
441/584/17 2/441/428/2017
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.06.2017 року Городоцький районний суд Львівської обл. в складі :
головуючого судді Яворської Н.І.
за участі секретаря - Цап І.М.
прокурора - Майнич Ю.О.
відповідача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Городок цивільну справу за позовом заступника керівника Городоцької місцевої прокуратури Львівської обл. до ОСОБА_1, Мшанської сільської ради Городоцького р-ну Львівської обл. про визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування, скасування запису про право власності, внесеного до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно , суд, -
в с т а н о в и в :
заступник керівника Городоцької місцевої прокуратури 10.05.2017р. звернувся з позовом до ОСОБА_1, Мшанської сільської ради Городоцького р-ну Львівської обл. про визнання незаконним та скасування рішення сесії Мшанської сільської ради Городоцького р-ну Львівської обл. від 20.10.2016р. № 11 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства» у с. Мшана Городоцького р-ну Львівської обл., внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про скасування запису № 17643362 про право власності на ім»я ОСОБА_1, внесеного до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 21.11.2016р. державним реєстратором Городоцької державної адміністрації.
Вимоги мотивував тим, що постановою Городоцького районного суду від 01.03.2017р., яка 13.03.2017р. набрала законної сили, ОСОБА_1, притягався до адміністративної відповідальності за ч.1 і 2 ст. 172-7 КУпАП та на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу. При цьому судом встановлено, що відповідач, будучи депутатом Мшанської сільської ради Городоцького р-ну Львівської обл., всупереч інтересам держави та громади с. Мшана не вжив заходів щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів при наявності суперечності між приватним інтересом та службовими повноваженнями, не повідомив у встановлених законом випадках та порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів 20.10.2016р. під час проведення 7-ї сесії 7-го скликання Мшанської сільської ради Городоцького р-ну Львівської обл. перед розглядом його заяви «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства» в с. Мшана по вул. Юлії Миндик та передачі йому у власність площею 0, 08 га.
Крім того, 20.10.2016р. під час проведення 7-ї сесії 7-го скликання Мшанської сільської ради Городоцького р-ну Львівської обл. при розгляді вищевказаної заяви та голосуванні про прийняття таких рішень ОСОБА_1, будучи депутатом Мшанської сільської ради, брав участь у розгляді таких заяв та голосував за прийняття таких рішень. Таким чином, вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, що призвело до невиконання ним вимог п. 1.2 ч. 1 ст. 28, ч. 2 ст. 35 ЗУ «Про запобігання корупції».
На підставі вищевказаного рішення сесії Мшанської сільської ради ОСОБА_1, 21.11.2016р. зареєстрував право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, кадастровий № 4620985600:12:014:0122, площею 0.08 га., у с. Мшана Городоцького р-ну Львівської обл., про що державним реєстратором Городоцької РДА Львівської області внесено запис № 17643362 про право власності до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Конституцією України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Земельним кодексом України та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання. До повноважень сільських рад у галузі земельних відносин на території села належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до ЗК України, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до ЗК України та вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону. Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Водночас, ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Таким чином, органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями у сфері земельних відносин на відповідній території, тому в силу цих норм Закону уповноважені приймати рішення, пов'язані із надання громадянам земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та вирішення інших питань у галузі земельних відносин.
Положеннями ч.1 ст.74 вищевказаного Закону передбачено, що органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.
Підстави, види і порядок відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Конституцією України, цим та іншими законами.
Разом з тим, вимогами ст. 67 ЗУ «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти, рішення, видані (прийняті) з порушенням вимог цього Закону, підлягають скасуванню органом або посадовою особою, уповноваженою на прийняття чи скасування відповідних актів, рішень, або можуть бути визнані незаконними в судовому порядку за заявою заінтересованої фізичної особи, об'єднання громадян, юридичної особи, прокурора, органу державної влади, зокрема Національного агентства, органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.ст. 16, 21 ЦК України, ст. 152 ЗК України, одним із способів захисту прав є визнання незаконними рішень органів державної влади. Суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Оскільки, рішення сесії Мшанської сільської ради №11 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства» у с. Мшана Городоцького р-ну Львівської обл. прийняте внаслідок вчинення депутатом Мшанської сільської ради ОСОБА_1 корупційного адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 і 2 ст. 172-7 КУпАП, у зв'язку із невиконанням останнім покладеного ст. 28 ЗУ «Про запобігання корупції» зобов'язання щодо врегулювання конфлікту інтересів під час прийняття оспорюваного рішення, що встановлено постановою Городоцького районного суду від 01.03.2017р. таке підлягає скасуванню у судовому порядку.
Вважає, що вищевказане рішення сесії Мшанської сільської ради, на підставі якого зареєстровано право власності на земельну ділянку, є незаконним, то це підстава для скасування запису в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про право власності, яке є документом, яким підтверджується право власності. Просила позов задоволити в повному обсязі.
В суді прокурор позов підтримала з мотивів у ньому наведених, просить визнати незаконним та скасувати рішення сесії Мшанської сільської ради Городоцького р-ну Львівської обл. від 20.10.2016р. № 11 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства» у с. Мшана Городоцького р-ну Львівської обл.; внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про скасування запису № 17643362 про право власності на ім»я ОСОБА_1, внесеного до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 21.11.2016р. державним реєстратором Городоцької державної адміністрації.
Відповідачі ОСОБА_1 та представник Мшанської сільської ради - ОСОБА_2 в судовому засіданні позов визнали в повному обсязі.
Заслухавши позивача та відповідачів, вивчивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази в їх сукупності, суд приходить переконання про задоволення позову з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (ч.1 ст.144 Конституції України).
