Постанова № 67351027, 21.06.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2017
Номер справи
820/662/17
Номер документу
67351027
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2017 р. Справа № 820/662/17Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Старосуда М.І.

Суддів: Яковенка М.М. , Лях О.П.

при секретарі судового засідання Жданюк А.О.

за участю представника позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Південної обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 01.03.2017р. по справі № 820/662/17

за позовом ОСОБА_2

до Південної обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області

про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив скасувати податкове повідомлення-рішення Південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області від 26.12.2016 року №1-00.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 01.03.2017р. зазначений адміністративний позов задоволено.

Відповідач, не погодившись із вказаною постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить суд апеляційної інстанції постанову Харківського окружного адміністративного суду від 01.03.2017 р. скасувати, прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування вимог апеляційної скарги стверджує, що у розумінні п.267.4 та пп.267.6.2 п.267.6 ст.267 Податкового кодексу України належний позивачу автомобіль є обєктом оподаткування транспортним податком, а позивач платником транспортного податку, а відтак, відповідачем правомірно винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення.

Позивач подав заперечення проти задоволення апеляційної скарги, оскільки вважає постанову суду першої інстанції правомірною, а доводи апеляційної скарги необґрунтованими, а тому просив суд апеляційної інстанції відмовити у задоволенні апеляційної скарги та залишити постанову суду першої інстанції без змін.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, згідно Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серія СХО 128345, позивач є власником автомобіля марки "AUDI", модель "Q7", 2016 року випуску, з об'ємом двигуна 1984 куб. см. Автомобіль придбаний позивачем в квітні 2016 року.

Південною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Харківській області винесено оскаржуване податкове повідомлення - рішення від 26.12.2016 року №1-00, яким відповідно до п. 267.1, п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України, визначено суму податкового зобов'язання зі сплати транспортного податку у розмірі 15 368,85 грн.

Не погоджуючись із позицією та рішеннями відповідача, позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із зазначеним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що 13.01.2016 Харківською міською радою прийнято рішення № 112/16 "Про внесення змін до рішення 4 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 12.01.2011 №126/11 "Про врегулювання питань справляння податків на території міста Харкова відповідно до норм Податкового кодексу України", яким викладено у новій редакції підпункт 267.2.1 статті 267 ПК України. Оскільки рішення міської ради про встановлення транспортного податку прийнято у 2016 році, тому встановлені таким рішенням місцеві податки підлягають застосуванню не раніше наступного бюджетного періоду, тобто, не раніше 2017 року.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року № 71-VIII, згідно з яким статтею 267 Податкового кодексу України запроваджено транспортний податок.

Відповідно до п.п. 267.1.1 п.267.1. ст. 267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Законом України від 24.12.2015 № 909-VІІІ Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році, який набрав чинності 01.01.2016 року, було внесено зміни до ПК України, у зв'язку з чим п.п.267.2.1 п.267.1 ст.267 ПК України викладено в новій редакції.

Так, п.п. 267.2.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України (в редакції, чинній у 2016 році) встановлено, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Відповідно до п.10.2 ст. 10 Податкового кодексу України місцеві ради обов'язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).

21.01.2015 року Харківською міською радою 36 сесії 6 скликання прийнято рішення №1793/15 "Про внесення змін до 4 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 12.01.2011 року №126/22 "Про врегулювання питання справляння податків на території міста Харкова відповідно до норм Податкового кодексу України".

Даним рішенням затверджено Положення про транспортний податок у місті Харкові, яким встановлено ставку податку з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000,00 грн. за кожен легковий автомобіль, який використовувався до 5 років і має об'єм циліндра двигуна понад 3000 куб. см., яке набирає чинності з 01.01.2015 року.

Рішення Харківської міської ради 7 скликання від 13.01.2016 №112/16 Про внесення змін до рішення 4 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 12.01.2011 № 126/11 Про врегулювання питань справляння податків на території міста Харкова відповідно до норм Податкового кодексу України, яким викладено у новій редакції підпункт 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПКУ, набрало чинності з дня його опублікування і застосовується з 01.01.2016 року.

Отже, відповідно до п.п. 267.2.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України та рішення Харківської міської ради від 13.01.2016 №112/16 об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Станом на 01 січня 2016 року мінімальна заробітна плата була установлена в розмірі 1 378 грн. (ст. 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік»). Отже, 750 розмірів мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2016 р. складали 1 033 500 грн.

Таким чином, об'єктом оподаткування у 2016 році стали легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1 033 500 грн. та з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно).

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.

Відповідно до п. 267.4 ст. 267 Податкового кодексу України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Враховуючи викладене, у 2016 році транспортний засіб марки "AUDI", модель "Q7", 2016 року випуску, вартістю 1 264 452,8 грн., підпадає під дію та визначення вищенаведених вимог законодавства.

Вартість автомобіля позивачем не оскаржується, що вбачається з його заперечень на апеляційну скаргу та з пояснень його представника в судовому засіданні апеляційної інстанції..

Посилання позивача та суду першої інстанції на пп.12.3.4 п.12.3 ст.12 Податкового кодексу України, як на підставу для скасування податкового повідомлення-рішення є безпідставним, оскільки відповідно до п.12.3.5. п.12.3 ст.12 Податкового кодексу України, яка є спеціальною нормою для спірних відносин, у разі якщо сільська, селищна або міська рада не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків та зборів, що є обов'язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки та збори справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням мінімальної ставки місцевих податків та зборів.

Отже, беручи до уваги викладене, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що в Податковому кодексі України визначена чітка ставка, строки та порядок сплати транспортного податку і не поставлено в залежність обовязковість сплати податку від дати прийняття місцевим органом самоврядування рішення про визначення ставки податку та строків сплати.

Таким чином, неприйняття такого рішення у строк до 01.01.2016 року у розумінні Податкового кодексу України не є підставою для звільнення від сплати транспортного податку за 2016 рік.

З огляду на системний аналіз наведених правових норм, враховуючи прийняте міськрадою рішення, яким встановлено справляння транспортного податку з 01.01.2016 року, колегія суддів вважає, що прийняте відповідачем податкове повідомлення-рішення щодо нарахування позивачу транспортного податку з фізичних осіб за 2016 рік є цілком правомірним, а доводи апеляційної скарги відповідача спростовують висновки суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог позивача.

У відповідності до п.п.1, 4 ч.1 ст.202 КАС України неповне зясування обставин у справі, порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, є підставами для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.

Згідно ч.2 ст.205 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може прийняти нову постанову, якою суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувану постанову слід скасувати, оскільки вона прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, та ухвалити нову постанову про відмову в задоволені позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Південної обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області задовольнити.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 01.03.2017р. по справі № 820/662/17 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_2 до Південної обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 26.12.2016 року №1-00 відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі з 23.06.2017 року.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_3Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_4 ОСОБА_5