
Справа №461/1334/16-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 червня 2017 року Галицький районний суд м. Львова в складі:
головуючого судді Котельви К.О.,
при секретарі Остапчук М.Ю.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідачів ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові цивільну справу за позовом Галицької районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_3, ОСОБА_3 Маряни Володимирівни, ОСОБА_3 Маряна Володимировича, треті особи: ЛМКП «Айсберг», Львівська міська рада, Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Львівській області про демонтаж будівлі,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3, ОСОБА_3 Маряни Володимирівни, ОСОБА_3 Маряна Володимировича, треті особи: ЛМКП «Айсберг», Львівська міська рада, Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Львівській області про демонтаж будівлі. В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що будинок №12 на вул. Озаркевича перебуває у віданні Львівської міської ради, на обслуговуванні ЛМКП «Айсберг». Відповідно до свідоцтва про право власності № Г25914 від 14.10.2003 р. співвласниками квартири № 6 на вул. Озаркевича, 12 є ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_4 03.11.2015 року ЛМКП «Айсберг» скеровано відповідачу попередження з вимогою терміново надати документи на будівництво окремо стоячої будівлі в подвір'ї будинку №12 на вул. Озаркевича у м. Львові. 03.11.2015 року ЛМКП «Айсберг» скеровано лист начальнику Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Львівській області для отримання інформації чи є наявні документи на здійснення будівництва в подвір'ї будинку №12 на вул. Озаркевича, а у разі їх відсутності вжиття заходів реагування. 03.11.2015 року ЛМКП «Айсберг» складено акт-попередження, про те що в подвір'ї будинку №12 на вул. Озаркевича у м. Львові збудовано окремо стоячу будівлю розміром 5,0*6,0 кв.м. 23.11.2015 року ЛМКП «Айсберг» надіслано відповідачу попередження про те, що пакет документів щодо здійсненого ними самовільного будівництва в подвір'ї будинку на вул. Озаркевича, 12 скеровано на розгляд міжвідомчої комісії Галицького району. 14.12.2015 року ЛМКП «Айсберг» складено акт обстеження технічного стану будинку, та вказано, що відповідачем самовільні збудовано в подвір'ї будинку №12 на вул. Озаркевича окрему стоячу будівлю, при цьому зачіпаються інтереси інших мешканців. 21.12.2015 року ЛМКП «Айсберг» скеровано відповідачу попередження з вимогою демонтувати самовільно збудовану будівлю.
Питання щодо самовільно збудованої окремої стоячої будівлі в подвір'ї будинку №12 на вул. Озаркевича у м. Львові розглядалось на засіданні міжвідомчої комісії при Галицькій районній адміністрації ЛМР 22.12.2015 року . Вказаний висновок міжвідомчої комісії Галицького району затверджено розпорядженням голови Галицької районної адміністрації ЛМР від 25.12.2015 року №572 «Про демонтаж самовільно збудованої одноповерхової з мансардою будівлі в подвір'ї будинку №12 на вул. Озаркевича», зокрема зобов'язано ОСОБА_3 за власні кошти демонтувати самовільно збудовану будівлю. Однак, відповідачі вимоги розпорядження у встановлені строки не виконали, про що комісією ЛМКП «Айсберг» був складений акт.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та надала пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позов заперечила пояснила, що відповідачам на праві власності належить квартира №6, комора в підвалі та сарай, що розташовані на вул. Озаркевича, 12. У звязку з тим, що господарська споруда (сарай) потребував капітального ремонту, позивачами протягом 2015 року було проведено такий ремонт. На той час позивачам не було відомо, що для проведення реконструкції необхідно виготовити проект та отримати дозвіл. Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради видано розпорядження №572 від 25.12.2015 р. «Про демонтаж самовільно збудованої одноповерхової з мансардою будівлі в подвір'ї будинку №12 на вул. Озаркевича», покликаючись на самовільне захоплення прибудинкової території. Однак, при прийнятті розпорядження не взято до уваги те, що позивачі здійснили реконструкцію та надбудову мансардного поверху над належною їм на праві власності господарською спорудою (сараєм), яка розташована на прибудинковій території. Просить відмовити в задоволенні позову.
