
Справа № 236/1048/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2017 року Краснолиманський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді - Сердюк Н.В.,
за участю секретаря - Снігирьової О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Лиман за участю позивача ОСОБА_1 цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Краснолиманського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства про захист прав споживачів, -
В С Т А Н О В И В:
10.04.2017 року позивач звернувся до Краснолиманського міського суду Донецької області з вказаною позовною заявою, яку мотивував тим, що у січні 2017 року йому зателефонував контролер Краснолиманського виробничого управління водопровідно -каналізаційного господарства та запитав про строки повірки лічильника води, склад сімї та місце роботи. На час розмови позивач про строки повірки лічильника не памятав, питання повірки лічильника обліку води при цьому не вирішувалось. При проведенні сплати по комунальним платежам за січень 2017 року позивачем була помічена заборгованість більше 1500 грн. При зясуванні причини виникнення заборгованості контролером Краснолиманського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Вода Донбасу» було розяснено, що позивачу зроблений перерахунок по середнім показникам починаючи з 01.01.2016 року. Керуючись нормами діючого Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», Порядком проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 474 від 08.07.2015 року, якими встановлено ким та в які строки проводиться повірка засобів вимірювальної техніки, 21.02.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про скасування неправомірного рішення про перерахунок та необхідності повірки лічильника обліку води за рахунок Краснолиманського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу», втім вказану заяву було залишено без задоволення. Із вказаним рішенням позивач не погодився та звернувся до суду з позовом щодо зобовязання комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Краснолиманського виробничого управління водопровідно каналізаційного господарства, як виконавця житлово комунальних послуг, забезпечити за власний рахунок проведення планової повірки лічильника холодної води № 319885 за адресою : 84404, АДРЕСА_1 та зобов'язання здійснити перерахунок оплати за послуги з водопостачання та водовідведення з 01 січня 2016 року з урахуванням показань лічильника холодної води № 319885, який поновити на абонентському обліку.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи (а.с.72) в судове засідання не зявився, надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності (а.с87), проти позовних вимог заперечував з наступних підстав. Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» веде господарську діяльність з водопостачання та водововідведення на підставі Статуту, затвердженого розпорядженням голови Донецької обласної ради від 28.08.2007 року № 98 ліцензії серії АЕ № 287977, видана 18.12.2014 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, а також діючого законодавства. Оскільки тарифи на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) до теперішнього часу для КП «Компанія «Вода Донбасу» не встановлені, безкоштовне надання послуг з повірки і обслуговування приладів обліку води є порушенням ліцензійних умов ведення господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сфері комунальних послуг від 10.08.2012 року № 279, що тягне за собою застосування до підприємства адміністративно господарських санкцій, а також може привести до прийняття рішення про анулювання наявної ліцензії на централізоване водопостачання та водовідведення, в порядку встановленому ст.16 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності». При відсутності розрахункового приладу обліку води нарахування і розрахунок за надані послуги з водопостачання та водовідведення здійснюється відповідно до ст.41 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» розрахунковим шляхом відповідно до встановлених норм. Беручи до уваги тяжку політичну та економічну ситуацію, яка склалася у 2015 році, враховуючи труднощі з проведенням повірки приладів обліку води в той період, керівництвом компанії було прийнято рішення провести перерахунок нарахувань плати за послуги з водопостачання та водовідведення розрахунковим шляхом відповідно до встановлених норм з 01.01.2016 року.
Суд, вислухавши позивача, дослідивши матеріали цивільної справи, з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для вирішення справи по суті, встановивши фактичні дані та відповідні їм правовідносини, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є споживачем послуг з постачання води і водовідведення, особовий рахунок № 662, в квартирі за адресою : АДРЕСА_2. За вказаною адресою згідно акту № 662 від 04.11.2011 року був здійснений прийом в експлуатацію приладу обліку холодної води типу «КВ -55», який був опломбований та в подальшому 09 вересня 2014 року повинен був пройти державну повірку (а.с.54). Втім, згідно паспорту лічильника води, введеного в експлуатацію 08.09.2011 року повірочний інтервал повинен складати не більше 4-х років, тобто не пізніше 08.09.2015 року (а.с.55-56). Згідно акту інвентаризації від 12.08.2016 року позивача було повідомлено про необхідність проведення періодичної повірки (а.с.78). Проте, керуючись нормами Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" ОСОБА_1 за власний рахунок прилад обліку води не повірив. Після проведення відповідачем перерахунку та нарахування заборгованості за середніми показниками починаючи з 01.01.2016 року, позивач звернувся до Краснолиманського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу», із завою про скасування неправомірного перерахунку та здійснення повірки обліку лічильника відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 474 від 08.07.2015 року (а.с.34). Згідно відповіді відповідача від 21.02.2017 № П-6 позивачу у проведенні повірки було відмовлено, у звязку з тим, що до складу чинного тарифу на послугу з централізованого водопостачання не включені витрати з періодичної повірки, обслуговування і ремонту (в тому числі демонтажу, транспортуванню, монтажу) засобів обліку води, що належать фізичним особам, зокрема Краснолиманське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства не повинно здійснювати зазначені роботи за власний рахунок на безоплатній основі (а.с.35). В порядку ст.16 Закону України «Про звернення громадян» позивач звернувся до відповідача зі скаргою, яку з аналогічних підстав було залишено без задоволення (а.с. 37-39).
На думку суду, така відмова відповідача у здійсненні повірки лічильника обліку води суперечить положенням чинного законодавства за таких підстав.
