
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
14 червня 2017 року м. Київ К/800/19663/17
Суддя Вищого адміністративного суду України Заїка М.М., перевіривши можливість розгляду касаційної скарги Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України на постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
У січні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України, в якому просив визнати протиправними дії: Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України щодо невключення в довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії від 04.06.2015 року № 305/227, виданої ОСОБА_1, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги для оздоровлення, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороди за тривалість безперервної військової служби та премії згідно Дисциплінарного статуту; Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо призначення йому пенсії за вислугу років без урахування при її обчисленні матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги для оздоровлення, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороди за тривалість безперервної військової служби та премії згідно Дисциплінарного статуту; та зобов'язати: Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України та Житомирський обласний військовий комісаріат встановленим порядком оформити та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням ОСОБА_1 з урахуванням (включенням до її змісту) матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги для оздоровлення, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороди за тривалість безперервної військової служби та премії згідно Дисциплінарного статуту; Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, починаючи з 30 травня 2015 року, з урахуванням при обчисленні розміру пенсії матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги для оздоровлення, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороди за тривалість безперервної військової служби та премії згідно Дисциплінарного статуту із врахуванням раніше виплачених сум.
Постановою Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 14 лютого 2017 року позов ОСОБА_1 було задоволено в повному обсязі згідно заявлених позовних вимог.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2017 року апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України на постанову суду першої інстанції задоволено частково. Постанову Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 14 лютого 2017 року скасовано та прийнято нову постанову про часткове задоволення позову.
Адміністративний позов ОСОБА_1 за період з 30 травня 2015 року по 04 липня 2016 року залишено без розгляду.
Визнано протиправними дії Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України щодо невключення в довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії від 04.06.2015 № 305/227, видану ОСОБА_1, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги для оздоровлення, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороди за тривалість безперервної військової служби та премії згідно Дисциплінарного статуту. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо призначення ОСОБА_1 у пенсії за вислугу років без врахування при її обчисленні матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги для оздоровлення, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороди за тривалість безперервної військової служби та премії згідно Дисциплінарного статуту. Зобов'язано Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України через Житомирський обласний військовий комісаріат встановленим порядком оформити та на надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням ОСОБА_1 з урахуванням (включенням до її змісту) матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги для оздоровлення, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороди за тривалість безперервної військової служби та премії згідно Дисциплінарного статуту. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, починаючи з 01 грудня 2016 року, з урахуванням при обчисленні розміру пенсії матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги для оздоровлення, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороди за тривалість безперервної військової служби та премії згідно Дисциплінарного статуту із врахуванням раніше виплачених сум. В решті позовних вимог відмовлено за безпідставністю.
Залишаючи без розгляду позов ОСОБА_1 за період з 30 травня 2015 року по 04 липня 2016 року, суд апеляційної інстанції, з урахуванням положень ст. 99-100 КАС України, зазначив про безпідставність висновків суду першої інстанції про те, що позивач про порушення свого права дізнався лише у листопаді 2016 року, оскільки пенсія є щомісячної виплатою, яка здійснюється на постійній основі, а тому про порушення свого права ОСОБА_1 дізнався з моменту отримання пенсії.
Крім того, суд апеляційної інстанції зазначив, що згідно до ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки позивач звернувся до відповідача з заявою про надання інформації 29 листопада 2016 року, а тому суд зобов'язав відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01 грудня 2016 року.
Задовольняючи частково позов ОСОБА_1 суд апеляційної інстанції виходив з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі - постанова №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі- Закон № 2011-ХІІ).
Частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 (ділі - постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Отже, суд апеляційної інстанції дійшов до висновку, що зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
У касаційній скарзі скаржник не погоджуючись з висновками рішення суду апеляційної інстанцій, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2017 року та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування касаційної скарги зазначає, що вимоги позивача суперечать чинному законодавству, а саме вимогам ч.3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідач зазначає в касаційній скарзі, що перелік видів грошового забезпечення, визначений ч.3 ст. 43 Закону № 2262 є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.
Скаржник вказує в касаційній скарзі на те, що надбавки, доплати, підвищення є виключно щомісячними додатковими видами грошового забезпечення і до їх складу не відносяться щомісячні винагороди, одноразові види грошового забезпечення та індексація, яки згідно частин 2 та 3 ст. 9 Закону №2011 визначені, як окремі види грошового забезпечення.
У відкритті касаційного провадження необхідно відмовити з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
Доводи викладені в касаційній скарзі не спростовують висновки суду апеляційної інстанції та не дають підстав вважати, що ним допущені порушення норми матеріального чи процесуального права.
Крім того, аналогічна правова позиція була викладена в постанові Верховного Суду України від 10.03.2015 року у справі № 21-70а15.
З огляду на викладене та керуючись статтями 211, 214 Кодексу адміністративного судочинства України,
у х в а л и в :
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України на постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії.
Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства.
Суддя М.М. Заїка
Вищого адміністративного
суду України