Представники третіх осіб ЛМКП «Айсберг», Львівської міської ради, Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в судове засідання не зявилися, хоча про час та місце судового засідання були належним чином повідомлені, про причини своєї неявки суд не повідомили. Суд вважає, за можливе провести розгляд справи у їх відсутності.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.
Так, відповідно дост. 4 ЦПК Україниздійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Відповідно до ст.ст.10,60 ЦПК Україникожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень окрім випадків, встановленихст.61 цього Кодексу. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановленихЦПК України.
Судом встановлено, що будинок №12 на вул. Озаркевича перебуває у віданні Львівської міської ради, на обслуговуванні ЛМКП «Айсберг».
03 листопада 2015 року відповідачу скеровано попередження з вимогою надати документи на забудову окремо стоячої будівлі в подвірї будинку №12 на вул. Озаркевича у м. Львові /т.1, а.с. 6/.
03.11.2015 року ЛМКП «Айсберг» скеровано лист начальнику Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Львівській області щодо наявності документів на здійснення будівництва в подвір'ї будинку №12 на вул. Озаркевича, в разі їх відсутності вжити відповідні заходи /т.1, а.с.7/. 20 листопада 2015 р. ЛМКП «Айсберг» повторно скерувало лист начальнику Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Львівській області з проханням вжити заходи /т.1, а.с.10/.
ЛМКП «Айсберг» складено акт-попередження від 03.11.2015 року ОСОБА_3 щодо самовільно збудованої окремо стоячої будівлі розміром 5,0*6,0 в подвірї будинку №12 на вул. Озаркевича у м. Львові /т.1, а.с.8/.
14.12.2015 року ЛМКП «Айсберг» складено акт обстеження технічного стану будинку, та вказано, що відповідачами самовільно збудовано в подвір'ї будинку №12 на вул. Озаркевича окремо стоячу будівлю /т.1, а.с.12/.
Як вбачається із листа Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Львівській області від 15.12.2015 р. №1013-6/6962-15 /т. 1, а.с.13/ перевіркою з виходом на місце встановлено, що власник квартири № 6 в будинку №12 на вул. Озаркевича у м. Львові ОСОБА_3 здійснює будівельні роботи з нового будівництва одноповерхової з мансардою будівлі на земельній ділянці, що не надана у власність або ж користування, біля будинку №12 (на прибудинковій території) по вул. Озаркевича у м. Львові без виготовленої та затвердженої у встановленому порядку проектної документації.
25 грудня 2015 р. Галицька районна адміністрація Львівської міської ради розглянувши лист ЛМКП «Айсберг» від 21.12.2015 р. №31-1680, керуючись «Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій», затверджених наказом №76 від 17.05.2005 р. Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства, враховуючи відсутність погодженої документації, захоплення прибудинкової території, лист Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Львівській області від 15.12.2015 р. №1013-6/6962-15: п.1 затвердили висновок міжвідомчої комісії Галицького району, п.2 ОСОБА_3 співвласнику квартири 36 на вул. Озаркевича, 12 за власні кошти демонтувати самовільно збудовану одноповерхову з мансардою будівлю в подвірї будинку № 12 на вул. Озаркевича /т.1, а.с.16/.
19 січня 2016 року ЛМКП «Айсберг» скерувало попередження №28 , ОСОБА_3, про те, що згідно розпорядження Галицької районної адміністрації №572 від 25.12.2015 р. ЛМКП «Айсберг» зобовязує демонтувати самовільно збудовану одноповерхову з мансардою будівлю в подвірї будинку № 12 на вул. Озаркевича в термін до 20.01.2016 р. /т.1, а.с.17/.
У звязку з невиконанням розпорядження №572 від 25.12.2015 р. комісією ЛМКП «Айсберг» складено акт від 20 січня 2016 року /т.1, а.с.18/.
Відповідно до вимогст.376 ЦК Українижитловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього. У разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову. Якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво.