Правові основи забезпечення єдності вимірювань в Україні визначає Закон України "Про метрологію та метрологічну діяльність" із змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 15 січня 2015 року № 124-VIII, який регулює відносини, що виникають в процесі провадження метрологічної діяльності. Згідно зі статтею 17 цього Закону законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці в міжповірочні інтервали порядок встановлення яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини четвертої статті 17 цього Закону періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, покладається на суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання. Періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, у спірний період (з 01.01.2016 року) проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку води, що були власністю фізичних осіб результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиту для побутових потреб воду повинні були здійснюватись за рахунок суб'єктів господарювання, що надають послуги з водопостачання.
Порядок надання комунальних послуг, права та відповідальність споживачів і виконавців цих послуг регламентується Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, надалі - Правила).
Пунктами 9, 30, 32 Правил передбачено, що квартирні засоби обліку води і теплової енергії беруться виконавцем на абонентський облік, а їх періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) проводяться за рахунок виконавця, до обов'язків якого входить контроль міжповіркових інтервалів, повірка квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, в той час як обов'язком споживача є своєчасна оплата наданих послуг за цінами і тарифами, встановленими згідно з вимогами законодавства.
Отже, підприємства, які надають послуги з водопостачання повинні забезпечити виконання робіт з періодичної повірки, обслуговування та ремонту квартирних засобів обліку води за рахунок включення цих робіт до тарифу на водопостачання. При цьому за змістом пункту 10 Правил справляння плати за нормативами (нормами) споживання за наявності квартирних засобів обліку без урахування їх показань не допускається, за винятком випадків, передбачених абзацом п'ятим пункту 16 цих Правил. Виконавець і споживач не мають права відмовлятися від врахування показань засобів обліку.
Пунктом 15 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення передбачено, що засоби обліку води і теплової енергії, встановлені у квартирі (будинку садибного типу) та на вводі у багатоквартирний будинок, підлягають періодичній повірці.
Періодична повірка засобів обліку води і теплової енергії проводиться у строк, що не перевищує одного місяця. За цей час споживач оплачує відповідні послуги у такому порядку:
з централізованого постачання холодної та гарячої води - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередні три місяці;
з централізованого опалення - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередній опалювальний період.
У разі несправності засобів обліку води і теплової енергії, що не підлягає усуненню, плата за послуги з моменту її виявлення вноситься згідно з нормативами (нормами) споживання.
Тобто сплата не за показниками засобів обліку води може здійснюватись тільки у випадку їх несправності і під час періодичної повірки. В період з 01.01.2016 року волочильник, який встановлено у квартирі позивача не перебував на повірці, та доказів його несправності в цей період суду не надано, тому нарахування відповідачем боргу за середніми показниками є безпідставним.
Разом з тим, відповідно до ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг водовідведення є суб'єкт господарювання, що проводить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку води (у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) має здійснюватися за рахунок виконавця зазначених послуг, а витрати, понесені виконавцем, відшкодовуються не інакше, як шляхом їх включення у тариф на послуги з постачання холодної води та водовідведення та сплати споживачем щомісячно у складі цих послуг.
Отже, підприємства, які надають послуги споживачам з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (виконавці), повинні забезпечити виконання робіт з періодичної повірки, обслуговування та ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії за рахунок включення цих робіт до тарифу на послуги з утримання будинків і споруд відповідно до укладених між ними договорів.
Зазначена правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2015 року № 6-60 цс 15, яка відповідно до ст. 360-7 ЦПК України (з подальшими змінами і доповненнями) має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосування таких норм права.
Відповідно до статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Відповідно до п. 1 ст. 6 та 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, створеним відповідно до закону. Кожен, чиї права і свободи, викладені в цій Конвенції, порушуються, має право на ефективний засіб правого захисту. За наведених вище обставин право позивача є порушеним і підлягає судовому захисту, натомість доводи відповідача щодо відсутності обов'язку проведення повірки засобів обліку води на безоплатній основі за власний рахунок є безпідставними і не грунтуються на нормах законодавства, діючого на момент виникнення спірних правовідносин.
За правилами ч.3 ст.88 ЦПК України у зв'язку з ухваленням рішення на користь позивача, якого звільнено від сплату судового збору згідно вимог Закону України «Про захист прав споживачів», підлягає стягненню судовий збір з відповідача в дохід держави в розмірі 640,00 грн.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», ст.ст.19, 26, 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», пунктів 9, 30, 32 Порядку формування тарифів на послуги по утриманню будинків, затвердженогопостановою КМУ від 01.06.2011р. № 869, керуючись ст.ст.15, 60, 88, 213-215 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Краснолиманського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства про захист прав споживачів задовольнити повністю.
Зобов'язати комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» в особі Краснолиманського виробничого управління водопровідно каналізаційного господарства, як виконавця житлово комунальних послуг, забезпечити за власний рахунок проведення планової повірки лічильника холодної води № 319885 за адресою : 84404, АДРЕСА_1.
Зобов'язати Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» в особі Краснолиманського виробничого управління водопровідно каналізаційного господарства, здійснити перерахунок оплати за послуги з водопостачання та водовідведення з 01 січня 2016 року з урахуванням показань лічильника холодної води № 319885, який поновити на абонентському обліку.
Стягнути з Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Краснолиманського виробничого управління водопровідно каналізаційного господарства код ЄДРПОУ 35580890, в дохід держави судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Донецької області через Краснолиманський міський суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення шляхом подання апеляційної скарги. Особами, які брали участь у справі, але не були присутніми у судовому засіданні під час проголошення судового рішення може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом. В нарадчій кімнаті 19 червня 2017 року складено та підписано вступну та резолютивну рішення суду.
Повний текст рішення суду виготовлено 23 червня 2017 року.
Суддя -