Відповідно до ст. 25 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997р. сільські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно із ст. 12 ЗК України та відповідно до ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997р., до повноважень сільських рад у галузі земельних відносин на території міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу та вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
В силу ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Таким чином, органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями у сфері земельних відносин на відповідній території, тому в силу цих норм Закону уповноважені приймати рішення, пов'язані із надання громадянам земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та вирішення інших питань у галузі земельних відносин.
Положеннями ч. 1 ст. 74 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997р. передбачено, що органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.
Підстави, види і порядок відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Конституцією України, цим та іншими законами.
Разом з цим, відповідно до ч. 1 ст. 67 ЗУ «Про запобігання корупції», нормативно-правові акти, рішення, видані (прийняті) внаслідок вчинення корупційного правопорушення, можуть бути скасовані органом або посадовою особою, уповноваженою на прийняття чи скасування відповідних актів, рішень, або визнані незаконними в судовому порядку за заявою заінтересованої фізичної особи, об'єднання громадян, юридичної особи, прокурора, органу державної влади, органу місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що рішенням 7-ї сесії 7-го скликання Мшанської сільської ради Городоцького р-ну Львівської обл. від 20.10.2016р. № 11 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 з кадастровим номером № 4620985600:12:014:0122, площею 0.08 га., в с. Мшана по вул. Юлії Миндик Городоцького р-ну Львівської обл. та передано останньому безоплатно у приватну власність означену земельну ділянку (а.с. 9).
На підставі вищезазначеного рішення, 21.11.2016р. державним реєстратором Городоцької РДА Львівської області внесено запис № 17643362 про право власності ОСОБА_1 на вищевказану земельну ділянку до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (10-11).
Із протоколу поіменного голосування 7-ї сесії 7-го скликання Мшанської сільської ради Городоцького р-ну Львівської обл. від 20.10.2016р. з питань «Про затвердження проекту землеустрою для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 у с. Мшана» убачається, що при розгляді, підготовці та прийнятті оскаржуваного рішення безпосередньо брав участь депутат Мшанської сільської ради Городоцького р-ну Львівської обл. ОСОБА_1.
Постановою Городоцького районного суду від 01.03.2017р., ОСОБА_1, притягався до адміністративної відповідальності за ч.1 і 2 ст. 172-7 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 грн.
При цьому судом встановлено, що відповідач, будучи депутатом Мшанської сільської ради Городоцького р-ну Львівської обл., при прийнятті 20.10.2016р. 7-ї сесії 7-го скликання Мшанської сільської ради Городоцького р-ну Львівської обл. рішення № 11 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства» не повідомив у встановленому законом випадках та порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів, вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, що призвело до невиконання ним вимог п. 1.2 ч. 1 ст. 28, ч. 2 ст. 35 ЗУ «Про запобігання корупції» (а.с. 9).
Вищеозначена постанова набрала законної сили 13.03.2017р.
Відповідно до ст.61 ЦПК України вирок у кримінальному провадженні, що набрав законної сили, або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення обов'язкові для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено вирок або постанову суду, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.
Оскільки факт корупційного діяння встановлений судовим рішенням, яке набрало законної сили, обставини, встановлені цим рішенням стосуються особи, уповноваженої на виконання функцій органу місцевого самоврядування, яка брала участь у прийнятті оспорюваного рішення, враховуючи, що в силу Закону прокурор уповноважений на звернення з таким позовом, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для визнання незаконним рішення 7-ї сесії 7-го скликання Мшанської сільської ради Городоцького р-ну Львівської обл. від 20.10.2016р. № 11 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства».
Вимоги про скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запису № 17643362 від 21.11.2016р. про право власності ОСОБА_1 на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, з кадастровим номером 4620985600:12:014:0122, площею 0.08 га. у с. Мшана Городоцького р-ну Львівської обл. та витребування вказаної земельної ділянки із володіння ОСОБА_1 підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Згідно ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухоме майно, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
За положеннями ст. 126 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
За наведеного, суд приходить до висновку, що спірна земельна ділянка належить на праві власності територіальній громаді с. Мшана Городоцького р-ну Львівської обл., спірне рішення відносно землі було прийнято внаслідок вчинення ОСОБА_1 корупційного правопорушення, у зв'язку з чим це майно вибуло із володіння власника землі поза їх волею, а тому порушене право власності підлягає захисту шляхом скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запису про право власності ОСОБА_1 на спірну земельну ділянку та повернення її у власність територіальної громади Мшанської сільської ради Городоцького р-ну Львівської обл.
Відповідно до вимог ст.ст. 79, 88 ЦПК України суд стягує із відповідачів в користь прокуратури Львівської обл. по 1600 грн. судових витрат, з кожного.
За наведеного та керуючись ст.ст. ст. ст. 3, 10, 11, 60, 61, 79, 88, 209, 212, 214, 215, 218 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення сесії Мшанської сільської ради Городоцького р-ну Львівської обл. №11 від 20.10.2016р. «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства» у с. Мшана Городоцького району Львівської області.
Внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про скасування запису № 17643362 про право власності на ім»я ОСОБА_1 внесене до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 21.11.2016р. державним реєстратором Городоцької РДА.
Стягнути із відповідачів ОСОБА_1, проживаючого в ІНФОРМАЦІЯ_1 та Мшанської сільської ради Городоцького р-ну Львівської обл.(код ЄДРПОУ 02910031) в користь прокуратури Львівської обл. (отримувач: прокуратура Львівської області, код ЄДРПОУ 02910031, банк платника Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, розрахунковий рахунок №35211093000774, код класифікації видатків бюджету 2800) по 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп. судового збору, з кожного.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь в справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
СуддяОСОБА_3