З розяснень п. 22 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30 березня 2012 року № 6 «Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)» (далі - Постанова №6 від 30.03.2012 року) вбачається, що право на звернення до суду з позовом про знесення самочинного будівництва належить органу державної влади або органу місцевого самоврядування. У випадках порушення прав інших осіб, право на звернення до суду належить і таким особам за умови, що вони доведуть наявність порушеного права. Знесення самочинного будівництва є крайньою мірою і можливе лише тоді, коли використано усі передбачені законодавством України заходи щодо реагування та притягнення винної особи до відповідальності.
Під істотним порушенням будівельних норм і правил з огляду на положенняЗаконів України «Про основи містобудування», «Про архітектурну діяльність», «Про регулювання містобудівної діяльності»необхідно розуміти зокрема, недодержання архітектурних, санітарних, екологічних, протипожежних та інших вимог і правил, а також зміну окремих конструктивних елементів житлового будинку, будівлі, споруди, що впливає на їх міцність і безпечність тазагрожує життю й здоров'ю людини у разі невиконання приписів інспекції державного архітектурно-будівельного контролю про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил тощо.
Відповідно п.1.3 Положення «Про порядок врегулювання питань самочинного будівництва у м. Львові», затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 09.09.2011 року № 835 житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, без отриманих у встановленому законодавством порядку містобудівних умов та обмежень, архітектурно-планувальних вимог або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотним порушенням будівельних норм і правил.
Судом встановлено, що позивачами здійснена самовільна реконструкція господарської споруди (сараю) з розширенням за рахунок надбудови мансардного поверху.
Відповідно до свідоцтва про право власності № Г-25914 від 14 жовтня 2003 року /т.1, а.с.32/ квартира № 6 на вул. Озаркевича, 12, комора в підвалі 8,0 кв.м, сарай 25,3 кв.м. належить на праві спільної сумісної власності співвідповідачам ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_4 та ОСОБА_5
Відповідно до свідоцтва про смерть серія І-СГ №354200 від 14.06.2014 року ОСОБА_6 помер 14.06.2014 р. /т.1, а.с.34/.
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину від 26.03.2015 р., посвідченого державним нотаріусом першої Львівської державної нотаріальної контори ОСОБА_7 ОСОБА_3, після смерті ОСОБА_5 успадкувала ? частини квартири №6 в будинку №12 на вул. Озаркевича у м. Львові /т.1, а.с.206/.
Таким чином, позивачам на праві спільної сумісної власності належить квартира № 6 на вул. Озаркевича, 12, комора в підвалі 8,0 кв.м, сарай 25,3 кв.м.
Судом встановлено, що мешканці будинку № 12 на вул. Озаркевича надали згоду на забудову в подвірї будинку № 12 на вул. Озаркевича. Про що підписалися у заяві, їх підписи завірені директором ЛМКП «Айсберг» /т.1, а.с.35/.
В заперечення позовних вимог відповідачі надали суду проект на відповідність будівельним нормам і правилам самовільно здійсненої реконструкції господарської будівлі (сараю), що належить власникам квартири АДРЕСА_1 з розширення за рахунок надбудови мансардного поверху, розроблений ЛКП «Архбуднагляд», згідно якого самочинно здійснена реконструкція господарської будівлі (сараю), відповідає будівельним, санітарним і протипожежним нормам, не погіршує інсоляційного режиму для сусідніх житлових будинків, покращує технічний стан будівлі /а.с.208-211/.
03 серпня 2016 року ОКП ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» видано технічний паспорт на квартину №6 на вул. Озаркевича,12 із зазначенням площ та експлікацій господарської споруди /т.1, а.с.199-203/.
Згідно технічних висновків за результатами обстеження сараю по вул. Озаркевича, 12/6 у м. Львові на відповідність самовільно проведеної реконструкції вимогам норм, наданих експертом ОСОБА_8, несучі конструкції сараю після розширення з надбудовою мансарди придатні до подальшої експлуатації та сприйняття розрахункових навантажень.
