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці, включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

У відповідності до ч. 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналіз наведених положень дає підстави суду для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, входять до системи оплати праці державного службовця.

Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески(збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078).

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати.

Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідност.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. № 1788-XII враховуються при обчисленні пенсій.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, однак із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Таким чином, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація входять до системи оплати праці державного службовця.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13 та 28.05.2013р. у справі №21-97а13, які з врахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.

Отже, отримувані позивачем суми виплат, з яких були нараховані та сплачені внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробітну плату для обчислення пенсії, а тому позов слід задовольнити, із врахуванням положення статті 99 КАС України.

Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, оцінюючи докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги знайшли своє ствердження в судовому засіданні, а тому підлягають до задоволення частково.

Керуючись ст. ст. 9-12, 17, 18, 71, 72, 86, 94, 99, 128, 158-163, 167 КАС України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про державну службу», суд, ?

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити повністю.

визнати незаконним рішення №4918/04-40 від 26.10.2016 року Управління пенсійного фонду України Золочівського району (місцезнаходження: Львівська обл., м.Золочів, вул. Валова, 4, ЄДРПОУ 40375611) про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових проблем та щомісячної індексації.

Зобовязати Управління пенсійного фонду України Золочівського району (місцезнаходження: Львівська обл., м.Золочів, вул. Валова, 4, ЄДРПОУ 40375611) перерахувати пенсію державного службовця ОСОБА_1 (місце реєстрації: Львівська обл., м.Золочів, вул.С.Стрільців, 19/63, ІПН НОМЕР_1) згідно довідок, які були предявлені з врахуванням графи «Інші виплати», де вказані матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових проблем та щомісячні індексації з 02.09.2013 року.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до адміністративного суду апеляційної інстанції через Франківський районний суд міста Львова з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя : В. М. Сивак