Роботи з розширення і надбудови мансарди проведені з дотриманням вимог чинних будівельних норм і правил, не порушили несучих конструкцій існуючого будинку, технічний стан конструкцій балкону в цілому покращився, та як до нормального технічного стану приведені стіни та дах /т.1, а.с.218-241/.
Згідно висновку Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради № 04-2321 від 06 жовтня 2016 року щодо проектної документації на відповідність будівельним нормам самочинно здійсненої реконструкції на території історичного ареалу міста, за адресою: м. Львів, вул. Озаркевича, 12, господарська будівля /т.1, а.с.246/ Управління охорони історичного середовища, вважає дану проектну документацію та проведені самочинні зміни такими, що не суперечать нормам захисту традиційного історичного середовища міста і не порушують памяткоохоронних норм і правил.
24 жовтня 2016 р. ОСОБА_4 звернулася із заявою №3-Ф-66223/АП-24 до Департаменту містобудування Львівської міської ради про надання висновку про можливість експлуатації здійсненої самовільної реконструкції на вул. Озаркевича, 12 у м. Львові /т.1, а.с.244/.
Департаментом містобудування Львівської міської ради надано висновок №24-344 від 07 грудня 2016 р., про те, що вважає технічно можливим експлуатацію господарської будівлі після самочинно здійсненої реконструкції, за умови згоди власників квартир будинку №12 на вул. Озаркевича та подальшого вирішення питання землекористування. Для подальшого вирішення питання рекомендовано звернутися до Галицької районної адміністрації /т.1, а.с.243/.
Відповідно до ст.ст.15,16 ЦК України, лише порушене, невизнане або оспорюване право особи підлягає захисту у встановлений законом спосіб.
Пунктом 11 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 18 грудня 2009 року «Про судове рішення у цивільній справі» роз'яснено, що оскільки правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів та осіб, яким надано право захищати права, свободита інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси (частина перша та друга статті 3 ЦПК України), то суд повинен встановити, чи були порушені, невизнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, а якщо були то вказати, чи є залучений у справі відповідач відповідальний за це.
Знесення самочинного об'єкту нерухомості відповідно достатті 376 ЦК Україниє крайнім заходом впливу на забудовника і можливе лише тоді, коли використано усі передбачені законодавством України заходи з метою усунення порушень.
Юридичними фактами, які складають правову підставу знесення самочинного будівництва, є: істотне відхилення від проекту та/або істотне порушення будівельних норм і правил, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб; неможливість проведення перебудови або відмова особи, яка здійснила (здійснює) будівництво, від її проведення.
При вирішенні питання про те, чи є відхилення від проекту істотним і таким, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, необхідно з'ясовувати, зокрема, як впливає допущене порушення з урахуванням місцевих правил забудови, громадських і приватних інтересів на планування, забудову, благоустрій вулиці, на зручність утримання суміжних ділянок тощо.
Враховуючи те, що позивачами проведена реконструкція та надбудова мансардного поверху над належною їм на праві власності господарською спорудою (сараєм), наявність висновку про те, що роботи з розширення і надбудови мансарди в подвірї будинку №12 на вул. Озаркевича проведені з дотриманням вимог чинних будівельних норм і правил, не порушили несучих конструкцій існуючого будинку, враховуючи, те, що проведена реконструкція не призвела до порушення прав власників інших квартир, а також не порушує санітарних вимог і правил експлуатації будинку, не суперечить нормам захисту традиційного історичного середовища міста і не порушує памяткоохоронних норм і правил, про що свідчить згода власників квартир у будинку № 12 на вул. Озаркевича та висновки експерта та відповідних підрозділів Львівської міської ради, суд приходить до висновку про відсутність необхідності застосування такої крайньої міри, як демонтаж надбудови.
Таким чином, враховуючи вищенаведене суд приходить до переконання про безпідставність позовних вимог. В задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 3-11,88,212-215, 224-228 ЦПК України, суд, -
вирішив:
у задоволенні позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом 10-ти днів після його оголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя К.О. Котельва